Bullying (Kii Audio Three)


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Δεν χρειάζεται να είσαι προκατειλημμένος!
Δεν είμαι προκατειλημμένος. Αυτοί που δαιμονοποιούν τα ψηφιακά όμως είναι.

Και μετά τους αρέσουν οι ψηφιακές εγγραφές σε βινύλιο και το βινύλιο μετά από A to D και D to A conversion.
 


gonis

Luger
Μηνύματα
4.206
Reaction score
11.481
Υπάρχουν καλά σύγχρονα βινύλια αλλά το κόστος είναι τραγικά υψηλό και αν αντιληφθεί ο παραγωγός ή ο ιδιώτης, μέσω eBay ή Discogs,ότι μπορεί να προσελκύσει χαιενταδες γίνεται υψηλότερο :D
Μπορείς να γράψεις ένα σημαντικό χειρόγραφο κείμενο με μια Mont Blanc μπορείς και με Pilot.
Διαλεχτε:drinks:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Ποιό ειναι το ποσοστό της σύγχρονης (των τελευταίων 20 ετών) δισκογραφίας που ηχογραφείται και επεξεργάζεται αμιγώς αναλογικά; 5%? 0,5%? 0,00005%?

Καλο ειναι να συνειδητοποιήσουν όλοι πως συγκρίνουν διαφορετικές μορφές ψηφιακών αρχείων, και όχι αναλογικά vs ψηφιακά.

Και κατι ακόμα: Audirvana έβαλες; Ή παίζεις απο Tidal?
 

Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Gonis tbh, χωρίς να σε ξέρω και καθαρά αποτι έχω διαβάσει, έχω συμπεράνει και από προηγούμενα ακόμη σχόλια σου ότι κακώς μπλέχτηκες με τα kii. για μένα που ακούω τελείως ψηφιακά είναι ότι πρέπει ένα τέτοιο σύστημα αλλά για σένα...
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.206
Reaction score
11.481
Και κατι ακόμα: Audirvana έβαλες; Ή παίζεις απο Tidal?
Tidal
Gonis tbh, χωρίς να σε ξέρω και καθαρά αποτι έχω διαβάσει, έχω συμπεράνει και από προηγούμενα ακόμη σχόλια σου ότι κακώς μπλέχτηκες με τα kii. για μένα που ακούω τελείως ψηφιακά είναι ότι πρέπει ένα τέτοιο σύστημα αλλά για σένα...
Κακώς έχεις καταλάβει,από το σετ στα χρήματα που είχε όταν το πήρα είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και το εννοώ.
Σήμερα με την ολοκληρωμένη πρόταση της Kii και με 25 plus K€ θα το έψαχνα περισσότερο από τότε.
Το σύστημα παίζει σωστά,βγάζει πληροφορία που σε κάνει να ξανά ανακαλύπτεις τις μουσικές που άκουγες, είναι βολικό και κυρίως,όπως με κάθε ενεργό, δεν ασχολείσαι με παθολογιες του παρελθόντος.
Τι δεν εχει;Επιπλέον headroom που δεν ξέρω αν θα το επέτρεπε ο χώρος μου.
Υπάρχουν ελάχιστες στιγμές που ενεργοποιούνται τα limiter και θα ήθελα κάτι ακόμη.
Στους φίλους βέβαια προχθές δεν προέκυψε τέτοια ανάγκη.
Μην έχετε αμφιβολίες,πολύ πιθανό να γεράσω με αυτά 8-)
 


zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Τι δεν εχει;Επιπλέον headroom που δεν ξέρω αν θα το επέτρεπε ο χώρος μου.
Σίγουρα όχι.

Υπάρχουν ελάχιστες στιγμές που ενεργοποιούνται τα limiter και θα ήθελα κάτι ακόμη.
Νομίζω δικαίως να έχεις μεγαλύτερες απαιτήσεις σε στάθμες από την στιγμή που ο κατασκευαστείς δηλώνει
"Amplification: 6x250W full-custom Ncore".
"Peak SPL: 115dB"
 



vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.229
Reaction score
8.108
Και αν "ξαναχασει" απο το βινυλιο?

:whistling:
Τα συγκεκριμένα ηχεία ψηφιοποιουν το αναλογικό σήμα που τα ταΐζουμε.
Είναι λοιπόν η τρανή απόδειξη αυτού που λέμε τόσα χρόνια εδώ μέσα.... Αν σου άρεσε ποιο πολύ το πικάπ είναι επειδή το μάστερ του είναι διαφορετικό (μονοφωνικό χαμηλά συμπιεσμένο κλπ) καθώς το αγνο αναλογικό σήμα που ακούς έχει ψηφιοποιηθεί.
Κ α τ α ν ο η τ ο;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Και αν "ξαναχασει" απο το βινυλιο?

:whistling:
Τα συγκεκριμένα ηχεία ψηφιοποιουν το αναλογικό σήμα που τα ταΐζουμε.
Είναι λοιπόν η τρανή απόδειξη αυτού που λέμε τόσα χρόνια εδώ μέσα.... Αν σου άρεσε ποιο πολύ το πικάπ είναι επειδή το μάστερ του είναι διαφορετικό (μονοφωνικό χαμηλά συμπιεσμένο κλπ) καθώς το αγνο αναλογικό σήμα που ακούς έχει ψηφιοποιηθεί.
Κ α τ α ν ο η τ ο;
Το έγραψα το υπονοούμενο προηγουμένως αλλά πέρασε στα ψιλά ;)

Τέλος πάντων, δεν το πρότεινα μόνο για αυτόν τον λόγο. Όσο για το ποιος κερδίζει, ας κάνω εγω τις μουσικές επιλογές και θα σου πω μετά.

Άσχετο: κατα την γνώμη μου το Kii ειναι το απόλυτο ηχείο-ηχοσύστημα για οικογενειακό σαλόνι, για πολλούς λόγους. Δεν μπορώ να σκεφτώ αλλη επιλογή, ανεξαρτήτως κόστους που να μαζεύει τόσα “συν” οσα αυτό. Και δεν αναφέρομαι μόνο σε ποιότητα αναπαραγωγής, αλλα σε εναν συνδυασμό παραγόντων, ένας απο τους οποίους είναι και το οτι παίζει σωστά όλο το φάσμα, έστω με κάποιους περιορισμούς στάθμης, όντας μικρό στο μάτι, εύκολο στην τοποθέτηση, και εύκολα αποδεκτό αισθητικά απο την σύζυγο.

Και εδώ έρχεται το ερώτημα:
Με την πιθανή προσθήκη των γούφερ τα οποία θα μας δώσουν βελτίωση στις στάθμες, θα παραμείνει αισθητικά αποδεκτό απο τις συζύγους; Προφανώς και δεν αλλάζει το πόσο χώρο πιάνει το ηχείο με-χωρίς τα γουφερ, ίδιο εμβαδόν καταλαμβάνει η μια και η άλλη βάση. Αλλάζει μόνο στο μάτι.

Για πες gonis, τι λέει η σύζυγος; Της έδειξες την πιθανή προσθήκη; Πως της φαίνεται;
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Ψάχνει βάσεις ο ντιμιφουτ.
Γκονη πήγαινε τοίχο τοίχο, αυτός δεν έχει το θεό του... Θα πουλήσει σαμπ στη γυναίκα σου για να σου πάρει τις βάσεις των κιι...
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Εφ οσον η "αποφαση " περι "καλυτερου" μεσου γινεται κατοπιν ακροασεων ο καλυτερος τροπος ειναι να επιλεξετε τις καλυτερες ηχογραφισεις σε βινυλιο που συμφωνειτε καθως και τις καλυτερες ψηφιακες σε ψηφιακο μεσον (κι ας μην προκειται για ιδιες μουσικες) και ακουγοντας τα ολα να δοκιμασετε να βρειτε τι κατα την γνωμη ολων σας ακουγεται καλυτερσ και γιατι.Προφανως θα επιστρατευτουν οι ακουστικες ικανοτητες ολων.Τι θα βρειτε;Απλα οτι θα σας αρεσουν και βινυλια και ψηφιακα.Οσον αφορα το κοστος οπως ανεφερε ο γκονις σιγουρα μπορουν να επιτευχθουν εξ ισου καλα αποτελεσματα απο φθηνοτερα πικαπ/κεφαλες/phono σημερα που δεν υπηρχαν ισως οταν π γκονις εκανε τις επιλογες του στο πικαπ.Προσωπικα η καθε "επομενη" επιλογη μου σε πικαπ/κεφαλη ειναι παντα καλυτερη και φθηνοτερη απο καθε προηγουμενη.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
. Όσο για το ποιος κερδίζει, ας κάνω εγω τις μουσικές επιλογές και θα σου πω μετά.
Ναι είδες, ξεχάσαμε να σε ρωτήσουμε τι μουσική έπρεπε να ακούσουμε και τι όχι.

Πας καλά?
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Όταν βγήκαν τα Grimm διθύραμβοι τριθυραμβοι και πανυηηρια, με το που έβγαλε και τα σαμπ, ανέβασε το κόστος κι εγώ δε θυμάμαι ποσό ακριβώς, και προφανώς το ηχείο παίζει καλύτερα.

Κι εδώ πάλι έχουμε την ίδια όψη διαφορετικού νομίσματος. Εξαιρετικό ηχείο για midfield ακροάσεις, όπως λέτε και λένε οι περισσότεροι, το οποίο με την προσθήκη του σαμπ γίνεται ακόμα καλύτερο, προφανές.

Μουσική όμως γουστάρουμε να ακούμε, η ακούμε μόνο test discs και εγγραφές σε χρυσά δισκάκια και δίσκους 500γραμμαριων; Αν αυτά είναι η μουσική που ακούμε τότε το παίρνουμε χαμπάρι και πορευόμαστε κάνοντας session της μιας ώρας με την ίδια μουσική κάθε φορά για να δικαιολογούμε το κόστος του συστήματος.

Και ξανά μανά πικαπ βερσους αρχείων και κεημπλ λιφτερς και φιδια βαλχαλα.
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Καμιἀ συγγἐνεια με τα Γκοὐνις ?
Ελα βαρεθηκα να γυριζω στα αγγλικα.Γραφω και απο κινητο.Οκ gonis :)
Και γκονης για να ειμαι και ορθογραφικα πιο σωστος......στην Ελληνικη.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.244
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top