Class D vs Class AB speaker power efficiency

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Καλημέρα σε όλους. Αγόρασα πρόσφατα έναν SMSL A300 για το γραφείο ο οποίος έχει τα παρακάτω specs τα οποία είναι πολύ καλά στην θεωρία. Ο ενισχυτής είναι class d και έχω συνδεδεμένα πάνω του τα Klipsch R51-M.

Inputs: USB, RCA, BT
THD+N: 0.004 %
SNR: 103 dB
Channel separation: 85 dB
Input Sensitivity/Input Impedance: 280 mV / 22 kOhm
Output Power: 165 W x 2 (4 Ω) / 85 W x 2 (8 Ω)
Power Consumption: 40 W (Normal Volume)
Standby Power: 0.5 W
Dimensions: 210 X 198 X 41 mm (WxDxH)
Weight: 1.3 kg

Πριν από τον Α300 είχα τον Advance Paris AX1 με τα παρακάτω στοιχεία ο οποίος είναι Class AB ενισχυτής.

POWER OUTPUT 8 ohms 2x45W
POWER OUTPUT 4 ohms 2x65W
FREQUENCY RESPONSE (-3dB) 10Hz-50kHz
TONE CONTROL +/- 10 dB
DISTORSION < 0,03%
S/N RATIO > 98 dB
CHANNEL SEPARATION > 70 dB
DIR DIGITAL AUDIO AKM AK4113 24Bits/up to 192kHz
DAC WOLFSON WM8740
POWER CONSUMPTION MAX <300W
TRANSFORMER(S) 1

Συγκρίνοντας τους δύο σε θέμα δύναμης στα ηχεία εγώ δεν βλέπω διαφορά και υποτίθεται ότι ο Α300 έχει ονομαστική δύναμη διπλάσια. Με λίγα λόγια και οι δύο σηκώνουν τα Klipsch μια χαρά χωρίς παραμορφώσεις. Που οφείλετε αυτό; Είναι καθαρά θέμα ενισχυτικής αρχιτεκτονικής μεταξύ Class AB και Class D ή ο κινέζος είναι πολύ αισιόδοξος στα νούμερα;
 

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.257
Αν το ψάξεις περισσότερο θα δείς ότι κανείς δεν αναφέρει συνθήκες στις οποίες έγινε η μέτρηση, δλδ παραμόρφωση πόσο % για την συγκεκριμένη ισχύ. Ούτε συχνοτικό εύρος.
Δλδ μία ξερή ισχύς . Δε λέει κάτι . Είναι ελλιπείς οι μετρήσεις που δίνουν.
Κλασσική περίπτωση εντυπωσιασμού του καταναλωτή.
Power Consumption: 40 W (Normal Volume)

Αυτό δλδ τι αξία έχει ? το NORMAL? πόσο είναι ?
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Αν το ψάξεις περισσότερο θα δείς ότι κανείς δεν αναφέρει συνθήκες στις οποίες έγινε η μέτρηση, δλδ παραμόρφωση πόσο % για την συγκεκριμένη ισχύ. Ούτε συχνοτικό εύρος.
Δλδ μία ξερή ισχύς . Δε λέει κάτι . Είναι ελλιπείς οι μετρήσεις που δίνουν.
Κλασσική περίπτωση εντυπωσιασμού του καταναλωτή.
Power Consumption: 40 W (Normal Volume)

Αυτό δλδ τι αξία έχει ? το NORMAL? πόσο είναι ?
Αυτή την απορία για το normal volume την έχω και εγώ. Ωστόσο ο ενισχυτής έχει πολύ καλό ήχο για τα λεφτά του αλλά αμφιβάλλω για τα watt.
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Με 93 db ευαισθησια στα ηχεια πως ηθελες να μην τα "σηκωσουν"
στα 2 βατ 96 ,στα 4 99 στα 8 102 και στα 16 105 ...μετα πας ΩΡΛ για service
Οι οποιες διαφορες θα ειναι ποιοτικες και εκει μονο ο ακροατης μπορει να κρινει .
Γενικα τωρα οι κινεζοι βγαζουν με το τσουβαλι μηχανακια που στον παγκο μετρανε καλα εως παρα πολυ καλα αλλα οι κριτικες "λενε" οτι δεν εχουν ψυχη .Ειναι ψυχρος ηχος κλινικος.αχρωματιστος και διαφορα αλλα "χαΙενταδικα" που αυτα σηκωνουν πολυ κουβεντα . Τα βατ τα εχει ,μην αμφιβαλλεις .Τα ηχοχρωματα ειναι κολοκυθοπιτα
 

gid

Μηνύματα
7.411
Reaction score
8.652
Σε ό,τι review έχω δει γι' αυτά τα μηχανηματάκια τύπου SMSL οι reviewers σημειώνουν πως τα δηλωμένα βατ είναι μετρημένα σε πολύ υψηλές παραμορφώσεις και πως σε καμία περίπτωση δεν δείχνουν την αναμενόμενη δύναμη στις δοκιμές, απλά είναι μια χαρά για το κόστος τους.

Δεν έχει να κάνει με την τάξη του ενισχυτή αλλά με το φουσκωμένο μάρκετινγκ.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Να πω την αλήθεια το μηχανάκι ακούγεται πολύ καλό. Αν εξαιρέσεις το usb dac που έχει που είναι χάλια, σαν ενισχυτής είναι πολύ καθαρός και ποιοτικός. Οπότε με ένα εξωτερικό dac παίζει πολύ καλά ηχητικά. Ωστόσο είναι αυτό που λες για την κλινικότητα του ήχου θα συμφωνήσω. Δεν έχει την μουσικότητα του Advance αλλά απογειώνεται όταν του βάλεις ένα dac όπως το M500 που έχω.
 

ika

News
Μηνύματα
14.024
Reaction score
12.995
Από προσωπική εμπειρία με κινέζικα ιατρικά μηχανήματα (και από μεγάλη εταιρεία).
Από τα 10 που λένε στις προδιαγραφές, αληθεύουν τα 7-8 και από αυτά τα 5-6 δουλεύουν σωστά.
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
944
Reaction score
978
Θα φέρει φίλος το Σαβ/κο τον
Audiophonics HPA-S400ET Amplifier Class D Stereo

Θέλει να τον συγκρίνουμε σε stereo με τον Musical Fidelity τον 7κάναλο που μόλις παρέλαβα. Δεν ξέρω αν προλάβω να στρώσω έστω και τυπικά τον ενισχυτή, αλλά θα προσπαθήσω. Δεν έχω ξανακάνει κόντρα με Purify, μόνο με NCORE που μου λέει ότι είναι υποδεέστερος.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Εγώ θα σας πω την άποψη μου για τους μικρούς ενισχυτές στιλ SMSL κτλ. Είναι ποιοτικά κατασκευασμένα και όχι κλασσικές κινεζιές. Ωστόσο θεωρώ ότι δεν μπορούν να σταθούν σε ένα σύστημα που εκτελεί χρέη βασικού συστήματος και σε μεγάλα δωμάτια. Εγώ όσες φορές τα έχω δοκιμάσει είναι σε nearfield ακροάσεις στο γραφείο και εκεί αποδίδουν πάρα πολύ καλά.
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Πολλοι αποδιδουν την ανεπαρκεια τους στα διακοπτικα τροφοδοτικα που εχουν .Οταν τους ζητηθει δεν εχουν "ψωμι" να δωσουν και εκει αδειαζουν .Οχι οτι τα διακοπτικα ειναι κατ'αναγκην λαθος αλλα στις φθηνες υλοποιησεις δειχνουν τα ορια τους .
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Είναι εντελώς διαφορετική η ισχύς που παρέχει ένας ενισχυτής σε καθαρά ωμικό φορτίο, δηλαδή μια μεγάλης ισχύος αντίσταση 8 Ωμ, σε σχέση με την οδήγηση ενός πραγματικού (γήινου) ηχείου.
Εκεί τα πράγματα μπορεί να διαφέρουν από λίγο έως αρκετά.

Οι ψηφιακοί ενισχυτές έχουν μεγάλο ποσοστό ανάδρασης, με αποτέλεσμα να περιορίζεται το παρεχόμενο στα ηχεία ρεύμα. Αντίθετα ένα καλοσχεδιασμένος, ενισχυτής ΑΒ μπορεί να παρέχει στα ηχεία 50%, ή και παραπάνω, στιγμιαίο ρεύμα. Αναφέρομαι βέβαια σε ίδιο αριθμό δηλωμένων watts και στους δύο.
Το ρεύμα είναι αυτό που κουνάει τα μεγάφωνα, αφού μιλάμε για χαμηλές αντιστάσεις των μονάδων.
Σε πραγματικές συνθήκες, decibel οδήγησης δεδομένου ηχείου δηλαδή, ο ΑΒ θα δώσει υψηλότερη στάθμη.

Είμαι σίγουρος πως γνωρίζεις ότι τα ηχεία σου ούτε 8ωμα είναι αλλά ούτε 93 db.
 
Last edited:

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Ότι δεν είναι 93db το ξέρω, τώρα για το Ohm τι να πω δεν ξέρω. Νόμιζα ότι είναι 8 Ohm:

NOMINAL IMPEDANCE 8 ohms Compatible
 

gid

Μηνύματα
7.411
Reaction score
8.652
Εντάξει, χωρίς διάγραμμα μέτρου και φάσης της εμπέδησης συμπέρασμα δε βγαίνει, οπότε χώνουν τις λεπτομέρειες κάτω από το χαλάκι "nominal" και μετά σφυρίζουν αδιάφορα....
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Ότι δεν είναι 93db το ξέρω, τώρα για το Ohm τι να πω δεν ξέρω. Νόμιζα ότι είναι 8 Ohm:

NOMINAL IMPEDANCE 8 ohms Compatible
Δηλώνουν ένα Compatible και πάρε το αυγό και κούρεψε το...
Είναι κλασική τακτική της εταιρίας και το κάνει με όλα της τα ηχεία.
Δες εδώ το R-15M που το έχω πρόχειρο.
Η εταιρία κλασικά το δηλώνει 8 Ωμ Compatible.
https://d2um2qdswy1tb0.cloudfront.net/product-specsheets/R-15M-Spec-Sheet.pdf

εδώ πως μετράει:
klipsch r-15m impedance and phase.jpg

Για τις συχνότητες 150-600 Hz είναι κάτω από 5 Ωμ. Ουσιαστικά σε όλο το φάσμα λειτουργίας του midwoofer είναι κάτω από τα 8 Ωμ. Κανονικά θα έπρεπε να δηλώνεται ως 5ωμο, από την στιγμή που στους 250 Hz (χαμηλότερη τιμή) η αντίσταση του είναι γύρω στα 3,4 Ωμ.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Δηλώνουν ένα Compatible και πάρε το αυγό και κούρεψε το...
Είναι κλασική τακτική της εταιρίας και το κάνει με όλα της τα ηχεία.
Δες εδώ το R-15M που το έχω πρόχειρο.
Η εταιρία κλασικά το δηλώνει 8 Ωμ Compatible.
https://d2um2qdswy1tb0.cloudfront.net/product-specsheets/R-15M-Spec-Sheet.pdf

εδώ πως μετράει:
View attachment 282367
Για τις συχνότητες 150-600 Hz είναι κάτω από 5 Ωμ. Ουσιαστικά σε όλο το φάσμα λειτουργίας του midwoofer είναι κάτω από τα 8 Ωμ. Κανονικά θα έπρεπε να δηλώνεται ως 5ωμο, από την στιγμή που στους 250 Hz (χαμηλότερη τιμή) η αντίσταση του είναι γύρω στα 3,4 Ωμ.
Οπότε αν ο ενισχυτής υποστηρίζει 4Ω και 8Ω θα δουλεύει το ηχείο στα watt που λέει για 4Ω στην περίπτωση του Α300 στα υποθετικά/αναφερόμενα 165W και όχι στα 85W στα 8Ω.
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
Δεν έχει την μουσικότητα του Advance αλλά απογειώνεται όταν του βάλεις ένα dac όπως το M500 που έχω.
Νομίζω τον πούλησες πριν λίγο καιρό....τι σε χάλαγε σε αυτόν? Θέλω να πω γιατί τον έδωσες και προτίμησες να πας σε class d .
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Νομίζω τον πούλησες πριν λίγο καιρό....τι σε χάλαγε σε αυτόν? Θέλω να πω γιατί τον έδωσες και προτίμησες να πας σε class d .
Μαζεψα χρήματα για να παρω τον Marantz Cinema 60 για αυτό πουληθηκε.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top