Bluray player / nvidia shield

Μηνύματα
175
Reaction score
53
Καλησπέρα παιδιά ψάχνω για bluray player η αλήθεια είναι ότι κατεβαζω συνέχεια ταινίες αλλά δεν μπορώ να ακούσω true hd μιας και έχω ενισχυτή ηχεία κτλπ επίσης το πάω σε dolby atmos το σύστημα και θα ήθελα την καλύτερη λύση για την αναπαραγωγή το invidia shield κοστίζει 233 ευρώ πάρα πολλά απλά για να βλέπω ταινίες ενώ κάνει αλλά πόσα υπάρχει μήπως κάτι παρόμοιο με λιγότερα αλλά να έχει τις ίδιες επιδόσεις επίσης σκέφτηκα και το άλλο αν υπάρχει κάποιο bluray player το οποίο να έχει υποδοχή για στικάκι και το οποίο να παίζει κανονικά με την ίδια ποιότητα όπως το shield συν να παίζει και τους υπότιτλους οπότε να έχω και bluray player για δίσκους και στικάκι ταυτόχρονα θέλω να μου πείτε γνώμες παρακαλώ ευχαριστώ!
 



billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.550
Το Sony έχει ένα κάρω θέματα στην αναπαραγωγή αρχείων.

Γενικά, για ταινίες σε μορφή αρχείου και όχι σε δισκάκι, παίρνεις PC ή NVIDIA Shield TV ή Zidoo ή Dune.
ΔΕΝ παίρνεις blu-ray player για να βλέπεις ταινίες σε mkv/mp4/κλπ.

υ.γ. το Shield είναι απίστευτο VFM (Value for Money)
 

Μηνύματα
175
Reaction score
53
SONY X800M2
Kai με αυτό θα μπορώ να βααζω και στικάκι να βλέπω κανονικά true hd ταινίες και atmos στην maximum ποιότητα? Επίσης υπάρχει περίπτωση λόγω πολλών Γκιγκα πχ 50 60 της ταινίας να κάνει κοληματα? Υπότιτλοι ελληνικοί διαβάζει κανονικά ?
Το Sony έχει ένα κάρω θέματα στην αναπαραγωγή αρχείων.

Γενικά, για ταινίες σε μορφή αρχείου και όχι σε δισκάκι, παίρνεις PC ή NVIDIA Shield TV ή Zidoo ή Dune.
ΔΕΝ παίρνεις blu-ray player για να βλέπεις ταινίες σε mkv/mp4/κλπ.

υ.γ. το Shield είναι απίστευτο VFM (Value for Money)
Ναι αλλά δεν είναι και πανάκριβο το shield μόνο και μόνο για να βλέπω απλα ταινίες true hd μεν αλλά τα υπόλοιπα της συσκευής δεν με απασχολούν.. το zidoo πόσο κοστίζει και τι ποιότητα βγάζει..?
 

Μηνύματα
175
Reaction score
53
Το Sony έχει ένα κάρω θέματα στην αναπαραγωγή αρχείων.

Γενικά, για ταινίες σε μορφή αρχείου και όχι σε δισκάκι, παίρνεις PC ή NVIDIA Shield TV ή Zidoo ή Dune.
ΔΕΝ παίρνεις blu-ray player για να βλέπεις ταινίες σε mkv/mp4/κλπ.

υ.γ. το Shield είναι απίστευτο VFM (Value for Money)
Τι αποψη έχεις για αυτό Βασίλη?https://www.skroutz.gr/c/893/TV_Box/m/8326/Amazon/f/843485/4K-Ultra-HD.html
 



hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
XIAOMI MI BOX S αλλά με περιορισμούς στην απόδοση σε σχέση με το nvidia sheild. Και εγώ έτσι έλεγα για το sheild για τα λεφτά του αλλά τελικά άξιζε τον κόπο και το κόστος. Επίσης μπορείς να αγοράσεις και το απλό που είναι πιο φθηνό. Το Nvidia Sheild TV και οχι το PRO.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Οπτικη εξοδο ηχου δεν εχει το shield;
Όχι δεν έχει αλλά έχει usb πόρτα (Nvidia Sheild TV Pro) που μπορεί να συνδεθεί με εξωτερικό dac και φτάνει τα 192Khz με εξαιρετική ποιότητα.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.550
XIAOMI MI BOX S αλλά με περιορισμούς στην απόδοση σε σχέση με το nvidia sheild. Και εγώ έτσι έλεγα για το sheild για τα λεφτά του αλλά τελικά άξιζε τον κόπο και το κόστος. Επίσης μπορείς να αγοράσεις και το απλό που είναι πιο φθηνό. Το Nvidia Sheild TV και οχι το PRO.
Το Xiaomi κάνει μόνο αν δεν σε νοιάζουν τα μοντέρνα φορμά ήχου, μιας και ΔΕΝ υποστηρίζει Dolby TrueHD, Dolby Atmos (υποστηρίζει μόνο το lossy Atmos μέσω Dolby Digital Plus), ούτε DTS:X, ενώ η υποστήριξη για DTS-HD Master Audio είναι με ιδιαιτερότητες.
 

Μηνύματα
175
Reaction score
53
XIAOMI MI BOX S αλλά με περιορισμούς στην απόδοση σε σχέση με το nvidia sheild. Και εγώ έτσι έλεγα για το sheild για τα λεφτά του αλλά τελικά άξιζε τον κόπο και το κόστος. Επίσης μπορείς να αγοράσεις και το απλό που είναι πιο φθηνό. Το Nvidia Sheild TV και οχι το PRO.
Εγώ το θέλω αποκλειστικά για να βάζω το στικάκι αγόρινα και να βλέπω bluray ταινίες σε atmos dts hd true hd κτλπ και μόνο για αυτό δεν υπάρχει τίποτα φθηνό dumit☹
Οπτικη εξοδο ηχου δεν εχει το shield;
Δεν θέλουμε οπτική αλλά hdmi
Το Xiaomi κάνει μόνο αν δεν σε νοιάζουν τα μοντέρνα φορμά ήχου, μιας και ΔΕΝ υποστηρίζει Dolby TrueHD, Dolby Atmos (υποστηρίζει μόνο το lossy Atmos μέσω Dolby Digital Plus), ούτε DTS:X, ενώ η υποστήριξη για DTS-HD Master Audio είναι με ιδιαιτερότητες.
Nai ontως το είδα δεν μας κάνει 🤣
 

ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
Όχι δεν έχει αλλά έχει usb πόρτα (Nvidia Sheild TV Pro) που μπορεί να συνδεθεί με εξωτερικό dac και φτάνει τα 192Khz με εξαιρετική ποιότητα.
Για συνδεση σε πολυκαναλο, μονον μεσω hdmi; χμ...
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.550
Δεν υπάρχει νόημα πλέον για άλλη σύνδεση πέραν της HDMI.
Μόνο αν έχεις αρχαίο εξοπλισμό.
Και εκεί πας ας πούμε σε Toslink που σου δίνει μόνο τα επίσης παμπάλαια lossy, Dolby Digital (AC-3) και DTS.
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.550
270 ή 280 νομίζω προσφορά στο sony center
Στο manual βλέπω πως ΔΕΝ παίζει Atmos/TrueHD/DTS:X/DTS-HDMA από αρχεία MKV παρά μόνο από m2ts...

Γιατί να προτείνει κανείς κάτι τέτοιο για χρήση που θα βλέπει κυρίως... mkv ?
 

Μηνύματα
885
Reaction score
883
Ας μην το πολυψάχνει ο νηματοθέτης. Το έψαχνα κι εγώ πριν από καιρό. Άλλωστε, εάν έχεις ηχητικό σύστημα που μπορεί να εκμεταλλευθεί Dolby True HD ή Atmos, τα 200 ή 250 ευρώ δεν θα έπρεπε να σε απασχολούν. Είτε λέγεται shield, είτε zappiti είτε dune, όλα λίγο πολύ το ίδιο κοστίζουν, με διαφορές της τάξης των 50 ευρώ. Άντε να βρεις καμια κινεζιά αμφίβολης αξιοπιστίας και λειτουργικότητας με 150 ευρώ, αν και αμφιβάλω.
 


Μηνύματα
49
Reaction score
5
Αν δεν σε απασχολεί το Dolby Vision (ή αν δεν το υποστηρίζουν η TV και ο AV Receiver που έχεις), ίσως το καλύτερο είναι να χρησιμοποιήσεις ένα PC.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.309
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top