Calibration σε KURO 5090.

Μηνύματα
36
Reaction score
6
Σκέφτομαι να καλιμπραρω την KURO 5090.Την έχω περίπου 10 χρόνια κ θέλω να μου πείτε αν αξίζει να προχωρήσω σε αυτή την κίνηση σε σχέση βέβαια κ με το χρηματικό ποσό που χρειάζεται.
Πιστεύετε ότι θα υπάρξει εμφανή διαφορά στην εικόνα ή απλά θα είναι φαινόμενο placebo;
Εχω ακούσει καλά λόγια για τον Μανώλη Καστρουνη.
Ποια η γνώμη σας;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Αξίζει.
Ο ΜΚ καλιμπράρισε την δική μου και ανέβηκε δυο επίπεδα
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Αξίζει και με το παραπάνω, για αυτή και οποιαδήποτε άλλη τηλεόραση, ακόμα και αυτή του θυροτηλεφώνου.
 


BLUES

TV
Μηνύματα
1.629
Reaction score
960
Το καλιμπρεισον αξιζει τα χρηματα που ζητα,για οποιο μεσο προβολης---τηλεοραση -μονιτορ--προτζεκτορα
Η ποιοτητα του Ανθρωπου Μανωλη Καστρουνη και η επαγγελματικη του καταρτηση ειναι περαν καθε αμφιβολιας,κορυφαια
Προσωπικα τον γνωριζω 10 χρονια τωρα,και εχει καλιμπραρει 4 τηλεορασεις , 2 προτζεκτορες και 2 μπλουρει πλειερ για μενα
Το ερωτημα για σενα,αν το αντεχεις οικονομικα,και εφοσον οι απαιτησεις σου στην εικονα ξεπερνουν τα 1080 π,ειναι θα σκεφτεις να αγορασεις τις νεες σειρες ολεντ τβ?
Ειναι δεδομενο οτι οι ολεντ ξεπερνουν,τις πλασμα του 2009,και σε επιπεδο απεικονησης και σε καταναλωση
Ευχαριστω
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
- μπορεί να ασχολείται ακόμη και ο Θοδωρής (..Ted Aspiotis ),

... μεγάλη τρέλα με την Kuro, είχε και αυτός... τον θυμάμαι όταν εργαζόταν στην ultimateaudio..., είχαμε ρίξει πολύ γέλιο. :rolleyes:

https://www.displaycalibrations.com/
ναι ειναι πολυ ωραιος και με παρα πολυ καλα οργανα μετρησης...
...εχει δωσει φως στο avsforum ;)

Σκέφτομαι να καλιμπραρω την KURO 5090.Την έχω περίπου 10 χρόνια κ θέλω να μου πείτε αν αξίζει να προχωρήσω σε αυτή την κίνηση σε σχέση βέβαια κ με το χρηματικό ποσό που χρειάζεται.
Πιστεύετε ότι θα υπάρξει εμφανή διαφορά στην εικόνα ή απλά θα είναι φαινόμενο placebo;
Εχω ακούσει καλά λόγια για τον Μανώλη Καστρουνη.
Ποια η γνώμη σας;
[DOUBLEPOST=1565528670][/DOUBLEPOST]θα κανεις δουλεια και με τους 2 ;)
 
Last edited:

Μηνύματα
36
Reaction score
6
Το καλιμπρεισον αξιζει τα χρηματα που ζητα,για οποιο μεσο προβολης---τηλεοραση -μονιτορ--προτζεκτορα
Η ποιοτητα του Ανθρωπου Μανωλη Καστρουνη και η επαγγελματικη του καταρτηση ειναι περαν καθε αμφιβολιας,κορυφαια
Προσωπικα τον γνωριζω 10 χρονια τωρα,και εχει καλιμπραρει 4 τηλεορασεις , 2 προτζεκτορες και 2 μπλουρει πλειερ για μενα
Το ερωτημα για σενα,αν το αντεχεις οικονομικα,και εφοσον οι απαιτησεις σου στην εικονα ξεπερνουν τα 1080 π,ειναι θα σκεφτεις να αγορασεις τις νεες σειρες ολεντ τβ?
Ειναι δεδομενο οτι οι ολεντ ξεπερνουν,τις πλασμα του 2009,και σε επιπεδο απεικονησης και σε καταναλωση
Ευχαριστω
Σε καμία περίπτωση δε σκέφτομαι τουλάχιστον για καιρό να δώσω την kuro.
Οπότε λες να το κάνω;
[DOUBLEPOST=1565542315][/DOUBLEPOST]Δλδ πιστεύετε ότι θα δω διαφορά;
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Δλδ πιστεύετε ότι θα δω διαφορά;
Εξαρτάται απο το τι περιμένεις και τι εμπειρία έχεις απο εικόνα αναφοράς*.



*ή πολύ κοντά σ' αυτήν.
 

Μηνύματα
23
Reaction score
3
Γειά σας,

Συγνώμη που παρεμβαίνω στο συγκεκριμένο νήμα το οποίο έχει ανοιχτεί ειδικά για καλιμπράρισμα της KURO 5090.
Αν αυτά που ρωτάω επειδή είναι γενικά για καλιμπράρισμα δεν έχουν θέση εδώ,ας μεταφερθούν κάπου αλλού.

Σκέφτομαι ίσως να προχωρήσω σε λίγο καιρό σε καλιμπράρισμα σε LG OLED.

Θα ήθελα να ρωτήσω όσους φίλους εδώ γνωρίζουν για κάποια γενικότερα στοιχεία περί καλιμπραρίσματος:

1. Θα μπορούσε κάποιος να μας αναφέρει τι είδους ρυθμίσεις γίνονται σε ένα επαγγελματικό κατά isf καλιμπράρισμα;

2. Γίνεται ξεχωριστό καλιμπράρισμα για SDR υλικό, ξεχωριστό για HDR10 και ξεχωριστό για Dolby Vision?
Σε καθεμιά από τις παραπάνω περιπτώσεις (SDR,HDR10,Dolby Vision) γίνεται διαφορετική ρύθμιση για day/night θέαση?
Δηλαδή συνολικά γίνονται 3 ή 6 καλιμπραρίσματα;

3. Σε διάφορα firmware updates που κατά διαστήματα γίνονται στην τηλεόραση, υπάρχει κίνδυνος να "αχρηστευθούν" οι ρυθμίσεις από το καλιμπράρισμα έχει γίνει? Αν ναι,τι πρέπει να προσέξει κάποιος?

4. Θα πρέπει η τηλεόραση να "γράψει" κάποιο συγκεκριμένο αριθμό ωρών προτού προχωρήσει κάποιος σε καλιμπράρισμα? Είχα διαβάσει ότι γενικά συστήνεται κάτι τέτοιο.Αν είναι όντως έτσι,για πόσες ώρες περίπου μιλάμε χοντρικά,ότι πρέπει να έχει η τηλεόραση πριν προχωρήσει κάποιος σε καλιμπράρισμα?

5. Τέλος μια πολύ σημαντική παράμετρος για την οποία βλέπω παραπάνω ότι δεν έχετε αναφέρει καθόλου:

Το κόστος ενός καλιμπραρίσματος που κυμαίνεται περίπου? Σε τι ποσό περίπου θα πρέπει να υπολογίζει κάποιος?

Αν μπορούν τα παιδιά που γνωρίζουν ας αναφέρουν μερικές πληροφορίες.

Ευχαριστώ πολύ.
 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Γειά σας,

Συγνώμη που παρεμβαίνω στο συγκεκριμένο νήμα το οποίο έχει ανοιχτεί ειδικά για καλιμπράρισμα της KURO 5090.
Αν αυτά που ρωτάω επειδή είναι γενικά για καλιμπράρισμα δεν έχουν θέση εδώ,ας μεταφερθούν κάπου αλλού.

Σκέφτομαι ίσως να προχωρήσω σε λίγο καιρό σε καλιμπράρισμα σε LG OLED.

Θα ήθελα να ρωτήσω όσους φίλους εδώ γνωρίζουν για κάποια γενικότερα στοιχεία περί καλιμπραρίσματος:

1. Θα μπορούσε κάποιος να μας αναφέρει τι είδους ρυθμίσεις γίνονται σε ένα επαγγελματικό κατά isf καλιμπράρισμα;

2. Γίνεται ξεχωριστό καλιμπράρισμα για SDR υλικό, ξεχωριστό για HDR10 και ξεχωριστό για Dolby Vision?
Σε καθεμιά από τις παραπάνω περιπτώσεις (SDR,HDR10,Dolby Vision) γίνεται διαφορετική ρύθμιση για day/night θέαση?
Δηλαδή συνολικά γίνονται 3 ή 6 καλιμπραρίσματα;

3. Σε διάφορα firmware updates που κατά διαστήματα γίνονται στην τηλεόραση, υπάρχει κίνδυνος να "αχρηστευθούν" οι ρυθμίσεις από το καλιμπράρισμα έχει γίνει? Αν ναι,τι πρέπει να προσέξει κάποιος?

4. Θα πρέπει η τηλεόραση να "γράψει" κάποιο συγκεκριμένο αριθμό ωρών προτού προχωρήσει κάποιος σε καλιμπράρισμα? Είχα διαβάσει ότι γενικά συστήνεται κάτι τέτοιο.Αν είναι όντως έτσι,για πόσες ώρες περίπου μιλάμε χοντρικά,ότι πρέπει να έχει η τηλεόραση πριν προχωρήσει κάποιος σε καλιμπράρισμα?

5. Τέλος μια πολύ σημαντική παράμετρος για την οποία βλέπω παραπάνω ότι δεν έχετε αναφέρει καθόλου:

Το κόστος ενός καλιμπραρίσματος που κυμαίνεται περίπου? Σε τι ποσό περίπου θα πρέπει να υπολογίζει κάποιος?

Αν μπορούν τα παιδιά που γνωρίζουν ας αναφέρουν μερικές πληροφορίες.

Ευχαριστώ πολύ.
1. Brightness, Contrast, Grayscale, Gamma, Cms
2. Ποια lg oled έχεις; Φυσικά γίνεται ξεχωριστό calibration για hdr σε σχέση με sdr. Υπάρχει μια συνεργασία μεταξύ calman και lg για ρύθμιση 3d lut. Μόνο έτσι μπορείς να πειράξεις τις dolby vision ρυθμίσεις.
3. Αν και δε θα έπρεπε, ναι υπάρχει κίνδυνος.
4. Ναι καλό θα είναι. Ας γράψει καμιά 200αριά ώρες πριν καλιμπράρεις.
5. Για το κόστος θα πρέπει να ρωτήσεις τον Μ. Καστρουνή.
 

Μηνύματα
23
Reaction score
3
Ευχαριστώ πολύ και τους δυο φίλους παραπάνω για τις απαντήσεις!

Έχω την LG 65C8 65αρα OLED.

Κάποιες διευκρινήσεις αν είναι εύκολα θα ήθελα να ρωτήσω ακόμα:

Όταν αναφερόμαστε σε SDR σήματα εννοούμε αποκλειστικά και μόνο μέχρι 1080p ανάλυσης σήματα ή ενδεχομένως υπάρχουν και 4Κ σήματα που έχουν χρωματικό χώρο BT.709 ? (χρωματικό χώρο BT.709 έχουν τα 1080p ,αν τα έχω διαβάσει σωστά).Δηλαδή όταν λέμε SDR σήμα μπορεί να είναι και ένα σήμα ανάλυσης 2160p αλλά με χρωματικό χώρο BT.709 ?
Το ρωτάω αυτό διότι αν έχω καταλάβει καλά στα UHD BD, το HDR είναι στανταρ.Όλα τα UHD BD δεν έχουν τουλάχιστον HDR10? Δηλαδή υπάρχει δισκάκι UHD BD που να μην είναι HDR ?

Όσον αφορά τις ρυθμίσεις που γίνονται έχω μια ιδέα σχετικά με τη ρύθμιση της φωτεινότητας του μαύρου (Brightness ) που γίνεται νομίζω με ένα pattern black clipping .

Το grayscale τι ακριβώς είναι ? Καταλαβαίνω ότι είναι ρύθμιση της κλίμακας του γκρι,αλλά στην τηλεόραση ποιές ρυθμίσεις είναι που πειράζουμε? Επίσης τι σημαίνει και τι είναι αυτό το Cms ?
Επομένως εξαιτίας αυτής της συνεργασίας μεταξύ calman και lg γίνεται κανονικά calibration και για dolby vision?

Όσον αφορά το κόστος θα μπορούσαν κάποια παιδιά που έχουν προβεί σε calibration με pm να μου αναφέρουν στο περίπου για το σχετικό κόστος και ρυθμίσεις που έγιναν?

Επίσης επειδή πιθανότατα να γίνει μια μικρή ανακαίνιση στο δωμάτιο πριν τοποθετηθεί η τηλεόραση θα ήθελα να ρωτήσω ακόμα δυο πράγματα:

1. Σκέφτομαι μάλλον για επιτοίχια τοποθέτηση της τηλεόρασης.Έχω ακούσει καλά λόγια για τις βάσεις της vogels,παρόλο που είναι αρκετά τσουχτερές οι τιμές τους! Ψάχνοντας στην ιστοσελίδα της vogels τις συμβατές βάσεις με την τηλεόραση μου,σκεφτόμουν για την βάση thin 546 η οποία είναι με βραχίονα και είναι ειδικά σχεδιασμένη για OLED όπως αναφέρει.Τι γνώμη έχετε εσείς για τη συγκεκριμένη βάση ή κάποια άλλη ίσως?

2. Γνωρίζω ότι εφόσον δεν μιλάμε για προβολέα και για προβολή πάνω στον τοίχο του δωματίου,προφανώς δεν έχει τόσο σημασία το χρώμα του τοίχου.Ωστόσο σκέφτομαι πως ίσως το χρώμα των τοίχων του δωματίου επηρεάζει ως ένα βαθμό με τις αντανακλάσεις τη γενικότερη συσκότιση του δωματίου.Αυτή τη στιγμή ολόκληρο το δωμάτιο (όλοι οι τοίχοι και η οροφή) είναι βαμμένο σε λευκό χρώμα.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω:

Το λευκό που είναι τώρα βαμμένο όλο το δωμάτιο (τοίχοι και οροφή),είναι μια καλή επιλογή ή υπάρχει κάποια ιδανική επιλογή χρώματος για βάψιμο των τοίχων?

Επίσης προτείνετε όλοι οι τοίχοι του δωματίου συμπεριλαμβανομένου και της οροφής να βαφτούν με το ίδιο χρώμα?

Τι χρώμα θα προτείνατε να βαφτούν οι τοίχοι και η οροφή του δωματίου?

Ειδικώτερα, τι χρώμα θα προτείνατε να βαφτεί ο τοίχος πάνω στον οποίο θα μπει η βάση και θα στερεωθεί η τηλεόραση?


Αν με τις παραπάνω ερωτήσεις χαλάω το παρόν thread ίσως θα ήταν καλύτερο να ανοίξω ένα καινούργιο thread όπου και να συζητήσουμε σχετικά.

Ευχαριστώ πολύ!
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Λέγοντας sdr εννοούμε σήματα που δεν περιλαμβάνουν metadata. Έχει υποπέσει στην αντίληψη μου υλικό 3840x2160p σε rec.709. Δεν αλλάζει κάτι στη διαδικασία calibration σε sdr.
Το patternάκι για το sharpness αλλάζει μόνο.
Το hdr είναι διαφορετικό θηρίο. Εδώ παύουμε να μιλάμε για ρύθμιση gamma και περνάμε στην ρύθμιση EOTF (Electro Optical Transfer Function). Μετά παρεμβαίνει η lg σου και εφαρμόζει τον αλγόριθμο tone mapping που της έδωσαν οι κατασκευαστές της. Σημαντικό στις Oled πέρα απ' το tone mapping είναι πόσο επιθετικό ABL (Auto Brightness Limiter) διαθέτουν. Αν ας πούμε υπάρχει ένα πολύ φωτεινό Pixel στην οθόνη σου, η lg μπορεί να επιλέξει να κόψει λίγο φως για να προστατεύσει το panel.
Ναι, το hdr10 είναι το υποχρεωτικό standard. Είναι στατικό, δηλαδή δίνει μια τιμή metadata για όλη την ταινία που παρακολουθείς. Από εκεί και πέρα υπάρχουν τα προαιρετικά dolby vision και hdr 10+ (περίπου αντίστοιχο του dv, αλλά χωρίς τα royalties του πρώτου), τα οποία είναι δυναμικά πρότυπα και δίνουν διαφορετικές τιμές metadata ανά σκηνή.
Φυσικά αν γίνει σωστά το Mastering της ταινίας μιλάμε για πολύ ανώτερη λύση.
Υπάρχει και το hlg (Hydrid Log Gamma) για τηλεοπτικό υλικό.
Το grayscale είναι η κλίμακα του γκρίζου, Σκέψου μια νοητή γραμμή που ξεκινάει απ' το μαύρο και καταλήγει στο λευκό.
Η κλίμακα του γκρι σχηματίζεται απ' την ίση ανάμειξη κόκκινου, πράσινου, μπλε σε διαφορετικές τιμές φωτεινότητας τους.
CMS είναι η ρύθμιση του χρωματικού τρίγωνου κατα rec.709 σε sdr και rec.2020 σε hdr.
Δε νομίζω ότι χρειάζεται να μπεις σε διαδικασία αλλαγής χρώματος του χώρου σου για την τηλεόραση.
Σίγουρα είναι εντελώς διαφορετική η αίσθηση όταν παρακολουθείς υπο το φως της ημέρας.
Ο λόγος που λατρεύω τις panasonic oled είναι ότι out of the box έχουν εκπληκτική ακρίβεια! Αυτό ισχύει και σε hdr!
Δεν το έχω ξανασυναντήσει!
Επίσης είναι αρκετά προσεγμένες στο βασικότερο πρόβλημα που έχουν οι Oled. Το κρασάρισμα στο shadow detail όταν βγαίνουν απ' το μαύρο!
 

Μηνύματα
175
Reaction score
53
Αξίζει.
Ο ΜΚ καλιμπράρισε την δική μου και ανέβηκε δυο επίπεδα
Όταν λες 2 επίπεδα ενόεις ένα 20 τοις εκατό??? Και επίσης πως μεταφράζεται στο μάτι λες ουαου ξέρω γω η απλά οκ και γω να το πειράξω λίγο αντίθεση φωτεινότητα κτλπ θα φτάσω περίπου στο ίδιο γιατί σκέφτομαι και γω να κάνω καλιμπρεισον την δική μου ... θα ήθελα την γνώμη σου λοιπόν
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Δεν μπορείς να το κάνεις μόνος σου χωρίς τον ειδικό εξοπλισμό και τις γνώσεις.
(Μεγάλη διαφορά στο δυναμικό εύρος ήταν το αποτέλεσμα)
 

Μηνύματα
175
Reaction score
53
Αξίζει.
Ο ΜΚ καλιμπράρισε την δική μου και ανέβηκε δυο επίπεδα
Δεν μπορείς να το κάνεις μόνος σου χωρίς τον ειδικό εξοπλισμό και τις γνώσεις.
(Μεγάλη διαφορά στο δυναμικό εύρος ήταν το αποτέλεσμα)
Όταν λες δυναμικό εύρος ενόεις να μην φένεται η εικόνα σαν όλο ένας φωτισμός αλλά να διακρίνεις το βάθος στην φωτεινότητα και στα χρώματα???
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Όταν λες δυναμικό εύρος ενόεις να μην φένεται η εικόνα σαν όλο ένας φωτισμός αλλά να διακρίνεις το βάθος στην φωτεινότητα και στα χρώματα???
Κάπως έτσι. Από το πολύ σκοτεινό στο πολύ φωτεινό, χοντρικά.
 

Μηνύματα
175
Reaction score
53
Κάπως έτσι. Από το πολύ σκοτεινό στο πολύ φωτεινό, χοντρικά.
Και δηλαδή αν υποθέσουμε ότι η αρχική εικόνα που μας παρουσιάζουν είναι στο 10 ας πούμε με το καλιμπρεισον πόσο θα πάει??? Θέλω να δω με βάση τα κριτήρια σου πόσο μπαμ κάνει η διαφορά στο μάτι σαν αποτέλεσμα...😁 είμαι λίγο αναλυτικός αλλα γενικά με ενδιαφέρει το αποτέλεσμα για αυτό 😌
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Έχει σημαντικότατη διαφορά. Ειδικά σε δύσκολα (πχ πολύ σκοτεινά) σημεία. Βλέπεις λεπτομέρειες που πριν δεν έβλεπες καν.
Επειδή δεν είμαι της εικόνας και δεν ξέρω την ορολογία, δεν μπορώ να είμαι πολύ ακριβής στην περιγραφή.

Από όσα έχω δει, για οποιαδήποτε αγορά τιβι/προβολέα η επένδυση σε calibration αξίζει, με απόλυτη βεβαιότητα.
Θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική από τον νόμο, όπως τα δυο σαμπς. Και μάλιστα καλό είναι να επαναλαμβάνεται ανά τακτικά διαστήματα, ίσως κάθε χρόνο.
 


Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.059
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top