Benq W5700 vs JVC LX-UH1

Μηνύματα
279
Reaction score
668
Γεια σας δεν εχω βρει κριτικες σχετικα με το JVC LX-1 vs Benq W5700
Εάν ήθελα έναν προβολέα σε ένα κανονικό σαλόνι ποιος θα ηταν ο ιδανικοτερος ?
 


Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Αν είναι να κυμανθεις σε αυτό το κόστος, κοίτα και τον Epson 9400 που είναι συνολικά μάλλον καλύτερος αρκετά και από τους δύο.

Σε dlp κοίτα τον Benq w2700. Πρακτικά θα πάρεις ίδια εικόνα με τον 5700 και το μόνο που θα σου λείψει θα είναι το οριζόντιο lens shift και θα γλιτώσεις σχεδόν 800 ευρω. Ειδικά μετά το calibration του Μανώλη, θα έχεις πρακτικά την ίδια ακριβώς εικόνα σε σαλόνι.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Αν είναι να κυμανθεις σε αυτό το κόστος, κοίτα και τον Epson 9400 που είναι συνολικά μάλλον καλύτερος αρκετά και από τους δύο.

Σε dlp κοίτα τον Benq w2700. Πρακτικά θα πάρεις ίδια εικόνα με τον 5700 και το μόνο που θα σου λείψει θα είναι το οριζόντιο lens shift και θα γλιτώσεις σχεδόν 800 ευρω. Ειδικά μετά το calibration του Μανώλη, θα έχεις πρακτικά την ίδια ακριβώς εικόνα σε σαλόνι.
Δεν ισχύει όμως για το κόντραστ κ το φίλτρο για τον 2700 με τον 5700
Επίσης νομίζω ο 5700 μόνο κατόπιν παραγγελίας
Ο 2700 αναμένεται μέχρι τέλος του μήνα ...
 

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Δεν ισχύει όμως για το κόντραστ κ το φίλτρο για τον 2700 με τον 5700
Επίσης νομίζω ο 5700 μόνο κατόπιν παραγγελίας
Ο 2700 αναμένεται μέχρι τέλος του μήνα ...
Αν δεν κάνω κάποιο σοβαρό λάθος, ο Γάλλος τους μέτρησε ίδιο contrast ενώ και οι δύο έχουν ίριδα.

Για κάποιον άγνωστο λόγο, έβγαλε τον 5700 "βασιλιά των χρωμάτων" που μάλλον δεν έχει και πολύ νόημα σε σαλόνι από τη στιγμή που και ο 2700 έχει ISF ρυθμίσεις.

2700€ για dlp χωρίς σοβαρό μαύρο δεν θα έδινα ποτε των ποτών. Ο δικός μου ο w6000 ρίχνει στα αφτιά και στους δύο τους συνολικά σε εικόνα (μαύρο, φακός, lens shift, κατασκευή).

Αν είναι να ανέβει κάποιος από τους w2700/tw7400, τότε μόνο στον 9400 έχει να πάει.

Μετά πάει σε JVC...
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Αν δεν κάνω κάποιο σοβαρό λάθος, ο Γάλλος τους μέτρησε ίδιο contrast ενώ και οι δύο έχουν ίριδα.

Για κάποιον άγνωστο λόγο, έβγαλε τον 5700 "βασιλιά των χρωμάτων" που μάλλον δεν έχει και πολύ νόημα σε σαλόνι από τη στιγμή που και ο 2700 έχει ISF ρυθμίσεις.

2700€ για dlp χωρίς σοβαρό μαύρο δεν θα έδινα ποτε των ποτών. Ο δικός μου ο w6000 ρίχνει στα αφτιά και στους δύο τους συνολικά σε εικόνα (μαύρο, φακός, lens shift, κατασκευή).

Αν είναι να ανέβει κάποιος από τους w2700/tw7400, τότε μόνο στον 9400 έχει να πάει.

Μετά πάει σε JVC...
Ποιος είναι ο Γάλλος; Θυμάμαι ότι υπάρχει ένας που κάνει μετρήσεις on/off αλλού για αλλού.
 

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Ποιος είναι ο Γάλλος; Θυμάμαι ότι υπάρχει ένας που κάνει μετρήσεις on/off αλλού για αλλού.
Αυτός.
Οταν τον ρωτησα, καποια στιγμή μου ειπε (αν θυμαμαι καλά) οτι τις μετρησεις τις κανει καποιος isf calibrator, και οχι ο ιδιος.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Νομίζω είναι ο kraine; Αρκούν οι μετρήσεις του Ν9 για να καταλάβεις πόσο off είναι. Τα ίδια και με sony, epson. Έχει κατακριθεί κατα καιρούς στα ξένα φόρουμ.
Ρίξε μια ματιά εδώ για σωστές μετρήσεις.
 

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Νομίζω είναι ο kraine; Αρκούν οι μετρήσεις του Ν9 για να καταλάβεις πόσο off είναι. Τα ίδια και με sony, epson. Έχει κατακριθεί κατα καιρούς στα ξένα φόρουμ.
Ρίξε μια ματιά εδώ για σωστές μετρήσεις.
Τα εχω δει και αυτα. Απλα μεχρι τωρα ηταν ο μονος που ειχε μετρησεις με τους 2700/5700
 

Μηνύματα
279
Reaction score
668
Νομίζω είναι ο kraine; Αρκούν οι μετρήσεις του Ν9 για να καταλάβεις πόσο off είναι. Τα ίδια και με sony, epson. Έχει κατακριθεί κατα καιρούς στα ξένα φόρουμ.
Ρίξε μια ματιά εδώ για σωστές μετρήσεις.
Τωρα με εχετε μπερδεψει περισσοτερο ... Τελικα ειναι καλυτερο η χειροτερο συμφωνα με τις σωστες μετρησεις
 


Μηνύματα
66
Reaction score
3
Μήπως γνωρίζει κανείς τι εννοούν όταν λένε 3 aspect ratio selectable; Θέλω να πιστεύω ότι πάει σε 2.35 κανονικά χωρίς zoom μεlens memory!!!
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Μήπως γνωρίζει κανείς τι εννοούν όταν λένε 3 aspect ratio selectable; Θέλω να πιστεύω ότι πάει σε 2.35 κανονικά χωρίς zoom μεlens memory!!!
Λογικά εννοούν 1 mode 16:9 χωρίς αναμορφικό και 2 (2.35:1, 16:9) με.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.032
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top