DALI Oberon 7

Μηνύματα
37
Reaction score
1
Καλησπέρα,σκέφτομαι την αγορά των dali oberon 7 με ενισχυτή τον Cambridge Audio CXA81.
Λόγω της κατάστασης με τον covid δεν μπορώ να τα ακούσω,μήπως τα έχει κανείς να μου πει την εμπειρία του;
Θα τα διεγείρει ο ενισχυτής;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
καλησπέρα
σε γενικές γραμμές δεν νομίζω να σε απογοητεύσουν
είναι ένα safe ηχείο..... είχα κεντρικό και έχω ακούσει και αντίστοιχα βιβλιοθήκης
έχουν ξεκούραστο τουίτερ (με eq που τα ακουσα φυσικά)
στα υπόλοιπα με 2 x 7ιντσα που βλέπω να φοράνε τα συγκεκριμένα μπορεί ή να σου κάτσουν ωραία στον χώρο ή να σου μπουμπουνίζουν με ουρές

σε τι απόσταση θα τα έχεις από την θέση ακρόασης, σε τι χώρο(τμ)?
και σε τι στάθμες ακούς?
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
 

Μηνύματα
37
Reaction score
1
Ο χώρος είναι σαλόνι γύρω στα 25 τμ,απόσταση ακρόασης 2,8μ.
στάθμες χαμηλές - μεσαίες πιο σπάνια,είδη μουσικής απολα άλλα πιο πολύ ηλεκτρονική.
Θα ματσαρει καλά ο ενισχυτής;τα σηκώνει ο συγκεκριμένος;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Ο χώρος είναι σαλόνι γύρω στα 25 τμ,απόσταση ακρόασης 2,8μ.
στάθμες χαμηλές - μεσαίες πιο σπάνια,είδη μουσικής απολα άλλα πιο πολύ ηλεκτρονική.
Θα ματσαρει καλά ο ενισχυτής;τα σηκώνει ο συγκεκριμένος;
για μικροχαμηλές εντάσεις που θα ακούς δεν θα έχεις πρόβλημα
κάποια στιγμή που θα μπορέσεις όμως
εκμεταλλεύσου το sub output του ενισχυτή

θα κόψεις το δύσκολο φορτίο από τα ηχεία και θα πάει στο sub
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Σου έβαλα αυτά τα review γιατί αυτά που έχεις διαλέξει είναι πολύ καλή αγορά.
Αν χρειαστείς μόνο παραπάνω μπάσο θα κοιτάξεις κάποιο subwoofer.
 

Μηνύματα
37
Reaction score
1
για μικροχαμηλές εντάσεις που θα ακούς δεν θα έχεις πρόβλημα
κάποια στιγμή που θα μπορέσεις όμως
εκμεταλλεύσου το sub output του ενισχυτή

θα κόψεις το δύσκολο φορτίο από τα ηχεία και θα πάει στο sub
Λες να μένει από δύναμη ο ενισχυτής να κοιτάξω κανέναν πιο δυνατό;To sub θα το πάρω πολύ αργότερα
Σου έβαλα αυτά τα review γιατί αυτά που έχεις διαλέξει είναι πολύ καλή αγορά.
Αν χρειαστείς μόνο παραπάνω μπάσο θα κοιτάξεις κάποιο subwoofer.
Έτσι έχω διαβάσει στα reviews άλλα έχω έναν ενδοιασμό που δεν μπορώ να τα ακούσω
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Λες να μένει από δύναμη ο ενισχυτής να κοιτάξω κανέναν πιο δυνατό;To sub θα το πάρω πολύ αργότερα
αν ακούς σε νορμαλ εντάσεις όπως λες δεν θα εχεις θέμα....
φυσικά όπως έχει πει κ μια ψυχή εδώ μεσα
τα watt πολλοί τα εμισησαν....τα πολλά watt ουδείς :biggrin:
το βασικό όμως πρόβλημα που δεν ξέρω αν εχεις διάθεση να ακούσεις-συζητήσεις είναι ο χώρος και η ισοσταθμιση που πάντα χρειαζόμαστε....
 

Μηνύματα
27
Reaction score
26
Λες να μένει από δύναμη ο ενισχυτής να κοιτάξω κανέναν πιο δυνατό;To sub θα το πάρω πολύ αργότερα

Έτσι έχω διαβάσει στα reviews άλλα έχω έναν ενδοιασμό που δεν μπορώ να τα ακούσω
Τα dali oberon 7 τα έχω περίπου ένα χρόνο θέλουν δύναμη για να πάρεις το μέγιστο. Τα παίζω με nad C375BEE που αγόρασα από Amazon de στο χιλιάρικο γιατί εδώ είναι πολύ ακριβός.
 

Μηνύματα
37
Reaction score
1
αν ακούς σε νορμαλ εντάσεις όπως λες δεν θα εχεις θέμα....
φυσικά όπως έχει πει κ μια ψυχή εδώ μεσα
τα watt πολλοί τα εμισησαν....τα πολλά watt ουδείς :biggrin:
το βασικό όμως πρόβλημα που δεν ξέρω αν εχεις διάθεση να ακούσεις-συζητήσεις είναι ο χώρος και η ισοσταθμιση που πάντα χρειαζόμαστε....
Η αγορά και των δυο θα γίνει τώρα οπότε έλεγα να πάρω σε αυτά τα χρήματα ότι καλύτερο γίνεται.
Βεβαία αν είναι ο ενισχυτής ανεπαρκής στα watt η στα Ω με τα ηχεία να κοίταζα κάτι πιο δυνατό.
Έχω διαβάσει κατά καιρούς τα ποστ με τις ισοσταθμίσεις και την διαμόρφωση του χώρου άλλα αυτά θα τα αφήσω για αργότερα
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Η αγορά και των δυο θα γίνει τώρα οπότε έλεγα να πάρω σε αυτά τα χρήματα ότι καλύτερο γίνεται.
Βεβαία αν είναι ο ενισχυτής ανεπαρκής στα watt η στα Ω με τα ηχεία να κοίταζα κάτι πιο δυνατό.
Έχω διαβάσει κατά καιρούς τα ποστ με τις ισοσταθμίσεις και την διαμόρφωση του χώρου άλλα αυτά θα τα αφήσω για αργότερα
τον χώρο μπορείς να τον αφήσεις για αργότερα....η ισοσταθμιση όμως πάει παρέα με τον ενισχυτή ...εκτός κ αν παίζεις με πηγή το pc ...όποτε μπορείς να το αφήσεις για μετά με καμία άδεια dirac ή κάποιο εξωτερικό μοντουλ της minidsp ...που θα ανεβάσει το κόστος....

σε γενικές γραμμές subs επιτρέπεται να βάλεις ή παίζει παντόφλα;
 

Μηνύματα
37
Reaction score
1
Τα dali oberon 7 τα έχω περίπου ένα χρόνο θέλουν δύναμη για να πάρεις το μέγιστο. Τα παίζω με nad C375BEE που αγόρασα από Amazon de στο χιλιάρικο γιατί εδώ είναι πολύ ακριβός.
Λες να είναι μικρός ο cambridge;Από τα ηχεία είσαι ικανοποιημένος;
 


Μηνύματα
37
Reaction score
1
τον χώρο μπορείς να τον αφήσεις για αργότερα....η ισοσταθμιση όμως πάει παρέα με τον ενισχυτή ...εκτός κ αν παίζεις με πηγή το pc ...όποτε μπορείς να το αφήσεις για μετά με καμία άδεια dirac ή κάποιο εξωτερικό μοντουλ της minidsp ...που θα ανεβάσει το κόστος....

σε γενικές γραμμές subs επιτρέπεται να βάλεις ή παίζει παντόφλα;
Προς το παρών θα παίζω από το pc και αργότερα έλεγα να πάρω ένα network streamer.
Η ισοστάθμιση είναι δύσκολο κομμάτι για μένα θα χρειαστεί ειδικό,σωστά;Ενα sub στην θέση του υπάρχον της jbl 3.1 μπαίνει άνετα .
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Ο Nad C 375BEE όντως είναι καλύτερος από τον cambridge και σε watt αλλά η τιμή είναι διπλάσια.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
δες και αυτον...

 




Μηνύματα
37
Reaction score
1


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.119
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top