Cloud

Knight

Mr. Wolf
Μηνύματα
1.001
Reaction score
2.903
Καλημερα!

Την ιδεα μου την εβαλε ο costas EAR απο μια προσφατη αναρτηση του

Χρειαζομαι μια υπηρεσια Cloud για επιπροσθετη ασφαλεια στα Backup μου
Εκανα ενα ψαξιμο και εχω πλεον μια αποψη
Θελω ομως και τη βοηθεια του κοινου :geek:

Εγω εχω ξεχωρισει τα Icedrive και Idrive

Οσοι ηδη χρησιμοποιειτε τετοιες υπηρεσιες,δωστε μας καποιες πληροφοριες/προτασεις

Ευχαριστω
:)
 
Last edited:

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.883
Reaction score
34.284
Το σκεφτομαι κι εγω αλλα ειναι πολυ μεγαλα τα μεγεθη που θελω και θα καθυστερω πολυ, περιπου 30-150 γιγα την εβδομαδα...
 

Knight

Mr. Wolf
Μηνύματα
1.001
Reaction score
2.903
Γιαννη εγω ημουν βεβαιος οτι εσυ με τη δουλεια που κανεις θα ειχες ηδη :)

Μονο με σκληρους,USB,SD ειναι επικινδυνο ρε φιλε
Εκτος αν εχεις πολλα αντιγραφα των αντιγραφων :laugh:
Αλλα και παλι εαν βρισκονται στον ιδιο χωρο ειναι επιφοβο,καταλαβαινεις

Με μια καλη υπηρεσια που να συγχρονιζει αυτοματα δεν σε ενοχλει η ταχυτητα
Το λεω γιατι παρακολουθησα πολλες αναλυσεις,στις περισσοτερες απο τις οποιες μιλουσαν επαγγελματιες φωτογραφοι αλλα κανεις τους δεν το εθιξε ως ζητημα αυτο
Μηπως οντως δεν πρεπει να σε απασχολει

Οπως και να εχει,γι'αυτο ρωτησα κι'εγω εδω,μηπως καποιος εχει ολοκληρωμενη αποψη και μας ανοιξει τα ματια
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
@Knight OneDrive for business της Microsoft, με 1TB χώρο. (νομίζω με ετήσια συνδρομή)

Έχει, μεταξύ άλλων, αυτόματο συγχρονισμό δεδομένων μεταξύ υπολογιστή και cloud.
 
Last edited:


Μηνύματα
372
Reaction score
917
Είχα κάνει μια αναζήτηση για φίλο φωτογράφο παλιότερα με άπειρα GB από τους γάμους που τραβούσε και στα οποία δεν ήθελε συνεχή πρόσβαση παρά μόνο ασφαλή αποθήκευση.

Τότε είχα καταλήξει ότι το πιο φθηνό θα ήταν μία επιλογή από τα τρία μεγάλα Amazon glacier, Google iceline ή Azure storage και διαχείριση με Cloudberry.

Φυσικά έπρεπε να περιμένει να έρθει η οπτική στο σπίτι του γιατί με adsl δεν υπήρχε περίπτωση να ανεβάσει τα αρχεία που ήθελε και μέχρι να γίνει αυτό το project μπήκε στο συρτάρι. Ακόμη δουλεύει με σκληρούς και local nas.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
Το αρχείο των φωτογράφων είναι κυριολεκτικά αυτό που λέει η ελληνική λέξη: αρχείο, archive δηλαδή. Το cloud είναι πολύ πιασάρικο και πολύ της μόδας, αλλά προσωπικά το θεωρώ κουτό, κάποιος να πληρώνει ενοίκιο χώρου για φωτογραφίες από παρελθούσες δουλειές, που στο κάτω της γραφής δεν υποχρεούται να τηρεί, και είναι απίθανο να του ζητηθούν στο μέλλον.

Το icedrive ζητάει κανα 60άρι για 5TB για ένα χρόνο. Ένας εξωτερικός δίσκος ζητάει 100€ και προσφέρει 4TB για πάντα, μπορεί δε να αποθηκευθεί στο χώρο κάποιου έμπιστου φιλικού προσώπου.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.648
Reaction score
94.609
Οσοι ηδη χρησιμοποιειτε τετοιες υπηρεσιες,δωστε μας καποιες πληροφοριες/προτασεις
Πόσo χώρο χρειάζεσαι;
 

Knight

Mr. Wolf
Μηνύματα
1.001
Reaction score
2.903
Το αρχείο των φωτογράφων είναι κυριολεκτικά αυτό που λέει η ελληνική λέξη: αρχείο, archive δηλαδή. Το cloud είναι πολύ πιασάρικο και πολύ της μόδας, αλλά προσωπικά το θεωρώ κουτό, κάποιος να πληρώνει ενοίκιο χώρου για φωτογραφίες από παρελθούσες δουλειές, που στο κάτω της γραφής δεν υποχρεούται να τηρεί, και είναι απίθανο να του ζητηθούν στο μέλλον.

Φιλε Κώστα δεν μπορω να γνωρίζω πραγματα για τη δουλειά ενος φωτογραφου
Πιστευω παντως οτι δεν ειναι κουτο,το αντιθετο μαλιστα
Θα ελεγα ειναι ακρως επαγγελματικο και "φυση" της δουλειας να κρατουν αρχειο
Ετσι το αντιλαμβανομαι αλλα ισως και να κανω λαθος

Το icedrive ζητάει κανα 60άρι για 5TB για ένα χρόνο. Ένας εξωτερικός δίσκος ζητάει 100€ και προσφέρει 4TB για πάντα, μπορεί δε να αποθηκευθεί στο χώρο κάποιου έμπιστου φιλικού προσώπου

Ζητά πολυ περισσοτερα αλλα το θεμα δεν είναι αυτό
Το θεμα μου ειναι η διευκολυνση που σου παρεχει
Χρειαζομαι συγχρονισμο στα αρχεια του υπολογιστη
Προσθετω κατι,αυτοματα να προστεθει στους σκληρους και στο Cloud
Αντιστοιχα εαν διαγραψω κατι θελω να γινεται το ιδιο
Δεν θελω να φυλαξω πραγματα σε εναν σκληρο και να τον βαλω καπου
Θελω real-time καταστασεις :biggrin:
Αυτο για μενα ειναι το ιδανικο

Ευχαριστω πολυ παντως για την προταση :)

Πόσo χώρο χρειάζεσαι;

1 τερατακι
:beach:
 
Last edited:

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
2.791
Reaction score
8.036
1 τερατακι
Τότε μήπως να δεις το dropbox? Ποιό δοκιμασμένο από αυτά που έχουν αναφερθεί στο θρεντ και με τρομερό client. Το χρησιμοποιώ χρόνια χωρίς κανένα παράπονο.
 


D

Deleted member 35

Guest
Με τις απλές υπηρεσίες πρέπει να προσέχεις τους όρους. Επειδή διαβάζουν τα δεδομένα μας για να μας παρέχουν διάφορες ετικέτες αναγνώρισης πρόσεξε μη βρεθείς μπλεγμένος καθώς αναγνωρίσουν κανένα βαφτιδμενο μωρό για παιδική πορνογραφία.

Ακραίο μεν αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.867
Reaction score
4.640
Φιλε Κώστα δεν μπορω να γνωρίζω πραγματα για τη δουλειά ενος φωτογραφου
Πιστευω παντως οτι δεν ειναι κουτο,το αντιθετο μαλιστα
Θα ελεγα ειναι ακρως επαγγελματικο και "φυση" της δουλειας να κρατουν αρχειο
Ετσι το αντιλαμβανομαι αλλα ισως και να κανω λαθος




Ζητά πολυ περισσοτερα αλλα το θεμα δεν είναι αυτό
Το θεμα μου ειναι η διευκολυνση που σου παρεχει
Χρειαζομαι συγχρονισμο στα αρχεια του υπολογιστη
Προσθετω κατι,αυτοματα να προστεθει στους σκληρους και στο Cloud
Αντιστοιχα εαν διαγραψω κατι θελω να γινεται το ιδιο
Δεν θελω να φυλαξω πραγματα σε εναν σκληρο και να τον βαλω καπου
Θελω real-time καταστασεις :biggrin:
Αυτο για μενα ειναι το ιδανικο

Ευχαριστω πολυ παντως για την προταση :)




1 τερατακι
:beach:
Με 60-65 ευρώ το χρόνο αγοράζεις μια συνδρομή στο 365 και εκτός απο τη σουίτα εφαρμογών του office σου δίνει και 1ΤΒ στο onedrive κάνοντας αυτό ακριβώς αυτό που θες. Περισσότερο τσάμπα πεθαίνεις !

Απλά αναφέρω το mega.io που για πολλά TB είναι vfm. Δεν είναι απλοϊκο (με τη καλή ή τη κακή εννοια) σαν τα Onedrive, googledrive αλλά παρέχει χαρακτηριστηκά τα οποία είναι πάρα πολύ χρήσιμα (file versioning, User management) .
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.648
Reaction score
94.609

Μηνύματα
888
Reaction score
888
Το office 365 επιτρέπει και αγορά επιπλέον χώρου έως τα 2ΤΒ συνολικά. Αν οι ανάγκες είναι παραπάνω (πχ αρχεία βιντεοσκοπήσεων) τότε ίσως backblaze που δίνει τη δυνατότητα το αρχικό backup να γίνει στέλνοντας σε αυτούς σκληρό δίσκο, τον οποίο στον επιστρέφουν. Μετά θα γίνεται μόνο ο συγχρονισμός οπότε δεν θα χρειάζεται τεράστια γραμμή ίντερνετ.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.754
Reaction score
83.580
Σίγουρα δεν έχει τις ευκολίες των άλλων, αλλά 1 τερατάκι free!

Το TeraBox το έχω προτείνει παλιότερα. Το χρησιμοποιώ αρκετά χρόνια, από τότε που ονομαζόταν Dubox. H free έκδοση έχει κάποιους περιορισμούς στην ταχύτητα μεταφοράς και τον αριθμό των αρχείων.

Το έχω ως δεύτερη επιλογή αφού πληρώνω για cloud σε Apple και Google.
 


Μηνύματα
376
Reaction score
233
αν υπάρχει ένας παλιός υπολογιστής που να παίρνει τουλάχιστον δύο εσωτερικούς δίσκους, μπορεί να γίνει αυτός το προσωπικό σου cloud με realtime remote sync , και μπορείς να τον έχεις στο πατρικό, στο εξοχικό κλπ
 

Μηνύματα
2.677
Reaction score
1.393
αν υπάρχει ένας παλιός υπολογιστής που να παίρνει τουλάχιστον δύο εσωτερικούς δίσκους, μπορεί να γίνει αυτός το προσωπικό σου cloud με realtime remote sync , και μπορείς να τον έχεις στο πατρικό, στο εξοχικό κλπ
Είναι όντως καλη πρόταση και με χαμηλό κόστος ωστόσο δε γνωρίζω αν ο ενδιαφερόμενος θέλει να μπει στη διαδικασία του να σετάρει ένα τέτοιο σύστημα...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
Μπορεί να μη θέλει ο συγκεκριμένος, αλλά κάποιοι άλλοι σίγουρα θα θέλουν. Είναι πολύ καλή ιδέα να ανοίξετε νέο θέμα και να εξηγήσετε τη διαδικασία. :)
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.868.000
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top