Bullying (Kii Audio Three)


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Ναι είδες, ξεχάσαμε να σε ρωτήσουμε τι μουσική έπρεπε να ακούσουμε και τι όχι.

Πας καλά?
Στα κοιμισμένα Patricia Barber/Krall και το κακό συναπάντημα κάνετε συγκρίσεις; :gotcha:

Οταν βάζεις σκορ, δεν πρέπει να αναφέρεις και σε ποιό “άθλημα” παίξατε;

Κανέναν Mahler HiRes βάλατε; Shostakovich; Καμιά όπερα;
 
Last edited:




Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Gonis tbh, χωρίς να σε ξέρω και καθαρά αποτι έχω διαβάσει, έχω συμπεράνει και από προηγούμενα ακόμη σχόλια σου ότι κακώς μπλέχτηκες με τα kii. για μένα που ακούω τελείως ψηφιακά είναι ότι πρέπει ένα τέτοιο σύστημα αλλά για σένα...

Μιλάμε βουλωμένο γράμμα διαβάζεις...:roflmao:


...

Κακώς έχεις καταλάβει,από το σετ στα χρήματα που είχε όταν το πήρα είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και το εννοώ.
Σήμερα με την ολοκληρωμένη πρόταση της Kii και με 25 plus K€ θα το έψαχνα περισσότερο από τότε.
Το σύστημα παίζει σωστά,βγάζει πληροφορία που σε κάνει να ξανά ανακαλύπτεις τις μουσικές που άκουγες, είναι βολικό και κυρίως,όπως με κάθε ενεργό, δεν ασχολείσαι με παθολογιες του παρελθόντος.
Τι δεν εχει;Επιπλέον headroom που δεν ξέρω αν θα το επέτρεπε ο χώρος μου.
Υπάρχουν ελάχιστες στιγμές που ενεργοποιούνται τα limiter και θα ήθελα κάτι ακόμη.
Στους φίλους βέβαια προχθές δεν προέκυψε τέτοια ανάγκη.
Μην έχετε αμφιβολίες,πολύ πιθανό να γεράσω με αυτά 8-)
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.206
Reaction score
11.481
Όταν βγήκαν τα Grimm διθύραμβοι τριθυραμβοι και πανυηηρια, με το που έβγαλε και τα σαμπ, ανέβασε το κόστος κι εγώ δε θυμάμαι ποσό ακριβώς, και προφανώς το ηχείο παίζει καλύτερα.

Κι εδώ πάλι έχουμε την ίδια όψη διαφορετικού νομίσματος. Εξαιρετικό ηχείο για midfield ακροάσεις, όπως λέτε και λένε οι περισσότεροι, το οποίο με την προσθήκη του σαμπ γίνεται ακόμα καλύτερο, προφανές.

Μουσική όμως γουστάρουμε να ακούμε, η ακούμε μόνο test discs και εγγραφές σε χρυσά δισκάκια και δίσκους 500γραμμαριων; Αν αυτά είναι η μουσική που ακούμε τότε το παίρνουμε χαμπάρι και πορευόμαστε κάνοντας session της μιας ώρας με την ίδια μουσική κάθε φορά για να δικαιολογούμε το κόστος του συστήματος.

Και ξανά μανά πικαπ βερσους αρχείων και κεημπλ λιφτερς και φιδια βαλχαλα.
Τα Grimm παρουσιάστηκαν από την αρχή με τα σαμπ.Απλα ο αγοραστής είχε και έχει επιλογή με ή χωρίς.
Εχω ξαναγράψει στο παρελθόν ότι η ακρόαση μουσικής στο σπίτι είναι για μένα μοναχικό χόμπι και αυτός είναι ο λόγος που στο εκάστοτε σύστημα με ενδιαφέρει το στενό sweet spot.
Μαζευτήκαμε 4 φίλοι ,μετά από πολύ καιρό,να μιλήσουμε , να πιούμε να καβλαντησουμε και να ακούσουν τα ηχεία.Ο ένας ήρθε με στικάκι,δεν είχα θύρα ελεύθερη στο mac οπότε έκανα κάποιες επιλογές που προφανώς ευνοούν,κατά τη γνώμη μου,το συγκεκριμένο σύστημα.
Πιστεψέ με,κάποιες φορές έχει και αυτό το χαβαλέ του.
Όσο αφορά την ποικιλία ,η μουσική είναι άπειρη,κάτι σαν τα μαθηματικά.
Θεωρώ ότι η συγκεκριμένη παρέα είναι σε ικανοποιητικό επίπεδο γνώσης αρκετών ειδών μουσικής
Κλείνοντας,βρες μου κάποιον εδώ μέσα που δεν δελεάζεται από μια καλή ηχογράφηση σε οποιοδήποτε μορφή;
Ψάχνει βάσεις ο ντιμιφουτ.
Γκονη πήγαινε τοίχο τοίχο, αυτός δεν έχει το θεό του... Θα πουλήσει σαμπ στη γυναίκα σου για να σου πάρει τις βάσεις των κιι...
Φτιάχνει ο Μελίδης τέτοιες βάσεις με το 1/5 της τιμής τους
Το κὀστος εἰναι το εμπὀδιο κι ὀχι η ὀψη του.
Πρὠτα βἐβαια πρἐπει να το δικαιολογἠσεις στον εαυτὀ σου.
Αυτό
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ελπίζω μονάχα οι μελλοντικές γενιές να μην ατενίζουν τις τωρινές διχογνωμίες περί μέσων αποθήκευσης/αναπαραγωγής ή περί ιδανικών ηλεκτρομηχανικών μετατροπέων με το ίδιο πνεύμα που θ'ατενίζαμε εμείς σήμερα διάφορες καταστάσεις του Μεσαίωνα,όπως το κυνήγι μαγισσών ή τις δοξασίες για τους τρόπους μετάδοσης και αντιμετώπισης της βουβωνικής πανώλης...:sneaky:
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ελπίζω μονάχα οι μελλοντικές γενιές να μην ατενίζουν τις τωρινές διχογνωμίες περί μέσων αποθήκευσης/αναπαραγωγής ή περί ιδανικών ηλεκτρομηχανικών μετατροπέων με το ίδιο πνεύμα που θ'ατενίζαμε εμείς σήμερα διάφορες καταστάσεις του Μεσαίωνα,όπως το κυνήγι μαγισσών ή τις δοξασίες για τους τρόπους μετάδοσης και αντιμετώπισης της βουβωνικής πανώλης...:sneaky:
Ειναι καλο να ειναι καποιος αισιοδοξος.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Ελπίζω μονάχα οι μελλοντικές γενιές να μην ατενίζουν τις τωρινές διχογνωμίες περί μέσων αποθήκευσης/αναπαραγωγής ή περί ιδανικών ηλεκτρομηχανικών μετατροπέων με το ίδιο πνεύμα που θ'ατενίζαμε εμείς σήμερα διάφορες καταστάσεις του Μεσαίωνα,όπως το κυνήγι μαγισσών ή τις δοξασίες για τους τρόπους μετάδοσης και αντιμετώπισης της βουβωνικής πανώλης...:sneaky:
Η σημερινή επιστημονική γνώση δεν επαρκεί για να απαντηθούν αυτά τα ερωτηματα; Αν η απάντηση είναι ναι τότε δεν έχει καμία σημασία η υποκειμενική αποψη κανενός επί του θεματος. Όταν ο κόσμος πιστευε ότι φταίει μια μαγισσα για τη πανουκλα η επίσημη απαντηση της ιατρικής ήταν αν θυμάμαι καλά ότι πιθανόν να φταίει η θέση του φεγγαριού.... Δε νομίζω ωστόσο να πέφτει τόσο έξω η επιστημη σήμερα....
 


Μηνύματα
685
Reaction score
2.165
(Φρέσκχια) δοκιμή από mitchco:

https://www.computeraudiophile.com/ca/reviews/kii-three-loudspeaker-review-r735/

I have to admit, as much as I like to point out flaws with loudspeakers, as the weakest link in the sound reproduction chain, I don’t hear any real flaws with the THREE’s. Sure, if you want to go louder, Kii has a BXT woofer assembly to extend the THREE’s bass response and increase the sound pressure level. But the low bass is there in the THREE’s and sounds remarkably uncolored to my ears.
 

Μηνύματα
685
Reaction score
2.165
Dutch & Dutch 8c Loudspeaker Review

https://www.computeraudiophile.com/ca/reviews/dutch-dutch-8c-loudspeaker-review-r739/

If you have made it this far in the review, obviously, you can tell these are my new favorite accurate loudspeakers. I am really not sure what could be better than these, especially how well they integrated into my challenged room ratio room.

Folks will ask how the 8c’s compare to the Kii THREE’s. I did get to listen to both back to back. I even put a Three on one stand and an 8c on another stand and ran them in stereo. Other than low latency mode, both have a different delay and almost impossible to reconcile between them. But I did listen to them back to back.

Because of the cardioid response for SBIR control, both of these speaker designs are ahead of the curve. The 8c’s have larger midrange and sub drivers, a more refined high frequency directivity response when comparing the two polar maps, and the advantage of more onboard room integration controls (e.g. PEQ’s). The latter resulted in a smoother or more tightly controlled frequency response down low for the 8c’s. The 8c’s larger drivers sound more dynamic. The high frequency directivity response, aside needing HF attenuation on the THREE’s, sounded a bit smoother on the 8c’s. The 8c’s dual 8” subwoofers in my room are enough to not require external subs…

If I was to try and subjectively characterize the sound difference, both are very neutral performers, best I have heard. The THREE’s sound a bit drier than the 8c’s. I don’t know any other way to describe it. Objectively speaking, it may be a damping factor difference between the amplifiers. Both measure just about textbook response in the frequency and time domains. But with the 8c’s larger drivers, more onboard room calibration controls, and the best directivity polar map I have seen, edge out the Kii THREE’s to my ears. But that is just my preference.

To me, a loudspeaker like the 8c is the future of loudspeaker design and engineering, arriving today. Take everything we know about the science of small room acoustics and psychoacoustics and equip the loudspeaker with tools so we as consumers can mitigate the fact that loudspeakers are listened to in rooms. It is just a matter of time that the loudspeaker will ship with a calibrated measurement microphone so the onboard computer can optimize loudspeaker room placement.
 





Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Σιδερένιος και καλες γιορτες!

Την προηγουμενη playlist της Kii την ακουσα καμποσες φορες.
Για να δουμε, θα ειναι κι αυτη πετυχημένη?
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top