Crossover upgrade??

Μηνύματα
29
Reaction score
3
Καλησπερα και καλη χρονια.Ερωτηση....υπαρχει περιπτωση στο συγκεκριμενο cross να γινει καποια αναβαθμιση με καλυτερα υλικα?Τα ηχεια ειναι λιγο εως πολυ παλια.....ROISTER EMPHASIS 30
IMG_20210103_221504.jpg
View attachment 194501
IMG_20201224_232311.jpg
IMG_20210103_221504.jpg View attachment 194501 IMG_20201224_232311.jpg
IMG_20210103_221504.jpg
View attachment 194501
IMG_20201224_232311.jpg
IMG_20201224_232311.jpg .Οποιαδηποτε προταση δεκτη.Ευχαριστω πολυ!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Καλή Χρονιά.
Τα πηνία είναι καλής ποιότητας, ιδίως για τη κατηγορία του ηχείου, και δεν χρειάζεται κάτι καλύτερο. Οι αντιστάσεις επίσης είναι καλής ποιότητας, οπότε μένουν ως έχουν.
Ο πυκνωτής των 10 μF είναι αρκετά καλός, τύπου ΜΚΤ, και αν δεν κάνω λάθος μπαίνει παράλληλα στα woofers.
Το μόνο που μένει είναι ο 3,3 μF και ο 0,6 μ, που νομίζω είναι σε σειρά με το tweeter και δεν είναι αξιόλογοι.
Και πάλι σου λέω πως θα πρέπει να δεις τη διαμόρφωση του κυκλώματος γιατί δεν το θυμάμαι καλά.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.404
Reaction score
125.579
Το μόνο που μένει είναι ο 3,3 μF και ο 0,6 μ, που νομίζω είναι σε σειρά με το tweeter και δεν είναι αξιόλογοι.
Διαφωνώ.
Είναι πολύ αξιόλογοι...

ΙΜΗΟ το κρος είναι άριστο.


Βεβαίως, πάντα υπάρχουν "καλύτερα" υλικά, αλλά το πρόβλημα του ιδιοκτήτη δεν προέρχεται από τα υλικά του κρος.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Διαφωνώ.
Είναι πολύ αξιόλογοι...

ΙΜΗΟ το κρος είναι άριστο.
Αρχαίας τεχνολογίας πυκνωτές, με τεράστια ανοχή 10%, που κάνουν τα flac MP3, χωρίς επιπλέον μετατροπή! :)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.404
Reaction score
125.579
Ποια φλακ; Τότε ήταν το πικάπ, άντε και το ραδιόφωνο! :lol:

Ήταν πυκνωτές της εποχής που "τα έψαχνα", οπότε τους ξέρω καλά. ;)

Η ανοχή +-5% ήταν τυπική τότε για πολλές σειρές, πράγμα που λύνονταν με ένα καπασιτόμετρο.

Εκείνη την εποχή, ήταν πολύ συχνό φαινόμενο να μετράμε ανοχές ακόμα μεγαλύτερες από τις αναγραφόμενες, σε πληθώρα πυκνωτών.

Ήταν πυκνωτές υψηλής ταχύτητας, κατάλληλοι για χρήση σε φίλτρα εξόδου διακοπτικων ενισχυτικων υψηλής συχνότητας.

Για "στρώσιμο" τους συνδέαμε στην τάση της ΔΕΗ, είχαν πολύ μεγάλη διαφορά μετά το στρώσιμο, καθώς στην αρχή τα πρίμα ήταν πολύ σκληρά και σε πολύ υψηλή στάθμη, ενώ στρωμένοι ήταν μετάξι, υπέροχα και αναλυτικά. Ήταν εποχή ακροάσεων σε όλα..

Τους είχα χρησιμοποιήσει κατ'επαναληψιν στον κλάδο κρος Τουίτερ, και οι εκτιμήσεις ακρόασης (αυτά είχαμε τότε) ήταν εξαιρετικές, ταχύτητα και έκταση, ανέβαζαν μια σκάλα τα ανώτερα πρίμα, "άρεσαν" σε όσους φίλους τα δοκίμασα.

Ίδιας "ηχητικής συμπεριφοράς" ήταν οι μεταγενέστεροι πανασονικ υψηλών ταχυτήτων, για ίδια χρήση σε pwm στάδια, και η χρήση ως by-pass με αυτούς, ανέβαζε μια κατηγορία τα ανώτερα πρίμα.

Υποθέτω πως εκείνη την εποχή, με ακροάσεις κατέληξαν και οι δημιουργοί του ηχείου σε αυτή τη "συνταγή".

Με τα σημερινά δεδομένα, υπάρχουν προφανώς "καλύτεροι" πυκνωτές, αλλά πλέον η μεθοδολογία προσέγγισης αυτών των υλικών, οφείλει να είναι διαφορετική (όχι με ακροάσεις), διότι έχει προχωρήσει πολύ η γνώση από τότε.

Ωστόσο, αυτή ήταν μια εποχή ηχείων με "χαρακτήρα", και τα υλικά του συγκεκριμένου κρος είναι μέρος της συνταγής του γνωστού κατασκευή τους, και ακόμα και σήμερα αυτό το κρος φαίνεται ότι ήταν "περιποιημένο" για τα δεδομένα που ξέρουμε.



ΥΓ. Τα γνωστά άσπρα και κίτρινα τουβλάκια μκτ, ακόμα βρίσκονται σε σακούλες υλικών στην ντουλάπα εργαλείων μου. :lol:
 
Last edited:

Μηνύματα
29
Reaction score
3
Οπωτε μενουν οπως ειναι!Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.Ισως ν αλαξω μονο την καλωδιωση μιας και το κοκκινο μαυρο δεν νομιζω να ειναι και κατι ιδιαίτερο σαν καλωδιο...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Σε ένα ηχείο τόσον ετών, κανονικά, ξεκινάς από τον έλεγχο των μονάδων και μετά κάνεις οτιδήποτε άλλο.
Αν δεν είναι κοντά στις αρχικές τους προδιαγραφές, πρώτα τα επαναφέρεις, εάν αυτό είναι εφικτό, και μετά κάνεις την όποια βελτίωση.
Κακά τα ψέματα, μετά από τόσα χρόνια και ζόρι θα έχουν τραβήξει και δεν θα είναι τα επί μέρους υλικά που αποτελούν ένα μεγάφωνο στην αρχική τους νιότη.
Αν είσαι απόλυτα σίγουρος ότι είναι όλα καλά και δεν παρατηρείς την παραμικρή αλλοίωση, προχώρα.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.404
Reaction score
125.579
Καλό είναι να γίνει ένας έλεγχος απόκρισης των ηχείων, ώστε τυχόν διαφοροποιήσεις μεταξύ τους, ή μεγάλες αποκλίσεις απόκρισης από την προβλεπόμενη, να διερευνηθούν και να διορθωθούν.

Ένα "τεχνικό έλεγχο" για διερεύνηση τυχόν προβλημάτων, τον χρειάζεται κάθε "παλιό" ηχείο.

Η αλλαγή της εσωτερικής καλωδίωσης, είναι το τελευταίο πράγμα που θα χρειαζόταν.
 
Last edited:

Μηνύματα
29
Reaction score
3
Τα ηχεια τα πηρα απο φιλο που τα ειχε σχεδον παρατημενα.Απ οτι φενεται δεν εχουν ταλαιπωρηθει.Η αναρτηση παρα τα τοσα χρονια ειναι ατοφια χωρις σχισιματα.Βεβαια καποια στιγμη θα πρεπει να αλαχτει.Το μονο που με ξενιζει ειναι οτι δεν εχω τοσο καθαρα μεσαια.Λογικα τα 2 8" παιζουν τις ιδιες συχνοτητες.Δεν θα ηταν προτιμοτερο το ενα να ασχολειται με τις χαμηλες και το δευτερο με μεσαιες....?Τυπου 3 δρομων?Νομιζω θα επαιζαν καλυτερα ετσι.Δεν ειμαι ειδικος απλα μου φενεται πιο λογικο.Βεβαια το στήσιμο αυτο με 2 μεγαφωνα και ενα τουιτερ ειναι πολυ διαδεδομενο σε πολλες εταιρειες.Θελει γνωσεις το αντικειμενο τις οποιες θα ηθελα να γνωριζω αλλα γι αυτο υπαρχουν οι ειδικοί με εξοπλισμο και εμπειρια.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.404
Reaction score
125.579
Δεν θα ηταν προτιμοτερο το ενα να ασχολειται με τις χαμηλες και το δευτερο με μεσαιες....?Τυπου 3 δρομων?Νομιζω θα επαιζαν καλυτερα ετσι.
Μπα.
Η καμπίνα είναι σχεδιασμένη για 2 γουφερ, δε γίνεται να κόψεις τα μπάσα από το ένα, θα κάνει ανάποδες βόλτες από το σπρώξιμο του άλλου σα παθητικός αντινοβολητής..

Αυτό που γίνεται, είναι να μπει νέο μιντ της προκοπής, και να σχεδιαστεί νέο κρος σε αυτή την καμπίνα, κρατώντας όλα τα υπόλοιπα μεγάφωνα ως έχουν. Άμα χωράει κάποιο μιντ θόλου εκεί πάνω, θα μπορούσε να γίνει τρύπα και να μπει.

Επίσης, γίνεται να κόψεις τα μεσαία από το ένα γουφερ. Πάλι θες νέο κρος.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Το μονο που με ξενιζει ειναι οτι δεν εχω τοσο καθαρα μεσαια.Λογικα τα 2 8" παιζουν τις ιδιες συχνοτητες.Δεν θα ηταν προτιμοτερο το ενα να ασχολειται με τις χαμηλες και το δευτερο με μεσαιες....?Τυπου 3 δρομων?Νομιζω θα επαιζαν καλυτερα ετσι.Δεν ειμαι ειδικος απλα μου φενεται πιο λογικο.Βεβαια το στήσιμο αυτο με 2 μεγαφωνα και ενα τουιτερ ειναι πολυ διαδεδομενο σε πολλες εταιρειες.Θελει γνωσεις το αντικειμενο τις οποιες θα ηθελα να γνωριζω αλλα γι αυτο υπαρχουν οι ειδικοί με εξοπλισμο και εμπειρια.
Αυτό που θα είχε νόημα να γίνει είναι να μετατραπεί σε 2,5 δρόμων. Και τα δύο 8ιντσα θα παίζουν τις χαμηλές συχνότητες, επειδή εκεί θέλεις ενέργεια, αλλά μόνο το ένα, το επάνω, θα παίζει μεσαίες και θα διασταυρώνεται συχνοτικά με το tweeter. Αυτό όμως χρειάζεται από την αρχή κύκλωμα διαχωρισμού. Θα κερδίσεις σε ευαισθησία και καθαρότητα αφού οι ευαίσθητες μεσαίες δεν θα έχουν δύο πηγές, αλλά θα γίνει ποιο δύσκολο σαν φορτίο το ηχείο.
Δεν νομίζω να αξίζει η όλη διαδικασία για τα χρόνια του.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Τα ηχεια τα πηρα απο φιλο που τα ειχε σχεδον παρατημενα.Απ οτι φενεται δεν εχουν ταλαιπωρηθει.Η αναρτηση παρα τα τοσα χρονια ειναι ατοφια χωρις σχισιματα.Βεβαια καποια στιγμη θα πρεπει να αλαχτει.Το μονο που με ξενιζει ειναι οτι δεν εχω τοσο καθαρα μεσαια.Λογικα τα 2 8" παιζουν τις ιδιες συχνοτητες.Δεν θα ηταν προτιμοτερο το ενα να ασχολειται με τις χαμηλες και το δευτερο με μεσαιες....?Τυπου 3 δρομων?Νομιζω θα επαιζαν καλυτερα ετσι.Δεν ειμαι ειδικος απλα μου φενεται πιο λογικο.Βεβαια το στήσιμο αυτο με 2 μεγαφωνα και ενα τουιτερ ειναι πολυ διαδεδομενο σε πολλες εταιρειες.Θελει γνωσεις το αντικειμενο τις οποιες θα ηθελα να γνωριζω αλλα γι αυτο υπαρχουν οι ειδικοί με εξοπλισμο και εμπειρια.
Θα μπορούσες να κατεβάσεις την συχνότητα cross του tweeter (λίγο μεγαλύτερος πυκνωτής) και να ανεβάσεις αυτή των woofers (λίγο μικρότερος ώστε να αλλάξει η κλίση της καμπύλης) αλλά θέλει υπολογισμό και δοκιμές. Μπορείς να πειραματιστείς στο ένα ηχείο και να το συγκρίνεις με το άλλο σε πολύ γνωστό σου δείγμα μουσικής. Αλλά και πάλι θα είναι εμπειρικό το αποτέλεσμα και όχι εγγυημένο για όλα τα είδη μουσικής που ίσως ακούς. Η λύση των 2 1/2 δρόμων είναι σαφώς η καλύτερη, χωρίς μετατροπές στην καμπίνα και εξτρά μεγάφωνα αλλά θέλει γερή επέμβαση στο crossover. Έχεις εμπειρία και γνώσεις για κάτι τέτοιο; Αξίζει τον κόπο;
 

Μηνύματα
154
Reaction score
34
Καλησπέρα και καλές γιορτές να έχουμε με υγεία!!! Έβαλα έναν ενησχητη στο αυτοκίνητο,με κάποια ηχεία και κρος από τον Κινέζω μια χαρά ακούγονται,όμως από περιέργεια τον ανηξα τον ενησχητη και θα ήθελα να μου πήτε αν μπορώ να αλλάξω κάτι προς το καλύτερο,οπος και στα κρος!! Οι καφέ πυκνωτές είναι 2 Χ 2200mf 50volt, αλλά δίπλα τους έχουν και δεύτερη θέση δεν υπάρχουν λόγο οικονομίας να υποθέσω? Και οι μαύροι είναι 4 Χ 1000mf 50volt. Ενησχητης Boss AVA 650.
 

Attachments

Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.977
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top