Cherokee Car Audio

Μηνύματα
34
Reaction score
3
Τελικά μετά απο μεγάλο διάστημα αναζήτησης κτλ, είμαι σε αναμονή του Cherokee 3.7 Sport απο μέρα σε μέρα.

τι μπορώ να κάνω με τον ήχο? Εννοώ χωρίς να διαλυθούν τα πάντα κατ'αρχήν και φυσικά να μπορώ να παίζω mp3...

Α! το θέλω και σχετικά φτηνό...
 

Μηνύματα
5.784
Reaction score
14
Φαντάζομαι, πριν απαντήσουν οι experts να πάρεις ενα ραδιο cd που να παίζει ΜΡ3. Αυτό σίγουρα είναι φτηνό. Μετά, φαντάζομαι θα σου πουν, να αλάξεις τα ηχεία της μαμάς με μερικά ποιό καλά και να βάλεις κανένα ενισχυτάκο. Οικονομικά πράγματα.

Εγω πάντως να σου ευχηθώ καλορίζικο.
 



Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Τελικά μετά απο μεγάλο διάστημα αναζήτησης κτλ, είμαι σε αναμονή του Cherokee 3.7 Sport απο μέρα σε μέρα.

τι μπορώ να κάνω με τον ήχο? Εννοώ χωρίς να διαλυθούν τα πάντα κατ'αρχήν και φυσικά να μπορώ να παίζω mp3...

Α! το θέλω και σχετικά φτηνό...

Καλορίζικο κατ' αρχήν!
Καλώς να σου 'ρθει και καλά χιλιόμετρα!

Η βασική ερώτηση που θα σου κάνω είναι η πλέον απλή αλλά και η πλέον απαραίτητη για να καταλάβω τι θες......

Πόσα χρήματα ΣΥΝΟΛΙΚΑ θες να χαλάσεις???
Και μιλάω για το συνολικό κόστος (που θα συμπεριλαμβάνει πηγές, ηχεία κ.ο.κ)

Και απ' την άλλη: τι είδος μουσικής προτιμάς?

Τέλος κάτι πολύ χρήσιμο θα ήταν να μας ενημερώσεις και για κάποιες ιδιαίτερες προτιμήσεις σου.
Πχ θες οπωσδήποτε sub και αν ναι πόσο χώρο θες να σου "κλέψει" απ' το πορτμπαγκάζ.

Ό,τι και να σου προτείνουμε πάντως ΔΕΝ θα χρειαστεί να "κόψεις-ράψεις" το νέο σου όχημα.
Θα μπουν όλα στις εργοστασιακές θέσεις..........


Περιμένουμε απαντήσεις και βλέπουμε!!! :roll: :wink:
 

Μηνύματα
34
Reaction score
3
Δεν έχω ιδέα πόσο κοστίζουν όλα αυτά. Sub κτλ δεν με ενδιαφέρει. Θέλω η πηγή να παίζει mp3, να μην πηδάει με το παραμικρό, και το ραδιόφωνο να πιάνει πολύ καλά όλους τους σταθμούς.

Θα μου πείτε απλοικά όλα αυτά αλλά όπως είπα δεν έχω ιδέα :oops:

Ανάλογα με την πηγή θα δούμε και τα αντίστοιχα ηχεία υποθέτω. Μπορώ να έχω ενδεικτικές τιμές - τάξη μεγέθους - για κατηγορία Α,Β,Γ?

Βασικά η ποιότητα που έχω αυτή τη στιγμή είναι σχετικά καλή. Η μαλλον καλύτερη απ'ότι περίμενα. Δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω και πολύ ε?

Ας πούμε, ένα mp3/cd/radio player με αυτά τα χαρακτηριστικά ποιό είναι?
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Άγγελε καλημέρα.

Μια χάρη μόνο..........
Μην βιάζεσαι γιατί αυτές τις μέρες έχω ψιλοπήξει (λόγω δουλειάς) και θέλω λίγο χρόνο να οργανώσω απάντηση στο θέμα σου!

Πάντως ΜΡ3 που δεν θα πηδάει είναι......μάλλον χλωμό (και δεν φταίει πάντα η πηγή. Πολλές φορές είναι και θέμα ποιότητας εγγραφής του δίσκου. Αν έχει πολύ μεγάλο αριθμό τραγουδιών ίσως να σε προβληματίζει...............Πάντα ήμουν και θα είμαι υπέρ των κανονικών cds και μάλιστα όχι αντεγραμμένων...............Τα "εμπορίου" πάντα θα παίζουν καλύτερα και με λιγότερα προβλήματα!!)

Άγγελε, για να μπορώ να είμαι σαφής στις απαντήσεις-προτάσεις μου θα ήθελα να ξέρω πόσο χρήμα είσαι διατεθημένος να "χαλάσεις" στο θέμα του ήχου στο αυτοκίνητο σου!
Είναι πίστεψέ με το Α & Ω της υπόθεσης..................
Όλα τα άλλα θα έρθουν σιγά-σιγά
 

Μηνύματα
34
Reaction score
3
Γιάννη σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. Υποθέτω ότι το ανώτατο όριο για πηγή δεν θα πρέπει να ξεπεράσει τα 400 - 500 €

Εαν υπήρχε δυνατότητα να συνδεθεί με κάποιο μαγικό τρόπο αντί για την 6πλή cdιέρα κάποιο mp3 "πράγμα" αρχικά θα ήμουν πολύ χαρούμενος. Τώρα απο εκεί και μετά εαν υποθέσουμε ότι δεν γίνεται και αγοράζω πηγη με 450€ πχ τότε πρέπει να κάνω και κάτι για τα ηχεία. Υπάρχουν 6 ζωή να χουν . Τι κάνουμε?

Πάντως επειδή ο ήχος είναι τουλάχιστον αξιοπρεπής μην βιάζεσαι. Είμαι και λίγο στριμωγμένος προς το παρόν ... :oops:
 

Μηνύματα
34
Reaction score
3
"Ξεθάβω" αυτό το post για να αναφέρω τις εντυπώσεις μου απο τη εγκατάσταση του Alpine 9847 και του αντίστοιχου interface για το iPOD mini που έχω.

Σε reviews στο internet είχα δεί κάποιους να αναφέρουν ότι ο έλεγχος του iPod είναι δύσκολος και αργός.

Του λάχιστον εγώ με 6Gb - δηλαδή με κάποιες χιλιάδες τραγούδια - δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο. Ισα ίσα θεωρώ ότι είναι η καλύτερη επιλογή αυτή τη στιγμή για όποιον κατέχει iPod !

Το 9847 δεν πηδάει ποτέ όταν παίζει CD. To Tuner είναι αρκετά ευαίσθητο ενώ το μηχάνημα γενικά είναι φοβερά εύχρηστο και στιβαρό.

Έχει φοβερή δύναμη και σίγουρα χρειάζεται αλλαγή στα προεγκατεστημένα ηχεία του αυτοκινήτου για να δείξει τι αξίζει!

Πάντως ακόμα και με τα infinity του Jeep ο ήχος είναι καθαρός και γλυκός σε λογικές στάθμες.

Λογικά το επόμενο βήμα είναι η εγκατάσταση ηχείων. Οι "ειδικοί¨προτείνουν οπωσδήποτε ενισχυτή αλλά επειδή πραγματικά η πηγή έχει πολύ δύναμη σκέφτομαι να δοκιμάσω απλά να αλλάξω τα ηχεία με τα Alpine SPS-171A μπροστά και SPS-170A πίσω.
Η Alpine λέει ότι παίζουν μια χαρά κι έτσι αλλά οι ειδικοί συνεχίζουν να προτείνουν ενισχυτή (πχ MRP-F240)

Sub δεν θέλω να βάλω γιατί αφενός χρειάζομαι τον χώρο, αφετέρου ποτέ δεν είχα και ποτέ δεν μου έλλειψε. Με ενδιαφέρει ο Καθαρός/Ποιοτικός ήχος και όχι ο εντυπωσιασμός. Ειδικά δε, δεν θέλω να φαίνεται τίποτα που να τραβά την προσοχή!


Τα ερωτήματα τώρα:

α. ενναλακτική σύσταση για 2κάναλο ή 4κάναλο ενισχυτή
β. αξίζει τον κόπο να μπούν ηχεία και πίσω, ή καλύτερα ένα λίγο καλύτερο set μπροστά (πχ SPS-17LS) και απενεργοποίηση των πίσω ηχείων για να μην "ενοχλούν"?
γ. Πιστεύετε ότι ο ενισχυτής είναι απαραίτητος?
δ. Τι προτάσεις/συνδιασμοί προτείνονται για το καλύτερο αποτέλεσμα?

Τα κόστη θεωρώ ότι πρέπει να μείνουν προσιτά. πχ με τον συνδιασμό της Alpine (ενδεικτικά) το σετ ενισχυτή ηχείου για 2/4 αντίστοιχα είναι 460/660 € τα οποία θεωρώ πολλά χρήματα.


Ευχαριστώ για την υπομονή.
 

Μηνύματα
507
Reaction score
41
Τελικά μετά απο μεγάλο διάστημα αναζήτησης κτλ, είμαι σε αναμονή του Cherokee 3.7 Sport απο μέρα σε μέρα.

τι μπορώ να κάνω με τον ήχο? Εννοώ χωρίς να διαλυθούν τα πάντα κατ'αρχήν και φυσικά να μπορώ να παίζω mp3...

Α! το θέλω και σχετικά φτηνό...
Θα σου πρότεινα το εξής: Συγκέντρωσε γύρω στα 1000+ €.
Επειδή θέλεις να φτιάξεις τον ήχο και επειδή μια φορά θα τον φτιάξεις, καλύτερα να δώσεις λίγα παραπάνω € τώρα από το να δίνεις κάθε χρόνο και να το φτιάξεις μια και καλή.
- Πάρε μια καλή πηγή (Apline αν δεν θέλεις ενισχυτή μια και έχουν ισχυρό δικό τους σε σχέση με άλλες μάρκες βέβαια). Υπολόγισε 500πάνω-κάτω και μας μένουν άλλα τόσα για ηχεία-εργασία ίσως και κάποιο sub. Με 300 € περίπου παίρνεις σετ διαιρούμενα peerless D6 νομίζω λέγονται που είναι απλά φοβερά. Πίσω δεν χρειάζεσαι ηχεία.
Αν έχει το αμάξι μην τα αλλάξεις. Αν θέλεις να κάνεις κάτι πίσω βάλε ένα μικρο-μεσαίο sub και τίποτα άλλο.

Κατά τη γνώμη μου αν θέλεις ένα πλήρες σύστημα all around πρέπει να βάλεις τα εξής:
α) πηγή
β) διαιρούμενα μπροστά
γ) ενισχυτή
δ) sub
ε) καλά καλώδια.
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Tα ερωτήματα τώρα:

α. ενναλακτική σύσταση για 2κάναλο ή 4κάναλο ενισχυτή
β. αξίζει τον κόπο να μπούν ηχεία και πίσω, ή καλύτερα ένα λίγο καλύτερο set μπροστά (πχ SPS-17LS) και απενεργοποίηση των πίσω ηχείων για να μην "ενοχλούν"?
γ. Πιστεύετε ότι ο ενισχυτής είναι απαραίτητος?
δ. Τι προτάσεις/συνδιασμοί προτείνονται για το καλύτερο αποτέλεσμα?

Τα κόστη θεωρώ ότι πρέπει να μείνουν προσιτά. πχ με τον συνδιασμό της Alpine (ενδεικτικά) το σετ ενισχυτή ηχείου για 2/4 αντίστοιχα είναι 460/660 € τα οποία θεωρώ πολλά χρήματα.


Ευχαριστώ για την υπομονή.
Δυστυχώς δεν είχα τότε τον χρόνο να ασχοληθώ διεξοδικά με το θέμα του ήχου στο νέο σου αυτοκίνητο.
Ας κάνουμε μια προσπάθεια τώρα........... :roll:  :roll:

Το να αλλάξεις πίσω ηχεία το θεωρώ υπερβολή (και περιττό έξοδο βεβαίως........)
Άστα όπως είναι.
Ξέχνα επίσης και τα ηχεία που σκέφτεσαι για μπροστά.

Μπορείς να παίξεις για μπροστά σε ένα σετ woofer-tweeter (+ crossover) της Peerless
Aν στις θήκες στην πόρτα χωρά 16,5άρι woofer (και υπάρχει και βάθος στις "τσέπες") βάλε: Peerless 850518 (midbass) & 810655 (tweeter) & το αντίστοιχο x-over
Yπολόγισε κάπου στα 170 ευρώ τα 850518
κάπου στα 80 ευρώ τα 810655
και περίπου 45 ευρώ το x-over

Σύνολο για μπροστά: 295 ευρώ
(τρομερός συνδυασμός και εκπληκτικό άκουσμα.......)


Αν στις πόρτες ο χώρος είναι ρηχός θα βάλεις μία slim έκδοση του woofer (γιατί το 850518 έχει μεγάλο μαγνήτη και θέλει χώρο για να μην βρίσκει το τζάμι που κατεβαίνει.....)
Αν ο χώρος είναι ρηχός η τελική τιμή θα πέσει κάπου στα 260 ευρώ!!
(τα tweeter & x-over ουσιαστικά είναι τα ίδια....)


Συνεχίζουμε σε έναν δικάναλο ενισχυτή για να οδηγήσει τα peerless........
Κοίτα αυτόν: ESX Signum SX-2100 (δικάναλος, 2*100 watt rms) με κόστος κάπου στα 300 με 350 ευρώ

Με παραπλήσιο κόστος (μάλλον λίγο πιο ακριβός) θα μπορούσε να παίξει και ο ESX Vision V150.2 (ή ο V200.2 όποιον από τους δύο βρεις...)
Είναι λίγο πιό ακριβοί (αλλά 2*150 watt rms & 2*200 watt rms αντίστοιχα) αλλά συνολικά τους προτιμώ (είμαι λίγο πιο "κλασικός" στις επιλογές μου........)

Υπολογίζεις επίσης και κάπου στα 100 ευρώ για ασφάλεια/καλώδιο ρεύματος/καλώδια σήματος/καλώδια στα ηχεία και είσαι έτοιμος.

Απ' την πηγή θα δώσεις (line front) σήμα στον ενισχυτή ο οποίος θα οδηγήσει τα ηχεία με άνεση
Τα ηχεία στις πόρτες άστα στην θέση τους να παίξουν με τον ενισχυτή της πηγής (αλλά "κόψτα" αρκετά από το Fader)

Θα δεις πολύ μεγάλες διαφορές γιατί φαντάσου ότι στην μικρότερη περίπτωση (τον ESX των 2*100 watt rms) η ισχύς είναι σαφέστατα μεγαλύτερη των 20 watt rms ανά κανάλι που βγάζει η πηγή σου (μην κοιτάς τα 4*50 ή 4*55 watt που υπόσχεται....Δυστυχώς είναι πολύ λιγότερα.....)
Και βέβαια με τα ρυθμιστικά των ενισχυτών και την μελέτη που έχουν φθάνουμε σε ένα αποτέλεσμα όχι μόνο δυνατότερο αλλά και πολύ πιο μουσικό.......


Σε έχω φθάσει σε ένα σύνολο περίπου στα 700 με 750 ευρώ
Ίσως να τα βρεις και πιο οικονομικά.........
Αξίζουν όμως!!

Καλή συνέχεια.
Περιμένουμε νέα σου!! :D
 

Μηνύματα
34
Reaction score
3
Φοβερή η απάντηση!!

Ξαναρωτώ λοιπόν! Για τα peerles έχω δει κι εγώ απόψεις που τα θεωρούν καταπληκτικά. Μια άλλη επιλογή που σκεφτόμουνα είναι κάτι σε focal 16.5'' τα οποία θα τα βρώ και πιο εύκολα στη Σαλονίκη. Είχα στο προηγούμενο αυτοκίνητο και ήμουν πολύ ικανοποιημένος με ένα aiwa mp3/cd player.

Χωρίς ενισχυτή, θα παίξουν ηχεία αυτής της κατηγορίας με το alpine ή θεωρείται must?

Βασικά προσπαθώ να κατεβάσω το κόστος. ΠΧ 300€για ηχείο δεν είναι και λίγο αλλά σαν απόλυτο μέγεθος παίζεται! Αλλά τα 800 είναι αρκετά.
 

Μηνύματα
507
Reaction score
41
Φοβερή η απάντηση!!

Ξαναρωτώ λοιπόν! Για τα peerles έχω δει κι εγώ απόψεις που τα θεωρούν καταπληκτικά. Μια άλλη επιλογή που σκεφτόμουνα είναι κάτι σε focal 16.5'' τα οποία θα τα βρώ και πιο εύκολα στη Σαλονίκη. Είχα στο προηγούμενο αυτοκίνητο και ήμουν πολύ ικανοποιημένος με ένα aiwa mp3/cd player.

Χωρίς ενισχυτή, θα παίξουν ηχεία αυτής της κατηγορίας με το alpine ή θεωρείται must?

Βασικά προσπαθώ να κατεβάσω το κόστος. ΠΧ 300€για ηχείο δεν είναι και λίγο αλλά σαν απόλυτο μέγεθος παίζεται! Αλλά τα 800 είναι αρκετά.
Βάλε τα D-6. Παίζουν και χωρίς ενισχυτή. Και αν στο μέλλον αποφασίσεις να βάλεις, κανένα πρόβλημα. Δεν χρειάζεται να αλλάζεις και τα ηχεία.
 

Μηνύματα
34
Reaction score
3
Βάλε τα D-6. Παίζουν και χωρίς ενισχυτή. Και αν στο μέλλον αποφασίσεις να βάλεις, κανένα πρόβλημα. Δεν χρειάζεται να αλλάζεις και τα ηχεία.
Μου αρέσει αυτή η σκέψη!

Υπάρχει κάποιος στην Θεσσαλονίκη που να κάνει εγκαταστάσεις και να πουλάει τα D6?

Το ρωτάω γιατί δεν μου τα πρότεινε κανείς μέχρι τώρα!
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Τα Focal θα παίξουν και χωρίς ενισχυτή. Σίγουρα. Αλλά δεν θα παίξουν τον καλύτερό τους εαυτό γιατί το ρεύμα από την πηγή δεν είναι αρκετό!!!

Ναι....Μπορείς να τα βάλεις τώρα, με την προοπτική ότι σε κάποιο χρονικό διάστημα αργότερα θα τα "ταίσεις" και από κάποιον ενισχυτή!!!


(άσχετο.....Γιατί? Πιστεύεις ότι τα Peerless θα χρειαστείς να τα αλλάξεις?? Χμμμ..... :roll: )


Προσπάθησε να ακούσεις και τις δύο περιπτώσεις (έστω και χωρίς ενισχυτή.....) :wink:
 

Μηνύματα
34
Reaction score
3
Τα Focal θα παίξουν και χωρίς ενισχυτή. Σίγουρα. Αλλά δεν θα παίξουν τον καλύτερό τους εαυτό γιατί το ρεύμα από την πηγή δεν είναι αρκετό!!!

Ναι....Μπορείς να τα βάλεις τώρα, με την προοπτική ότι σε κάποιο χρονικό διάστημα αργότερα θα τα "ταίσεις" και από κάποιον ενισχυτή!!!


(άσχετο.....Γιατί? Πιστεύεις ότι τα Peerless θα χρειαστείς να τα αλλάξεις?? Χμμμ..... :roll: )


Προσπάθησε να ακούσεις και τις δύο περιπτώσεις (έστω και χωρίς ενισχυτή.....) :wink:
Κανένα απο τα δύο δεν σκοπεύω να το αλλάξω. Είτε peerless είτε focal. Απλά τα peerless δεν ξέρω που να τα βρώ εδώ ενώ τα focal τα έχουν 2-3 που γνωρίζω.

ο ενισχυτής μάλλον αργότερα λοιπόν. Εν'τω μεταξύ εαν κάποιος γνωρίζει που θα βρώ τα peerless στη Θεσσαλονικη, θα είμαι υπόχρεος.

Θα νημερώσω για τις εξελίξεις...
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Άγγελε, τα Peerless τα εισάγει η Ellicon
Τηλεφώνησέ τους στο 2106047936 για να σου πουν που θα βρεις τα προιόντα τους στην Θεσ/κη!!! :roll:  :wink:
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Άγγελε σου βρήκα τον αντιπρόσωπο της Ellicon για την Θεσσαλονίκη!! :D :D

Διεύθυνση: Παπάγου 10, Αμπελόκηποι
Τηλ.: 2310 73 71 70


Για κάποιες πληροφορίες θα μπορούσες να βρεις και εδώ:

www.ellicon.gr

(αλλά το site είναι καινούριο και έχει ελλείψεις........Ίσως μέσα στον Σεπτέμβριο να γίνει πιο οργανωμένο.......)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.665
Μηνύματα
2.869.366
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top