Canon ή Nikon ή Olympus ή Pentax ?

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.758
Απάντηση: Re: Canon ή Nikon ή Olympus ή Pentax ?

Πρώτα θα πάρω μέτρικ χάλο και μάγκ και μετά Oly (αν υπάρχει ακόμα!!!!)
όλα ανάποδα τα λες. πρώτα όλυ, μετά μαγκ, και στο τέλος μέτρικ. άμα ρε συ δεν έχεις όλυ, πως θα βγάζεις φωτό τα μαγκ? καλά, όλα γω πρέπει να στα λέω?
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.884
Reaction score
34.294
φιλε μου κατεληξες τελικα?
αν ναι, τι σκεφτεσαι?

βοηθησαμε καθολου ?
 

Μηνύματα
131
Reaction score
0
Παιδιά όλοι βοηθήσατε πάρα πολύ και σας ευχαριστώ γι αυτο. Κατέληξα στο να πάρω ένα καλό σώμα γιατι απότι κατάλαβα ποτέ δεν θα πάει χαμένο. D300 ή την αντικαταστάτριά της.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.758
Απάντηση: Canon ή Nikon ή Olympus ή Pentax ?

να μια φωτό (100% κροπ) από την Ε-620 με τον φτηνό φακό τον 70-300 στα 300 με f11 :



λίγο τό'σκασα στο σάρπνες, αλλά για 250 ευρώ φακός νομίζω πως μια χαρά είναι. Σύνολο αξίας εξοπλισμού για αυτή τη φωτό: 700 ευρώ. τζετ!
 






Μηνύματα
12.864
Reaction score
10.078
Έχεις κάνει λιγότερο sharpen και αυτό είναι καλό επειδή δεν φαίνονται τα artifacts που είχαν δημιουργηθεί στην άλλη. Να υποθέσω ότι είναι στα 150mm με το διπλασιαστή, για να δώσει τα 300;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.758
Απάντηση: Re: Canon ή Nikon ή Olympus ή Pentax ?

Έχεις κάνει λιγότερο sharpen και αυτό είναι καλό επειδή δεν φαίνονται τα artifacts που είχαν δημιουργηθεί στην άλλη. Να υποθέσω ότι είναι στα 150mm με το διπλασιαστή, για να δώσει τα 300;
όχι, αυτές οι φωτός είναι με τον 70-300, τον φακό της κατηγορίας "ΚΙΤ" της όλυ.

η αλήθεια είναι ότι οι φωτός αυτές είναι τεχνικώς κακές. είναι κόντρα στον ήλιο, το σώμα του πουλιού είναι στη σκιά, με ένα πολύ φωτεινό ουρανό από πίσω, και συνολικά έντονα υποφωτισμένες (ήθελαν τουλάχιστον 1 EV μεγαλύτερη έκθεση, στην επεξεργασία τους έδωσα "φως"). είναι με f11 και ISO 500 με την E-620, ενώ θα μπορούσαν να είναι με F7-8 και ISO 200. Είναι σε 1:1 θέαση, 100% κροπ, μεγέθους μισού μεγαπίξελ, άρα τα υπόλοιπα 11,5 μεγαπίξελ του αισθητήρα πήγαν σε άχρηστο φόντο.

Όμως, δείχνουν υπό αντίξοες συνθήκες, τι μπορεί να βγάλει ο φτηνός 70-300 της όλυ (μιλάμε για 250 ευρώ φακό)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.758
Απάντηση: Canon ή Nikon ή Olympus ή Pentax ?

Προσωπικά, μετά από αρκετούς πειραματισμούς, πλέον δε κοιτάζω καν τι γίνεται κόντρα στον ήλιο (ενώ το φλας έχει μπει μονίμως πάνω στο σώμα για φωτογράφηση πουλιών).

Ακόμα και κολιμπρί ή γύπας να εμφανιστεί δίπλα μου, κόντρα στον ήλιο, θα τα γράψω στα παλαιότερα των υποδημάτων μου. Θα τα αγνοήσω πλήρως.

Η φωτό είναι πάνω από όλα καλό φως. Αν δεν έχει καλό φως, δε πατάω το κουμπί. Δε με νοιάζει κιόλας.

Μετά, έρχονται τα τεχνικά. Ξέρω τι έκθεση να κάνω, που να έχω το ISO και που το f, που βγάζει οξύτητα ο φακός, πόσο είναι το βάθος πεδίου και έχω σετάρει την μικρορύθμιση φόκους για όλους τους φακούς μου.

και πλησιάζω το "θέμα". Αν δε το πλησιάσω αρκετά, δε βγάζω τίποτα. Βρε δε πα να κάνει ότι θέλει, αδιαφορώ. Κοιτάζω την ώρα. Κοιτάζω το φεγγάρι.

Είναι μερικές "αρχές", που αν δε τις χωνέψεις, κι αν δεν πειθαρχείς σε αυτές, δε γίνεται. 'Ετσι λέω δηλαδή...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.758
Απάντηση: Canon ή Nikon ή Olympus ή Pentax ?

τέλος, είναι αδύνατο να έχεις την απαίτηση από τον φτηνό 70-300 της όλυ να έχει αποτέλεσμα σε 100% κροπ παρόμοιο του 4-πλάσιας τιμής 50-200.

οι δυνατότητες ανάλυσης των δυό φακών αποτυπώνονται ξεκάθαρα σε αυτά τα δυό διαγράμματα:





και να μη μιλήσουμε για χρωματικές εκτροπές και άλλες κακοήθειες... Ωστόσο, με λίγο resize (εφόσον έχεις καδράρει καλά το θέμα σου) μπορείς να έχεις πολύ αξιόλογο αποτέλεσμα και με τον 70-300 της όλυ. Είναι μια πολύ τίμα αγορά, όπως κι όλα τα προϊόντα της όλυ ΙΜΗΟ πάντα...:126:


για σύγκριση, αυτό είναι το διάγραμμα του top-pro 14-35 φακού που έχω:



δε λέω, 2 χιλιαρικάκια ο φακός, αλλά τα αποδίδει, δε κοροϊδεύει... από τέρμα κάτω είναι ξυράφι, ενώ σε f4 ξεπερνάει τις δυνατότητες του αισθητήρα... μετά το f5.6 αναλαμβάνει γλυκά γλυκά το ντιφράξιον...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.758
Απάντηση: Canon ή Nikon ή Olympus ή Pentax ?

οπότε, καταλήγουμε αβίαστα στο συμπέρασμα του ότι πληρώσεις, παίρνεις. Η βασική αρχή στα οπτικά.

πάντα, εκεί καταλήγει η κουβέντα....
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.758
Απάντηση: Canon ή Nikon ή Olympus ή Pentax ?

γέλα, γέλα, αλλά τα πράματα είναι ανησυχητικά,

την καθαρότητα των καλών ζουίκων, δεν την πχιάνουν εύκολα τα οπτικά της "πιάτσας".

Ας δούμε δυό παραδείγματα από Sigma:

1. ο 50-500 ή αλλιώς "Bigma" (που παρήγγειλα):



2. ο 150-άρης μάκρος (που ομοίως παρήγγειλα)



πως πάει το γέλιο?????? :138:
 

Μηνύματα
12.864
Reaction score
10.078
Αρχικά, κάτσε να μελετήσω τα διαγράμματα, να δω σε τι αναφέρονται. Κατά δεύτερον είδες ότι ο Σίγμα δεν μετράει και τόσο καλά. Κατά τρίτων, σέβομαι τα κάλά (ακριβά) ζούικο, αλλά αυτόν τον 70-300 που τον πέτυχες; Δεν είναι για μας τέτοιοι φακοί.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.758
Απάντηση: Canon ή Nikon ή Olympus ή Pentax ?

να συνεχίσω? πάρε:

Nikon Nikkor AF-S 70-200 mm f/2.8G IF-ED VR



βλέπεις τι κάνει ο 1.4 ΤC ????


Nikon Nikkor AF-S 70-200 mm f/2.8G ED VR II




Canon EF 300 mm f/4L IS USM




και πάμε πάλι ψηλά: ζουίκο 150mm f2





Τελικά, δεν είναι κακοί φακοί οι ζουίκοι, ε????
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.684
Μηνύματα
2.869.901
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top