Boηθεια επιλογης καταλληλου προγραμματος για παρακολουθηση τηλεορασης.

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Καλησπερα,θα ηθελα να σας ενημερωσω οτι ειμαι καινουργιο μελος στην παρεα σας και οφειλω να ομολογησω οτι δειχνει μεχρι στιγμης πολυ ωραια
Προσφατα αγορασα το εξης tv tuner:USB Crypto Redi PC 50 αλλα αμεσως διαπιστωσα οτι δεν εχει drivers για windows 8 και ιδιως για χ64 μπιτ.Οποτε κατεβασα το προτεινομενο προγραμμα αναπαραγωγης τηλεορασης απο το επισημο site της κατασκευαστικης.Το εκανα εγκατασταση και διαπιστωσα οτι μου εκανε κολληματα και δεν μου αφηνε τον υπολογιστη να κλεισει.Αμεσως το απεγκαταστησα και προσπαθησα να βρω καποιο αλλο αλλα μου λενε οτι δεν υπαρχει.Εσεις παιδια τι πιστευεται?Υπαρχει καποιο προγραμμα που να μπορω να παρακολουθησω TV με αυτο το TV Tuner(Δεν με πειραζει αν μαλλον δεν ειναι συμβατο με win 8,αρκει να ξερω οτι υπαρχει και πιθανον κατι θα κανω.)Σας ευχαριστω για το χρονο σας.

EternumSpace
 

Μηνύματα
19.450
Reaction score
13.624
Απάντηση: Προγραμμα Παρακολουθησης τηλεορασης για συγκεκριμενο TV Tuner.

Για δες το SmartDVB, δωρεάν και αρκετά καλό. Λογικά θα πρέπει να βλέπει το στικάκι σου

http://www.smartdvb.net/bb/viewtopic.php?f=2&t=307&sid=96af31295cd970039e585348587f73bb

Υπάρχουν κι άλλα βέβαια που πιθανόν βλέπουν το στικάκι, όπως το πολύ καλό DVBViewer Pro ή το ProgDVB, όμως έχουν ένα κόστος (μικρό το πρώτο, λίγο μεγαλύτερο το δεύτερο).
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Απάντηση: Προγραμμα Παρακολουθησης τηλεορασης για συγκεκριμενο TV Tuner.

Το SmartDVB δεν βλεπει το στικακι μου...Kαμια αλλη δωρεαν λυση?
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Χωρίς drivers δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις κανένα πρόγραμμα...
Κατέβασε και εγκατέστησε τους drivers που είναι για Windows 7 64bit, αν δεν τρέχει το setup σε 8 64bit κάνε την εξής διαδικασία

Μόλις γίνει η εγκατάσταση των drivers δες αν είναι συμβατοί με το πρότυπο BDA.
Καλά προγράμματα για ψηφιακά tuners είναι
progDVB (δωρεάν και επί πληρωμή)
DVBViewer(demo και επί πληρωμή)
DVB Dream(demo και επί πληρωμή)
SmartDVB(δωρεάν)

Προτείνω ανεπιφύλακτα το DVBviewer, το αγόρασα πριν 6 χρόνια και δεν έχω μετανιώσει ούτε μια στιγμή για την επιλογή μου, θα σου κοστίσει περίπου 15 ευρώ + ΦΠΑ με εφόρου ζωής δωρεάν αναβαθμίσεις.

Πριν αγοράσεις δοκίμασε το demo για να δεις αν υποστηρίζεται το tuner που έχεις
 

Μηνύματα
19.450
Reaction score
13.624
Απάντηση: Προγραμμα Παρακολουθησης τηλεορασης για συγκεκριμενο TV Tuner.

Έχεις περασμένο driver; Γιατί από ό,τι λες στην αρχή δεν είχες βρει για τα Windows 8. Για να δεις αν βλέπει το στικάκι, πήγαινε στο Tools>Devices, και διάλεξε είτε το Florian BDA, είτε το BDA DVB. Αν το στικάκι φαίνεται κάτω μπορείς να το διαλέξεις και να προχωρήσεις.

 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Απάντηση: Προγραμμα Παρακολουθησης τηλεορασης για συγκεκριμενο TV Tuner.

δεν εχω καποιον δριβερ για το στικ γιατι δεν υπαρχουν για win 8 επισησ δεν αναγνωριζεται απο το προγραμμα
 

Μηνύματα
19.450
Reaction score
13.624
Απάντηση: Προγραμμα Παρακολουθησης τηλεορασης για συγκεκριμενο TV Tuner.

Χωρίς driver δεν θα το αναγνωρίσει όμως κανένα πρόγραμμα. Δοκίμασες driver για Windows 7 ή και Vista; Πολύ πιθανό να δουλεύουν χωρίς πρόβλημα.
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Απάντηση: Προγραμμα Παρακολουθησης τηλεορασης για συγκεκριμενο TV Tuner.

θα δοκιμαασω και θα σου πω αυριο.Σε ευχαριστω για τη βοηθεια.
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Απάντηση: Boηθεια επιλογης καταλληλου προγραμματος για παρακολουθηση τηλεορασης.

Drivers δεν εχει το συγκεκριμενο!Το μονο που βρηκα ειναι το firmware του.To site της κατασκευαστικης ειναι αυτο http://www.cryptoelectronics.gr/common/downloads.aspx . Αν μπορειτε να βρειτε κατι,θα σας ειμαι ευγνωμων!
 

ad1

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Kαλημερα! Ειχα αγορασει πριν απο 1,5-2 χρονια αυτο το tv tuner και το ειχα παρατησει καπου. Ειχα προβλημα να δω τηλ αλλα κατεβασα τοτε ενα προγραμμα(DVB viewer νομιζω) και δουλεψε.



Σημερα που το χρειαζομαι δεν μπορω να το κανω να λειτουργησει, Δεν βρηκα το cd του οποτε κατεβασα αρχικα drivers απο το site της crypto για windows 7 64bit που εχω. Υστερα κανω επανακκινηση κ βαζω το tuner σε usb αλλα δεν το αναγνωριζει μαλλον. Δεν ξερω πως να το ψαξω στ Control Panel. Παω στ Control panel->Hardware and sound->view devices and printers αλλα δεν το βρισκω.



Δοκιμασα το δικο total media, dvb viewer, smartdvb και δεν λειτουργει.

Στο wmc μ λεει οτι δεν βρισκει tv tuner....



Μπορει καποιος να βοηθησει???? Το χρειαζομαι σημερα οποτε οποιος μπορει ας βοηθησει



Ευχαριστω εκ των προτερων



P.S.: Παρατηρω τωρα οτι βαζοντας το tv tuner στο usb το αναφερει σαν RTL2838UHIDIR ΚΑΙ στο Control Panel φαινεται σαν πληκτρολογιο.... τι φταιει? drivers? Αφου κατεβασα για τv tuner redi pc 50 a.....
Στο site σαν Crypto tv tuner [Redi pc 50 A] USB Digital εχει driver και αυτο κατεβασα

αλλα σαν crypto DVB-T Receiver [Redi 50 A] δεν βγαζει driver
 
Last edited:

Μηνύματα
23
Reaction score
5
Καλησπερα καπου εχω βρει ενα συμβατο δριβερ για την περιπτωση σου επειδη και εγω εχω αυτο το usb tv turner και μου δουλευε αφοβα χωρις κανενα προβλημα. Οταν τον βρω ξανα θα στον ανεβασω καπου και θα στον στηλω. Λογικα τον αποθηκευα.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.334
Reaction score
93.984
Μπορει καποιος να βοηθησει???? Το χρειαζομαι σημερα οποτε οποιος μπορει ας βοηθησει
Καλησπερα καπου εχω βρει ενα συμβατο δριβερ για την περιπτωση σου επειδη και εγω εχω αυτο το usb tv turner και μου δουλευε αφοβα χωρις κανενα προβλημα. Οταν τον βρω ξανα θα στον ανεβασω καπου και θα στον στηλω. Λογικα τον αποθηκευα.
Μετά από ένα χρόνο, μάλλον είναι λίιιιιιιιγο αργά...

Καλώς όρισες στο avsite! :)
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.869.537
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top