Cambridge axr100 ή Nad c388


Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
Ο δεύτερος κοστίζει τα διπλά+ από τον πρώτο........αν μπορείς πας στον δεύτερο ,αλλά στα χρήματα που πωλείται ο NAD ,υπάρχουν και άλλες επιλογές.
 

ika

News
Μηνύματα
14.036
Reaction score
13.000
Αν έχεις πχ ηχεία των 1500€ τον NAD, αν έχεις των 500€ τον CA.
Αντίστοιχα και για τις υπόλοιπες συσκευές που έχεις.
 

Μηνύματα
59
Reaction score
6
Ο δεύτερος κοστίζει τα διπλά+ από τον πρώτο........αν μπορείς πας στον δεύτερο ,αλλά στα χρήματα που πωλείται ο NAD ,υπάρχουν και άλλες επιλογές.
Ποιες επιλογές στα χρήματα του nad θα προτείνατε;
Αν έχεις πχ ηχεία των 1500€ τον NAD, αν έχεις των 500€ τον CA.
Αντίστοιχα και για τις υπόλοιπες συσκευές που έχεις.
Έχω τα b&w dm310
 

ika

News
Μηνύματα
14.036
Reaction score
13.000
Ποιες επιλογές στα χρήματα του nad θα προτείνατε;

Έχω τα b&w dm310
Τυπικά, από ισχύ ο NAD είναι κάπως μεγάλος για τα 310, αλλά και να τον τερματήσεις θα ακούσεις το ζόρισμα των ηχείων και θα χαμηλώσεις την ένταση, σε αντίθεση με τον μικρό ενισχυτή που στο τσίτωμα θα κάψει το tweeter και θα το καταλάβεις κατόπιν εορτής.

Από θέμα τιμής ο CA τους πάει καλύτερα, αλλά μπορείς να σκέφτεσαι αναβάθμισή τους στο μέλλον.
Και με τους δύο μπορείς να προσθέσεις SUB.
 
Last edited:

Μηνύματα
59
Reaction score
6
Τυπικά, από ισχύ ο NAD είναι κάπως μεγάλος για τα 310, αλλά και να τον τερματήσεις θα ακούσεις το ζόρισμα των ηχείων και θα χαμηλώσεις την ένταση, σε αντίθεση με τον μικρό ενισχυτή που στο τσίτωμα θα κάψει το tweeter και θα το καταλάβεις κατόπιν εορτής.

Από θέμα τιμής ο CA τους πάει καλύτερα, αλλά μπορείς να σκέφτεσαι αναβάθμισή τους στο μέλλον.
Και με τους δύο μπορείς να προσθέσεις SUB.
Γιατί θα κάψει το twitter με μικρότερο σε watt ενισχυτή; Πως λειτουργεί αυτό δλδ;
 

ika

News
Μηνύματα
14.036
Reaction score
13.000
Αρχίζει και βγάζει παραμόρφωση (συνεχές ρεύμα) και καίει το πηνίο του tweeter.
Γι' αυτό υπάρχει το ρητό "μεγάλος ενισχυτής καίει woofer, μικρός καίει tweeter".

Πάντως στις αγγελίες υπάρχει ένας ROKSAN K3, που πρέπει να ταιριάζει καλά με τα 310 και με ενδιάμεση τιμή.
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Γι' αυτό υπάρχει το ρητό "μεγάλος ενισχυτής καίει woofer, μικρός καίει tweeter".
Αυτό το ρητό, πάντως, δεν το έχω ακούσει ξανά. Αν μη τι άλλο, έχω τέσσερις μεγάλους (=πολλά Watts) ενισχυτές και δεν έχει συμβεί αυτό που λέει το ρητό. :)

Συνεχίστε.
 

gid

Μηνύματα
7.414
Reaction score
8.653
Αν δεν τους έχεις τσιτώσει τους μεγάλους, λογικό να μην έχει επιβεβαιωθεί το "ρητό".

Και τον μικρό ενισχυτή αν δεν τον τσιτώσεις, δε θα κάψει το τουίτερ.
 
  • Like
Reactions: ika

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Αν δεν τους έχεις τσιτώσει τους μεγάλους, λογικό να μην έχει επιβεβαιωθεί το "ρητό".

Και τον μικρό ενισχυτή αν δεν τον τσιτώσεις, δε θα κάψει το τουίτερ.
Λες να ακούω metal και να μην έχω τσιτώσει ενισχυτές 4K Watts; :) Όχι τσίτωμα, τους έχω πιει το αίμα με το μπουρί της σόμπας!
 

ika

News
Μηνύματα
14.036
Reaction score
13.000
Αυτό το ρητό, πάντως, δεν το έχω ακούσει ξανά. Αν μη τι άλλο, έχω τέσσερις μεγάλους (=πολλά Watts) ενισχυτές και δεν έχει συμβεί αυτό που λέει το ρητό. :)

Συνεχίστε.
Μεγάλος ή μικρός σε σχέση με τι σηκώνουν τα ηχεία, με τέρμα το volume.
Με 4KW ισχύ, θα έχεις και τα αντίστοιχα ηχεία και χώρο
 

Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
Έχω τα b&w dm310
Nομίζω ότι πρέπει να εξετάσεις την αγορά νέου συνδυασμού ενισχυτή ηχείων. Αν βάλουμε σαν ανώτατο όριο το κόστος του 388, 1500 ευρώ,τότε μια καλή αναλογία θα ήταν 800-900 ενισχυτής και 600-700 ηχεία.
 

Μηνύματα
59
Reaction score
6
Nομίζω ότι πρέπει να εξετάσεις την αγορά νέου συνδυασμού ενισχυτή ηχείων. Αν βάλουμε σαν ανώτατο όριο το κόστος του 388, 1500 ευρώ,τότε μια καλή αναλογία θα ήταν 800-900 ενισχυτής και 600-700 ηχεία.
Οκ αλλά τα ηχεία γιατί να τα αλλάξω; Έχω την εντύπωση ότι η τεχνολογία στα ηχεία δεν έχει αλλάξει για να πούμε ότι αυτά είναι παλιά και δεν κάνουν πχ, μόνο αν πάω σε μεγάλο ενισχυτή και θέλω να παίζω τέρμα.
 

Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
Οκ αλλά τα ηχεία γιατί να τα αλλάξω; Έχω την εντύπωση ότι η τεχνολογία στα ηχεία δεν έχει αλλάξει για να πούμε ότι αυτά είναι παλιά και δεν κάνουν πχ, μόνο αν πάω σε μεγάλο ενισχυτή και θέλω να παίζω τέρμα.
Είναι ηχεία σχεδόν 35 ετών........η τεχνολογία έχει προχωρήσει αρκετά και στον χώρο των ηχείων,αλλά αν σε καλύπτουν ηχητικά ,ναι δεν έχεις κανένα λόγο να τα αλλάξεις. Για τα συγκεκριμένα πάντως,με έναν ενισχυτή μέχρι 1000 ευρώ , εκτιμώ ότι θα το αξιοποιήσεις πλήρως (και σαν ηχητική ποιότητα και σαν μέγιστη ένταση). Ποιόν ενισχυτή έχεις τώρα? Σε τι χώρο ακούς? Τα ηχεία πως είναι στημένα? Σε βάσεις? Συμμετρικά στον χώρο και στην θέση ακρόασης?
 

Μηνύματα
37
Reaction score
28
Κανέναν Ολα τα λεφτα η νεα σειρά της Arcam Ακούστε την πρώτα και μετά δώστε τα πολύτιμα χρηματα σας ! Εναλλακτικά Rega Exposure Καμμία σχέση με τα αλλα μηχανήματα που ρωτάτε !! Σε λαμπατο Prima Luna value for tube money !!
 

Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
Rega,Musical Fidelity και Arcam (η νεα σειρα οντως ειναι πολυ καλη)......Exposure στα χρήματα αυτά δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο μοντέλο.
 


ika

News
Μηνύματα
14.036
Reaction score
13.000
Έχει στην ΧΕ έναν NAD c372 με 380€.
Δεν έχει βέβαια τις ψηφιακές ευκολίες, αλλά με τα λ7 που γλυτώνεις, λύνονται.
 
Last edited:

Μηνύματα
17
Reaction score
13
Είχα δοκιμάσει και τους δυο και δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο….με μικρό προβάδισμα του AxR 100, αν πρέπει να διαλέξεις κάποιον από τους δυο.
Πουλάει ένας στο marketplace Cambridge cxa81 στα 650 ευρώ , θεωρώ κλάσης ανώτερος από τους δυο που αναφέρεστε .
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Πουλάει κάποιος εδώ μέσα έναν SANSUI AU-D 607 , δλδ τον AU-X711 σε γιαπωνέζικη έκδοση .
Εξαιρετικό εργαλείο . Ανώτερο από όλα όσα έχουν αναφερθεί μέχρι στιγμής.
Δεν έχει DAC αλλά έχει @@ρια.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.614
Μηνύματα
2.868.103
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top