BenQ W5700 Vs Epson TW9400


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
εδω ειναι το σημειο που κανει διαφορα το dlp σε σχεση με τα lcd/lcos για 4κ ;)

απο το τεστ του cine4home στα αγγλικα ομως :biggrin:

From this it can be deduced that the DLP chip generates less "halos" than the TW9400 ("halos" means brightening / "halos" around bright objects). This is not surprising since DLP projectors have always been better able to reproduce strong contrast transitions than LCD / LCOS projectors. In addition to more plasticity in bright scenes, this also results in a higher pixel contrast and more edge definition.

σε συνδιασμο με το gamma που αλλαζει (με την χρηση του προβολεα ανα ωρα) στα lcd/lcos βλεπουμε αρκετα διαφορετικα ......γιαυτο χρειαζεται συχνα επαναρυθμιση κατα βαση..

βουρ για 5700 :lolsign:
 





Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.928
Να και μια σημερινη τιμη του Epson 9400 στην γειτονικη Βουλγαρια (περιπου 1600 ευρω).
Μη μας κλαιγεται και ο Μελιδης :drinks:

 




Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Να και μια σημερινη τιμη του Epson 9400 στην γειτονικη Βουλγαρια (περιπου 1600 ευρω).
Μη μας κλαιγεται και ο Μελιδης :drinks:

1920 με ΦΠΑ και πάλι πολύ καλή τιμή !!!
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Γενικά δεν είμαι fanboy καμίας τεχνολογίας αλλά μακριά από dlp. Είναι η χειρότερη εμπειρία που είχα ποτέ. Χαλια μαύρα κυριολεκτικά. Από την μια το rainbow effect και από την άλλη τα χάλια μαύρα είναι η χειρότερη εμπειρία. Καλύτερα τηλεόραση crt. Συγνώμη που είμαι τόσο απόλυτος αλλά αυτό λέει η δική μου εμπειρία.
1920 με ΦΠΑ και πάλι πολύ καλή τιμή !!!
Χτυπα τον Νάσο
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Γενικά δεν είμαι fanboy καμίας τεχνολογίας αλλά μακριά από dlp. Είναι η χειρότερη εμπειρία που είχα ποτέ. Χαλια μαύρα κυριολεκτικά. Από την μια το rainbow effect και από την άλλη τα χάλια μαύρα είναι η χειρότερη εμπειρία. Καλύτερα τηλεόραση crt. Συγνώμη που είμαι τόσο απόλυτος αλλά αυτό λέει η δική μου εμπειρία.

Χτυπα τον Νάσο
Από τη μία σκέφτομαι και εγώ να πάω σε projector από την άλλη με τις τιμές στις tv να πεφτουν κατακόρυφα να πήγαινα σε καμια 85ara qled. 1.95μ φάρδος :o
 

Μηνύματα
2.395
Reaction score
3.598
να πήγαινα σε καμια 85ara qled. 1.95μ φάρδος :o
Να πέσεις σε "κακό" πάνελ και να παλεύεις, ίσως και μήνες να πείσεις τους άσχετους των service ότι δεν είναι αποδεκτό το οποίο πρόβλημα και θες αντικατάσταση.
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Από τη μία σκέφτομαι και εγώ να πάω σε projector από την άλλη με τις τιμές στις tv να πεφτουν κατακόρυφα να πήγαινα σε καμια 85ara qled. 1.95μ φάρδος :o
Αν παίζεις παιχνίδια, που δεν παίζεις πάρε tv. Αλλιώς για ταινίες μόνο προβολέα... Είναι πολύ πιο ωραία η αίσθηση πρώτα από όλα.
 
  • Like
Reactions: PMC

Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.928
Αν δεν παει σε πολύ ακριβο προβολεα, η ποιοτητα εικονας και ευκολιες, συν κανονικο 4Κ, νομιζω ότι δειχνουν το δρομο.
Ολες αυτες οι συζητησεις που γινονται εδω για το 4Κ δεν υπαρχουν στην τηλεοραση.

Εχω την εντυπωση οτι ακομη και κλασικες μεγαλες τηλεορασεις (χωρις OLED - QLED) ειναι καλυτερες επιλογες Πχ αυτη

Samsung UE82RU8009UXZG 1900 ευρω η και η LG 86UM7600 2.150 ευρω
Αυτή σε Q Samsung QE82Q60R 2.260 euro

Ποιος από τους δυο προβολεις που γινεται λογος θα σταθει κοντα τους.


Σε OLED προς το παρων αρκούμαστε στις 65 ιντσες.

Ένα θεμα ειναι οι ανακλασεις στον ηχο, αλλα αυτο αν δεν μετρηθει δεν μπορει να προσδιοριστει το μεγεθος του κακου.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Σε ολεντ βλέπω εάν βάζουν 5 ίντσες το χρόνο να πάμε για τηλεοράσεις όλοι σχεδόν δηλ στις 110 το 2030!
Και λέω σχεδoν γιατί κάποιοι παίζουν σε περισσότερες και γιατί οι ηχοπερατες έχουν δώσει άλλη διάσταση στον ήχο τουλάχιστον....
Τότε θα μιλάμε για 16κ;με ώριμο 8κ;
 
Last edited:

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Σε ολεντ βλέπω εάν βάζουν 5 ίντσες το χρόνο να πάμε για τηλεοράσεις όλοι σχεδόν δηλ στις 110 το 2030!
Και λέω σχεδoν γιατί κάποιοι παίζουν σε περισσότερες και γιατί οι ηχοπερατες έχουν δώσει άλλη διάσταση στον ήχο τουλάχιστον....
Τότε θα μιλάμε για 16κ;με ώριμο 8κ;
Οι ηχοπερατες είναι μεγάλη ιστορία όντως
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
LG 86UM7600 2.150 ευρω
Αυτή σε Q Samsung QE82Q60R 2.260 euro
Αυτές τις 2 ζαχαρώνω όπως και σε nanocell


Σαν όριο βάζω τα 3500 είτε projector με πανί είτε μεγάλη tv
 

Μηνύματα
7.233
Reaction score
4.613
Την αίσθηση που σου δίνει ο προβολέας δεν στην δίνει καμμιά τηλεόραση.
Αρκεί να παίζει στις σωστές ιντσες που μπορεί και να είναι καλιμπραρισμενος .
Μην ξεχνάτε ότι η τηλεόραση εκπέμπει προς στο πρόσωπο σας το οποίο είναι πολύ κουραστικό μετά από λίγο ενω στον προβολέα βλέπετε την αντανάκλαση από την εκάστοτε οθόνη ...
Κ προκαλώ όποιον θέλει να φέρει οποία τηλεόραση θέλει να την βάλουμε μπροστά από τον επσον 9400 κ να κρίνει ο ίδιος τι προτιμάει ...
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.188
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top