Cable risers

Μηνύματα
174
Reaction score
266
IMG_20220708_184346.jpg

Τρομερή ιδέα!.... με τρώει ο κ©λ©$ μου να το δοκιμάσω... Δεν ξέρω βέβαια αν τα καλώδια περνάνε μέσα απ'την οπή θα έχει την ίδια ακουστική συμπεριφορά; Αν πάλι κάθονται όρθια; με την οπή κάθετα δηλαδή στο καλώδιο και όχι παράλληλα όπως δείχνει η εικόνα;
Μου μυρίζει.... λαμπρό πεδίο εξερεύνησης!
 



Μηνύματα
940
Reaction score
264
View attachment 257309
Τρομερή ιδέα!.... με τρώει ο κ©λ©$ μου να το δοκιμάσω... Δεν ξέρω βέβαια αν τα καλώδια περνάνε μέσα απ'την οπή θα έχει την ίδια ακουστική συμπεριφορά; Αν πάλι κάθονται όρθια; με την οπή κάθετα δηλαδή στο καλώδιο και όχι παράλληλα όπως δείχνει η εικόνα;
Μου μυρίζει.... λαμπρό πεδίο εξερεύνησης!
Απο ατελειωτες δοκιμες που εχω κανει με πολυ μεγαλη γκαμα υλικων,κατεληξα στο συμπερασμα,οτι ο καλυτερος ηχος ερχεται οταν τα καλωδια ειναι στον αερα,αλλιως ας ακουμπανε στο πατωμα στο μικροτερο δυνατο μηκος.Τωρα με τα διαφορα υλικα κατι χανεις κατι κερδιζεις γουστα ειναι αυτα!
 




Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Απο ατελειωτες δοκιμες που εχω κανει με πολυ μεγαλη γκαμα υλικων,κατεληξα στο συμπερασμα,οτι ο καλυτερος ηχος ερχεται οταν τα καλωδια ειναι στον αερα,αλλιως ας ακουμπανε στο πατωμα στο μικροτερο δυνατο μηκος.Τωρα με τα διαφορα υλικα κατι χανεις κατι κερδιζεις γουστα ειναι αυτα!
Η λογική αυτών που πιστεύουν ότι κάνει διαφορά κάτι τέτοιο (για να μην ψάχνω στις ιστορίες που λέει ο καθένας στο ίντερνετ) ποά είναι ? Τι ισχυρίζονται δηλαδή ? Ότι είναι θέμα κραδασμών μόνο ή και θέλουν να είναι και σε κάποιο ύψος απο το πάτωμα για κάποιο λόγο ? Το πρώτο να πείς έχει κάποια λογική , αλλά το δεύτερο σε ποιό σκεπτικό το βασίζουν ?
 

Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Νομίζω τον καλύτερο ήχο τον παίρνει κανείς αν κάνει ρολο από πενηνταρικα.
Χωρίς πλάκα, καντο με τα χαρτιά υγείας να σου φύγει η περιέργεια. Κάποια διαφορά θα έχει αλλά θα αξίζει να χει τα κωλοχαρτα από δω και από κει στο σαλόνι?
Εγώ έχω και γάτα. Το έλα να δεις θα βρω όταν γυρίσω στο σπίτι. Κομφετί θα τα κάνει.
 







wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Τι ισχυρίζονται δηλαδή ? Ότι είναι θέμα κραδασμών μόνο ή και θέλουν να είναι και σε κάποιο ύψος απο το πάτωμα για κάποιο λόγο ? Το πρώτο να πείς έχει κάποια λογική , αλλά το δεύτερο σε ποιό σκεπτικό το βασίζουν ?
Αφού δεν ξέρεις ΑΝ ισχυρίζονται και το δεύτερο (να είναι και σε κάποιο ύψος από το πάτωμα για κάποιο λόγο)....
να απαντήσουμε σε ποιο σκεπτικό το βασίζουν;;; :p :p
Αυτό που δεν ξέρουμε αν το ισχυρίζονται;; :p
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Αφού δεν ξέρεις ΑΝ ισχυρίζονται και το δεύτερο (να είναι και σε κάποιο ύψος από το πάτωμα για κάποιο λόγο)....
να απαντήσουμε σε ποιο σκεπτικό το βασίζουν;;; :p :p
Αυτό που δεν ξέρουμε αν το ισχυρίζονται;; :p
Όχι το ξέρω, το έχω διαβάσει κάπου (ακούσει σε βίντεο ?) δε θυμάμαι. Πάντως σίγουρα το έχει πάρει κάπου το μάτι (αυτί) μου. Αλλά φυσικά ποτέ τον λόγο χα χα. Ούτε αυτοί τον ξέρουν μάλλον χα χα.

Είδα ότι ο μουσικόφιλος μπορεί επειδή έχει ασχοληθεί λίγο, να το έχει ακούσει πουθενά για ποιό λόγο.

Επειδή πλέον ξέρω πως σκέφτεται το Χαι Φαι, έχω μια υποψία ότι μπορεί να εννοούν καμιά ανάκλαση (μονόπατη -μονόπλευρα) απο το πάτωμα του ηλεκτρομαγνητικού πεδίου που δημιουργούνε τα καλώδια (ηχείων) προκαλώντας ανισόρροπη μαγνητική ροή ? Γιατί βλέπω όλοι το κάνουν εκει στα 10 και άνω εκατοστά που καλύπτει , εν μέρη μεγάλο ποσοστό απο τα λίγα μίλιΓκάους που θα δημιουργούνται. Μεγάλες τιμές Γκάους δεν σταματάνε διαπερνάνε και τοίχους (βέβαια όχι τόσο εύκολα μάρμαρο). Πάντως (εαν αυτή είναι η λογική τους), όποιος έχει ξύλινο πάτωμα δεν έχει ανάγκη για ύψος. ¨Άλλο "λόγο" δεν μου κόβει να αναρωτηθώ. Μου αρέσουν αυτά τα μικρά δευτερεύοντα ανεξήγητα θέματα εμένα χα χα. δεν με εκνευρίζουν.

Σε κούφανα. :D
 
Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Μύθον αγασσάμενοι. :D (το ακούω κιόλας, τώρα).

Βασική στάση της ανθρώπινης συνείδησης για την πλήρωση και την ολοκλήρωσή της.
Μύθον αγασσάμενοι : Στερεότυπη φράση της Ιλιάδας και της Οδύσσειας που δηλώνει την ακρόαση μύθου / λόγου / διήγησης.
 

Μηνύματα
940
Reaction score
264
Η λογική αυτών που πιστεύουν ότι κάνει διαφορά κάτι τέτοιο (για να μην ψάχνω στις ιστορίες που λέει ο καθένας στο ίντερνετ) ποά είναι ? Τι ισχυρίζονται δηλαδή ? Ότι είναι θέμα κραδασμών μόνο ή και θέλουν να είναι και σε κάποιο ύψος απο το πάτωμα για κάποιο λόγο ? Το πρώτο να πείς έχει κάποια λογική , αλλά το δεύτερο σε ποιό σκεπτικό το βασίζουν ?
Μενουμε στο πρωτο,τιποτε παραπερα!
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Μενουμε στο πρωτο,τιποτε παραπερα!
Λες να έχουν σαν σκεπτικό την υψηλή ακουστική πίεση των χαμηλών συχνοτήτων στα 10 εκατοστά απο κάθε τοίχο ή πάτωμα ? και τα (μικρο) δονεί ? Αλλιώς γιατί δεν παίρνουν μια φτηνή σχετικά ταινία π.χ. σορμποθάνης να την κάνουν ενα κυβάκι 1Χ2 εκ. ή κομματάκια φελλού και απλώς να το πατάνε εκεί, να μην είναι και άσχημο έτσι τόσο ψηλά απο το πάτωμα ?.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.166
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top