Crown xls 1502

Status
Not open for further replies.


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Διαβαζοντας το θεμα και ελπιζοντας να μην ενοχλησει το νηματοθετη η παρεμβαση μου, ο συγκεκριμενος ενισχυτης (crown xls 1502) θα αξιζε ν αντικαταστησει το rotel rb 991 που οδηγει τα b&w 683; Αν θυμαμαι καλα τα συγκεκριμενα ηχεια πεφτουν μεχρι τα 3,8 Ωμ, προσληψη ισχυος εχουν τα 200 watt, ο ενισχυτης ειχε μετρηθει σε καποιο τεστ 215 στα 8Ωμ, 350 στα 4Ωμ, στα 2Ωμ δεν εχω δει καποια μετρηση, ο crown φαινεται στα χαρτια πολυ πιο δυνατος, αξιζει ή να μεινω οπως ειμαι;
στα 3 ohm πανε τα ηχεια και ο rotel φτανει τα 450 w στα 2ohm

να μεινεις οπως εισαι και να μην κουνηθεις
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
στα 3 ohm πανε τα ηχεια και ο rotel φτανει τα 450 w στα 2ohm

να μεινεις οπως εισαι και να μην κουνηθεις
Εισαι φοβερος σ ευχαριστω, μια απορια ομως που τα βρισκετε αυτα τα χαρακτηριστικα; Εγω ψαχτηκα πριν καιρο και δε βρηκα κατι παρομοιο παρα μονο στο stereophile αλλα δεν ξερω την αξιοπιστια του.
 
Last edited:

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Screenshot_2018-09-03-00-07-29-194_com.instagram.android.png
Screenshot_2018-09-03-00-07-08-001_com.instagram.android.png
Είναι η μόνη και ουσιαστική αιτία που τρέφω σεβασμό σε αυτήν την φίρμα.

Μέχρι να αντικαταστήσει όλες τις σειρές των ηχείων της με ενεργά πολυενισχυόμενα, ο σαλίγκαρος είναι το μόνο ουσιαστικό αστέρι της φίρμας.

Λόγω των εξαγορών που έγιναν στην φιρμα σχετικά πρόσφατα, αναμένεται τέτοια εξέλιξη. ;)
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Crown XLS-1502: Εδώ έχει μετρήσεις και παρουσίαση του ενισχυτή.
Στα συμπεράσματα θα έλεγα τα λέει όλα:
Can it be used for hi-fi use? Sure but it will severely limit both the resolution and potentially bandwidth of upstream sources. Its best use would be as a subwoofer amplifier.

Για την τιμή του ευκαιρία. Άριστος ενισχυτής για οδήγηση υπογούφερ ή και woofer σε τρίδρομο σύστημα.
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Τα παραπάνω σχόλια του τύπου αντανακλούν και τις δικές μου ακουστικές εντυπώσεις από τον παραπάνω ενισχυτή.
Από ότι φαίνεται δεν είναι η θεραπεία δια πάσαν νόσον....
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Από ότι φαίνεται δεν είναι η θεραπεία δια πάσαν νόσον....
Καλά,ήταν ποτέ δυνατόν να συνέβαινε αυτό?Δηλαδή φτιάξανε ενισχυτή 3,5 κατοστάρικα που πατάει όλους τους υπόλοιπους σε όλες τις κατηγορίες?
Απλά,γι'αυτούς που υποοδηγούν τα ηχεία τους,που πετάξανε στο σαλόνι και παίζουν όπως ναναι λύνει το πρόβλημα της οδήγησης.
Δε νομίζω πως αυτός που έχει πετάξει ένα σωρό λεφτά σε room treatment και έχει ασχοληθεί με το πως να παίξει σωστά το σύστημά του να πάρει τη συγκεκριμένη σειρά για ενίσχυση.Θα δώσει άλλα λεφτά σε άλλες μάρκες ή άλλες σειρές!
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Συμφωνώ.
Σίγουρα όμως θα έχεις διαβάσει και εσύ εδώ και εκεί πως πρόκειται για ότι καλύτερο υπάρχει στην αγορά και τα υπόλοιπα είναι πεταμένα λεφτά...
 



Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Έτσι για να βάλω στη πριζα τον ear έχω να πω ότι εγώ με τα "δικά μου τα αυτιά" :o:D:download::o παρατήρησα μεγάλη διαφορά ανάμεσα στον 1502 και στα nc400 σε όλους τους τομείς. ( Έτσι γενικά και αόριστα επειδή μπορώ).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Έτσι γενικά και αόριστα επειδή μπορώ
Άσε το γενικά κι αόριστα, και γίνε εντελώς συγκεκριμένος.

Υπ'όψιν πως το ενκορ, όπως έχω ξαναπεί, είναι το τέλος του δρόμου στην ενίσχυση. Δεν υπάρχουν καλύτερα ενισχυτικά από τα ενκόρ, ασχέτως κοστολογίου.

Ο εν λόγω κύριος, που πραγματοποίησε τις μετρήσεις (εκτός του Κράουν) σε ενκορ, δεν έχει κάνει τη μια και μοναδική μέτρηση που αποδεικνύει του λόγου μου το αληθές.
Βεβαίως, προς τιμήν του, το αναφέρει.
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
νταξ...το ξέραμε ότι ήταν σαπάκι και πουλούσαμε παπά...:D

να ρωτήσω όμως..τους χαιενδάδες που πήραν ανάσα μετά από αυτό το ριβιού και πλέον μπορούν και ξανακοιτάζουν με υπερηφάνεια τα 100κιλα γυαλισμένα σασιά με τις φεγγοβολούσες τσουτσούνες που βάζουν συνήθως στο πάτωμα πάνω από ινδική μπουχάρα για να μην χαράξει το παρκέ...:p

το αν κάποιος ενισχυτής κάνει για ολόκληρα ηχεία ή sub σκέτο έχει να κάνει με το αν κυμαίνεται η παραμόρφωση του
στο 0.005 ή 0.0005% ?
 


Μηνύματα
348
Reaction score
685
Σέβομαι το ότι βρήκαν κάποιοι το λιμάνι τους σε αυτό το μηχανάκι. Δε θα κρίνω την επιλογή τους όπως γίνεται αλλού.

Να θες όμως πιστοποιητικό φρονημάτων για να εκφέρεις αρνητική άποψη για αυτόν...?

Τον έχω ακούσει, με βοήθησε να κατανοήσω πολλά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Τι να γράψω και εγώ. Έχουν μιλήσει οι μετρησεις και οι ειδικοί. Η δική μου γνώμη δεν έχει καμία απολυτως σημασία...
Όλα έχουν σημασία.
Φυσικά, και τα αυτιά του καθενός, αλλά με γνώση για τα όριά τους. Ωστόσο, ακόμα κι ο ενθουσιασμός έχει σημασία. Δεν υπάρχει φωτιά χωρίς καπνό, και κανείς δεν είναι κουφός.

Απλώς έχουν γνώση οι ..φύλακες. ;)
 

Status
Not open for further replies.

Staff online

  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.201
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top