CHERNOBYL (2019)

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.276
Reaction score
93.715
:lolsign:

Russia to make its own show about Chernobyl that implicates the US

Russian state TV is working on its own version of Chernobyl, a series based on the worst nuclear accident in history.

The NTV drama will deviate from the acclaimed HBO series - and from historical reality - by claiming that the CIA was involved in the disaster.

Director Aleksey Muradov claims it will show "what really happened back then"

https://www.bbc.com/news/world-euro...eHGvzsL_avZ6HecTSnf7pbl-cfIoW2SyY3TPJUzSKTCCE
 

gid

Μηνύματα
7.389
Reaction score
8.623
...η περιοχή είχε κατοικηθεί από άστεγους και τοξικομανείς , οι οποίοι σταδιακά έγιναν κυριολεκτικά ζόμπι
"κυριολεκτικά ζόμπι", αποκλείεται
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Μπορει τα γεγονοτα να ηταν δραματικα (ακομη θυμαμαι ποση ραδιενεργη βροχη εφαγα εκεινο το Πασχα στα Γιαννινα!), μα η σειρα δεν ειχε τη δραματικοτητα που περιμενα. Καπως ψευτικα ολα, ανεμπνευστα δραματουργικα, την ολοκληρωσα με το ζορι...
Απο τη μια το "Τσερνομπιλ" απο την αλλη ο Ντικ Τσεηνι του "Vice", ηρθε κι εδεσε η "δυναμη της εξουσιας"...
 
  • Like
Reactions: vet

Μηνύματα
444
Reaction score
292
Εμένα μου άρεσε πολύ. Δεν την παρακολούθησα σαν ένα ιστορικό ντοκιμαντέρ. Άλλωστε περιέχει και στοιχεία μυθοπλασίας.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.414
Η σειρά είναι μείγμα ντοκιμαντέρ - σειράς. Έκτός από 1 - 2 στοιχεία είναι ακριβέστατη ως προς την ατμόσφαιρα και τη μιζέρια της ΕΣΣΔ. Το μόνο "υπερβολικό" είναι ότι στην απαρίθμηση των επιπτώσεων επιλέγει το άνω άκρο του εύρους των μελετών.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.396
:lolsign:

Russia to make its own show about Chernobyl that implicates the US

Russian state TV is working on its own version of Chernobyl, a series based on the worst nuclear accident in history.

The NTV drama will deviate from the acclaimed HBO series - and from historical reality - by claiming that the CIA was involved in the disaster.

Director Aleksey Muradov claims it will show "what really happened back then"

https://www.bbc.com/news/world-euro...eHGvzsL_avZ6HecTSnf7pbl-cfIoW2SyY3TPJUzSKTCCE
Να στείλουμε συντρόφια από το ΚΚΕ να παίξουν...που θα βρουν γνήσια σταλινοκομμούνια το 2019 ? :roflmao::lol:
 

gid

Μηνύματα
7.389
Reaction score
8.623
Η σειρά έχει ως πάτημα την τραγικότητα και τις διαστάσεις του συμβάντος. Όλοι εσείς που της δίνετε 10/10 λαμβάνετε ΚΑΙ αυτό υπόψη, φαντάζομαι το καταλαβαίνετε. Το συμβάν απο μόνο του, προκαλεί δέος. Ειδικά σε όσους το έζησαν και το θυμούνται.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.414
Η σειρά έχει ως πάτημα την τραγικότητα και τις διαστάσεις του συμβάντος. Όλοι εσείς που της δίνετε 10/10 λαμβάνετε ΚΑΙ αυτό υπόψη, φαντάζομαι το καταλαβαίνετε. Το συμβάν απο μόνο του, προκαλεί δέος. Ειδικά σε όσους το έζησαν και το θυμούνται.
Το πιο καταδικαστέο στοιχείο του συμβάντος, κατά τη γνώμη μου, ήταν η άρνηση κάθε εξωτερικής βοήθειας μην τυχόν και πέσει ο εγωισμός των ηλίθιων που έκαναν κουμάντο.
Αν υπήρχε διεθνής προσπάθεια περιορισμού της καταστροφής, πιθανώς να είχαμε δεχτεί λιγότερα ραδιενεργά απόβλητα.

Το θυμήθηκα και φούντωσα....
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.443
Reaction score
50.537
Εμένα μου άρεσε πολύ. Δεν την παρακολούθησα σαν ένα ιστορικό ντοκιμαντέρ. Άλλωστε περιέχει και στοιχεία μυθοπλασίας.
- & εγώ έτσι ακριβώς την παρακολουθώ, συν το θρίλερ στοιχείο που μου αρέσει
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.216
Reaction score
27.771
Ξεκίνησα κι εγώ να την δω και έφτασα στο 3ο επεισόδιο.
Καταπληκτική.

Θα έλεγα μάλιστα ότι η σειρά βγήκε τώρα που έχουμε εκλογές για να πλήξει τους αριστερούς και να χάσει ο τσίπρας τις εκλογές!!! :D :D :laugh:
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.443
Reaction score
50.537
- βλέπω μία εμμονή κατά του Σύριζα . . . ok , απολύτως κατανοητή , αλλά και άτοπη εν προκειμένω
 



rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.276
Reaction score
93.715
Ας δούμε και τη Ρωσική εκδοχή των γεγονότων, θα είναι ενδιαφερουσα:

http://www.kathimerini.gr/1028129/a...panta-me-dikh-ths-seira-sto-chernobyl-toy-hbo
:lolsign:

Russia to make its own show about Chernobyl that implicates the US

Russian state TV is working on its own version of Chernobyl, a series based on the worst nuclear accident in history.

The NTV drama will deviate from the acclaimed HBO series - and from historical reality - by claiming that the CIA was involved in the disaster.

Director Aleksey Muradov claims it will show "what really happened back then"

https://www.bbc.com/news/world-euro...eHGvzsL_avZ6HecTSnf7pbl-cfIoW2SyY3TPJUzSKTCCE
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.443
Reaction score
50.537
- και η νοσηρή τύπου ματριξ επιλογή αποχρώσεων, αυξάνει το δράμα της σειράς
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.216
Reaction score
27.771
- βλέπω μία εμμονή κατά του Σύριζα . . . ok , απολύτως κατανοητή , αλλά και άτοπη εν προκειμένω
Ε αυτό έλειπε να μην την έβλεπες. :geek:
Εγώ βλέποντας αυτήν την καταπληκτική σειρά και βλέποντας αυτά που ήδη ξέρουμε από παλιά περί των ευνοημένων του κομμουνιστικού κόμματος, τους σιχάθηκα ακόμη πιο πολύ.
Ας πάνε να πεθάνουν τα ανθρωπάκια από την ραδιενέργεια, αρκεί να μην θιχτεί το κόμμα και να μην πάθουν κάτι οι εκλεκτοί του κόμματος κι ας είναι και εντελώς άχρηστοι και ανίκανοι, πρώην εργάτες σε εργαστάσιο παπουτσιών.

Όπως λέει ένα τραγούδι:
"ήσουν χαμηλά, πήγες στα ψηλά,
πιάστηκες γερά, κέρδισες χοντρά,
έφαγες καλά, έκανες κοιλιά,
χρόνια μπετατζής, τώρα καθεστώς"

Και κάτι άλλα που δεν θυμάμαι.
Σε λίγο πάω για το 4ο επεισόδιο. :)
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.414
Ε αυτό έλειπε να μην την έβλεπες. :geek:
Εγώ βλέποντας αυτήν την καταπληκτική σειρά και βλέποντας αυτά που ήδη ξέρουμε από παλιά περί των ευνοημένων του κομμουνιστικού κόμματος, τους σιχάθηκα ακόμη πιο πολύ.
Ας πάνε να πεθάνουν τα ανθρωπάκια από την ραδιενέργεια, αρκεί να μην θιχτεί το κόμμα και να μην πάθουν κάτι οι εκλεκτοί του κόμματος κι ας είναι και εντελώς άχρηστοι και ανίκανοι, πρώην εργάτες σε εργαστάσιο παπουτσιών.
Και το τραγικότερο είναι ότι μολύνθηκε για πολλές δεκάδες χρόνια όλη σχεδόν η Ευρώπη. Ζώα.


φφφφ.jpg
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.240
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top