Class D amp module, ποιό;

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Καλημέρα σε όλους. Σκέφτηκα να αναστήσω έναν vintage ενισχυτή Kenwood αντικαθιστώντας τα δυσεύρετα (δεν νομίζω ότι υπάρχουν γνήσια...) modules εξόδου με καινούργια modules Class D. Χώρος υπάρχει ικανοποιητικός όπως και ψύκτρα αν και η class D δεν είναι απαιτητική σε αυτόν τον τομέα. Η διαθέσιμη τροφοδοσία είναι + - 55 Volts οπότε δεν χρειάζομαι ενσωματωμένο τροφοδοτικό. Κυκλώματα προ και προστασίας υπάρχουν και λειτουργούν άψογα. Πήγε το μυαλό μου και σε modules STK αλλά νομίζω μια μοντέρνα υλοποίηση σε κλάση D θα ήταν καλύτερη. Ισχύς στα 150 W /8Ohm θα ήταν αρκετή (νομίζω μπορούν να βγουν με την διαθέσιμη τροφοδοσία) αλλά δεν θα έλεγα όχι και σε μεγαλύτερη. Ακούω προτάσεις. Αν βρω και μτχ (είχε πάρει το μάτι μου παλαιότερα κάποια διαθέσιμα) ακόμα καλύτερα.
Ευχαριστώ για την προσοχή σας.
Φιλικά,
Γιάννης
 


jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Ευχαριστώ. Τους έχω δει και νομίζω είναι από τους τίμιους Κινέζους. Να ανεβάσουμε λίγο τον πύχη, για αυτούς εδώ τι λέτε; Και κάτι τεχνικό, αν η τροφοδοσία δεν είναι σταθεροποιημένη, έρχεται δηλαδή από απλό τροφοδοτικό με μετασχηματιστή, υλοποιήσεις τέτοιου τύπου έχουν πρόβλημα;
Γιάννης
 





jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Γιατί μάλλον δεν χωράει... Το καλό με την Class D είναι ότι είναι ματζόβολη...Θα το εξετάσω πάντως.
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.304
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top