DACs - τελειωμό δεν έχουν


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.136
Reaction score
26.695
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Πολύ ενδιαφέρον!! Για κάποιον που δεν ενδιαφέρεται να οδηγήσει απευθείας ένα τελικό απο τις εξόδους του dac, δείχνει κελεπούρι!
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Πολυ Toppingόφιλος γενικως ο Amirm...
Απο τη στιγμή που τεκμηριώνει την άποψή του με μετρήσεις, no problem at all!! Αντίθετα, έχω μεγάλο πρόβλημα πλέον με ριβιούερς που δοκιμάζουν με το αυτί.
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Kαι κάτι φορητό....... πολύς ντόρος για αυτό το μοντέλο της hidizs



'

απλά δεν βλέπω επιλογή αγοράς από Ευρώπη....
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Απο τη στιγμή που τεκμηριώνει την άποψή του με μετρήσεις, no problem at all!! Αντίθετα, έχω μεγάλο πρόβλημα πλέον με ριβιούερς που δοκιμάζουν με το αυτί.
Ο ένας πουλάει μετρήσεις, ο άλλος αυτιά....από όποιον και να αγοράσεις με τα αυτιά σου θα ακούσεις, στανταράκι.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Ο ένας πουλάει μετρήσεις, ο άλλος αυτιά....από όποιον και να αγοράσεις με τα αυτιά σου θα ακούσεις, στανταράκι.
Με τα δικά σου, σωστά, όχι με τα δικά του.
Γιατί κάποια αυτιά είναι βουλωμένα, άλλα λαδωμένα, καταλαβαίνεις....
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Με τα δικά σου, σωστά, όχι με τα δικά του.
Γιατί κάποια αυτιά είναι βουλωμένα, άλλα λαδωμένα, καταλαβαίνεις....
Εξκιουζεμουά, μπατ, προσωπικά και άνευ παρεξήγησης δεν δίνω βάση ούτε σε αυτιάδες, ούτε σε μετρητές συχνοτήτων.
Προσωπικά δε (πάντα), όταν διαβάζω τσιτάτα περί αλήθειας δημοσιευμένων μετρήσεων, είμαι κάπως έτσι:8-).
Όταν θα κατανοήσω τι σημαίνει -ας πούμε- ενισχυτής 2χ80 Watt RMS, ίσως ξεκινήσω το άλμα προς τη γνώση!!!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Εξκιουζεμουά, μπατ, προσωπικά και άνευ παρεξήγησης δεν δίνω βάση ούτε σε αυτιάδες, ούτε σε μετρητές συχνοτήτων.
Προσωπικά δε (πάντα), όταν διαβάζω τσιτάτα περί αλήθειας δημοσιευμένων μετρήσεων, είμαι κάπως έτσι:8-).
Όταν θα κατανοήσω τι σημαίνει -ας πούμε- ενισχυτής 2χ80 Watt RMS, ίσως ξεκινήσω το άλμα προς τη γνώση!!!
Χαρά μου να έδινα...δάκτυλο βοηθείας :

Χονδρικά κι εν συντομία,η τιμή RMS ισχύος αντιπροσωπεύει μέσο όρο τιμών για εναλασσόμενο ρεύμα και ισοδυναμεί με την ισχύ συνεχούς ρεύματος που θα αποδιδόταν σε δεδομένο φορτίο και υπό δεδομένες συνθήκες.

Η τιμή Dynamic - ή ΄΄Musical΄΄ - Power αντιπροσωπεύει την ανώτατη τιμή ισχύος που θα ήταν ικανό δεδομένο ενισχυτικό στάδιο ν'απέδιδε απαραμόρφωτα - χωρίς φαινόμενα αποκοπής - σε δεδομένο συνδεδεμένο φορτίο για ελάχιστο χρονικό διάστημα - τάξης msec - που θ'αντιστοιχούσε σε στιγμιαίες κορυφώσεις μουσικού προγράμματος.

Το μεγάλο ζήτημα στην κατανόηση και αξιοποίηση των μετρήσεων που δημοσιεύονται έγκειται στο ότι αρκετοί κατασκευαστές δια λόγους εντυπώσεων ανακοινώνουν τιμές υπό εξειδικευμένες συνθήκες...Τέτοιες συνθήκες είναι λ.χ. ο περιορισμός της συχνότητας για το μετρητικό σήμα στη ζώνη των 1000 Hz ,το ένα μόνο κανάλι οδηγούμενο σε στερεοφωνικούς τελικούς ή τα δύο μπροστινά σε πολυκαναλικούς ,κ.τ.τ.

Γι αυτό και χρήσιμο θα ήταν να δημοσιεύονταν τιμές αναφερόμενες στο σύνολο του φάσματος (20-20000 Hz) με έμφαση στο άνω και κάτω άκρο και υπό όλα τα διαθέσιμα κανάλια οδηγούμενα σε καθεμία περίπτωση.

Τα ίδια τα μετρητικά δεδομένα δεν περιέχουν στοιχεία σύγχυσης ή δόλου.Τα τελευταία προκύπτουν από τα τεχνάσματα των κατασκευαστών.
 


Μηνύματα
1.217
Reaction score
2.027
Εχετε να προτεινετε καποιο amp/dac για τα ακουστικα Meze 99 Classic;
Ειχα παλιοτερα το ifi idsd micro black το οποιο ηταν εξαιρετικο αλλα δεν πιστευω πως χρειαζομαι τοση δυναμη μιας και τα ακουστικα ειναι πολυ ευαισθητα.
 


Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Kαι κάτι φορητό....... πολύς ντόρος για αυτό το μοντέλο της hidizs


απλά δεν βλέπω επιλογή αγοράς από Ευρώπη....
αυτοαπαντώ......υπάρχει


τελικό κόστος με τα μεταφορικά 125 ευρώ.....το παράγγειλα προχθες.Σχεδόν τελευταίο κομμάτι,αφού μετά βγήκε out of stock !!!!
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Tελικά η περσινή φωτιά στην ΑΚΜ ,πρέπει να ήταν το τελειωτικό χτύπημα στην γραμμή παραγωγής του ΑΚ4493

Εχουμε λοιπόν και λέμε

νέο topping E50 (ESS9068)...... δεν ξέρω αν είναι αντικαταστάτης του E30 (που φόραγε το 4493) ή απλά μια λίγο πιο ακριβή παραλλαγή του ή απλά ένα νέο dac με διπλές εξόδους, για να κάνει ένα ωραίο ζευγαράκι με τον νέο προενισχυτή ακουστικών Ε50.



Το νέο LOXJIE D30 V2 ,αντικαταστάτης της πρώτης έκδοσης που φορούσε 4493

 

Μηνύματα
117
Reaction score
116
Καλησπέρα στο forum,

Μία γενική ερώτηση για τα DACs, δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί σε προηγούμενη σελίδα του νήματος, γνωρίζει κάποιος καταστήματα που να δανείζουν μηχανήματα για δοκιμή στο σπίτι?

Είτε με κάποια χρέωση ή και εγγύηση ώστε να δανείσει το κατάστημα ένα μηχάνημα αξίας για δοκιμή σε σπίτι.

Ευχαριστώ πολύ
 


Μηνύματα
1.063
Reaction score
1.111
Tελικά η περσινή φωτιά στην ΑΚΜ ,πρέπει να ήταν το τελειωτικό χτύπημα στην γραμμή παραγωγής του ΑΚ4493

Το νέο LOXJIE D30 V2 ,αντικαταστάτης της πρώτης έκδοσης που φορούσε 4493

Υπάρχουν ακόμα μερικά με τσιπ ΑΚΜ,
Καλύτερη τιμή αλλά από Κίνα ..

 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Kινα πλέον σημαίνει τελωνείο κλπ, όποτε πας κατευθείαν στην έκδοση ΙΙ (για το Loxjie D30) που φοράει ΕSS9068. Είναι ουσιαστικά το τσιπάκι που φοράνε όλα όσα πριν φορούσαν το 4493. Η αύξηση της τιμής στα περισσότερα,εχει να κάνει και με την δυνατότητα αποκωδικοποίησης mqa, όποτε ένα ποσό πάει στα δικαιώματα.
 

Μηνύματα
1.063
Reaction score
1.111
Βέβαια υπάρχουμε κ εμείς που δεν μας ενδιαφέρει το mqa. Όπως και η άσχημη οθόνη.. οπότε καλύτερα topping!

Όσο για το τελωνείο, κάτι ξέρω..
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top