DACs - τελειωμό δεν έχουν



Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564

8κάναλο USB DAC από την Topping. Φημολογείται στο χιλιάρικο.
Σχεδόν στα μισά

 

TGD

Μηνύματα
6.982
Reaction score
7.065
Δεν έχει όμως είσοδο HDMI, που είναι στις δικές μου προδιαγραφές απαραίτητο σε ένα πολυκάναλο DAC.
 

Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
Δεν έχει όμως είσοδο HDMI, που είναι στις δικές μου προδιαγραφές απαραίτητο σε ένα πολυκάναλο DAC.
Το dac δεν αποκωδικοποιεί πολυκάναλο σήμα,αυτό γίνεται από την πηγή που στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι υπολογιστής μόνο.Είναι αλήθεια ότι έχει πολύ συγκεκριμένη χρήση, πηγή υπολογιστής και αυτοενισχυόμενα ηχεία.
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.693
Το dac δεν αποκωδικοποιεί πολυκάναλο σήμα,αυτό γίνεται από την πηγή που στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι υπολογιστής μόνο.Είναι αλήθεια ότι έχει πολύ συγκεκριμένη χρήση, πηγή υπολογιστής και αυτοενισχυόμενα ηχεία.
Δηλαδή μόνο HTPC?
 


D

Deleted member 35

Guest
Δεν έχει όμως είσοδο HDMI, που είναι στις δικές μου προδιαγραφές απαραίτητο σε ένα πολυκάναλο DAC.
Αυτές οι συσκευές απευθύνονται κυρίως σε άτομα τα οποία δεν θέλουν να μπλέκουν με πολλά πολλά. Όλοι έχουμε έναν υπολογιστή στο σπίτι. Τον κουμπωνεις πάνω σε ένα τέτοιο και με 5 φτηνά ενεργά είσαι άρχοντας. Το πολύ πολύ να του περάσεις και κάποιο ελαφρύ DSP. Δηλαδή η αλυσίδα είναι πρόγραμμα αναπαραγωγής => έξοδος USB => DAC => ηχεία.

Μάλιστα τα περισσότερα από αυτά και ειδικά τα φτηνά κινέζικα προωθούνται σαν desktop λύσεις. Γραφείο και καλά.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.693
Εκτός και αν υπάρχει media player που να βγάζει πολυκάναλο σήμα από usb έξοδο......υπάρχει?
Δεν ξέρω φίλε μου, τώρα άρχισα να τα ψάχνω αυτά. Και είμαι χαμένος μέσα σ'έναν τεράστιο όγκο περιττής πληροφορίας, να ψάχνω τα κλειδιά μες τις θημωνιές. :headbang:
 

D

Deleted member 35

Guest
Όχι ότι έχουμε χρήμα αλλά ψάχνοντας βρήκα τα παρακάτω


Τιμή τεμαχίου 210 στο Skroutz. Στο χιλιάρικο η πεντάδα. Και αν ισχύει το 500ρι στο DAC πας στα 1500. Μια χαρά για συστηματάκι μέσω PC. Πλήρως ενεργά χωρίς περιορισμούς ενίσχυσης από τον AV.
 

Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
Όχι ότι έχουμε χρήμα αλλά ψάχνοντας βρήκα τα παρακάτω


Τιμή τεμαχίου 210 στο Skroutz. Στο χιλιάρικο η πεντάδα. Και αν ισχύει το 500ρι στο DAC πας στα 1500. Μια χαρά για συστηματάκι μέσω PC. Πλήρως ενεργά χωρίς περιορισμούς ενίσχυσης από τον AV.
H τιμή είναι 600 + τα μεταφορικά (άλλα 30 περίπου),όσο για ηχεία καλά τα presonus, αλλά θα χρειαστεί και ένα ποσό για υπογούφερ (εκτός και αν μιλάμε για κάποιον μικρό χώρο). Το θέμα βέβαια είναι να κοπούν οι χαμηλές συχνότητες από τα ηχεία δορυφόρους και αυτό θα πρέπει να γίνει με software από τον υπολογιστή ,γιατί το dac δεν έχει δυνατότητα bass management.
 

D

Deleted member 35

Guest
Το jriver αν θυμάμαι καλά έχει τρόπο για bass management.

Και πάλι όμως για κάτι πολύ οικονομικό είναι καλά. Γιατί να μπλέξεις με πολλά πολλά; Ούτως η άλλως στην κατηγορία που απευθύνεται σε νομίζω να είναι πολλοί που να ασχολούνται με τέτοιες λεπτομέρειες.
 

Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
Το jriver αν θυμάμαι καλά έχει τρόπο για bass management.

Και πάλι όμως για κάτι πολύ οικονομικό είναι καλά. Γιατί να μπλέξεις με πολλά πολλά; Ούτως η άλλως στην κατηγορία που απευθύνεται σε νομίζω να είναι πολλοί που να ασχολούνται με τέτοιες λεπτομέρειες.
Οντως το Jriver έχει δυνατότητα να ρυθμιστούν όλα και για κάθε κανάλι ξεχωριστά.
 

Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
Νέο μοντέλο από την SMSL.....αν κρίνω από τον κωδικό (αλλά και τις φωτός από το εσωτερικό,το dac chip κλπ),μάλλον στην κατηγορία 800-1000 ευρώ.


 
Last edited:







Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.091
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top