Cayin 220ti Tuner απόψεις …

Μηνύματα
34
Reaction score
57
Την εν λόγω συσκευή έτυχε να την ακούσω σε κάποιον γνωστό για λίγο, και μου έκανε εντύπωση ηχητικά , σε σχέση με τα δυο δικά μου denon.
Πιο ζεστός ήχος , πιο γεμάτος (θύμιζε παλιό αναλογικό tuner) σε αντίθεση με τα δικά μου (tu 255 και 840rd denon ) τα οποία έβρισκα πάντα μιας και τα εχω καιρό , κάπως στεγνά σε ήχο με όχι ωραία ανάλυση , όση μπορεί βέβαια να ακούσει κανείς από τα fm.

υπαρχει κάποια άποψη από κάποιον η θα κάνω λάθος κίνηση αγοράζοντας τον κινέζο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων την οποία απάντηση.
 

Attachments


Μηνύματα
1.786
Reaction score
2.569
Το είχα. :D
Set με αυτόν τον ενισχυτή..
Τα πούλησα σε μέλος του φόρουμ. :D
Καλύτερο από τα "κοινά" tuners αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο.
Θα το αγοράσεις καινούργιο ή μεταχειρισμένο;
Εγώ τα είχα πάρει καινούργια από το παλιό Studio 82 που τότε είχε την αντίπροσωπεία. Τι μου θύμισες.. :(
 

Μηνύματα
34
Reaction score
57
Θα αγοραστεί μεταχειρισμένο με ότι συνόδευε την αρχική συσκευασία.
Αλήθεια τι συμπεριλαμβάνει η λέξη κάτι ιδιαίτερο σε ένα tuner;
 

Μηνύματα
1.786
Reaction score
2.569
Ο ίδιιος έγραψες ότι σου άρεσε περισσότερο από άλλα..
Το αυτό. Ακούς ανάλογα με τον σταθμό και το πρόγραμμα και όχι όλα το ίδιο. Ακόμα υπάρχουν σταθμοί που παρέχουν τα ανωτέρω. Γιατί να μην τα ακούς;
Πόσο θα το πάρεις αν επιτρέπεται;

Να προσθέσω και το θέμα κατασκευής, ευαισθησίας κλπ, στοιχεία που μας δείχνουν αν είναι καλοσχεδιασμένο ή οχι.
 
Last edited:

Μηνύματα
34
Reaction score
57
Η τιμή είναι στα 200 ευρώ

 



Μηνύματα
1.786
Reaction score
2.569
FM tuner στις μέρες μας. Γιατί;
Βασίλη, και το cd μπορεί να θεωρηθεί περιττό από τη στιγμή που υπάρχουν τα steamer αλλά πολλοί αγοράζουν.
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.610
Reaction score
5.942
Βασίλη, και το cd μπορεί να θεωρηθεί περιττό από τη στιγμή που υπάρχουν τα steamer αλλά πολλοί αγοράζουν.
Εννοώ αυτό που μόλις εμμέσως πλην σαφώς έδωσες... ένα streamer.
Και απολαμβάνεις την δυνατότητα χρήσης των streaming platforms αλλά και έχεις την δυνατότητα να ακούσεις όχι μόνο τα ελληνικά FM, αλλά και σταθμούς από όλο το κόσμο (TuneIn Radio).
 

Μηνύματα
34
Reaction score
57
FM tuner στις μέρες μας. Γιατί;
εδω ενα δικιο υπαρχει, αλλα υπαρχει και η ευκολια, η συνηθεια, οι αναμνησεις κλπ κλπ.
φυσικα και το επιπλο διαθετει το streamer Dac Pioneer N50A , οπου αυτο εχει τα παντα τεχνολογικα, ομως ειναι αφανταστα "αργο" στις εναλλαγες σταθμων λογω ιντερνετ , πιανει ελαχιστους και οχι ολους !!
στο παιχνιδι μπαινει και αλλο μελος της οικογενειας οπου σπανια θελει να ακουσει ραδιακι οταν εγω λειπω , αλλα δεν.......μιας και μεσολαβουν πολλα κουμπια στα remote και ειναι αρκετα δισχρηστο!
μοιραια λοιπον τα tuner ειναι βολικα , επιλεγεις οποιον σταθμο θες αστραπιαια και βολευεσαι.
ετσι λοιπον ειπα αφου πρεπει να υπαρχει ας επιλεξουμε ενα καλο, εξ ου και η αρχικη ερωτηση!
 

TGD

Μηνύματα
7.546
Reaction score
7.539
Είχα Denon και το αντικατέστησα με το συγκεκριμένο Cayin. Θυμάμαι ότι έβαλα τον Αντωνόπουλο να μου το φέρει, ενώ δεν είχε σκοπό να το εισάγει, βασισμένος στο ότι είχα διαβάσει πως το κύκλωμα συντονισμού ήταν της Alps. Ακουγόταν καλύτερα.

Τελικά πούλησα και τα δύο. Ακόμα και το Tivoli που κράτησα μαζεύει σκόνη.
 

Μηνύματα
34
Reaction score
57
Η αγορά χτες της εν λόγω συσκευής , επιβεβαιώνει στο ακέραιο το αρχικό μου ποστ.
Από την πρώτη στιγμή αντιλαμβάνεσαι πως ηχητικά είναι σε άλλο επίπεδο κάνοντας σε να απορείς πως μπορεί να παίζει τόσο διαφορετικά μια συσκευή tuner , την στιγμή που όλοι γνωρίζουμε τα FM στην Ελλάδα.
Έχει ένα εξαιρετικά συμπαθητικό remote που κανείς τα πάντα από αυτό, αλλά δυστυχώς έχει ένα ελλατωμα που αρχικά δεν πρόσεξα και με ενοχλεί αφάνταστα και εκεί θα κριθεί αν το κρατήσω η όχι,
Δεν έχει επιλογή standby και πρέπει το on of να γίνεται από την συσκευή .
Αυτά, ευχαριστώ για την συμμετοχή στην κουβέντα.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.014
Μηνύματα
2.885.338
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top