Black, Death & Extreme metal

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.566
Reaction score
37.866
Ο κύριος λόγος είναι γιατί τους εκφράζει όλο αυτό το feeling και θέλουν να κάνουν αυτό που λένε οι Αγγλοσάξονες "buck the trend", αν το απαρνηθούμε αυτό θα είναι σαν να απαρνιόμαστε τον Edgar Allan Poe τον H.P. Lovecraft τον Arthur Rimbaud τον Charles Baudelaire και πολλούς άλλους λογοτέχνες και ποιητές του φανταστικού του Ρομαντισμού του Σουρεαλισμού του Νατουραλισμού κ.α.
χωρις να υποπεσουν στην κατηγορια των νταρκηδων ..
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Ανθρωπέ μου γιατι να εισαι τοσο ασχετος

ο Euronymous είναι ο πρώτος που έκανε τα καραγκιοζιλίκια βγάζοντας φωτό τον Dead όταν τον βρήκε.. dead.
το έκανε και εξωφυλλο..
Mάλιστα όλοι του βάλανε χέρι τοτε, ειχαμε και αποχωρήσεις.
View attachment 153476


Μεγαλύτερος παπάρας δεν υπήρχε. Και ο Varg παπαρας ειναι αλλα τουλάχιστον μουσικά είναι το μισό BM μονος του.


Τυχαία το είδα, δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μου έρχονται ειδοποιήσεις...

Χαχα, μα εννοείται πως ο Euronymous είναι ο μεγαλύτερος παπάρας της black metal σκηνής, πλάκα έκανα και δεν έβαλα την αντίστοιχη φάτσα για να είναι κατανοητό.
Φυσικά και τα ξέρω όλα αυτά, έχω δει τα περισσότερα βίντεο στο YT με τον Vikernes να εξιστορεί τα γεγονότα (από την πλευρά του βέβαια και ότι νομίζει αυτός) και έχω διαβάσει πολλά άρθρα από ξένα sites που αναφέρονται στο γεγονός, είδα πρόσφατα και την ταινία Lords of Chaos όπου η υπόθεση είναι τα γεγονότα εκείνης της περιόδου.
Όμως αν και παπάρας οφείλουμε να του αναγνωρίσουμε ότι έκανε "ότι μπορούσε" για να γίνει η black metal σκηνή παγκοσμίως γνωστή με τα γεγονότα που εκτυλίχθηκαν τότε 'ακόμη και το μαγαζάκι που είχε στήσει και προωθούσε underground παραγωγές έκανε ότι μπορούσε ο καημένος :p Ok, την "πολλή δουλειά" την έκανε ο Vikernes που έκαιγε τις εκκλησίες τη μία μετά την άλλη και μετά ξεπαστρέψε και το "φιλαράκι" του :oops: αν δεν υπήρχαν αυτοί που με τα συγκεκριμένα αρνητικά γεγονότα έκαναν τη νορβηγική black metal σκηνή (κι όχι μόνο) παγκοσμίως γνωστή το είδος θα ήταν στα τάρταρα (ωραία αλληγορία :p ) και δεν θα εξελισσόταν ως σήμερα.
Συμφωνώ και με αυτό που λες για τον Vikernes, μπορεί σαν άνθρωπος να είναι παπάρας αλλά σαν μουσικός είναι ιδιοφυΐα και έχει έναν μοναδικό τρόπο να αποτυπώνει ότι σκοτεινό και άρρωστο έχει στο μυαλό και στην ψυχή του με νότες, εδώ χωράει εξάλλου και η φράση που είχε πει ο Oscar Wilde, "κανένας καλλιτέχνης δεν είναι νοσηρός' ο καλλιτέχνης μπορεί να εκφράσει το καθετί, η αρετή και η κακία είναι για τον καλλιτέχνη υλικά"...
 

Μηνύματα
1.065
Reaction score
1.116
Τώρα μιλάς σωστά !
Το lords of chaos δεν το λες και χρονικογράφημα πάντως, δεν είναι τα ακριβή ιστορικά γεγονότα αυτά αλλά οκ τη γενική ιδέα στην δίνει.
Τα παρακολουθώ από day one όλα αυτά και την ίδια την γέννηση του black αλλά το γούστο μου είναι κ μένα λίγο περίεργο τα μισά τα αγαπώ τα άλλα μισά μου φαίνονται τοοοοσο γραφικά και τόσο χαζά..
οι τετρακαναλες ηχογραφήσεις ιδίως,
είναι βέβαια μέρος της γοητείας και εξάλλου πως να μην γουστάρεις darkthrone και burzum.

Επίσης οι 'σατανικες' αυτοκτονίες είναι πολύ λυπηρες πχ Jon από dissection.
Τρομερή μπανταρα ε
Αλλά μετά σκέφτομαι Cobain Nirvana Soundgarden Alice in chains μόνο ο Eddie veder την έχει γλυτώσει από την πρώτη grunge φουρνιά με λίγα λόγια
και βλέπω πως δεν είναι χαρακτηριστικό του black metal μόνο..
 


Μηνύματα
1.065
Reaction score
1.116
Να και ένα instrumental για όσους
δεν 'πιάνουν' την φωνή.
Ακούμε πως ο fenriz έχει 4 χέρια :)

Και το εξώφυλλο - φόρος τιμής των
τεράστιων electric wizard
220px-Dopethrone.jpg
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Τώρα μιλάς σωστά !
Το lords of chaos δεν το λες και χρονικογράφημα πάντως, δεν είναι τα ακριβή ιστορικά γεγονότα αυτά αλλά οκ τη γενική ιδέα στην δίνει.
Τα παρακολουθώ από day one όλα αυτά και την ίδια την γέννηση του black αλλά το γούστο μου είναι κ μένα λίγο περίεργο τα μισά τα αγαπώ τα άλλα μισά μου φαίνονται τοοοοσο γραφικά και τόσο χαζά..
οι τετρακαναλες ηχογραφήσεις ιδίως,
είναι βέβαια μέρος της γοητείας και εξάλλου πως να μην γουστάρεις darkthrone και burzum.

Επίσης οι 'σατανικες' αυτοκτονίες είναι πολύ λυπηρες πχ Jon από dissection.
Τρομερή μπανταρα ε
Αλλά μετά σκέφτομαι Cobain Nirvana Soundgarden Alice in chains μόνο ο Eddie veder την έχει γλυτώσει από την πρώτη grunge φουρνιά με λίγα λόγια
και βλέπω πως δεν είναι χαρακτηριστικό του black metal μόνο..


Άλλο και αυτό με τις τετρακάναλες... για να είσαι true και cult έπρεπε να ηχογραφείς σε τετρακάναλο πάνω στο βουνό νύχτα με πανσέληνο και τους λύκους να ουρλιάζουν, :p πείτε ρε παιδιά ότι δεν είχατε χρήματα να πληρώσετε ένα στούντιο να κάνετε μια ηχογράφηση της προκοπής, ειδικά οι πρώιμες δουλειές και τα demos για μένα ήταν ανυπόφορες σαν άκουσμα, σαν να βγαίνει ο ήχος από χωνί και τα πρίμα να σου πριονίζουν τα αυτιά ενώ μπάσο δεν υπήρχε και αν υπήρχε το είχαν θάψει, για στερεοφωνία βέβαια ούτε λόγος, μετά όταν άρχισε το είδος να γίνεται "εμπορικό" από μπάντες όπως οι Dimmu Borgir η οι Cradle of Filth όλοι πρόσεχαν και άλλαξαν τον τρόπο που έκαναν τις παραγωγές τους.



Νομίζω πως οι αυτοκτονικές τάσεις δεν είναι γνώρισμα και δεν πρέπει να τις αποδίδουμε αποκλειστικά σε αυτό το είδος, αρκετοί καλλιτέχνες και από την ποπ και από τη ροκ και από όλα τα υποείδη τους και με όλα αυτά τα ναρκωτικά που παίρνουν το στρες τις υποχρεώσεις τους δημιουργούν τάσεις αυτοκαταστροφής, δυστυχώς στη μουσική για να προχωρήσεις και να ξεχωρίσεις πρέπει να υπερβάλλεις εαυτόν.
 

Μηνύματα
28
Reaction score
38
Καλες οι "καλες"παραγωγες, αλλα η κρυαδα κ η ατμοσφαιρα των trve (οταν ειναι οπως πρεπει), απλα δεν παιζονται. Βεβαια γούστα ειναι αυτά...

Cradle k δυστυχως κ Dimmu, ουτε για αστειο δεν τους θεωρω black... Κάποτε ηταν... Κ δεν με ενδιαφερει αν βγάζουν λεφτα ή αν ξεπουλήθηκαν ή ξερω γω τι, εγω την μουσική τους κρίνω. Ας βγαζανε ακομα δισκαρες σαν το enthrone και δεν θα εφταιγε καμια καλη ή κακη παραγωγη πουθενα. Εδω καλα καλα ουτε να τα παιξουν live δεν μπορουνε πλεον (ενα mourning palace ολο κ ολο).

Behemoth ας πουμε.. Τα καινουργια δεν τα αντεχω, τα παλιά τα λατρεύω κ ας ξύνει το tweeter.
Deathspell omega (απο τους πιο καινουργιους ας πουμε), τα ιδια.. Τα καινουργια ουτε καν, τα πρώτα όμως, αλλο πραμα!!
Άπειρα τετοια παραδειγματα με "καλές" παραγωγές που "χαλασαν" ταυτόχρονα κ την μουσική των group. Βεβαια τωρα λενε οτι πουλανε παραπανω, οποτε τι να πεις? τπτ.. απλα βαζεις κανα παλιο και ηρεμή η ψυχουλα σου όπως πρεπει :p

υγ. για να μην παρεξηγηθω, υπαρχουν κ groups με καλες παραγωγες που ειναι super η μουσική τους, απλά η καλή παραγωγή κατεστρεψε κ πολλα group στα αυτια μου κ ειναι κριμα.

Behemoth - Thy Winter Kingdom

Deathspell Omega - The Victory Of Impurity
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
...και κάτι διαφορετικό για αλλαγή!

Trash/hardcore από την Κύπρο, στην Κυπριακή διάλεκτο!

Zivanished - 100% Αγνόν Κυπριακόν Ξύλον


Υ.Γ.: Δεν περιμένω να καταλάβετε πολλά από τους στίχους, αλλά για όσους το καταφέρουν, έχουν ενδιαφέρον!:cool:
 


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Καλες οι "καλες"παραγωγες, αλλα η κρυαδα κ η ατμοσφαιρα των trve (οταν ειναι οπως πρεπει), απλα δεν παιζονται. Βεβαια γούστα ειναι αυτά...

Cradle k δυστυχως κ Dimmu, ουτε για αστειο δεν τους θεωρω black... Κάποτε ηταν... Κ δεν με ενδιαφερει αν βγάζουν λεφτα ή αν ξεπουλήθηκαν ή ξερω γω τι, εγω την μουσική τους κρίνω. Ας βγαζανε ακομα δισκαρες σαν το enthrone και δεν θα εφταιγε καμια καλη ή κακη παραγωγη πουθενα. Εδω καλα καλα ουτε να τα παιξουν live δεν μπορουνε πλεον (ενα mourning palace ολο κ ολο).

Behemoth ας πουμε.. Τα καινουργια δεν τα αντεχω, τα παλιά τα λατρεύω κ ας ξύνει το tweeter.
Deathspell omega (απο τους πιο καινουργιους ας πουμε), τα ιδια.. Τα καινουργια ουτε καν, τα πρώτα όμως, αλλο πραμα!!
Άπειρα τετοια παραδειγματα με "καλές" παραγωγές που "χαλασαν" ταυτόχρονα κ την μουσική των group. Βεβαια τωρα λενε οτι πουλανε παραπανω, οποτε τι να πεις? τπτ.. απλα βαζεις κανα παλιο και ηρεμή η ψυχουλα σου όπως πρεπει :p

υγ. για να μην παρεξηγηθω, υπαρχουν κ groups με καλες παραγωγες που ειναι super η μουσική τους, απλά η καλή παραγωγή κατεστρεψε κ πολλα group στα αυτια μου κ ειναι κριμα.

Behemoth - Thy Winter Kingdom

Deathspell Omega - The Victory Of Impurity


Σχετικά με τις υψηλές που ξύνουν και που σε πολλά κομμάτια σου τρυπάνε και σου ενοχλούν τα αυτιά υπάρχει περίπτωση να κάνουν ζημιά στα tweeters;
Χτες άκουγα Be Persecuted κι ενώ έχουν ωραίο ήχο τον έχουν τσιτάρει πολύ στα πρίμα, βέβαια υπάρχουν και άλλοι με ακόμη πιο ακραίο αυτό το χαρακτηριστικό, τι κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις χαμηλώνουμε τις υψηλές η τις αφήνουμε έτσι;;
Είναι κρίμα να πάρουμε τα twetters στο χέρι με τις παπαριές που κάνουν εκεί στα μαυρομεταλλικά studios.. :devilish: :errwhat:
 

Μηνύματα
28
Reaction score
38
Το tweeter θα καει αν δεν μπορει ο ενισχυτης σου να σηκωσει την ενταση που του ζητας οπότε κ πεταει παρασιτα στα tweeter. Αν δεν δυσκολευεται ο ενισχυτης, δεν νομιζω να σου καει tweeter. Κοντινή εκκλησια πιο πιθανο :p
 

Μηνύματα
1.065
Reaction score
1.116
Behemoth - Thy Winter Kingdom
Aν καποιος από εσάς είχε ερθει στο live των Behemoth πριν καμιά 10ριά χρόνια στο ΑΝ club
και στο after party που ακολούθησε δίπλα στο Roi Mat
θα με είχε πετύχει να παίζω μουσική στα decks, ΒΜ και όχι μονο,
ήπιαμε και τις κάλτσες μας..
αχ τα νιάτα !
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Γιατί;
Σε πήραν τα χρόνια;;
Δες κάτι συναυλίες και φεστιβάλ που γίνονται στο εξωτερικό π.χ στο Wacken Open Air, μπορεί να δεις και τον παππού σου να επιδίδεται σε ακατάπαυστο headbanging.. :lol:
 


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Χαχα!!
Θυμήθηκα στο Wacken που έπαιζαν οι Emperor και στο into the infinity of thoughts από κάτω από τη σκηνή αφού είχαν πλακωθεί στα μπυρόνια πλακωνόντουσαν και στο ξύλο, η κάμερα δεν ξεκολλούσε από τη φάση, σε βίντεο το είχα δει..
 


Μηνύματα
1.065
Reaction score
1.116
Γιατί;
Σε πήραν τα χρόνια;;
Δες κάτι συναυλίες και φεστιβάλ που γίνονται στο εξωτερικό π.χ στο Wacken Open Air, μπορεί να δεις και τον παππού σου να επιδίδεται σε ακατάπαυστο headbanging.. :lol:
Δεν με πήραν όμως έγινα μπαμπάς οπότε δεν μπορω να ακολουθησω τον ιδιο τρόπο ζωής..
Wacken , Οζζφεστ, Roadburn που πηγαινα, δεν πάω πλέον !
 





ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.712
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top