Bitstreaming Dolby TrueHD and DTS HD

Μηνύματα
40
Reaction score
6
γεια σας, ερωτηση αν δλδ δεν εχεις ενισχυτη που να αποκοδηκοποιει HD τοτε η καταλληλη καρτα ηχου κανει εκεινη τη δουλεια;
εγω πχ εχω εναν denon avr-4306 και δεν ειναι HD. Να φτιαξω ενα Htpc για να εχω ΗD η αδικος κοπος;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
γεια σας, ερωτηση αν δλδ δεν εχεις ενισχυτη που να αποκοδηκοποιει HD τοτε η καταλληλη καρτα ηχου κανει εκεινη τη δουλεια;
εγω πχ εχω εναν denon avr-4306 και δεν ειναι HD. Να φτιαξω ενα Htpc για να εχω ΗD η αδικος κοπος;
Με κατάλληλη κάρτα και αν ο ενισχυτής έχει multi channel in, γίνεται η δουλειά.
Σκέψου τι θα κοστίσει λιγότερο σε χρήμα και ταλαιπωρία και αποφάσισε, νέο HTPC ή αλλαγή ενισχυτή; Άδικος κόπος δεν είναι γενικά, γιατί η διαφορά στον ήχο είναι μεγάλη.
Τι χρησιμοποιείς τώρα, media player; Ποιό;
 

Μηνύματα
40
Reaction score
6
Με κατάλληλη κάρτα και αν ο ενισχυτής έχει multi channel in, γίνεται η δουλειά.
Σκέψου τι θα κοστίσει λιγότερο σε χρήμα και ταλαιπωρία και αποφάσισε, νέο HTPC ή αλλαγή ενισχυτή; Άδικος κόπος δεν είναι γενικά, γιατί η διαφορά στον ήχο είναι μεγάλη.
Τι χρησιμοποιείς τώρα, media player; Ποιό;
fantec 3dfhd εχω τωρα. αν το πουλησω υπαρχει καποιο που να αποκωδικοποιει dts-hd?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
fantec 3dfhd εχω τωρα. αν το πουλησω υπαρχει καποιο που να αποκωδικοποιει dts-hd?
Δεν τα ξέρω όλα, αλλά δε νομίζω να υπάρχει media player με αποκωδικοποιητές.
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Καλησπέρα φίλοι. Μόλις πριν από λίγο έκανα εγγραφή στο avsite και θα ήθελα την βοήθειά σας αν είναι εύκολο. Χτες έμεινα από lap top και σκέφτομαι για καινούργιο. Αυτό που είχα μέχρι πρότινος, έκανε bitstreaming μέσω hdmi στον av receiver DTS MA, DOLBY TRUE HD κτλ απροβλημάτιστα (amd 7690, mpc-hc /jriver ). Σκεφτόμουν αυτή τη φορά - έπειτα από δύο lap top με amd - να πάω σε lap top με nvidia μιας και απ' ότι βλέπω στο διαδίκτυο, η nvidia παίζει πολύ δυνατά το τελευταίο διάστημα. Συγκεκριμένα, έχω στο νου να πάρω ένα i7 της Dell με την 1060 της nvidia. Έπειτα όμως από ένα γρήγορο ψάξιμο που έκανα, έχω αμφιβολία αν η 1060 κάνει bitstreaming τα lossless φορμά του ήχου. Να σημειωθεί ότι το lap top θα το χρησιμοποιώ ως επί το πλείστον για computer audio (με εξωτερικό usb dac φυσικά) και σαν htpc (για ταινίες και ελάχιστο έως καθόλου gaming). Desktop λύση δεν βολεύει για διάφορους λόγους. Πάντως μου κάνει εντύπωση που η nvidia συνεχίζει να έχει ακόμη θέμα με το bitstreaming.
Ευχαριστώ πολύ
Δημήτρης
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.311
Reaction score
93.863
Καλώς ήρθες! :drinks:

Διαβάζοντας αντίστοιχο thread με παρόμοιο πρόβλημα, η λύση για τις nVidia είναι:

SOLUTION: Open nVidia Control Panel. Click "Change Resolution." Dial it down a notch (or two). All supported audio formats should then become re-activated.
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Καλώς ήρθες! :drinks:

Διαβάζοντας αντίστοιχο thread με παρόμοιο πρόβλημα, η λύση για τις nVidia είναι:

SOLUTION: Open nVidia Control Panel. Click "Change Resolution." Dial it down a notch (or two). All supported audio formats should then become re-activated.
Καταρχήν ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια. Σχετικά με την nvidia τώρα... Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι κάποιες κάρτες υποστηρίζουν bitstreaming, κάποιες άλλες όχι. Ανεξάρτητα από την περίοδο που κυκλοφόρησαν. Γι αυτό και το μπέρδεμα με την nvidia. Μπορεί για παράδειγμα η 1050 να στελνει bitstreaming ήχο ενώ η 1060 όχι, παρόλο που είναι θεωρητικά ανώτερη. Επισης, δεν ισχύει ότι ένα μεταγενέστερο μοντέλο κάρτας nvidia, θα υποστηριζει στάνταρ bitstreaming επειδή το προηγούμενο το έκανε. Δεν ξέρω. Δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι όλα θα είναι Ok και είναι κρίμα να δώσω τόσα χρήματα και να έχω πρόβλημα σε κάτι που το θεωρούσα δεδομένο. Εναλλακτικά, μπορεί κάποιος φίλος να προτείνει καποια κάρτα lap top της amd που σίγουρα δεν έχουν τέτοια θέματα? Φυσικά να έχει hdmi 2.0 (4k), hdcp, HDR κτλ.
 
Last edited by a moderator:


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.713
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top