Crown xls 1502

Status
Not open for further replies.
Μηνύματα
54
Reaction score
26
Χαιρετώ το Forum.

Προχώρησα και γω στην αγορά του εν λόγω ενισχυτή για να οδηγήσω τα Kef LS50, και έχω κάποιες απορίες ως προς την σωστή οδήγηση του.
Καταρχήν να σας πω οτι σαν προ έχω τον rotel RA10 ο οποίος στα χαρακτηριστικά του λέει οτι έχει Preaout Level 1V. Αρκεί και γενικά θα οδηγήσει σωστά τον Crown? To input sensitivity του Crown το έχω αφήσει στο 1,4V προς το παρών και τα ρυθμιστικά έντασης του τα έχω σχεδόν στα 3/4. Επίσης σαν πηγή έχω το PC και αυξομειώνω την ένταση και από κει.
Επισής ακούω έναν θόρυβο από τον ενισχυτή ο οποίος σίγουρα δεν προέρχεται απο τον ανεμιστήρα του. Τον κάνει απο την στιγμή που τον ανοίγω και νομίζω οτι προέρχεται απο το τροφοδοτικό του. Μπορούν οι κάτοχοι να μου επιβεβαιώσουν αν τον κάνει και σε αυτούς ή έχω πέσει σε ελλατωματικό κομμάτι? Ειδικά το βράδυ ακούγεται αρκετά.

Τέλος κάποιες αρχικές εντυπώσεις από τον ενισχυτή αν και δεν το έχω καθόλου με τα reviews :frown: .
Γενικά πολύ καθαρός και γρήγορος με ωραία διαύγεια στα πρίμα χωρίς να είναι καθόλου ενοχλητικά. Άκουσα αρκετή ώρα χθες και μπορώ να πω οτι δεν με κούρασε καθόλου. Σε υψηλές εντάσεις ο Rotel γινοταν αρκετά σκληρός. Με τον Crown καμία σχέση. Αυτό ωστόσο που μου έκανε μεγάλη εντύπωση είναι το μπάσο, γρήγορο και σφιχτό αλλά πλέον το ακούω κιόλας. Άλλαξε αρκετά η εικόνα των ηχείων ως προς αυτό.

Αναμένω τις σύμβουλές σας και κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη.:prankster:
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Kατ'αρχήν έχω την εντύπωση ότι τον υποοδηγείς.Ρύθμισε το input sensivity του crown στα 0.775v.
Τα volume knobs του crown τέρμα δεξια.Ομοίως και του υπολογιστή 100%.Παίζε με ένα volume,αυτό του rotel.

Για το φύσημα τώρα δεν ξέρω.Δες μήπως αλλάξει αλλάζοντας την ευαισθησία εισόδου.Δοκίμασε ακόμα να τραβήξεις τα rca τόσο ώστε να μην ακομπάει το (-) του αρσενικού βύσματος με αυτό του θυληκού στον crown.


rca polarity.png
 

Μηνύματα
54
Reaction score
26
Ευχαριστώ για την απαντηση, θα δοκίμασω με sensitivity στο 0.775. Ο θορυβος που αναφερω ακούγεται από τον ενισχυτή χωρίς να έχω τιποτα συνδεμένο πάνω. Ούτε RCA ούτε ηχεια, μόνο το καλώδιο του ρεύματος. Από την στιγμή που τον ανοίγω και χωρίς να παίζει κάτι, κάνει έναν θόρυβο σαν να τρίζει κάτι μεσα.
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Ο θορυβος λεει ειναι μεσα απο τον ενισχυτη οχι απο τα ηχεια, αν εχω καταλαβει καλα εγω.
Φιλε μου ακουμπα το χερι σου πανω στο σασι ασκησε πιεση σε διαφορα σημεια, ειναι σε λειτουργεια ο ανεμιστηρας? μαλλον οχι γιατι δυσκολα περνει αλλα πρεπει να ρωτησω και αυτο..
Αλλιως πας για τεχνικο ελεγχο .
 

Μηνύματα
54
Reaction score
26
Ο ήχος δεν είναι από τα ηχεια. Από τα ηχεία δεν ακούγεται τπτ. Βάζοντας μόνο το καλώδιο τροφοδοσίας και πατώντας το κουμπί ξεκινάει αυτός ο ήχος. Ο ανεμιστήρας δεν δουλεύει σίγουρα. Ο ήχος που ακούγεται είναι όπως κάποιες παλιές οθόνες όταν πέφτουν σε standby και ακουγεται ένα σφύριγμα από μέσα. Δεν ξέρω αν μπορώ να το περιγράψω καλυτερα. Αργότερα θα βγάλω και βίντεο αν μπορέσω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Α, μάλιστα.

Ε, και; Το σασί του ενισχυτή θες να ακούς; :p

Ρίχτονα πίσω από τη βιβλιοθήκη να μη φαίνεται και να μην ακούγεται κιόλας...:D
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Ο ήχος δεν είναι από τα ηχεια. Από τα ηχεία δεν ακούγεται τπτ. Βάζοντας μόνο το καλώδιο τροφοδοσίας και πατώντας το κουμπί ξεκινάει αυτός ο ήχος. Ο ανεμιστήρας δεν δουλεύει σίγουρα. Ο ήχος που ακούγεται είναι όπως κάποιες παλιές οθόνες όταν πέφτουν σε standby και ακουγεται ένα σφύριγμα από μέσα. Δεν ξέρω αν μπορώ να το περιγράψω καλυτερα. Αργότερα θα βγάλω και βίντεο αν μπορέσω.
Δοκίμασε ένα φιλτρο ρευματος αν έχεις ή μπορείς να βρεις. Κάποιο που να έχει και DC blockers.
 

T

Tadakis

Guest
Όπως λεει παραπάνω και ο zakman. Αν μουγκρίζει ο μετασχηματιστής τότε Υποψιάζομαι διαρροή DC στην ηλεκτρική σου εγκατάσταση.

Για να αποφύγεις περιττά η λάθος έξοδα (πχ κάποιου κακού DC blocker φίλτρου που κόβει τα δυναμικά) άσε τον ενισχυτη να στρώσει μερικές μέρες και παρτον παραμάσχαλα να τον δοκιμάσεις σε κάποιο άλλο σπίτι. Αν δεν το κάνει εκει, βρες ένα ηλεκτρολόγο να δει την εγκατάσταση.
 


Μηνύματα
793
Reaction score
440
Δοκίμασε άλλο καλώδιο ρεύματος.Έχει βόμβο με μερικά όπως και με ιντερκονέκτ.
Βέβαια σε μένα ήταν στα ηχεία.
 

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Σε γενικες γραμμες ψαξε να βρεις κατι αλλο απ τον ενισχυτη.Γιατι? Μα ειναι CROWN.Oποτε φερε ηλεκτρολογο ,αλλαξε καλωδια ,rca, ρευματος,στα πορτατιφ,κρυψτον μην τον ματιασουν,πουλα ολα τα υπολοιπα και μην ακους ,δεν χρειαζεται αλλωστε. Ξεχνα τον ενισχυτη.Αλλου ψαξου..... Η μετακομιση τελευταια επιλογη.
 

A

AKARL

Guest
Σε γενικες γραμμες ψαξε να βρεις κατι αλλο απ τον ενισχυτη.Γιατι? Μα ειναι CROWN.Oποτε φερε ηλεκτρολογο ,αλλαξε καλωδια ,rca, ρευματος,στα πορτατιφ,κρυψτον μην τον ματιασουν,πουλα ολα τα υπολοιπα και μην ακους ,δεν χρειαζεται αλλωστε. Ξεχνα τον ενισχυτη.Αλλου ψαξου..... Η μετακομιση τελευταια επιλογη.
Κουμπάρε Σουπουμουκού σσσσσσσωραίοςςςςςςς ... Εσύ είσαι δικός μας! :party:

Ξάνοιξε να δεις ήντα θα γενεί: ;)

Σε πολλές πρόσφατες συνομιλίες σε δγιάφορα thread βλέπουμε πώς είμαστε "πολλοί"...!!! :drinks:

Λοιπόν, είναι καιρός να ανοίξουμε ένα νέο thread, το Crown Greek Club, (προτείνω να κάνεις την αρχή εσύ στα πρότυπα του Klipsch Greek Club) και να τα λέμε διεξοδικά για τα Crown ενισχυτικά μας, τα ηχεία που τα συνοδεύουν, τα καβλώδιά τους και τις τοποθετήσεις τους, diy, φώτος από τα συστήματά μας κτλ...

Crown είσαι κρακ και Moby από flac...!!! :biggrin:
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
54
Reaction score
26
Λοιπόν αγαπητοί δοκίμασα άλλο καλώδιο και άλλη πρίζα αλλά δεν άλλαξε. Μετά ανοιγοκλείνα τα πορτατίφ...με κοροιδευε και η γυναίκα αλλά πάλι τπτ. Σε κάποια φάση και ενώ έπαιζε σιγά ένα βιντεο στο YouTube πήγα κοντά στον ενισχυτή και διαπίστωσα ότι δούλευε ο ανεμιστήρας ο οποίος ήταν παντελώς αθορυβος και άκουγα πάλι τον γνωστό θόρυβο. Τέλος έκανα και μια τελευταία δοκιμή, χωρίς να παίζει κάτι ανέβασα την ένταση από τον ροτελ και ακούστηκε ένας βομβος από τα ηχεία, οπότε χαμός από θόρυβο... Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και ελπίζω να βγάλω άκρη :errwhat:
 

Μηνύματα
376
Reaction score
221
Πιθανον θορυβος απο το smps του τελικου ,καθως ειναι φτιαγμενος να δουλευει στα αλωνια κι οχι στα σαλονια.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Λοιπόν αγαπητοί δοκίμασα άλλο καλώδιο και άλλη πρίζα αλλά δεν άλλαξε. Μετά ανοιγοκλείνα τα πορτατίφ...με κοροιδευε και η γυναίκα αλλά πάλι τπτ. Σε κάποια φάση και ενώ έπαιζε σιγά ένα βιντεο στο YouTube πήγα κοντά στον ενισχυτή και διαπίστωσα ότι δούλευε ο ανεμιστήρας ο οποίος ήταν παντελώς αθορυβος και άκουγα πάλι τον γνωστό θόρυβο. Τέλος έκανα και μια τελευταία δοκιμή, χωρίς να παίζει κάτι ανέβασα την ένταση από τον ροτελ και ακούστηκε ένας βομβος από τα ηχεία, οπότε χαμός από θόρυβο... Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και ελπίζω να βγάλω άκρη :errwhat:
έχεις άλλη πηγή να τον συνδέσεις εκτός από pc να δεις αν ακούγεται βόμβος?
συνήθως τα pc ''βρωμάνε'' στην αλυσίδα;)
 





Status
Not open for further replies.

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.138
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top