Blu-Ray και UHD με ήχο Dolby Atmos

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Το νέο αυτό θέμα αφορά τις ταινίες που έχουν κυκλοφορήσει σε bluray με ήχο Dolby Atmos.

Αυτές που έχω εγώ είναι:
The Gunman (2015)
The Hunger Games: Mockingjay Part I (2014)
Insurgent (2015)
John Wick (2014)
Legend (2015)
Mad Max: Fury Road (2015)
The Man from U.N.C.L.E. (2015)
Mission: Impossible - Rogue Nation (2015)
San Andreas (2015)
Terminator Genisys (2015)
Transformers: Age of Extinction (2014)
Unbroken (2014)

Αν έχετε ήδη κάποια ακόμα στη συλλογή σας, ποστάρετέ την εδώ.
 


Μηνύματα
1.237
Reaction score
1.559
Εμένα με ενδιαφέρει πάρα πολύ για να ξέρω όταν στο μακρινό μέλλον βάλω ATMOS ποιες ταινίες θα δανειστώ ;););)
 


MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Πάντως, εάν δοκιμάσετε να τοποθετήσετε τα surround ηχεία σας, όπως στον κινηματογράφο, δηλαδή αρκετά πιο ψηλά από το ύψος ακρόασης, και με κλίση προς τα κάτω, δεν νομίζω να σας λείψει το Atmos!!!
 

Μηνύματα
1.237
Reaction score
1.559
Πιστεύω πως μόνο για οποίον έχει Dedicated δωμάτιο είναι εύκολο να υλοποιηθεί το atmos
τώρα σε ένα σαλόνι είναι απαγορευτικό
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.388
Reaction score
93.967
Πάντως, εάν δοκιμάσετε να τοποθετήσετε τα surround ηχεία σας, όπως στον κινηματογράφο, δηλαδή αρκετά πιο ψηλά από το ύψος ακρόασης, και με κλίση προς τα κάτω, δεν νομίζω να σας λείψει το Atmos!!!
Θα μας λείψει Ηλία.

Το object localization (ελληνικά; ) στα clips της Dolby είναι απίστευτο...Ο μηχανικός μπορεί να τοποθετήσει τον ήχο όπου θέλει.
 
Last edited:


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Πάντως, εάν δοκιμάσετε να τοποθετήσετε τα surround ηχεία σας, όπως στον κινηματογράφο, δηλαδή αρκετά πιο ψηλά από το ύψος ακρόασης, και με κλίση προς τα κάτω, δεν νομίζω να σας λείψει το Atmos!!!
Καλά, μην νομίζεις.
 
  • Like
Reactions: PPG

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Πιστεύω πως μόνο για οποίον έχει Dedicated δωμάτιο είναι εύκολο να υλοποιηθεί το atmos
τώρα σε ένα σαλόνι είναι απαγορευτικό
Απαγορευτικό όχι. Εξαρτάται από τη διαμόρφωση του χώρου. Με τα κατάλληλα ηχεία πιθανόν να υλοποιείται.
 
  • Like
Reactions: PPG

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Δεν είπα ότι δεν έχει διαφορά! αλλά γι' αυτούς που δεν μπορούν να τοποθετήσουν έξτρα ηχεία στο σαλόνι τους (οι περισσότεροι πιστεύω!), ή δεν μπορούν να αναβαθμίσουν τους AV σε Atmos, είναι μια απλή λύση, η οποία ''ακούγεται'' λίγο διαφορετικά!
Γιατί αυτά τα τρία (AV, ηχεία, και πολλά μέτρα καλώδια, μπανάνες κτλ), κοστίζουν αρκετά, γι' αυτά που καλούντα να προσφέρουν! γνώμη μου!!!
 

Μηνύματα
681
Reaction score
255
Δεν είπα ότι δεν έχει διαφορά! αλλά γι' αυτούς που δεν μπορούν να τοποθετήσουν έξτρα ηχεία στο σαλόνι τους (οι περισσότεροι πιστεύω!), ή δεν μπορούν να αναβαθμίσουν τους AV σε Atmos, είναι μια απλή λύση, η οποία ''ακούγεται'' λίγο διαφορετικά!
Γιατί αυτά τα τρία (AV, ηχεία, και πολλά μέτρα καλώδια, μπανάνες κτλ), κοστίζουν αρκετά, γι' αυτά που καλούντα να προσφέρουν! γνώμη μου!!!
Μπρος στα καλλη, τι' ναι ο πονος.......
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.388
Reaction score
93.967
ειδες διαφορα με το auro 3d Γιωργο ;
Χμμμ... στις σκηνές με τα αεροπλάνα δεν νομίζω να είχε διαφορές.

Ο ήχος στην εκκλησία βέβαια ήταν πολύ καλός, αλλά ίσως και ψεύτικος-εντυπωσιακός.

Αφού όμως δεν πρόκειται να δούμε ταινίες με auro 3D, δεν χρειάζεται να κάνουμε συγκρίσεις. :wink:
 







MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Άντε, ταινίες με Atmos έχουμε, τώρα μας λείπουν ο AV και τα ηχεία!!!:D
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.198
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top