compact μηχανη...

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
επειδη δε γινεται πια στην οικογενεια να χουμε μια μηχανη και να μην προλαβαινουμε ποιος θα τη πρωτοπαρει παμε για αγορα...

δεν θελω να κουβαλαω ενα σωρο φακους και τσαντες-τσαντακια κλπ κλπ...θελω να ειμαι "ετοιμοπολεμος" και να βγαζω καλες φωτο απο μια καλη compact...με ενσωματομενο flash και δυνατοτητα για χειροκινητες ρυθμισεις αν θελω να παιξω λιγο...αξιοπιστη και με σχετικη αντοχη σε σκονες κλπ...δλδ μην ειναι εντελως λεπτεπιλεπτη και τρεχουμε με το παραμικρο...αυτα...δε ψαχνω το απολυτο

βλεπω τη sony rx100 m2...καμια αλλη συγχρονη compact που να την κοντραρει?...
 
Last edited:

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
μεχρι ποσα χρηματα σκοπευεις να δωσεις?
η χρηση που θα κανεις?

Παντως η Sony ειναι εξαιρετικη, αν οχι η καλυτερη, απ τις καλυτερες στην κατηγορια της!!

(μπορεις να δεις κ για μεγαλυτερες σε μεγεθος, Mirrorless , αλλα δε θα ναι και τσεπης!)
 


Μηνύματα
2.258
Reaction score
249
Επειδη ψαχνω κι εγω compact αν δεν ανοιγεις τα αρχεια 100% υπαρχουν πολλες compact που θα σε ικανοποιησουν και σε πολυ μικροτερο κοστος πχ Olympus xz 2
Αν τα ανοιγεις και τυπωσεις αναλογα τα pixels εμενα προσωπικα για τα λεφτα της η σονυ δε μου αρεσει (στο video ναι)
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Ο αγοραστής της Σώνει :p rx 100 m2 καλό είναι να έχει υπ' όψιν του ότι μπαίνει αυτοβούλως σε μια ειδική κατηγορία. Αγοράζει μια compact μεν, άρα ευχερή φορητότητα, με πολύ καλή ποιότητα απεικόνισης, τηρουμένων όμως των αναλογιών. Στη τήρηση είναι το μικρό μέγεθος αισθητήρα - 13.2 x 8.8 mm - που σημαίνει λιγότερο φωτεινές φωτογραφίες από ένα αισθητήρα μεγαλύτερου μεγέθους - π.χ. 23.5 x 15.7 mm. ;)

Αγοράζει επίσης ένα πολύ καλό φακό. Αλλά δίνει περισσότερα χρήματα από ότι για άλλες μηχανές - όχι συμπαγείς - οι οποίες μπορούν με χειροκίνητες ρυθμίσεις να δώσουν πολύ καλύτερες φώτοζ. Γιατί έχουν αισθητήρα μεγαλύτερου μεγέθους και φακό μεγαλύτερης διαμέτρου. Ή από άλλες μηχανές συμπαγείς με μεγαλύτερο αισθητήρα και ελαφρά χειρότερες φώτοζ αλλά με σαφώς μικρότερο κόστος.

Πριν φτάσει στη επιλογή μοντέλου είναι αναγκαία η ιεράρχηση προτεραιοτήτων.
  1. Είναι η φορητότητα αδιαπραγμάτευτη;
  2. Είναι η κορυφαία απεικόνιση από compact το ζητούμενο;
  3. Ποια θα είναι η χρήση της δημιουργούμενης συλλογής φωτογραφιών;
Μια πανάκριβη συμπαγής μηχανή είναι σαν ένα μεγάλου κυβισμού σκούτερ. Οι περισσότεροι αγοραστές μετά την αγορά μετανιώνουν για την επιλογή τους. Γιατί διαπιστώνουν ότι με τα ίδια - ή και λιγότερα χρήματα - θα μπορούσαν να επιλέξουν κάτι που τους ταιριάζει περισσότερο. ;)
 

Μηνύματα
6.566
Reaction score
5.135
Μια πανάκριβη συμπαγής μηχανή είναι σαν ένα μεγάλου κυβισμού σκούτερ. Οι περισσότεροι αγοραστές μετά την αγορά μετανιώνουν για την επιλογή τους. Γιατί διαπιστώνουν ότι με τα ίδια - ή και λιγότερα χρήματα - θα μπορούσαν να επιλέξουν κάτι που τους ταιριάζει περισσότερο. ;)
Το αντίθετο εγώ βλέπω. Οι περισσότεροι κάτοχοι της σειράς RX100 είναι ενθουσιασμένοι με την επιλογή τους.
Πού το είδες ότι μετανιώνουν για την επιλογή τους;
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Στη τήρηση είναι το μικρό μέγεθος αισθητήρα - 13.2 x 8.8 mm - που σημαίνει λιγότερο φωτεινές φωτογραφίες από ένα αισθητήρα μεγαλύτερου μεγέθους - π.χ. 23.5 x 15.7 mm. ;)
Δε νομιζω να εχει κανει η φωτεινοτητα, με το μεγεθος του ασιθητηρα...

Αλλο το ενα, αλλο το αλλο...

απο κινητο εως κ ψηφιακη πλατη με τεραστιο αισθητηρα, ειναι το ενα κ το αυτο, δεν εχει να κανει η επιφανεια αποροφφησης φωτισμου με το ποσο φωτεινες η οχι θα ναι η φωτο η ποσο φωτοευαισθητες..
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
γυρω στα 600-700 ευρω σκοπευω να δωσω...μια mirrorless που βρισκεται περιπου στα ιδια φραγκα με την rx 100, ειναι η ομοσταυλη nex-5r...ειναι βεβαια με εναλλαξιμους και αυτο δεν την κανει και "τσεπης" που λεμε, αλλα μου αρεσει οτι εχει λεπτοτερο "σωμα"...

τωρα απο φωτογραφιες δε ξερω αν εχω τις γνωσεις να παιζω με χειροκινητες ρυθμισεις κλπ..προτιμω μια μηχανη που ακομα και στο "φουλ οττο", να τραβαει αριστες φωτο...και νομιζω οτι ο συνδυασμος ολων αυτων που "φοραει" η rx 100 (φακος-αισθητηρας-λογισμικο κλπ) ειναι σε πολυ καλα επιπεδα...γι αυτο αλλωστε μπαινει και στα χωραφια ακομη και dslr, και γι αυτο φυσικα ειναι και πιο ακριβη απο αλλες compact...να χε και λιγο πιο λεπτο σωμα...

για ν απαντησω και σε μερικα απ αυτα που ειπε ο anemelos, το να ειναι "ετοιμοπολεμη" η μηχανη και ευκολη στη μεταφορα, ειναι βασικο για μενα...οι φωτος θα παιζουν ειτε σε pc, ειτε σε tv και ελαχιστα σε εκτυπωσεις...

Υ.Γ. : mk3?...δλδ εχουμε αλλαγες που αξιζει κανεις να παει εκει, αντι της mk2?
 
Last edited:


Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
850 για compact ε?

Γιαννη τι γινεται εδω?...δικαιολογουνται?...ειναι οντως γι αυτους που θελουν επιδοσεις dslr σε compact ή ειναι αλλο ενα premium προιον, που τελικα δεν εχει λογο υπαρξης, αφου με τα χρηματα που ζηταει παιρνεις "καθαροαιμα" μηχανακια?

πολλα τα βλεπω για compact...
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Δε νομιζω να εχει κανει η φωτεινοτητα, με το μεγεθος του ασιθητηρα...

Αλλο το ενα, αλλο το αλλο...
Μάλλον (δηλαδή σίγουρα :) ) δεν το διατύπωσα σωστά και προκάλεσα παρερμηνείες.

Θόρυβος. Το κορυφαίο συγκριτικό πλεονέκτημα του αισθητήρα μεγαλύτερου φορµά είναι η συμπεριφορά ως προς τον ψηφιακό θόρυβο. Έστω ότι έχουμε δύο αισθητήρες: Ο πρώτος FF (24x36mm) και ο δεύτερος APS-C (23,6×15,7mm) αμφότεροι µε 12Megapixel δηλ. η ανάλυση είναι ταυτόσημη. Όχι όμως και το μέγεθος κάθε pixel (εικονοστοιχείου) αφού στο δεύτερο, μικρότερης επιφάνειας, αισθητήρα, ο ίδιος αριθμός pixel στριμώχνεται σε λιγότερο χώρο και συνεπώς κάθε pixel (κουκκίδα) είναι μικρότερο. Μετρώντας βρίσκουμε ότι στην πρώτη περίπτωση (FF) κάθε κουκκίδα έχει μέγεθος 8,45µm και στη δεύτερη 5,49µm. Δηλ. λιγότερα φωτόνια από τη φωτεινή δέσμη προσπίπτουν στην επιφάνεια του pixel στο μικρότερο αισθητήρα, κάνοντάς τον πιο επιρρεπή σε φαινόμενα ψηφιακού θορύβου (δηλ. μη πραγματική πληροφορία που εμφανίζεται με μορφή κιτρινοπράσινων κόκκων).​

Πηγή.

Αφού όμως τα προσπίπτοντα φωτόνια στο κάθε pixel είναι λιγότερα, είναι λογικό και η φωτεινότητα να είναι υποβαθμισμένη, λέω εγώ. :rolleyes: Αρκεί οι διαφορετικοί αισθητήρες να είναι της ίδιας ποιότητας, γιατί αλλιώς το πράγμα μπλέκει. Και δεν έχω συναντήσει κάποιο γνώστη της ποιότητας των αισθητήρων, να μπορεί να περιγράψει τι φοράει κάθε μηχανή.
... για ν απαντησω και σε μερικα απ αυτα που ειπε ο anemelos, το να ειναι "ετοιμοπολεμη" η μηχανη και ευκολη στη μεταφορα, ειναι βασικο για μενα...οι φωτος θα παιζουν ειτε σε pc, ειτε σε tv και ελαχιστα σε εκτυπωσεις...

Υ.Γ. : mk3?...δλδ εχουμε αλλαγες που αξιζει κανεις να παει εκει, αντι της mk2?
Δεν είναι εύκολο αν ξέρει κανείς αν θα είναι η mk3 καλύτερη στην πράξη. Αυτό που είναι βέβαιο είναι πως με την εμφάνισή της στην αγορά η τιμή της mk2 θα υποστεί σημαντική μείωση. Επομένως το καλύτερο χρονικό σημείο είναι να περιμένει ο υποψήφιος να διαμορφωθούν οι νέες μειωμένες τιμές για την mk2. ;)

Όσο για κορυφαίας ποιότητας φωτογραφίες σε αυτόματη λήψη, είναι αβέβαιο αν θα ισχύει (αν θα είναι ευδιάκριτη), σε σχέση με άλλες καλές συμπαγείς μηχανές. Σε χειροκίνητες ρυθμίσεις μάλλον θα είναι ευδιάκριτα καλύτερης ποιότητας αυτές της mk2.
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
δλδ ακομα και μια mirrorless με μικροτερη αναλυση, αλλα λογω τυπου, με μεγαλυτερο αισθητηρα, θα εχει καλυτερες φωτο απ οτι η mk2?...

mk2 VS nex-5r δλδ ποιο το αποτελεσμα? (περνοντας υποψη οτι φορανε πριπου ιδιο λογισμικο κλπ)
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
να το πω διαφορετικα για να μη σας ζαλιζω...

με βαση τα 700 ευρω ταβανι, μπορειτε να με κανετε μια λιστα με μηχανες, που να κοντραρουν την mk2?...

ακομη και mirorrless..ισως δεν ειναι "τσεπης", αλλα ουτως η αλλως, ενα φακο θα εχω και παπαλα...δε θα βαζω-βγαζω, να θελω να χω ολοκληρω σετ μαζι μου...
 

Μηνύματα
6.566
Reaction score
5.135
850 για compact ε?

Γιαννη τι γινεται εδω?...δικαιολογουνται?...ειναι οντως γι αυτους που θελουν επιδοσεις dslr σε compact ή ειναι αλλο ενα premium προιον, που τελικα δεν εχει λογο υπαρξης, αφου με τα χρηματα που ζηταει παιρνεις "καθαροαιμα" μηχανακια?

πολλα τα βλεπω για compact...
Εφόσον θέλεις την απόλυτη φορητότητα, επιλέγεις RX100.

Αναλόγως τσέπης, επιλέγεις είτε την ολόφρεσκη mk3, είτε τη mk2 στα 473.
Έξυπνη αγορά είναι και η mk1 στα 300 ευρώ μεταχειρισμένη, ή στα 365 καινούρια.
 

Μηνύματα
2.258
Reaction score
249
www.photographyblog.com εχει δειγματα απο πολλες compact κοιταξε εκει τις διαφορες τους
Οταν κατεβασεις ενα δειγμα φαινεται εξαιρετικο σε ενα κοματι της οθονης αλλα αν το ανοιξεις 100% που σημαινει θελεις τρεις + οθονες πλατος σε laptop αφου ειναι 1368 πιξελ και οι φωτογραφιες τουλαχιστο 4000
Εγω οταν τις ανοιξα απογοητευτηκα σπο το θορυβο με την εννοια οτι ψαχνεις καποια λεπτομερεια
Αυτα βεβαια σε συγκριση με DSLR εστω και παλια
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
αλλαγη πλευσης...οχι απο μενα...ο brother θελει να το παιξει φωτογραφος τελικα, και για να τραβαει το πιτσιρικι του σε οτι σκανταλια κανει :D

οποτε επειδη εγω δεν εχω φραγκα να ακολουθησω, θα τα "σκασει" να παει σε mirrorless και οχι σε compact...θελει σχετικα γρηγορα φοκους για να μπορει να εχει καθαρες φωτος απο γρηγορες σκηνες (ειτε το μικρο που τρεχει-παιζει, ειτε απο διαφορα σπορ - μπασκετ που παει και βλεπει)...και θελει επισης και καλο video..και αυτα, σε "μικρο" πακετο...δλδ οχι dslr

μιλαμε αρχικα για "σωμα" και στη συνεχεια καποιο φακο...οχι αμεσα αγορα και καλου φακου, γατι απλα δεν φτανουν τα "χιλαρικα" :D

οι μηχανες που βλεπει και αρεσουν και σαν εμφανιση ειναι οι κατωθι, σε 2 κατηγοριες...μεχρι 700 ευρω και απο κει και πανω, με ταβανι για σωμα τα 1400 ευρα...οποτε με ρωταει, να σας ρωτησω, για τις:

Sony a6000
και
Olympus OM-D E-M1
Sony Alpha 7

απο αυτα που με λεει "κλεινει" ως προς την a7 + καποιο φακο της zeiss αργοτερα...τωρα, συγκριτικα με την e-m1, στα ιδια φραγκα, παιρνεις την a7, με full-frame αισθητηρα και περισσοτερη αναλυση, καθως και καλυτερο video...δεν εχει image stabilization, καλη αποδοση σε jpg φωτος, οθονη αφης

η m1 απ την αλλη, ειναι πιο γρηγορη σε συνεχης φωτος, και παρολο το μικροτερο αισθητηρα-αναλυση, απο reviews, οι φωτο που βγαζει, εχουν οξυτητα και πολυ καλα χρωματα σε jpg...επισης πολυ καλο view-finder και ενσωματωμενo στη μηχανη, image stabilizer...στο βιντεο, τα χαλαει λιγο σε σχεση με τ ανταγωνιστικα μοντελα...

και οι 2, εχουν θεματα με το auto-focus σε χαμηλες συνθηκες φωτισμου, απ οτι διαβαζουμε στα reviews...καλυτερη η m1
 


Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
"ντιμπειτ" τελος...παει για την a7...ελπιζω να με αφηνει να παιζω και γω λιγο μαζι της:D

over n out
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Δεν τις ξέρω τις μηχανές γι' αυτό δεν μίλησα, δεν κάνω "παρθενιές". :p
Νομίζω πάντως ότι κάνει καλή επιλογή.

Έχω μια απορία. Διάβασε το παρόν νήμα, ή έστω ενημερώθηκε από σένα περιληπτικά;
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
ηταν εδω μαζι μου και με ελεγε να γραψουμε τις ερωτησεις του, διαβασε, καναμε καμια ωρα περιηγηση σε reviews, το συζητησαμε ολιγον τι και τελικα ειπε να παει κατα κειθε...

με πολυ μικρη διαφορα εκοψε το νημα η a7...2η επιλογη, η m1

δεν ειναι σα και μενα, που για να παρω μια αποφαση πρεπει να κανω κανα μηνα να ψαχνω:D
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top