CAV A10 vs UNISON RESEARCH UNICO

Μηνύματα
950
Reaction score
495
Εχει ακούσει κανείς σε Α/Β τους άνω ενισχυτές?

Εντυπώσεις? Όσες φορές έχω ακούσει τον Κινέζο μου φαίνεται ξηρός στις υψηλές

πράγμα που δεν θέλω με τίποτα.Ρεύματα άφθονα αλλά...ξύνει.Για να μην τον

αδικήσω όμως επειδή μπορεί να έφταιγαν τα συνοδά έχει κανείς εμπειρία με το

μηχάνημα αυτό? Από την άλλη ο Ιταλός με έχει πείσει για την χροιά αλλά δεν ξέρω

από ρεύματα τι γίνεται. Ξέρει κανείς από περιέργεια τα VA του τροφοδοτικού και την

συνολική χωρητικότητα των πυκνωτών? Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Έχω ακούσει τον Ιταλό και θα συμφωνήσω με την περιφραφη που κάνεις. Δεν τον ψαχούλεψα όμως αρκετά για να ελέγξω το τι κρύχβει μέσα του...

Να ξέρεις όμως ότι υπάρχει μία "beefed up" version του Unico με την ονομασία Unico SE με περισσότερα watt, περισσότερα ρεύματα κλπ κλπ. Γι' αυτόν έχω διαβάσει πάρα πολύ καλά λόγια στον ξένο τύπο...
 


Μηνύματα
950
Reaction score
495
Σε ευχαριστώ Σπύρο. Κι εγώ έχω διαβάσει πολλά για τον μεγάλο αδελφό αλλά έχει

υπερδιπλάσια τιμή οπότε...
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Δυστυχώς η Unison έχει καλυμένους τους πυκνωτές τροφοδοσίας και δεν φαίνεται κανένα χαρακτηριστικό τους



το ίδιο συμβαίνει και με τον μετασχηματιστή...

 

Τ

ΤΑΣΟΣ ΑΝΤΩΝΑΡΑΚΟΣ

Guest
Αν χρειαζεσαι τα ρευματα του κινεζου μαλλον δεν εχεις αλλη επιλογη.......αν ομως οχι και προκειται να οδηγησεις και ενα ευαισθητο ηχειο (ποια ηχεια?) τοτε μην το σκεφτεσαι...ο Ιταλος ειναι εξαιρετικος ενισχυτης.
 

Μηνύματα
2.575
Reaction score
13
Χρήστο

αν πάρω σαν αναφορά (μεγέθους) την γέφυρα του τροφοδοτικού (στην πρώτη φωτογραφία το πάνω αριστερά αλουμινένιο τετράγωνο κουτάκι) μπορώ να σου πω ότι οι πυκνωτές δεν έχουν μεγάλη χωρητικότητα (δεν νομίζω να υπερβαίνουν τα 32.000μF συνολικά) .Αυτό θα σου επηρεάσει κυρίως την χαμηλή περιοχή αναπαραγωγής του ενισχυτή όπου εκεί οι μονάδες χαμηλών θα "στραγγίξουν" την τροφοδοσία από παροχή ρεύματος σε μουσικά περιεχόμενα με έντονο χαμηλό σε συνδυασμό με αναίσθητα ηχεία.Όσο για τον μετασχηματιστή αυτός φαίνεται να είναι επαρκής λόγω της κατηγορίας του (τοροειδής) έχει μεγάλο ποσοστό απόδοσης και έτσι είναι μικρότερος από έναν αντίστοιχο τετράγωνο συμβατικό.Και όλα αυτά βέβαια για την ονομαστική ισχύ που δίνει ο κατασκευαστής (2 Χ 130 Watt RMS @ 8 Ωμ).
Γνώμη μου θα ήταν να τον ακούσεις εσύ πριν τον αγοράσεις και να κρίνεις ανάλογα...
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Παιδιά δεν μετρά μόνο η χωρητικότητα του πυκνωτή , αλλά:

α) σε τι τάση δουλεύουν οι πυκνωτές
β) τι μετασχηματιστής τους υποστηρίζει...

τι εννοώ...

Το φορτίο που μπορεί να αποθηκεύσει ένας πυκνωτής δίνεται από την σχέση Q=C.V , όπου Q το φορτίο, C η χωρητικότητα και V η τάση.
Η δε ενέργεια του πυκνωτή δίνεται από τον τύπο E= (1/2).C.V^2 .
Όπως βλέπουμε ότι και τα δύο μεγέθη εξαρτώνται και από την χωρητικότητα αλλά και από την τάση. (ιδίως η ενέργεια όπου είναι ανάλογη του τετραγώνου της τάσης).

π.χ. έχω πυκνωτή χωρητικότητας 1F o οποίος δουλεύει στα 12V, και 0,25F που δουλεύει στα 48V. Αυτοί οι δύο αποθηκευουν ακριβώς το ίδιο φορτίο αλλά ο πρώτος έχει ενέργεια 72joule και ο δεύτερος 288joule.

Έτσι λοιπόν το στιβαρό τροφοδοτικό χρειάζεται, εκτός των μεγάλων χωρητικοτήτων:
α)μετασχηματιστή που μορεί να δώσει μεγάλη τάση και
β) πυκνωτές που να μπορούν να λειτουργήσουν σε μεγάλες τάσεις

Εκτός αυτού μπορώ να σας αναφέρω καμιά δεκαριά μηχανήματα με στιβαρότατα τροφοδοτικά και ήχο χάλια, και άλλα τόσα με αδύνατο τροφοδοτικο και πολύ καλό ήχο...

Οπότε η ικανότητα σε ρεύμα είναι θεμιτό να υπάρχει αλλά από μόνη της δεν λέει τίποα για την ηχητική ποιότητα...
 

Μηνύματα
950
Reaction score
495
Καταρχήν μιλάμε για αυτά τα ηχεία:



http://www.sumikoaudio.net/sonus/prod_concerto.htm

Ο Ιταλός είναι 80wrms,όχι 130.130 είναι ο μεγάλος αδελφός του.

Σπύρο έχω άλλα 10 δικά μου παραδείγματα που δεν έχουνε το ένα από τα δύο

(χροιές και ρεύματα). Ο Rega Brio MKII που έχω μου αρέσει πολύ σε χροιά αλλά στα

δύσκολα δεν...

Εντωμεταξύ υποτίθεται πως τα ηχεία μου είναι 6Ωμ αλλά στα 5Khz κατεβαίνουνε κάτω

από 3 Ωμ...

Στα 2000Ε ξέρω πως να κινηθώ. Το θέμα είναι στα 1000Ε αν βρω κάτι να με καλύψει

γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι. :(


Αααα, και εάν δεν ακούσω ένα μηχάνημα σπίτι μου για κανά διήμερο δεν αγοράζω

τίποτα. Είμαι δύσκολος πελάτης. :mrgreen:
 



Μηνύματα
2.575
Reaction score
13
Σπύρος Μπλάτσιος said:
Έτσι λοιπόν το στιβαρό τροφοδοτικό χρειάζεται, εκτός των μεγάλων χωρητικοτήτων:
α)μετασχηματιστή που μορεί να δώσει μεγάλη τάση και
β) πυκνωτές που να μπορούν να λειτουργήσουν σε μεγάλες τάσεις
Ναι αλλά μην ξεχνάς ότι δεν μπορούμε να ανέβουμε πολύ σε τάση διότι θα έχουμε μεγάλες θερμικές απώλειες στα τρανζίστορ ισχύος.
Αν η ισχύς εξόδου είναι γύρω στα 130 watt τότε οι τάση τροφοδοσίας είναι περίπου στα 55 - 60 volt (βγάνει από τύπους ,αλλά δεν θα το αναλύσω για να μην μπερδέψω) οπότε από εκεί και πέρα η μόνη μας ελπίδα για αύξηση ενέργειας (καθώς επίσης και για την μείωση της κυμάτωσης στα προηγούμενα στάδια - για να μην έχουμε "τρεχάματα" - τις γνωστές αλλιώσεις στις μεγάλες εντάσεις στα χαρακτηρηστικά του ενισχυτή) είναι μόνο η χωρητικότητα.

Αυτά βέβαια τα παραθέτω βασιζόμενος στα κλασσικά κυκλώματα ενισχυτών διότι ο κάθε σχεδιαστής σε κάθε κύκλωμα που σχεδιάζει προσπαθεί να εξαλείψει όσο μπορεί τις εξαρτήσεις των κάθε σταδίων από από όσο γίνεται περισσότερες παραμέτρους.Οπότε για να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα θα έπρεπε να έχουμε το σχέδιο του ενισχυτή και την ανάλογη εμπειρία για να το αναλύσουμε και στην συνέχεια (αν μπορούμε) να το βελτιώσουμε ή ...να το χαντακώσουμε...

Το ότι στο ηχείο φθάνει η αντίστασή του στα 3Ωμ στα 5KHz δεν υπάρχει πρόβλημα διότι έτσι και αλλιώς αυτή η συχνότητα βρίσκεται στο φάσμα συχνοτήτων που αναπαράγονται από το tweeter και αυτό δεν αποτελεί δύσκολο φορτίο όσο ένα woofer (τα οποία είναι και πιο πεινασμένα).
 




Μηνύματα
15.030
Reaction score
20.784
και με μεταλικο θολο , ετσι για να γουσταρεις "αναλυτικα ψηλα" ναουμ...
 

Μηνύματα
950
Reaction score
495
Ρε παλιο...... :mrgreen: με βρήκατε μικρό και με κοροιδεύετε...

Τα ηχεία δεν αλλάζουνε. Ηχεία και interconnect είναι τα μόνα σταθερά στην αλυσίδα

για τα επόμενα 5 χρόνια.

Ηχεία Rotel? Παναγία βόηθα... :shock:
 




Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top