Bi-amping LCR....

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Παιδιά καλησπέρα έχω τοn Μαραντζ sr6013. Προφανώς ηχεία που υποστηρίζουν bi amping.
Hθελα να ρωτήσω πως θα κάνω biamping στα 3 ηχεία LCR.
Βρήκα στο μανουαλ την περίπτωση να. Καnω μόνο τα front left & right.
Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Δεν θα σου προσφέρει απολύτως τίποτα.
Μην ασχοληθείς καθόλου.
Ασε που θα ζοριζεις άνευ λόγου των ενισχυτή σου..
 


Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
Bi-amping με τον ιδιο ενισχυτη ειναι απλα μια μαρκετιστικη φουσκα,σα να βαζεις ζαντες σε χιλιαρακι 60 ιππων και να περιμενεις να δεις διαφορα στις επιδοσεις.Αν σου λειπει ισχυς πας σε τελικο,οπως σου εγραψε ο makis.
 

H

HuxFlux

Guest
Το θεμα με τις θερμοκρασιες το ελυσες; Διοτι αν οχι, τοτε μου φαινεται οτι ψαχνεις τροπο να τον καψεις...
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Καλήμερα hamurabi
Στις οδηγίες χρήσεως στη σελίδα 59 σου εξηγεί πως να συνδέσεις τον ενισχυτή με τα ηχεία σου,
αλλά ίσως να μην καταλάβεις διαφορά, ο ενισχυτής ζορίζεται όταν προσπαθεί να οδηγήσει δύσκολα ηχεία με μεγάλα γούφερ, πάντως μια δοκιμή θα σε πείσει το δε χάνεις τίποτα..........
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Παιδιά έχω καταλήξει να πάρω crown xls 1502 καθώς εχω πάρα πολλά έξοδα κ δεν με περνει για κάτι παραπάνω.
Το θέμα είναι ότι θέλω και γισ το κεντρικό άρα πρέπει να πάρω δυο τεμάχια.
Αν ώσπου πάρω το δεύτερο crown , αρχικά έχω τα LR στο crown και το κεντρικό στον av μου θα υπάρχει κάποια "αν ομοιομορφία" στον ήχο μου στις ταινίες;

Υ. Σ. Όσον αφορά το Bi-amping, googlarontas, όλοι μηδενός εξαιρουμένου γράφουν ότι είδαν αισθητή διαφορά στο ποσό πιο καθαρό ηχητικό αποτέλεσμα έχουν.
Υ. Σ. 2. Ώσπου να λύσω το θέμα της θερμοκρασίας τον τρέχω σε ECO όπου δεν ζεσταίνεται ΚΑΘΌΛΟΥ.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Υ. Σ. Όσον αφορά το Bi-amping, googlarontas, όλοι μηδενός εξαιρουμένου γράφουν ότι είδαν αισθητή διαφορά στο ποσό πιο καθαρό ηχητικό αποτέλεσμα έχουν.
Η ουσία του biamping (διενίσχυση, στα ελληνικά) είναι να χρησιμοποιήσεις δύο (bi) ενισχυτές (amping). Με έναν (1) ενισχυτή, πώς ακριβώς θα κάνεις biamping;
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Ασε το τι γράφουν στο νετ για το biamping.
Π@π@ριές μαρίτσα μου. Θα είχε νόημα ,ΑΝ είχες δύο ξεχωριστά κροςς στα ηχεία σου .
Από την στιγμή που δεν έχεις , μην ασχοληθείς. Δεν υπάρχει διαφορά.
Το τι γράφει ο κάθε άσχετος στο ιντερνετ είναι πονεμένη ιστορία.
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Η ουσία του biamping (διενίσχυση, στα ελληνικά) είναι να χρησιμοποιήσεις δύο (bi) ενισχυτές (amping). Με έναν (1) ενισχυτή, πώς ακριβώς θα κάνεις biamping;
Η Μαραντζ γράφει στο μανουαλ της πως κανεις bi amping χρησιμοποιώντας την υποδοχή του ενισχυτή πχ γισ το front right καθώς και του height right ασ πούμε για να συνδέσει 1 ηχείο αντί για 2.
Εβτσξει θεωρητικά ο καθένας έχει τη γνώμη του κατανοητό, στη πράξη όμως ξαναλέω αν το googlrareis Οοοοοοολοι γράφουν ότι είχαν αισθητά πιο καθαρό ήχο.
 

H

HuxFlux

Guest
Η Μαραντζ γράφει στο μανουαλ της πως κανεις bi amping χρησιμοποιώντας την υποδοχή του ενισχυτή πχ γισ το front right καθώς και του height right ασ πούμε για να συνδέσει 1 ηχείο αντί για 2.
Εβτσξει θεωρητικά ο καθένας έχει τη γνώμη του κατανοητό, στη πράξη όμως ξαναλέω αν το googlrareis Οοοοοοολοι γράφουν ότι είχαν αισθητά πιο καθαρό ήχο.
Καλα στο google ποτε δεν ειδα καποιον να λεει οτι εκανε την ταδε αλλαγη και δεν ειδε βελτιωση στον ηχο.... και ειναι και λογικο. Ποιος θα ξοδεψει μερικες χιλιαδες ευρω και θα παραδεχτει δημοσιως οτι εκανε πατατα και δεν ακουει διαφορα; Ακομα και χειροτερα να ακουει δε θα το πει.
Δεν εξεταζω καν το placebo effect.
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Καλα στο google ποτε δεν ειδα καποιον να λεει οτι εκανε την ταδε αλλαγη και δεν ειδε βελτιωση στον ηχο.... και ειναι και λογικο. Ποιος θα ξοδεψει μερικες χιλιαδες ευρω και θα παραδεχτει δημοσιως οτι εκανε πατατα και δεν ακουει διαφορα; Ακομα και χειροτερα να ακουει δε θα το πει.
Δεν εξεταζω καν το placebo effect.
Γιστι χιλιάδες ευρώ;;;;
Δύο καλώδια παραπάνω περνεις
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
@hamurabi, οι διαφορές δεν αφορούν την "καθαρότητα" (sic) του ήχου. Οι διαφορές αφορούν τη μεγαλύτερη παρεχόμενη ισχύ και ό,τι αυτό συνεπάγεται στη σωστότερη οδήγηση των ηχείων.

Όσον αφορά την ανομοιογένεια μεταξύ των ενισχυτών, δεν είναι κάτι που πρέπει να σε φοβίζει. Έτσι κι αλλιώς θα γίνει ισοστάθμιση μετά (η οποία έχει να φτιάξει πολύ σημαντικότερα θέματα από αυτό).

Η ουσία του biamping (διενίσχυση, στα ελληνικά) είναι να χρησιμοποιήσεις δύο (bi) ενισχυτές (amping). Με έναν (1) ενισχυτή, πώς ακριβώς θα κάνεις biamping;
Ένας πολυκάναλος ενισχυτής εν τω προκειμένω. Με αυτή τη λειτουργία χρησιμοποιούνται 4 από τα διαθέσιμα κανάλια του ενισχυτή ώστε να οδηγηθούν τα κύρια ηχεία. Έτσι αυξάνει η παρεχόμενη ισχύς προς τα ηχεία. Θα έλεγα "διπλασιάζεται" αλλά προφανώς το ένα και κοινό για όλα τα κανάλια τροφοδοτικό είναι ο ανασταλτικός παράγοντας της εξίσωσης.

Ασε το τι γράφουν στο νετ για το biamping.
Π@π@ριές μαρίτσα μου. Θα είχε νόημα ,ΑΝ είχες δύο ξεχωριστά κροςς στα ηχεία σου .
Από την στιγμή που δεν έχεις , μην ασχοληθείς. Δεν υπάρχει διαφορά.
Όλα τα ηχεία που δέχονται διενίσχυση (ήτοι, με 4 μπόρνες σύνδεσης και τις γνωστές "γέφυρες") έχουν ξεχωριστά crossover, ή έστω ξεχωριστές εισόδους για τα crossover. Αν δεν είχαν, θα προέκυπτε σφάλμα/βλάβη στους συνδεδεμένους ενισχυτές. Θα ήταν σαν να ενώνεις εξόδους 2 ενισχυτών στην ίδια είσοδο, ας πούμε σε ένα ζευγάρι μπόρνες ταυτόχρονα.

Το τι γράφει ο κάθε άσχετος στο ιντερνετ είναι πονεμένη ιστορία.
Αυτό ξαναπές το, χρυσόστομε!
 
  • Like
Reactions: PMC

H

HuxFlux

Guest
Γιστι χιλιάδες ευρώ;;;;
Δύο καλώδια παραπάνω περνεις
Δεν μιλαω για το biamping αλλα γενικα για τις αλλαγες στο audio και τις εντυπωσεις που θα βρεις με google search.
Επισης biamping με δυο καλωδια παραπανω δεν υπαρχει. Το biamping γινεται με δευτερο ενισχυτη και οπως ηδη ειπωθηκε δεν προσφερει καμια ουσιαστικη διαφορα.
Τωρα αν εσυ επιθυμεις να κουρασεις κι αλλο εναν ενισχυτη που ηδη καιγεται απο τις θερμοκρασιες, απλα επειδη η μαραντζ το βαφτιζει biamp κι επειδη πιστευεις οτι προσφερει κατι παραπανω επειδη το διαβασες στο google, ε παρε δυο καλωδια και καντο.

Επισης δεν εχω καταλαβει τι περιμενεις απο το biamping. Περισσοτερα ρευματα, καλυτερη πιστοτητα, κατι αλλο, ολα μαζι, οτι λεει ο καθε placebo effected στο google? Αν εχει να σου δωσει κατι ειναι παραπανω ισχυς, αν το κανεις σωστα, κι οχι απο το C του μαραντζ. Που και παλι αν θες ισχυ, απλα βαλε τελικο κι ασε τα bi , αν σε ενδιαφερει να δεις ουσιαστικη διαφορα...
 
Last edited by a moderator:

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Παιδιά καλησπέρα έχω τοn Μαραντζ sr6013. Προφανώς ηχεία που υποστηρίζουν bi amping.
Hθελα να ρωτήσω πως θα κάνω biamping στα 3 ηχεία LCR.
Βρήκα στο μανουαλ την περίπτωση να. Καnω μόνο τα front left & right.
Ευχαριστώ
Επιστρέφοντας στην αρχική ερώτηση:
α) η διενίσχυση που αναφέρεται στο manual δεν περιλαμβάνει κάποιον 2ο ενισχυτή (πχ τον Crown).
β) δεν μπορείς να διενισχύσεις το κεντρικό κανάλι χρησιμοποιώντας τα (όποια) κανάλια του 6013.

Αν αυτό που θέλεις να κάνεις είναι ταυτόχρονη χρήση των καναλιών του 6013 ΚΑΙ του Crown, γίνεται, αλλά δε βλέπω το λόγο. Εάν δε σου φτάνει η ισχύς του Crown από μόνη της για την οδήγηση των ηχείων, η προσθήκη των ενισχυτικών σταδίων του 6013 δε θα κάνει ακουστή διαφορά.
 


Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Ρε παιδιά η ερώτηση μου είναι η εξής.
Επειδή θέλω να βάλω τελικά για τα LCR (b w 684 Kai htm61) και δε μπορώ να πάρω ταυτόχρονα δύο crown.
Αν αρχικά πάρω έναν και συνδέσω μόνο το LR... Και το κε τρικο είναι ακόμα στον marantz θα έχω θέμα με τον "μπροστινό" μου ήχο γενικά? Επειδή τα LR θαναι στον crown και το C στον μαρσντζ;

Και σε δεύτερη φάση περνώ Αλλον έναν crown γισ το κεντρικό.
 


Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Ρε παιδιά η ερώτηση μου είναι η εξής.
Επειδή θέλω να βάλω τελικά για τα LCR (b w 684 Kai htm61) και δε μπορώ να πάρω ταυτόχρονα δύο crown.
Αν αρχικά πάρω έναν και συνδέσω μόνο το LR... Και το κε τρικο είναι ακόμα στον marantz θα έχω θέμα με τον "μπροστινό" μου ήχο γενικά? Επειδή τα LR θαναι στον crown και το C στον μαρσντζ;

Και σε δεύτερη φάση περνώ Αλλον έναν crown γισ το κεντρικό.

Οχι , αρκεί να ξανατρέξεις πάλι το audyssey.
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Και άλλη μια ερώτηση
Εφόσον θέλω μετά άλλο έναν crown γισ το κεντρικό μόνο... Αν πάρω το 1002 μοντέλο αντι για το 1502, να γλυτώσω και κάνα ψιλό, νομιζω δε γίνεται να χρησιμοποιήσω και τα 2 κανάλια του για ένα ηχείο (το κεντρικό) και να αθροιστουν τα watt των δύο στο ένα; Bridge δηλαδή αν το λέω σωστα
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.067
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top