Budget σύστημα 5.1 + 2

thor

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
607
Reaction score
29
Μια και αναφέρθηκαν τα dali υπάρχουν και τα βραβυμένα σε τιμή χώμα για την ώρα σειρά spektor όπου η πεντάδα spektor1+spektor2 +κεντρικό spektor vokal στοιχίζει μόνο 478 ευρώ
επειδη ετυχε και τα ακουσα, εδω με κλειστα ματια. οτι πιο vfm κυκλοφορει
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.197
5 X https://www.skroutz.gr/s/4125497/JBL-LSR305.html

1 X https://www.skroutz.gr/s/4982611/JBL-LSR310S.html

και τα ρεστα δικα μου

(μη τα σαρωσετε τα 305 θελω και εγω καμια 5αρα ακομα)

έχει μπει άλλος στη σειρά για τα ρέστα :laugh:

...5 τέτοια, 1 τέτοιο και τα celestion μέσα, στη zone 2 ;;; ;) ~890€.

(Κάτι ρέστα πάνε σε μπελντενο-μογκάμια,
σε χρωματάκι της αρεσκείας του διακοσμητού,

η τα διαθέτει για να αγοράσει το ίδιο σετ,
σε Λευκό καραμέλ η του πάγου! :p:p )
Πρέπει όμως να έχει κι ο ενισχυτής preouts. :p
Όχι ενεργά γιατί δεν υπάρχουν πρίζες σε όλες τις θέσεις, παρά μόνο στην τριάδα μπροστα, όπου κσι πάλι όμως θα χρειαστεί ενισχυτής με pre out και θα ανεβεί η τιμή του.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.197
Μετά από ένα χρόνο περίπου καταφέραμε χθες και βάλαμε κάποια πρώτα πράγματα στο φίλο με χωρίς πρόσβαση.
Μπήκε ένας avr super duper (αποκαλυπτήρια λίγο αργότερα για αυτό), 2 yamaha HS7 για μπροστά (θα δοκιμαστεί και ένα 3ο σε ξάπλα θέση για κεντρικό) και 2 ηχεία στη zone 2 για τα οποία και μπήκα στον κόπο να ξαναγράψω εδώ.

Νομίζω ότι είναι τα τέλεια ηχεία για atmos ή auro τοποθέτηση, μιλώντας για παθητικά ηχεία πάντα.
Τοποθετήσαμε τα μεγάλα της σειράς (8") ενώ υπάρχουν ακόμη 2 μικρότερα μοντέλα, με 6.5" και 5" ίντσες γούφερ. Το ότι είναι κατάλληλα και για εξωτερικούς χώρους είναι extra bonus. Και σε μαύρο και σε άσπρο χρώμα :wink:

https://www.nakas.gr//prd/yamaha-ns...s?refSrc=S010.31254&nosto=productpage-nosto-3

Screenshot 2018-12-19 at 19.36.39.jpg
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.406
Reaction score
74.703
Νομίζω ότι είναι τα τέλεια ηχεία για atmos ή auro τοποθέτηση, μιλώντας για παθητικά ηχεία πάντα.
Παίζ' νε δυνατά; Τα τσίτωσες;
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.197
Λοιπόν, συμπληρώθηκε το αυστηματακι με ένα κεντρικό wharfedale που ήταν κουκλάκι και σε προσφορά (128 ευρω demo) και με το subακι της Yamaha το κατι300.
Ενισχυτής ο RX-A3050.

Έτρεξα και ένα ypao σε μια θέση και με τη μέτρηση γωνίας και ύψους που έχει ο 3050.
Λόγω του χώρου (πρακτικά αχανής) του μεγέθους των ηχειων και της χωροταξίας των δεν περίμενα πολλά πράγματα. Εν τελεί εξεπλάγην ευχάριστα!
Έπαιξε πολύ ωραία αυτό το συστηματακι.

Είναι αυτό που γράφω καμια φορά και σε αλλά τοπικς, πως με σχετικά λίγα λεφτά και χωρίς προσδοκίες για hi end καταστάσεις μπορείς κάνεις να στήσει σε ένα οικιακό χώρο και για πρωτάρη χρηστη ένα πολυ καλό σύστημα με το οποίο θα ξεκινήσει κάποιος το ταξίδι του, θα έλεγα οτι πιάνει εμπειρικά το 80% του άριστα. Το αν τελικα θα το συνεχίσει κάποιος και παραπέρα για να πλησιασει το απόλυτο είναι άλλο κεφάλαιο.
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.197
Να το κάνω 70% ;
:laugh:
[DOUBLEPOST=1545389706][/DOUBLEPOST]Καποια στιγμή μέρα τις γιορτές αν αξιωθώ θα παω με το umik και το rew να μετρήσω να δω τι έκανε, έτσι για την αλητεία!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.406
Reaction score
74.703
Να το κάνω 70% ;
:laugh:
Οι ποσοστώσεις τέτοιου είδους είναι πολύ υποκειμενικές καλή μου. :p Αν αυτό το σύστημα σε αχανή χώρο παίρνει 80%, ποιά παίρνουν 50% και ποιά 30,20,10%;

Ποιό είναι το τελικό layout γιατί δεν έχω καταλάβει;
 
  • Like
Reactions: PPG


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.197
Οι ποσοστώσεις τέτοιου είδους είναι πολύ υποκειμενικές καλή μου. :p Αν αυτό το σύστημα σε αχανή χώρο παίρνει 80%, ποιά παίρνουν 50% και ποιά 30,20,10%;

Ποιό είναι το τελικό layout γιατί δεν έχω καταλάβει;
Σαφώς είναι υποκειμενικές καλέ μου. Η υπερβολή (80%) είναι για να δείξει το αναπάντεχα (για μένα) καλό αποτέλεσμα (για μένα διπλής :D).

Το 5.1 που στήθηκε έχει
AVR > RX-A3050
FR-FL > Yamaha HS7
C > Wharfedale Diamond 11.CS
Sub > Yamaha NS-SW300
SR-SL > αγνώστων λοιπών στοιχείων :laugh: τα οποία είναι τοποθετημένα όπισθεν του καναπέος στον τοίχο που είναι σε απόσταση περίπου 1 μέτρο από την πλάτη αλλά ψηλά (στο 2,4μ περίπου) και κοντά μεταξύ τους (2μ περίπου). Κάτι σαν auro δηλαδή! Όταν θα βάλει και 2 μπροστά ψηλά (που μπορεί εύκολα να το κάνει) θα κάνουμε άλλα παιχνίδια με τα layouts που δίνει ο yamaha 8-).

O avr μτχ, το 1 τμχ HS7 ευγενική προσφορά δική μου, το έτερο demo με εγγύηση, ομοίως και το κεντρικό, sub κούτα.
Σύνολο €1675

Yπάρχει και ένα 2.0 (Zone 2) στον παρακείμενο υπόλοιπο χώρο για κάλυψη καταστάσεων πάρτυ :party:
NS-AW 992 (€471).
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.488
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top