Dali Concept 2

Μηνύματα
8
Reaction score
0
Μήπως κάποιος από εσάς έχει ακούσει ή διαβάσει για τα DALI CONCEPT 2 τα ηχεία γιατί σκέφτομαι σοβαρά να τα αγοράσω. Άλλωστε τα έχω ακούσει και μου άρεσαν, απλά θέλω και άλλες γνώμες. . Δέν τα έχω δεί σε κανένα τεστ . Αν κάποιος ξέρει κάτι ας μου πεί για να μην τα αγοράσω και αποδειχτεί ότι στην ίδια τιμή υπήρχε καλύτερο σύνολο δύο ηχείων.. Βέβαια αν αντι για αυτά μου προτείνετε και κάποια άλλα ευχαρίστως να ακούσω τις προτάσεις σας.Η τιμή των δύο είναι 300 ευρώ. Μέχρι 400 δίνω, παραπάνω δεν μπορώ και δεν θέλω αφού έχω περιορισμένες απαιτήσεις.
 

Μηνύματα
210
Reaction score
0
Φίλε μου τελικά κατέληξες σε αγορά ηχείων? Τα συγκεκριμένα αποτελούν επιλογές μου, και ψάχνω γνώμες! Με τι ενισχυτή τα οδηγείς?
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Από το site της Dali

DALI Concept 2

Compact Speaker of the Year!

Latest news about DALI Concept 2

The German Hi-Fi magazine "Stereoplay" granted DALI Concept 2 the "Stereoplay HIGHLIGHT" in a comparison test. The Concept 2 made a clear winner in front of six competitors - all in the price span between 270 and 380 Euro a pair.

και το τεστ
http://www.dali.dk/testwinner_stereo.pdf

Απ'ότι διακρίνω από το διάγραμμα απόκρισης συχνότητας έχει κάπως τονισμένα ψηλά και ίσως ακουστεί λαπρό σε ορισμένα συστήματα...

Επίσης η σύνθετη αντίσταση έχει ελάχιστη τιμή τα 4,6Ω και μάλιστα στην περιοχή των χαμηλών (λίγο πάνω από τα 100Ηz) οπότε καλό είναι να υπάρχει ένας ικανός ενισχυτής...

Αλλά η απόδοσή του είναι πολύ καλή απ'ότι λέει ο reviewer...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.639
Μηνύματα
2.870.384
Members
37.924
Νεότερο μέλος
daemon76
Top