DACs - τελειωμό δεν έχουν

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Δλδ σε αρχεία (mp3) 320Kbps θα έπρεπε να δείχνει 320Κ ?
Στο δικό μου αναφέρει τη δειγματοληψία(?) τους, δηλαδή 44.1 ΚΗz ( δεν θυμάμαι να έχω παρατηρήσει κάτι διαφορετικό στα mp3 ). Αλλά ενώ παίζει ένα κομμάτι στα π.χ. 44.1ΚΗz, αυτομάτως αλλάζει στα 96KHz, 192KHz, 384KHZ ανάλογα το τί θα παίξει. Προς το παρόν παίζω με Linux μεν, αλλά την ίδια συμπεριφορά έχει και στα windows όπου απαιτούνται οι asio drivers.
 




Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
Synthesis . . .


1580377991393.png


. . . Τελευταία της ανακοίνωση είναι το DAC Roma 69DC που λειτουργεί και ως USB DAC και πιάνει DSD 5.6MHz στο bitsream και 384KHz/32bit στο PCM.

1580378093879.png


Eκτός από αναλογική έξοδο έχει και μια οπτική ψηφιακή. Υπάρχουν ακόμη δύο είσοδοι οπτικές και δύο ομοαξονικές. Το στάδιο εξόδου της συσκευής βασίζεται στις λυχνίες ECC88/6DJ8 σε διαφορική σχεδίαση για ιδανικό ταίριασμα με την έξοδο του τσιπ DAC του Roma 69DC που είναι το AK4495S της AKM. Έτσι έχει χαμηλή αντίσταση εξόδου και μεγάλο εύρος.

Η συσκευή εκτός από DAC είναι και ενισχυτής ακουστικών.

Το τροφοδοτικό της είναι θωρακισμένο, χρησιμοποιούνται μεταλλικοί πυκνωτές πολυπροπυλενίου για τον έλεγχο του ηχητικού σήματος και πολλές τοπικές σταθεροποιήσεις




Synthesis is set to release a new Digital to Analogue converter ROMA69DC. The Roma 69DC has USB “B” type, DSD 5,6MHz and optical input. 32Bit of resolution give you a fantastic sound stage and beautiful sound reproduction. Using a ECC88/6DJ8 on the output stage in as differential amplifier for a perfect matching with the Dac’s output (Asahi Kasei AK4495S ), obtaining a very low output impedance and extremely large bandwidth. Paticular attention has been dedicated to the headphone output. Using a high-fidelity driver, we obtained a incredible natural sound performance, the sound stage is simply perfect! To back this up the design has an over size shielded power transformer for reduce the interference. An array high grade metalized polipropilene capacitors controlling the audio signal circuits. The all important component of this unit are run by a multi stage fully regulated power supply.

1580378349874.png


Roma 69DC High Resolution Tube DAC
Output stage (each ch): 1 X ECC88
Frequency response: 20Hz to 20KHz - 0dB
D/A converter: Asahi Kasei AK4495S 32bit 768KHz
Inputs: 2 Optical Toslink, 2 S/PDIF coaxial 1 USB “B” type Windows / Mac / iOs /Android compatible Max Resolution: 24Bit 192KHz (Optical and Coax) 32Bit 384KHz (USB) DSD up to 5,6 Mhz (USB)
Headphone out: > 16ohm, High Fidelity driver
Signal/Noise ratio: > 95dB (A-Weight)
Distorsion: < 0,3% Output level: 1,5V RMS @ 0 dBFS (variable)
Power consumption: 20W
Dimensions: (w,d,h) 260x380x95mm
Weight: 5 Kg





- ωραία νεοvintage μηχανάκια οι γείτονές μας , ειδικά στην μπορντό απόχρωση . . . μέχρι το μιλένιουμ είχαν και ραδιόφωνο

 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
View attachment 152150

Το τροφοδοτικό της είναι θωρακισμένο, χρησιμοποιούνται μεταλλικοί πυκνωτές πολυπροπυλενίου για τον έλεγχο του ηχητικού σήματος και πολλές τοπικές σταθεροποιήσεις
Που είναι ρε παιδιά η θωράκιση στο τροφοδοτικό και δε τη βλέπω?
 







Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.763
Reaction score
2.187
Ναι , θα το είδες από τον Darko.........από εκεί παίρνει και τον ονομασία hip flask ---> hip dac.

Αναλυτικά και από avmentor:

Νέος φορητός DAC/Ενισχυτής ακουστικών από την iFi.
Νέος φορητός DAC/Ενισχυτής ακουστικών από την iFi.

2020/01/30, [δ.τ.]
Ο hip-dac είναι η πρόταση του γνωστού κατασκευαστή σε όσους θέλουν έναν φορητό DAC/Ενισχυτή ακουστικών για τις προσωπικές τους συσκευές και συνοδεύεται από διάφορες... εκπλήξεις, μεταξύ των οποίων μια νέα ενδιαφέρουσα εμφάνιση, προσεγμένη ποιότητα κατασκευής, λογική τιμή και την υπογραφή του John Curl στο αναλογικό στάδιο.
Ξεκινώντας από τα βασικά, ο hip-dac είναι ένας USB DAC, ο οποίος υποστηρίζει sample rates μέχρι 32/383 και DSD256, βασισμένος σε interface της XMOS (με custom λογισμικό) και μετατροπέα d/a της Burr-Brown, με δυνατότητα ξεχωριστής διαχείρισης των streams PCM και DSD και προσεγμένο clocking. Ο χειρισμός του αναλογικού σήματος γίνεται από fully balanced τοπολογία πίσω από την οποία, σύμφωνα με το σχετικό δελτίο τύπου, βρίσκεται ο John Curl ο οποίος συνεργάζεται πλέον με την εταιρία και τον Thorsten Loesch, υλοποιημένη με υψηλής ποιότητας υλικά (custom τελεστικούς, προσεγμένη τροφοδοσία και αναλογική ρύθμιση της στάθμης). Το τελικό στάδιο είναι διαθέσιμο σε single ended και balanced έξοδο με βύσματα TRS 3.5mm και Pentaconn και αποδίδει 400mW και 700mW αντιστοίχως, υποστηριζόμενο από δυνατότητα ρύθμισης του κέρδους (PowerMatch) και δυνατότητα ενίσχυσης των χαμηλών συχνοτήτων στο αναλογικό πεδίο (XBass).
Για την σύνδεση με την πηγή, ο hip-dac διαθέτει βύσμα USB τύπου Α, αλλά αρσενικό και όχι θηλυκό (όπως συμβαίνει συνήθως) επειδή, όπως αναφέρει η εταιρία, αυτό είναι περισσότερο ανθεκτικό στην σκληρή χρήση μιας φορητής συσκευής. Ο DAC μπορεί να χρησιμοποιηθεί με συνδέσεις USB 2.0 και USB 3.0 και με πλατφόρμες PC/MAC, Android και iOS (στην τελευταία περίπτωση απαιτείται προσαρμογέας). Η τροφοδοσία γίνεται μέσω επαναφορτιζόμενου συσσωρευτή 2200mΑh και η αυτονομία μπορεί να φτάσει τις 12 ώρες (ανάλογα με την χρήση και τα ακουστικά). Αναμένεται στην αγορά μέσα στον Φεβρουάριο με τιμή στην περιοχή των €165,-.



Άμεσα διαθέσιμο σε περιορισμένα τεμάχια.........
 


D

Deleted member 8307

Guest

 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Ήμουν έτοιμος να πατήσω τη σκανδάλη για smsl 10th και μετά είδα ...αυτό:

 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Ήμουν έτοιμος να πατήσω τη σκανδάλη για smsl 10th και μετά είδα ...αυτό:

Δεν ξέρω τι χρήση σκοπεύεις να κάνεις αλλά ίσως θα πρέπει να σφιχτείς λίγο και να πας στο M300 Mk2.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Δεν ξέρω τι χρήση σκοπεύεις να κάνεις αλλά ίσως θα πρέπει να σφιχτείς λίγο και να πας στο M300 Mk2.
ωπ , ανανεώθηκε κ αυτό;

Εγώ να σφιχτώ... τη φωνή από που θα ρυθμίζω με το Μ300;
Από την rca έξοδο δεν έχω πρόβλημα, υπάρχει passive attenuator... αλλά υποτίθεται το παίρνεις (και) για τα xlr...
Και αν συνυπολογίσω (και για τα 2 dac που μιλάμε) και έναν ενισχυτή ακουστικών.... το M300+amp αγγίζει την τιμή του Μ500 που τα χει όλα....
Και κάπως έτσι ξεκινάς για ένα ντακάκι των 80-100 και φτάνεις στα 300+++ :roflmao: :roflmao: :whistling: :p
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
τη φωνή από που θα ρυθμίζω με το Μ300;
Απαντάω μόνος μου... :p
Μάλλον του βάλανε τηλεκοντρόλ οπότε έστω έτσι ρυθμίζεις κάνεις και την ένταση....
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
ωπ , ανανεώθηκε κ αυτό;

Εγώ να σφιχτώ... τη φωνή από που θα ρυθμίζω με το Μ300;
Από την rca έξοδο δεν έχω πρόβλημα, υπάρχει passive attenuator... αλλά υποτίθεται το παίρνεις (και) για τα xlr...
Και αν συνυπολογίσω (και για τα 2 dac που μιλάμε) και έναν ενισχυτή ακουστικών.... το M300+amp αγγίζει την τιμή του Μ500 που τα χει όλα....
Και κάπως έτσι ξεκινάς για ένα ντακάκι των 80-100 και φτάνεις στα 300+++ :roflmao: :roflmao: :whistling: :p
Ένα δίκαιο το έχεις, αν πάντως δεν πας σε xlr εξόδους (για τη ρύθμιση της έντασης απάντησες μόνος σου, έχουν remote, πάντα είχαν) τότε κοίτα το topping dx3 pro που έχει και αξιόλογο headlamp. Μιλάμε πάντα σε θέμα οδήγησης και ευκολιών κι όχι απόδοσης ήχου, εκεί δεν νομίζω πως υπάρχουν διαφορές ανάμεσα σε Μ100, Μ300, Μ500 ή DX3 τέτοιες που να καταλήγεις στο ένα σε σχέση με τα άλλα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.154
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top