CosmoteTv σε Home cinema

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Καλησπέρα. Σαν άσχετος, θέλω τα φώτα σας. Θέλω να έχω ήχο από το CosmoteTv στο HomeCinema. Έχω συνδέσει με Hdmi την Tv με το HomeCinema αλλά τζίφος...
Καμιά βοήθεια; Το παράδοξο είναι πως πριν καιρό (ελέω μετακόμισης) μπορούσα και είχα ήχο της Tv στο Homecinema, τώρα όμως όχι...
Τα φώτα σας (...γιατί τα δικά μου έχουν καεί εντελώς με την αηδία λέμε!)
 

Attachments



Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.859
Συνδεεις την ψηφιακή έξοδο του δέκτη (s/pdif) σε αντίστοιχη είσοδο του ενισχυτή σου και έτσι εχεις τον ήχο απο τον ενισχυτή ενω το hdmi το συνδεεις 'αμεσα στην τηλεόραση (αυτή είναι η πιο απλή περιπτωση και αν δεν ανοιξεις τον ενισχυτή θα ακούς από την τηλεόραση, με το ενισχυτή ανοιχτο θα κλείνεις το ήχο της τιβι, εκτός κι αν θες παντα ήχο απο τον ενισχυτή οπότε θα ορίσεις στα μενού του δεκτη του ΟΤΕ το hdmi να βγαζει μόνο εικόνα και ό ήχος να βγαινει πάντα από την οπτική ψηφιακή)
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Συνδεεις την ψηφιακή έξοδο του δέκτη (s/pdif) σε αντίστοιχη είσοδο του ενισχυτή σου και έτσι εχεις τον ήχο απο τον ενισχυτή ενω το hdmi το συνδεεις 'αμεσα στην τηλεόραση (αυτή είναι η πιο απλή περιπτωση και αν δεν ανοιξεις τον ενισχυτή θα ακούς από την τηλεόραση, με το ενισχυτή ανοιχτο θα κλείνεις το ήχο της τιβι, εκτός κι αν θες παντα ήχο απο τον ενισχυτή οπότε θα ορίσεις στα μενού του δεκτη του ΟΤΕ το hdmi να βγαζει μόνο εικόνα και ό ήχος να βγαινει πάντα από την οπτική ψηφιακή)
Λίγο πιο σαφές...; (είπαμε, είμαι άσχετος χαχα)
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Παντως και με Hdmi απο τηλεοραση σε homecinema δεν ακουγεται τίποτα....
Θέλω να ακούγονται τα παντα μεσω homecinema την τυχη μου μεσα
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.316
Reaction score
93.885
Λογικά η tv σου θα έχει μία είσοδο HDMI με ARC (Audio Return Channel) που επιτρέπει και την επιστροφή ήχου από την tv στον ενισχυτή.

Σύνδεσέ την σε αντίστοιχη έξοδο HDMI του ενισχυτή με ARC.
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.859
To hdmi μπορει να βγαλει και εικόνα και ήχο, αλλα μπορει να δωσει και μόνο εικόνα, αν θελουμε τον ήχο απο την οπτική ψηφιακή, αλλα το τι θα βγαζει το σεταρεις μεσα απο την πηγη που στελνει το σημα (εδω ο δεκτης του ΟΤΕ). Ετσι αυτό που σου εγραψα δινει εικόνα στη τηλεόραση και ήχο στον ενισχυτή, μπορεις ομως και όπως σου γραφει ο rose:athens αλλα εκει θα θελεις να σεταρεις και τον ενισχυτή να παιρνει ήχο και εικόνα απο δεκτη του ΟΤΕ και να δινει εικόνα στη τηλεόραση και ήχο στα ηχεία, οπότε γίνεται λίγο πιο πολύπλοκο
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Λογικά η tv σου θα έχει μία είσοδο HDMI με ARC (Audio Return Channel) που επιτρέπει και την επιστροφή ήχου από την tv στον ενισχυτή.

Σύνδεσέ την σε αντίστοιχη έξοδο HDMI του ενισχυτή με ARC.
Όπως βλέπεις και στις φωτο (επί τούτου τις ανεβασα) δεν υπάρχει τέτοια έξοδος. Εκεί είναι ο προβληματισμος μου τώρα.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.905
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top