DAC -> προενισχυτής -> miniDSP. Βλακεία;

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
Έστω ότι έχουμε ένα PC για να παίζει τη μουσική μας, την οποία στέλνει σε ενα DAC και στη συνέχεια σε προενισχυτή και τελικούς ενισχυτές.

Η σωστή τοποθέτηση ενός minidsp (του απλού) είναι να τοποθετηθεί ανάμεσα στον προενισχυτή και στους ενισχυτές.

Και ερωτώ: Δεν είναι βλακεία αυτό; Με την έννοια ότι το minidsp θα πάρει το αναλογικό σήμα(που ήταν πριν ψηφιακό) θα το ξανακάνει ψηφιακό (ADC) και μόλις κάνει τις ισοσταθμίσεις σε ψηφιακό επίπεδο, θα το ξανακάνει αναλογικό με το DAC του.

Αξίζει αυτό το πέρα δώθε ή το πραγματικό entry level προϊόν είναι το αντίστοιχο miniDSP HD και το απλό minidsp είναι για αυτούς που λυπούνται να πετάξουν τον προενισχυτή και το DAC τους;

miniDSP
system-configuration.jpg



minidsp HD
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Θέλει προσοχή στην μέγιστη τάση εξόδου των mini DSP και αν αρκεί να διεγείρει πλήρως τους τελικούς μας.
Το απλό mini DSP έχει 0,9 volts, όταν το HD έχει 2 volts.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Καλά τα λες λύκε.

Επίσης:
Όλη η επεξεργασία οφείλει να γίνεται σε φουλ στάθμη σήματος, κι όχι στην έξοδο του προ, όπου υπάρχει σημαντική πτώση στάθμης σε τυπικές ακροάσεις, εκτός κι αν ακούς σερί στα 0 db..

Κανονικά, στο mini DSP πρέπει να υπάρχει έλεγχος volume μετά τις εξόδους του.

Η διπλή μετατροπή λιγότερο με απασχολεί, αν και είναι κι αυτή ένα θέμα, καθώς στην ουσία ακυρώνει την όποια "ποιότητα" του πρώτου Ντακ, και παίζουν τα Ντακ του μίνι ντιεσπί.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Η χρήση του απλού μίνι ντιεσπί, είναι κατά βάση για διαχείριση των σαμπ, με πολύ μικρούς συμβιβασμούς (σε τυπικά σετάπ)
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Ιδανικά, τα μηχανάκια αυτά πρέπει να λειτουργούν ως τμήμα ενός ευρύτερου προενισχυτή, ευρισκόμενα μετά τον επιλογέα εισόδων.
Να ακολουθεί το ρυθμιστικό στάθμης και στην συνέχεια τέσσερις προενισχυτικές βαθμίδες για την οδήγηση των τελικών ενισχυτών.

Η οποιαδήποτε μετατροπή πάντα επιφέρει απώλειες. Ιδίως αν αναλογιστούμε πως υλοποιείται ένας αναλογικο-ψηφιακός μετατροπέας.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Ιδανικά, τα μηχανάκια αυτά πρέπει να λειτουργούν ως τμήμα ενός ψηφιακού προενισχυτή,
Που θα συνδέεται με πολλαπλές ψηφιακές εξόδους σε ένα σοβαρό πολυκάναλο Ντακ.

Η μόνη "ανεκτή" μετατροπή, είναι η μετατροπή των εξόδων των παλαιού τύπου αναλογικών πηγών σε ψηφιακές, για να συνδεθούν σε ένα τέτοιου επιπέδου σύγχρονο ψηφιακό σύστημα διαχείρισης και ισοσταθμισης.
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Oi fusion που έχουν το dsp πριν τα τελικά στάδια; Σε περίπτωση που τους ταΐσουμε αναλογικό σήμα και δεν χρησιμοποιήσουμε τα dac των τι χασούρα θα παίξει; Βασικά τώρα που το ξανακοιτάω έχει και το dac μετά το dsp οπότε παίζει να χει την πιο σωστή συνδεσμολογία
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Που θα συνδέεται με πολλαπλές ψηφιακές εξόδους σε ένα σοβαρό πολυκάναλο Ντακ.

Η μόνη "ανεκτή" μετατροπή, είναι η μετατροπή των εξόδων των παλαιού τύπου αναλογικών πηγών σε ψηφιακές, για να συνδεθούν σε ένα τέτοιου επιπέδου σύγχρονο ψηφιακό σύστημα διαχείρισης και ισοσταθμισης.
https://reverb.com/price-guide/guide/21244-lynx-aurora-8-ad-da-converter
Τρέξε να προλάβεις...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Oi fusion που έχουν το dsp πριν τα τελικά στάδια; Σε περίπτωση που τους ταΐσουμε αναλογικό σήμα και δεν χρησιμοποιήσουμε τα dac των τι χασούρα θα παίξει; Βασικά τώρα που το ξανακοιτάω έχει και το dac μετά το dsp οπότε παίζει να χει την πιο σωστή συνδεσμολογία
Οι φιούζιον είναι φτιαγμένοι να τους ταίζεις με ψηφιακό σήμα. Αυτό είναι το ιδανικό σενάριο.

Εγώ καρδιά μου έχω Ντακ, για σας τα λέω.
Η 8-καναλη Ορόρα βρίσκεται στα 1200€ καινούρια, και η 16-καναλη στα 2.000€. εξαιρετικές τιμές για εξαιρετικά Ντακ.
Με τέτοια συνθέτεις ένα σύστημα αξιώσεων, να "παλαίψεις" τρόπον τινά τα νέα Άνταμ που εμπεριέχουν ψηφιακή είσοδο, DSP, πολλαπλά Ντακ, ice modules, και μεγάφωνα + καμπίνα.

Έτσι θα καταλάβετε πόσο φτηνά είναι τα Άνταμ των 2.850€ το τεμάχιο.

Διότι ένα ζευγάρι από αυτά, εμπεριέχει:

8 κανάλια Ντακ
8 κανάλια DSP
8 καναλια volume control
Σύνδεση σε PC
8 ενισχυτικά κανάλια, 6 εκ των οποίων ice
8 μεγάφωνα
2 κουτιά ηχείων

Και μετρημένα, παίζουν σωστά όλα αυτά μαζί. Τα έχουν στήσει σοβαροί μηχανικοί ήχου για σένα. Από σοβαρές εταιρείες. Ισοσταθμισμένα σωστά, με σωστή φασικη συμπεριφορά και όλα γενικά στην τρίχα.

Πάμφθηνα είναι.

Και με μίνι ντιεσπί να το παλέψει κάνεις, πιο πολλά θα του βγει.
 
Last edited:


Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Οι φιούζιον είναι φτιαγμένοι να τους ταίζεις με ψηφιακό σήμα. Αυτό είναι το ιδανικό σενάριο.
Ναι οκ αλλά εγώ ρώτησα αν τα ταΐζεις με αναλογικό και χρησιμοποιείς το dsp τους αν και κατά πόσο χάνεις κάτι....
 


Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
Θέλει προσοχή στην μέγιστη τάση εξόδου των mini DSP και αν αρκεί να διεγείρει πλήρως τους τελικούς μας.
Το απλό mini DSP έχει 0,9 volts, όταν το HD έχει 2 volts.
κι όμως έχεις επιλογή για 0.9 ή 2 στο απλό minidsp, έχει 2 versions.
Η χρήση του απλού μίνι ντιεσπί, είναι κατά βάση για διαχείριση των σαμπ, με πολύ μικρούς συμβιβασμούς (σε τυπικά σετάπ)
Ωραία, αν θέλεις απλά να διαχειριστείς τα σαμπ, θα έπαιρνες το απλό;

Βασικά γιατί να πάρεις το απλό και να μην δώσεις άλλα 150 και να έχεις την επιλογή να το χρησιμοποιήσεις και σαν dac?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Αφού έχουν ψηφιακή είσοδο, τί τη θέλουμε την Ορόρα;
Βρε χαμένε την Ορόρα τη θες για minidsp hd με συμβατικά ηχεία.

Αν έχεις ηχεία με ενσωματωμένα Ντακ, δε χρειάζεται άλλα Ντακ.
[DOUBLEPOST=1548329349][/DOUBLEPOST]
Ωραία, αν θέλεις απλά να διαχειριστείς τα σαμπ, θα έπαιρνες το απλό;
Εγώ όχι. Έχω σύστημα πολύ υψηλών προδιαγραφών σε χώρο αξιώσεων.

Για το 99% του κόσμου όμως, υπεραρκεί.


Βασικά γιατί να πάρεις το απλό και να μην δώσεις άλλα 150 και να έχεις την επιλογή να το χρησιμοποιήσεις και σαν dac?
Γιατί είσαι τσιπης.
Για το κόστος.

Ομοίως με τους φιούζιον.

Και υπεισέρχεται και ο παράγοντας κόστους σε επίπεδο σύνδεσης, θα θες ψηφιακές εξόδους να στέλνεις σε διάφορα σημεία. Άι βρες τες. Τρίνοβ. :fuckyou:

Και σε πιο απλά σενάρια θα ζοριστεις. Τα έχω περάσει εδώ και μια 20-ετια. Άι βρες ψηφιακές εξόδους για πολυκάναλα σετάπ και σε συνδυασμό με 3-ενισχυση 3-δρομου ηχείου, με κάθε είσοδο ψηφιακή, και έξτρα δρόμος σε ψηφιακό επίπεδο για σαμπ.

Been there, done that. Δεν είναι απλό...
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Γενικά, το απλό γνωστό και καλό μίνι ντιεσπί είναι μια "γέφυρα" να συνδέσεις παλαιού τύπου ηχοσύστημα με τις σύγχρονες δυνατότητες.

Με συμβιβασμούς, αλλά εύχρηστο και οικονομικό.

Σε υψηλών προδιαγραφών σύγχρονα ηχοσυστήματα, το απλό δεν έχει θέση.
 


Μηνύματα
1
Reaction score
0
Το χω δοκιμασει κ με επιτυχία: η σωστη σειρα ειναι: source--> dsp--> preamp--> powerAmp--> speakers ή αν θες για subwoofer : source--> dsp--> preamp--> lowpass filter-->powerAmp--> subwoofer
Το dac μπαινει πριν το dsp
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.981
To minidsp για γεφυρα μεταξυ συστηματων νεων και παλιων ειναι ταμαμ. Η απορια μου τωρα που ολοκληρωνονται τα ηχεια με τους Fusion, ποιος προσιτος πολυκαναλος av μπορει με ψηφιακη εξοδο να τους ταισει? Γιατι οτι εχω δει εως τωρα θελει τον σεβαστο οβολο του
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Μέχρι νεωτέρας... ισχύει ο,τι έχεις δει έως τώρα.

Η πιο προσιτή λύση που γνωρίζω, ακούει στο όνομα arvus. Και το έχω...
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.097
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top