Couriers

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.013
Εγώ ότι παραγγελία κάνω βλέπω να έχει γενική ταχυδρομική και το στέλνω στο κατάστημα στο Λαύριο. Παρακολουθώ tracking αν έχει ή με παίρνουν τηλέφωνο και πάω να το πάρω. 5' είμαι με το αμάξι και κάνω τη βολτούλα μου κατεβαίνοντας το δάσος. Κίνηση μηδέν, ποτέ.
Οι 3 τελευταίες παραγγελίες που έκανα από διαφορετικά καταστήματα ήταν εκεί max 3 μέρες. Η δε μια της Athens Pro Audio ήταν next day.
Δεν βάζω ποτέ διεύθυνση κατοικίας γιατί έτσι και αλλιώς δεν θα με βρουν εδώ πάνω. :biggrin:
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.228
Reaction score
27.810
Είχα παραγγείλει πριν από 10 μ- 12 μέρες από το Bed&bath κάτι πετσέτες σε διάφορα μεγέθη.
Όλες σε ένα δέμα.
Έγραφαν ότι λόγω των καταστάσεων θα αργήσει μερικές μέρες η παραγγελία και θα σταλεί με ACS.
Δεν βιαζόμουν καθόλου βέβαια και είπα ας έρθει όποτε θέλει.
Τελικά εχθές το πρωί με πήρε τηλ. ο οδηγός της κούριερ και μου είπε ότι σε 5 λεπτά θα είναι στην πόρτα μου.
Όντως ήρθε και μου παρέδωσε το δέμα, τον πλήρωσα κι έφυγε.
Άψογη η ACS όπως παλιά.
Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το ότι ήταν αντικαταβολή το δέμα και έπρεπε να πληρωθεί, ή αν είδαν το κράξιμο που έπεσε και διόρθωσαν την τακτική τους.
 

Μηνύματα
768
Reaction score
1.594
Πάντως σήμερα που πήγα για παραλαβή δέματος στα ΕΛΤΑ-courier και είδα τι κουπί τραβάνε οι υπάλληλοι στα μετωπισθεν, τους λυπήθηκε η ψυχή μου. Έχω την εντύπωση ότι για το μπάχαλο οι ευθύνες πρεπει να καταλογιστούν στους ανθρώπους που διαχειρίζονται τις δομές τέτοιων εταιρειών.
 

Μηνύματα
15.029
Reaction score
20.781
Έχει γίνει της πόρνης εδώ κι ένα μήνα.Και όχι μόνο με κούριερ.
Μεγάλα μαγαζιά τύπου Media-Public , επειδή χρησιμοποιούν 3d party μεταφορέα αργούν χαρακτηριστικά.
Το ΠΛΑΙΣΙΟ απ την άλλη που έχει δικά του φορτηγά , σε 2 μέρες το πολύ παραδίδει .
οχι παντα
βαζει και γενικη
περιμενω μελανια απο 6 του μηνα.

ενα περιεργο πραμμα παντως οτι ζητησα απο βορεια ελλαδα ηρθε ταχυτατα.
απο γιαννενα με μεταφορικη σε 2 μερες
απο κοζανη με acs (καταστημα αγιας παρασκευης - φεξε μου και γλυστρησα) σε 3 μερες
απο γιαννενα με γενικη σε 2 μερες.

απο public με acs 6+ μερες
απο λαυριου με acs 5 μερες

εχω και εναν φιλο που αγορασε απο μηδιαμερκελμαρκτ εκτυπωτη για ηλιουπολη με acs ενας μηνας και ακομη πηγαινοερχεται απο acs se media
Πάντως σήμερα που πήγα για παραλαβή δέματος στα ΕΛΤΑ-courier και είδα τι κουπί τραβάνε οι υπάλληλοι στα μετωπισθεν, τους λυπήθηκε η ψυχή μου. Έχω την εντύπωση ότι για το μπάχαλο οι ευθύνες πρεπει να καταλογιστούν στους ανθρώπους που διαχειρίζονται τις δομές τέτοιων εταιρειών.
ναι
ντεφινιτελυ το κανουν λαθος.
βασιζονται σε χαμηλομισθο ανακυκλωσιμο προσωπικο αντι να επενδυουν σε τεχνολογια logistics
αποτελεσμα , ελεηνες υπηρεσιες, σε ελεηνες συνθηκες εργασιας και σε μη ανταγωνιστιες τιμες.
 



Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
ο οδηγός της κούριερ και μου είπε ότι σε 5 λεπτά θα είναι στην πόρτα μου.
ΑCS και πηραν τηλεφωνο???? Ποτε δεν το εχουν κανει. Με αυτους εχω παντα προβληματα,οχι τωρα αλλα παντα.
Βαζω παραγγελια και αν δω οτι συνεργαζεται το καταστημα με αυτους,την ακυρωνω αμεσως. Μονο με ΕΛΤΑ κουριερ,και Γεν. Ταχυδρομικη
Και για το Public διαβάζω στο FB πέφτει πολύ κράξιμο.
Παραγγειλε ενα εκτυπωτη η αδερφη μου απο Public,εφτασε μετα απο 2 μερες Αγ.Αναργυρους,και περιμενε να ερθει σπιτι. Την 6η μερα μετα απο πολλα τηλεφωνα,μας ειπαν ελατε να τον παρετε εσεις. 1μιση ωρα στην ουρα.....
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.228
Reaction score
27.810
ΑCS και πηραν τηλεφωνο???? Ποτε δεν το εχουν κανει. Με αυτους εχω παντα προβληματα,οχι τωρα αλλα παντα.
Βαζω παραγγελια και αν δω οτι συνεργαζεται το καταστημα με αυτους,την ακυρωνω αμεσως. Μονο με ΕΛΤΑ κουριερ,και Γεν. Ταχυδρομικη

Παραγγειλε ενα εκτυπωτη η αδερφη μου απο Public,εφτασε μετα απο 2 μερες Αγ.Αναργυρους,και περιμενε να ερθει σπιτι. Την 6η μερα μετα απο πολλα τηλεφωνα,μας ειπαν ελατε να τον παρετε εσεις. 1μιση ωρα στην ουρα.....
Συνεργάζομαι πολλά χρόνια με την ACS και δεν είχα ποτέ πρόβλημα, εκτός από το τελευταίο διάστημα που έλαβε χώρα και το κράξιμο της αρκούδας εναντίον της για την απαράδεκτη τακτική που υιοθέτησαν και οι άλλες εταιρίες.
Τις περισσότερες φορές έρχονταν εδώ κατευθείαν για παράδοση και αν έλειπα με έπαιρναν στο τηλ.
Τώρα ίσως από το κράξιμο που έφαγαν να έβαλαν μυαλό και να λειτουργούν πάλι όπως παλιά.
 

Μηνύματα
15.029
Reaction score
20.781
Είναι ανά περιοχή διαφορετικά.
Θα δεις σε διπλανά καταστήματα κόσμο ευχαριστημένο και δυσαρεστημένο.

Πάντως ισχύει ότι πρέπει να γυρίσει το μπαλάκι στο κατάστημα.
Τα καταστήματα είναι οι πελάτες των μεταφορικών και αυτούς θα γλύψουν. Αν σε τέτοιες περιπτώσεις γυρίσουμε πίσω το προϊόν και πάρουμε λεφτά πίσω τα καταστήματα θα αναγκαστούν να αλλάξουν μεταφορείς.
Κάποια στιγμή αυτό θα επιφέρει αλλαγές στις ίδιες τις μεταφορικες.

Δυστυχώς είμαστε μικρή αγορά ώστε να προσελκύσουμε εταιρίες σύγχρονες που εκτελούν μεταφορές αποδοτικά.
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Δεν υπαρχει και ανταγωνισμος μεταξυ τους. Εχει παρει ο καθενας ενα κομματι της πιτας απο την αγορα,και δεν τους ενδιαφερει να εξελιχθουν και να παρουν πελατες.
Μεγαλυτερος ογκος δουλειας,περισσοτερο προσωπικο.Η ACS το μεγαλυτερο κομματι,και δουλευει με ελαχιστο προσωπικο,αφου ξερει οτι εχει σιγουρο τους περισσοτερους πελατες της λιανικης.

Το σωστο ειναι αυτο που λεει ο pankrok

Αν επιστρεφαμε πισω το προιον και ζηταγαμε τα λεφτα μας πισω,θα αναγκαζοντουσαν να σφιξει τα λουρια η λιανικη στις μεταφορικες. Δεν υπαρχουν ρητρες ποινικες. Αν δεν παραδωσεις στον πελατη μου στο σωστο χρονικο οριο θα με αποζημιωσεις. Να δεις πως θα τρεχανε μετα.

Παντως στο καταστημα Αγ.Αναργυρων ειναι απαραδεκτοι ολοι εκει μεσα. Μονο ο τροπος που σου μιλανε ειναι να τους πιασεις και να τους κοπανας το κεφαλι στον τοιχο.Και οποτε ζητησεις να μιλησεις με υπευθηνο,παντα δεν ειναι εκει.

Ελτα κουριερ Αγιων Αναργυρων,και Γενικη Ταχυδρομικη Ιλιου κανενα παραπονο και εξυπηρετηση αψογη.
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.013
Αυτο κανω,και δεν ψωνιζω απο καταστημα που συνεργαζεται με ACS
Για την επιστροφή λέω.
Έχεις 14 μέρες περιθώριο.
Βασικά όλες οι ηλεκτρονικες αγορές.
Επιστροφή για οποιοδήποτε λόγο, ακόμα και μετά από χρήση.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.931
Reaction score
41.199
Είναι τεράστια και απότομη η αύξηση του φορτίου από ηλεκτρονικές παραγγελίες, καμμία εταιρεία δεν μπορεί να προσαρμόσει τόσο γρήγορα το δυναμικό της ούτε σε κανονικές συνθήκες πόσο μάλλον σε περίοδο καραντίνας και με άγνωστο τον ορίζοντα λήξης του φαινομένου ή της εξέλιξης του.
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
εγω τα τελευταια χρονια, εαν η αποστολη γινεται με acs, βαζω σημειο παραδοσης ενα βενζιναδικο διπλα στο γραφειο και σωθηκα. επισης παντα προτιμω την αντικαταβολη αν ειναι διαθεσιμη επιλογη. ο χρονος παραδοσης ειναι παντα 2-3 ημερες. τελευταια παρελαβα ενα καλωδιο απο Δραμα σε 4 ημερες και μια κιθαρα απο Αθηνα η οποια ηρθε σε 3 ημερες στο γραφειο, στις 8 το βραδυ, χωρις ειδοποιηση απο εναν τυπο με ΙΧ.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.931
Reaction score
41.199
Από επικοινωνία του ΔΣ του public (που πλέον είναι ίδιο και για τη media markt).
...

Από τις 18 Μαρτίου, όταν και υποδεχτήκαμε θετικά την απόφαση της Πολιτείας να κλείσουν τα καταστήματα, μέσα σε λίγες μόλις ημέρες βρεθήκαμε αντιμέτωποι με μια νέα πραγματικότητα με σημαντικές προκλήσεις, δίνοντας καθημερινά μάχη προκειμένου να ανταποκριθούμε στις αυξανόμενες ανάγκες σας.

Με τη διακοπή της λειτουργίας των 49 καταστημάτων μας, η προτίμησή σας στην Εταιρεία μας φάνηκε για ακόμα μια φορά, με αποτέλεσμα να αυξηθούν οι online παραγγελίες στο public.gr κατά 7,8 φορές. Με μόνη επιλογή την παραλαβή προϊόντων στο χώρο σας, ο όγκος παραδόσεων αυξήθηκε πανελλαδικά κατά 26 φορές, ενώ μόνο στην περιοχή της Αττικής αυξήθηκε κατά 35 φορές. Από τις 18/3 μέχρι και σήμερα έχουμε διακινήσει 620 χιλιάδες προϊόντα.

Στον αντίποδα της προσπάθειάς μας κληθήκαμε, όμως, να αντιμετωπίσουμε και την αδυναμία των εταιρειών ταχυμεταφορών να ανταποκριθούν εμπρόθεσμα στους χρόνους παράδοσης.
Προκειμένου να είμαστε όσο πιο συνεπείς μπορούμε απέναντί σας τις τελευταίες εβδομάδες:
  • Έχουμε επιστρατεύσει σύσσωμη την ομάδα του Public, ώστε να παρακολουθεί και να φροντίζει, μία προς μία, κάθε σας παραγγελία και κάθε σας αίτημα.
  • Ενδυναμώσαμε δραστικά τις ομάδες εξυπηρέτησης πελατών για να ετοιμάζουμε τις παραγγελίες σας ενώ πλέον οι ομάδες στα social media και στο τηλεφωνικό μας κέντρο αριθμούν πάνω από 660 άτομα. Παράλληλα, έχουμε ενισχύσει το τηλεφωνικό μας κέντρο με 2 νέες συνεργασίες με εταιρείες call center.
  • Διευρύναμε το δίκτυο συνεργατών μας στη διανομή μέσω δύο επιπλέον εταιρειών ταχυμεταφορών, ενώ παράλληλα ξεκινήσαμε συνεργασία με 2 εταιρείες ταξί με στόλο 500 αυτοκινήτων.
  • Υλοποιήσαμε μέσα σε ελάχιστες ημέρες υπηρεσία ηλεκτρονικής δωροκάρτας που σας επιτρέπει σε 1 μόλις λεπτό να προσφέρετε στους αγαπημένους σας το ιδανικό δώρο.
  • Συνεχίζουμε, όπως πάντα, να είμαστε εξαιρετικά ειλικρινείς μαζί σας μέσα από συνεχείς ενημερώσεις για τις διορθωτικές κινήσεις και τις βελτιώσεις που εφαρμόζουμε.


Ωστόσο, γνωρίζουμε πολύ καλά πως παρά τις υπεράνθρωπες προσπάθειές μας, υπάρχουν αστοχίες στις παραγγελίες σας. Αναγνωρίζουμε ότι το επίπεδο της εξυπηρέτησης που σας έχουμε προσφέρει ενδεχομένως να μην ανταποκρίνεται σε αυτό που περιμένετε και έχετε συνηθίσει από εμάς.
Θέλω να σας διαβεβαιώσω πως κάνουμε ό,τι περνάει από το χέρι μας για να λυθούν τυχόν προβλήματα. Ταυτόχρονα, για όσους στεναχωρήσαμε, θα θέλαμε να γνωρίζετε ότι θα δώσουμε τον καλύτερο εαυτό μας προκειμένου να ξανά-κερδίσουμε την εμπιστοσύνη σας.​
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.518
Reaction score
5.704
ΕΛΤΑ Courier, δεύτερο δέμα μέσα στον Απρίλη που μου έρχεται σχεδόν άμεσα ( 3 μέρες ), και 2η φορά που μου κάνουν παράδοση Σάββατο παρότι δεν έχουν πληρωθεί για παράδοση Σαββάτου.
 

Μηνύματα
2.408
Reaction score
3.624
Όποια αποστολή έχει Αντικαταβολή έρχεται στην ώρα της.
Φυσικά πέφτει τηλέφωνο πριν και πάντα, μα πάντα, βρίσκουν και την πόρτα, και τους ενοίκους...

Αν δεν το κάνουν τότε πέφτει τσο και λο απο την επιχείρηση που τα έστειλε.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Τι να λέμε. Όλοι θέμα έχουμε.

Και περιμένω και κάτι καλώδια από ultimate για δοκιμή :o :roflmao:

Screenshot_20200417-163107_Samsung Internet.jpg


Από 7 του μήνα. Τώρα είναι το screenshot.

Από τετάρτη να περιμένω και βλέπουμε.>:(>:(>:(>:(>:(>:(>:(>:(>:(>:(>:(>:(
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.983
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top