Benchmark DAC1 και transport?

Μηνύματα
167
Reaction score
0
Σε λίγους μήνες θα αλλάξω σπίτι και πρόκειται να στήσω ένα νέο ηχοσύστημα (δικάναλο). Έχω μπει σε φάση ακροάσεων και μελέτης για να αποφασίσω τι θα πάρω.

Για πηγή έχω διαβάσει πάρα πολύ καλές κριτικές για το DAC1 της Benchmark.Έχει και το πλεονέκτημα της τιμής που δεν φεύγει πάνω από 1000άρικο. Μάλλον έχω καταλήξει σε αυτό.
Μένει λοιπόν το transport.

Έχω ένα παλιό Cd-Player , το Philips CD950 , αυτό που βλέπετε εδώ:
http://www.audiocorner.nl/PhilipsCD950.htm

το οποίο έχει το μηχανισμό CDM-9 που θεωρούνταν πολύ καλός στην εποχή του (15 χρόνια πριν).

Θα απέδιδε καλά αν συνδεόταν με το DAC1 ή είναι υποδεέστερο της ποιότητας του DAC1;

Αν έβαζα κάποιο σύγχρονο Denon για transport λέτε θα είχα καλύτερα αποτελέσματα;
Για αυτή την περίπτωση , αν εγκατέλειπα δηλαδή το παλιό 950 , θα ήταν καλύτερα (ηχητικά) να έβαζα cd-player ή κάποιο universal dvd-player , που να παίζει τα πάντα (τα SACD δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα) ;

Για cd-player θα διάλεγα το DCD-1500 και για DVD-Player το DVD-2930.

Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη, ειδικά από όσους έχουν εμπειρία από τα μηχανήματα που αναφέρω.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.120
Reaction score
20.630
Το Philips είναι μια χαρά. Δεν χρειάζεται κανένα ακριβό player, άλλωστε και τα ακριβά ολοκληρωμένα player έχουν μέσα έναν απλό μηχανισμό.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.677
Μηνύματα
2.869.798
Members
37.945
Νεότερο μέλος
MORPH
Top