Bryston 14bsst

Status
Not open for further replies.

Μηνύματα
948
Reaction score
47
Σημερα το πρωι πηγα να αγορασω τον συγκεκριμενο ενισχυτη.
1)Δεν ειναι σε αριστη καρασταση εχει δυο χτυπηματα στην προσοψη,
2)δεν υπαρχει αποδειξη αγορας οποτε δεν ισχύειι η εγγυηση.
3) Ειναι εργοστασιακης παραγωγης 2003.
 

Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Θεωρητικα εχει εγγύηση μεχρι το 2023. Και ισχυει η εγγυηση χωρις αποδειξη. Η αποδειξη είναι απαραιτητο εγγραφο για νεοτερης παραγωγης μηχανηματα. Απο το site της bryston:

As of 2006-02-22 Bryston will only warranty Bryston products purchased through authorized Bryston dealers. Bryston products
with a date code of 0608 or higher (date code format is “yyww”, where “yy” is the two least significant digits of the year and “ww” is the week of the year) must be accompanied by a copy of the bill-of-sale from a Bryston authorized dealer to qualify for warranty service.

Τωρα το πως θα το χειριστει αυτο ο εφω αντιπροσωπος σηκωνει συζητηση. Αναπυκνωση παντως που ειχα ρωτησει για το δικο μου, μου ειχε πει οτι δεν καλυπτεται. Παροτι η εταιρια εχει δηλωσει σε αμερικανικο forum οτι η 20ετης ισχυει ακομα και για τους πυκνωτες...
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Σε ευχαριστώ Γιάννη για τα καλά σου λόγια .
Να ξεκινήσουμε από την αρχή
Μου ζήτησες φωτογραφίες κ σου έστειλα .
Μου έκανες παζάρια κ σου έκανα έκπτωση στο ποσό των 2350 ευρώ κατόπιν email συνεχώς κ ότι δεν μπορείς να δώσεις παραπάνω .
Σου έδωσα σειριακο αριθμό οπότε είπαμε πότε είναι κατασκευασμένος κλπ κλπ
Συμφωνήσαμε ότι έχει 3 χρόνια εγγύηση ακόμα .
Ξαφνικά μου ζήτησες να γράψω ότι είναι κλεισμένος από εσένα στο σάιτ αν και ξέρεις ότι απαγορεύεται.
Μου είπες μετά ότι εάν δεν δεις το μηχάνημα μέχρι την επόμενη μέρα αποσύρεις το ενδιαφέρον και σου είπα ότι δουλεύω μέχρι αργά όλοι την εβδομάδα κ δεν μπορώ .
Επίσης σου ανέφερα εάν θες έρχεσαι παραλαμβάνεις το παίρνεις σπίτι σου κ αν δεν σου κάνει τον επιστρέφεις .
Σου ανέφερα ότι δεν έχει βρεθεί η εγγύηση ακόμα (απόδειξη αγοράς ) .
Μου είπες ότι δεν γίνεται κ θέλεις να τον ακούσεις πρώτα και να φέρεις κ δικό σου cd με ήχους ώστε να κρίνεις εάν δουλεύει σωστά .
Σου είπα ότι δεν μπορώ πριν το Σάββατο (σήμερα )
Υπόψιν ότι ήτανε να συναντηθούμε το προηγούμενο Σάββατο αλλά το σκυρωσες γιατί άργησα να σε ειδοποίησω .
Σου είπα ότι εάν δεν θες καταλαβαίνω και κανένα προβλήμα για την ακύρωση .
Μου είπες ότι το κάνω για να πάρω παραπάνω χρήματα από άλλον κ για αυτό καθυστερω .
Σου απάντησα ότι δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση κ ισχύει ότι έχουμε πει .
Χθες σου έστειλα μύνημα ότι δεν βρίσκω την απόδειξη εγγύησης οπότε θεωρώ ότι δεν Έχει εγγύηση άρα εάν αποσύρεις το ενδιαφέρον σου το καταλαβαίνω κ δεν έχω πρόβλημα .
Με πήρες τηλεφωνο και μου είπες ότι ισχύει κανονικά το ραντεβού και θα έρθεις το πρωί .
Σήμερα λοιπόν ήρθε ο Γιάννης να ακούσει τον ενισχυτή
Μονο που δεν το άκουσες καν .
Είδε 2 σημαδακια στην γωνία της πρόσοψης που μοιάζουν εργοστασιακα διότι είναι σχεδόν εκεί στην κόψη δεξιά και αριστερά του σήματος bryston μήκους μισού εκατοστού περίπου το καθένα
Εκεί μου είπε ότι δεν είναι άψογο το μηχάνημα και δεν ενδιαφέρεται πλέον .
Χαιρετιστηκαμε και έφυγε .
Κανένα απολύτως πρόβλημα για μένα και δεν το παρεξηγώ .
Στην κρίση σας όλα αυτά
Μπορώ να στείλω φωτό σε όποιον ενδιαφέρεται .
Εαν τα καταφέρω θα ανεβάσω και φωτό αύριο .
Ο μόνος λόγος που μπορώ να σκεφτώ ότι σκυρωσες την συναλλαγή είναι ότι σου χάλασα την μεταπώληση διότι εάν πραγματικά σε ενδιέφερε το μηχανημα
τουλάχιστον θα το άκουγες πως παίζει .
Κανένα προβλήμα από εμένα και εάν έχετε κάποια ερώτηση μπορώ να σας απαντήσω σε ότι μου ζητηθεί .
Post automatically merged:


Post automatically merged:

Ορίστε κ οι φωτό που σου έστειλα
Εάν μπορείς δείξε κ την μη άριστη κατάσταση
 

Attachments


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Εγώ αν είχα τα λεφτά τον έπαιρνα και χωρίς εγγύηση και με τα σημάδια. Τέτοια μηχανήματα τα ακούς και δεν κολλάς στα παραπάνω. Ειδάλλως πας και παίρνεις καινούργιο με 6000 το λιγότερο.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Σημερα το πρωι πηγα να αγορασω τον συγκεκριμενο ενισχυτη.
1)Δεν ειναι σε αριστη καρασταση εχει δυο χτυπηματα στην προσοψη,
2)δεν υπαρχει αποδειξη αγορας οποτε δεν ισχύειι η εγγυηση.
3) Ειναι εργοστασιακης παραγωγης 2003.
1) Δύο χτυπήματα για την ηλικία του είναι μια χαρά. Κι εγώ που τα έχω στα πούπουλα χθες έκανα δυο γρατζουνιές στον 4BST μου στο πίσω μέρος της επάνω πλευράς απο το ρακ. Στεναχωρήθηκα, αλλά δεν θα πεθάνω κιόλας.
2) Η Bryston παλιά είχε τη πολιτική εγγύησης με βάση την ημερομηνία παραγωγής. 20 χρόνια απο τότε. Και πίστεψέ με, αν χρειαστεί κάτι, το καλύπτει χωρίς καμία κουβέντα. Μιλάς για τη Bryston ( που μάλλον δεν ξέρεις τί σόι εταιρεία είναι. )
3) Εδώ δεν καταλαβαίνω απο πού προέκυψαν τα 10 χρόνια εγγύησης. Έχει αγοραστεί το μηχάνημα πριν 10 χρόνια; Πιθανώς φάουλ, ίσως και όχι.

Όπως και να'χει, ο ενδιαφερόμενος στέλνει μήνυμα στη Bryston με τον σειριακό αριθμό και πιθανό είναι να πα΄ρει απάντηση απο τον Stewart Taylor τον ίδιο που θα του απαντήσει πόση εγγύηση έχει ακόμα και σε ποια πολιτική υπάγεται. Αυτό με τον Taylor το έχω πολύ πιθανό. Εμένα πάντως, αυτός μου απάντησε όταν τους χρειάστηκα.

Τωρα το πως θα το χειριστει αυτο ο εφω αντιπροσωπος σηκωνει συζητηση. Αναπυκνωση παντως που ειχα ρωτησει για το δικο μου, μου ειχε πει οτι δεν καλυπτεται. Παροτι η εταιρια εχει δηλωσει σε αμερικανικο forum οτι η 20ετης ισχυει ακομα και για τους πυκνωτες...
Ο εδώ αντιπρόσωπος, είναι συνεργάτης της Bryston. Άρα, θα ακολουθήσει αυτό που θα αποφασίσει η Bryston. Τελεία.
(σχετικά με την αλλαγή πυκνωτών, χωράει συζήτηση. Αν έχει πρόβλημα κάποιος πυκνωτής αποδεδειγμένα, το συζητάς με τον αντιπρόσωπο, αν διαφωνείς με την απάντηση, κλιμακώνεις στη Bryston. Αν όμως θέλεις αλλαγή για προληπτικούς λόγους όπως κάνουμε οι περισσότεροι, μάλλον δεν το κόβω να είναι υποχρεωμένοι να ικανοποιήσουν το αίτημά σου ).
 

Μηνύματα
948
Reaction score
47
Τα μισα που λες ειναι ψεματα και αυτο φαινετε απο την αγγελια.
1)Ο τελικος δεν ειναι πρωτο χερι.
2)Δεν ειναι σε αριστη καρασταση εχει δυο χτυπηματα στην προσοψη τα οποια σε αυτες της χαλια φωτο δεν φαινονται.
3)δεν υπαρχει αποδειξη αγορας οποτε δεν ισχύειι η εγγυηση.

Χωρις αποδειξη ο εδω αντιπροσωπος δεν καλύπτει τιποτα.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Και μόλις πήγα να γράψω ότι ήταν ο προσωπικός ενισχυτής του κυρίου Βαγγέλη Λάμπρου .
Αργότερα θα ανεβάσω φωτό από τα τερατώδες χτυπήματα
Δεν έγραψα πότε ότι είναι πρώτο χέρι
Μάλιστα εγώ είμαι ο τρίτος και ο δεύτερος είναι ο Σωτήρης .
Το μύνημα που ανέβασες επιβεβαιώνει αυτά που λέω .
Επόμενη ερώτηση ...
Post automatically merged:

Επίσης το ότι λέει ο τωρινός αντιπρόσωπος δεν αναιρεί την εκατοστε πολιτική της bryston .
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Τα μισα που λες ειναι ψεματα και αυτο φαινετε απο την αγγελια.
1)Ο τελικος δεν ειναι πρωτο χερι.
2)Δεν ειναι σε αριστη καρασταση εχει δυο χτυπηματα στην προσοψη τα οποια σε αυτες της χαλια φωτο δεν φαινονται.
3)δεν υπαρχει αποδειξη αγορας οποτε δεν ισχύειι η εγγυηση.

Χωρις αποδειξη ο εδω αντιπροσωπος δεν καλύπτει τιποτα.
Απο το site της Bryston:

"As of 2006-02-22 Bryston will only warranty Bryston products purchased through authorized Bryston dealers. Bryston products with a date code of 0608 or higher (date code format is “yyww”, where “yy” is the two least significant digits of the year and “ww” is the week of the year) must be accompanied by a copy of the bill-of-sale from a Bryston authorized dealer to qualify for warranty service. The warranty is transferable from the original owner to a subsequent owner as long as a copy of the bill-of-sale from the original authorized Bryston dealer accompanies the re-sale. The copy of the bill of sale to any subsequent owner need ONLY include the Name of the Bryston Authorized Dealer and the Model and Serial number of the Bryston product. The warranty will only be honoured in the country of the original purchase unless otherwise pre-authorized by Bryston. "

πηγή: http://www.bryston.com/pages/warranty.html

Χωρίς απόδειξη ο αντιπρόσωπος καλύπτει μια χαρά μηχανήματα με αριθμό παραγωγής προ 0608. Όπως είπα παραπάνω, την απόφαση δεν τη παίρνει ο αντιπρόσωπος, αλλά η Bryston. Και η Bryston δεν παίζει. Δεν είναι η εταιρειούλα που θα προσπαθήσει να σε ρίξει για να γλυτώσει την επισκευή.

Δεν έγραψα πότε ότι είναι πρώτο χέρι
10 χρόνια εγγύηση
Πρώτο χέρι .
Ε, εδώ την έκανες κι εσύ τη πατάτα σου, για να λέμε του στραβού το δίκιο.
 

Μηνύματα
948
Reaction score
47
Κυριοι τα πραγματα ειναι πολυ απλα.Αν δειτε την αγγελια πεστε μου και εμενα αν ισχυη τιποτα απο αυτα που αναγραφει.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Ναι γιατί ο Σωτήρης μου είχε πει ότι τον πήρε πριν δέκα χρόνια από τον Λαμπρου οπότε θεωρούσα ότι εχει αλλα 10 χρόνια
τον τελικό τον έχω στα χέρια μου 2 μήνες περίπου για κάτι δοκιμές που ήθελα να κάνω
Εφόσον όμως κοπανιοταν ο κομνινος ότι τον θέλει δεν έκρινα σκόπιμο να κάνω up στην αγγελία καθότι ήταν ενήμερος ο ενδιαφερόμενος.
Μάλιστα όταν με ενόχλησε άλλος κύριος για τον ενισχυτή τον ενημέρωσα ότι είναι κρατημενος από τον κομνινο μέχρι το Σάββατο και ότι δεν υπάρχει απόδειξη στα χερια μου άρα δεν έχει εγγύηση από Ελλάδα λόγω αντιπροσώπου .
Άλλη ερώτηση ...
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ναι γιατί ο Σωτήρης μου είχε πει ότι τον πήρε πριν δέκα χρόνια από τον Λαμπρου οπότε θεωρούσα ότι εχει αλλα 10 χρόνια
τον τελικό τον έχω στα χέρια μου 2 μήνες περίπου για κάτι δοκιμές που ήθελα να κάνω
Εφόσον όμως κοπανιοταν ο κομνινος ότι τον θέλει δεν έκρινα σκόπιμο να κάνω up στην αγγελία καθότι ήταν ενήμερος ο ενδιαφερόμενος.
Μάλιστα όταν με ενόχλησε άλλος κύριος για τον ενισχυτή τον ενημέρωσα ότι είναι κρατημενος από τον κομνινο μέχρι το Σάββατο και ότι δεν υπάρχει απόδειξη στα χερια μου άρα δεν έχει εγγύηση από Ελλάδα λόγω αντιπροσώπου .
Άλλη ερώτηση ...
αν έχει σημασία το τί πιστεύει ο οποιοσδήποτε εδώ μέσα ( πόσο μάλλον εγώ ), το μόνο φάουλ είναι ότι στην αγγελία σου αναφέρεις ότι είναι πρώτο χέρι ( συν το λάθος για το υπόλοιπο εγγύησης αλλά τέλος πάντων, πταίσμα ). Κατά τ'άλλα, αφού είναι κατασκευασμένος το 2003, έχει εγγύηση χωρίς να χρειάζεται απόδειξη αγοράς. Έχετε ρωτήσει τον ίδιο τον αντιπρόσωπο για το ζήτημα ή εικάζετε ότι δεν καλύπτει τον ενισχυτή;
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Κατανοητό και σεβαστό
Επίσης για λόγους που δεν μπορώ να αναφέρω δεν έλεγα εσκεμμένα ψεματα στην αγγελία
Για να καταλάβεις η αγγελία είναι σε γνώση από τον Σωτήρη και με τιμή δική του .
Όπως και η Στιούαρτ οθόνη που έχω βάλει αγγελία μαζί με τον αναμορφικο .
Μετά τα έμαθα και εγώ με τις ερωτήσεις του κομνινου .
Ο αντιπρόσωπος όντως δεν δέχεται χωρίς απόδειξη εάν πάρεις τηλέφωνο και ρωτήσεις .
Άλλη ερώτηση
 


Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Συμφωνώ απόλυτα
Δεν έγινε με δόλο .
Το κείμενο είναι αλλου.
Και όποιος κατάλαβε κατάλαβε...
 

C

chrispo

Guest
Εγώ πάντως αν ενδιαφερόμουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ για τον ενισχυτή και ήταν λειτουργικά άριστος και αχέριαστος , θα τον αγόραζα και δε θα κολλούσα σ´αυτά. ( είναι μόνο θέμα τιμής νομίζω):cool:
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ο αντιπρόσωπος όντως δεν δέχεται χωρίς απόδειξη εάν πάρεις τηλέφωνο και ρωτήσεις .
Η Bryston έχει αντίθετη άποψη και δεν το λέω απλά επειδή το αναφέρει στο site της. Στείλε mail και ρώτησε, έτσι για να ξέρεις που βαδίζεις.
 


Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Λοιπόν προσπάθησα να μεγεθυνω τα σημάδια
Για να δούμε λοιπόν το μέγεθος της ζημιάς ....
 

Attachments


Status
Not open for further replies.

Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top