Clamp ναι ή ου;

Μηνύματα
14
Reaction score
8
Καλησπέρα σε όλους

Θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας για την χρήση clamp. Δεν είχα ποτε clamp και σκέφτομαι αν αξίζει να χρησιμοποιείται. Ποια είναι η γνώμη σας; Μήπως αξίζει αναλογα τον δίσκο και αναλογα το πικάπ. Επισης μπορεί να φθηρουν τους δίσκους ανάλογα την περίπτωση; εγω απο αυτα που εχω διαβασει (γιατι οπως ειπα δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε) νομιζω οτι αξιζει σε μερικες περιπτωσεις δισκων (οι καινουργοι των 180 γραμμαριων δεν πιστευω οτι χρειαζονται) και αναλογα το πικαπ.Γενικα μια συζήτηση γύρω από το clamp:D:D:D

Ααα επίσης η διαφορά του clamp με το weight είναι ότι το clamp το σφίγγεις και κουμπωνει;
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.659
Κάποια clamp λειτουργούν μόνο με το βάρος τους επάνω στον δίσκο.
Κάποια με σφίξιμο στο αξονάκι και κάποια με μαγνήτη που κολλάει στο αξονάκι.
Κάποια είναι συνδυασμός των δύο τελευταίων.
Δεν φθείρουν τον δίσκο και συνήθως προσφέρουν μια βελτίωση.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
όπως σου είπε κι ο @Μελίδης Μιχάλης υπάρχουν clamp διαφόρων τύπων που όμως δε κάνουν όλοι για όλα τα πλατό.
Επομένως θα βοηθούσε να αναφέρεις το τύπο του πλατό που χρησιμοποιείς.
Σε γενικές γραμμές πάντως, το clamp βελτιώνει το τελικό ηχητικό αποτέλεσμα όταν επιλεχθεί το σωστό clamp για το πλατό που διαθέτουμε.
 

Μηνύματα
14
Reaction score
8
όπως σου είπε κι ο @Μελίδης Μιχάλης υπάρχουν clamp διαφόρων τύπων που όμως δε κάνουν όλοι για όλα τα πλατό.
Επομένως θα βοηθούσε να αναφέρεις το τύπο του πλατό που χρησιμοποιείς.
Σε γενικές γραμμές πάντως, το clamp βελτιώνει το τελικό ηχητικό αποτέλεσμα όταν επιλεχθεί το σωστό clamp για το πλατό που διαθέτουμε.
Εχω ενα debut carbon της project οποτε αν παρω clamp θα κινηθω σε κάτι που να ταιριάζει, ισως οχι πολλων γραμμαριων.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
πολύ σωστά!
θα κοιτάξεις είτε κάποιο clamp της project, είτε το clamp της michell που δεν έχει ιδιαίτερο βάρος(180γρ αν δε κάνω λάθος) αλλά σφίγγει πάνω στον άξονα περιστροφής με αποτέλεσμα να έχει καλύτερη επαφή ο δίσκος με το πλατό χωρίς να ζορίζει το σύστημα άξονα/πηγάδι με περιττό βάρος.
Ο ήχος θα γίνει πιο καθαρός, σφιχτός και εστιασμένος.
 

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
Εχω ενα debut carbon της project οποτε αν παρω clamp θα κινηθω σε κάτι που να ταιριάζει, ισως οχι πολλων γραμμαριων.
Το θεμα ειναι οτι πρεπει να κραταει τον δίσκο flat,αν δεν ειναι,οποτε το καλυτερο για μενα ειναι ενα clamp με τροπο που σφίγγει στον αξονα.
Αν εχεις ενα δισκο 200 γρ και δεν ειναι flat και βαλεις ενα ελαφρυ βαρυδι πανω ...δεν κανει τιποτα.
Οποτε θελει το σωστο!!μην πεταξεις τσαμπα τα λεφτα σου.
 

ika

News
Μηνύματα
13.753
Reaction score
12.822
Νομίζω ότι δύσκολα ισιώνει ο περιμετρικά στραβός δίσκος με ένα βάρος στο κέντρο του.
Το όποιο γλύστριμα του δίσκου, μάλλον.


 
Last edited:


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Το δικό μου είναι γύρω στα 280 γραμμάρια.

Παλαιότερα με το project δεν με απασχολούσε το θέμα (Ένα κομμάτι από ξύλο ήταν ή δεν ξέρω τι υλικό) . Τώρα , στο dual 505-4 το οποίο έχει ανάρτηση διστάζω να το χρησιμοποιήσω. Τουλάχιστον σε μόνιμη χρήση, διότι έχοντας ανάρτηση με την τοποθέτησή του στο πλατό, παρατηρώ ελάχιστο χαμήλωμα, λόγω του βάρους του. Φοβάμαι λοιπόν μήπως με τον χρόνο επηρεάσει αρνητικά τον μηχανισμό ανάρτησης του!
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Έχω ένα της Audio Technica που το χρησιμοποιούσα για καιρό....τελευταία άλλαξα κεφαλή και ο αντιπρόσωπος που την τοποθέτησε μου πρότεινε να μην χρησιμοποιώ τίποτε πάνω στον δίσκο. Το εφάρμοσα και μπορώ να σου πω ότι δεν ακούω καμιά διαφορά προς το χειρότερο!
 

ika

News
Μηνύματα
13.753
Reaction score
12.822


Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Εχω ενα debut carbon της project οποτε αν παρω clamp θα κινηθω σε κάτι που να ταιριάζει, ισως οχι πολλων γραμμαριων.
Έχουμε το ίδιο debut και το παρακάτω clamp.
Αν σου πω ότι ακούω διάφορες με η χωρίς θα είναι ψέμα
E0184E03-D808-4B4B-85D2-7189534657BF.jpeg
 

ika

News
Μηνύματα
13.753
Reaction score
12.822
Το κουτί κάνει τόσο. Το μέσα είναι δώρο.
Τέλεια, αγοράζει ο Μιχάλης το κουτί που γουστάρει και μου στέλνει το περιεχόμενο clump που δεν γουστάρει.
Τα έξοδα αποστολής δικά μου.
:party: :drinks:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.174
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top