Daphile


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Καλό χρυσό το Daphile... το δοκίμασα καμιά βδομάδα (και το Volumio) σε virtual machines στο NAS αλλά δε με βόλεψε κανένα...
Όχι όμως επειδή δεν αξίζουν, απλά γιατί εγώ έψαχνα κάτι σαν τον roon server, να έχω δηλαδή σε ένα σημείο τακτοποιημένη τη "δισκοθήκη" μου από το NAS, μαζί με κάποια ιντερνετικά ραδιόφωνα και το spotify (το roon δεν έχει spotify...) και να ακούω όμως από άλλες συσκευές στο σπίτι (υπολογιστές, tablets) και όχι από τη συσκευή που είναι εγκατεστημένα.
Το Daphile (αλλά και το Volumio) είναι φτιαγμένα για να παίζουν μουσική από τη συσκευή που είναι εγκατεστημένα, απλά τηλεχειρίζονται μέσω browser από όποια άλλη συσκευή στο τοπικό δίκτυο θες.
Το αναφέρω απλά για να το έχουν υπόψιν τους όσοι θέλουν να το δοκιμάσουν... αν τους βολεύει έτσι, μια χαρά είναι.
Εγώ πάντως ξαναγύρισα όπως ήμουν... spotify (για streaming) και foobar (για τη "δισκοθήκη" και τα web radios) μαζί με τις αντίστοιχες εφαρμογές τους στο tablet...
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Κατι πηγε λαθος. Επιλεγω να κανει boot απο τον σκληρο και μου βγαζει system not found,και οταν παιζει απο το usb ανα δεκα περιπου λεπτα κρασαρει και κανει επανεκινηση
Ετοίμασε εκ νέου το usb stick με το αρχείο εγκατάστασης και κάνε απο την αρχή την εγκατάσταση επιλέγοντας αυτή τη φορά τον σκληρό δίσκο. Σε δύο μηχανήματα, στο nuc να τρέχει απο το usb stick και στο δεύτερο που τρέχει απο τον σκληρό δίσκο, δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα εδώ και πολύ καιρό που το χρησιμοποιώ.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.392
Reaction score
30.584
Διαβάζοντας τη συζήτηση, βλέποντας και το άβαταρ του συμφορουμίτη, δεν μπορεί να μη μου έρθει στο μυαλό η εικόνα του ...Τραμπάκουλα που προσπαθεί να καταλάβει πώς δουλεύει το τηλεκοντρόλ

...χαμός γίνεται ρε παιδίμ'... χαμός! Πράματα-θάματα.... τετράγωνα... τρίγωνα ...μμμππχχ... ρούμβοι...


 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Διαβάζοντας τη συζήτηση, βλέποντας και το άβαταρ του συμφορουμίτη, δεν μπορεί να μη μου έρθει στο μυαλό η εικόνα του ...Τραμπάκουλα που προσπαθεί να καταλάβει πώς δουλεύει το τηλεκοντρόλ

...χαμός γίνεται ρε παιδίμ'... χαμός! Πράματα-θάματα.... τετράγωνα... τρίγωνα ...μμμππχχ... ρούμβοι...


:roflmao::laugh: :thumbsup:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.948
Μάλιστα.
Οπότε για μένα δεν. Εγώ τα θέλω απλά. :)
Ανάβει, Play, τέλος.
Και να παιζ, όχι να μου σπάει τα @....

Αρκετά ασχολήθηκα όλα αυτά τα χρόνια. Βαρέθηκα, αξιολογώ το χρόνο μου αλλιώς πλέον.

Streamer και πάλι streamer.
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Σαν player έτσι παίζει αφού εγκατασταθεί. Ανάβω pc, παίζω μουσική. Αλλά ο wnet μου έβαλε μια ιδέα που προσπαθώ να δοκιμάσω... Χμμμ...
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Όχι όμως επειδή δεν αξίζουν, απλά γιατί εγώ έψαχνα κάτι σαν τον roon server, να έχω δηλαδή σε ένα σημείο τακτοποιημένη τη "δισκοθήκη" μου από το NAS, μαζί με κάποια ιντερνετικά ραδιόφωνα και το spotify (το roon δεν έχει spotify...) και να ακούω όμως από άλλες συσκευές στο σπίτι (υπολογιστές, tablets) και όχι από τη συσκευή που είναι εγκατεστημένα.
Το Daphile μπορεί να κάνει αυτό που θες, δηλαδή να λειτουργεί σαν server "σερβίροντας" μουσική σε διάφορους players DLNA ή και Chromecast.

Αρκεί βέβαια να ενεργοποιήσεις το αντίστοιχο plugin.
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Το Daphile μπορεί να κάνει αυτό που θες, δηλαδή να λειτουργεί σαν server "σερβίροντας" μουσική σε διάφορους players DLNA ή και Chromecast.

Αρκεί βέβαια να ενεργοποιήσεις το αντίστοιχο plugin.
Είχε πάρει το μάτι μου αυτή τη λειτουργία ( του server ), αλλά είχα την εντύπωση ότι οριζόταν κατά την εγκατάσταση. Χθες που είπα να εγκαταστήσω για να καθοδηγήσω, δεν το βρήκα και έτσι δεν είπα τίποτα.
Αν το έχεις δοκιμάσει, server daphile σε ένα pc και client daphile σε άλλο, έχει νόημα ή κρατάω το daphile ως Player με πρόσβαση στον σκληρό του δεύτερου pc ( οπως τώρα )?
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Το αν θα το χρησιμοποιήσεις σαν standalone player ή σα server εξαρτάται από το τι θες να κάνεις, τι σε βολεύει, αλλά και τι hardware διαθέτεις.

Π.χ εγώ χρησιμοποιώ Daphile σε PC σε ρόλο server και σαν renderer ένα Rpi3 me picoreplayer (επίσης LMS).

Χρησιμοποιώ επίσης LMS στο ΝΑS και σαν renderer ένα Chromecast audio. κτλ. κτλ.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Το Daphile μπορεί να κάνει αυτό που θες, δηλαδή να λειτουργεί σαν server "σερβίροντας" μουσική σε διάφορους players DLNA ή και Chromecast.

Αρκεί βέβαια να ενεργοποιήσεις το αντίστοιχο plugin.
Ωπς...
δεν το έχω σβήσει, είναι ακόμα στο δίσκο, αν σαν player μπορεί να είναι άλλο pc θα του δώσω την ευκαιρία του! πιο προσεκτικά αυτή τη φορά.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
από User Interface ....άστα να πάνε όμως....
είναι δυνατόν να πρέπει να κάνεις restart για να "σώσεις" ένα network drive;;

τέλος πάντων, υπομονή, ας μη γίνομαι γκρινιάρης :p .... τζάμπα software είναι...

daphile.JPG
 


A

amoustakas

Guest
από User Interface ....άστα να πάνε όμως....
είναι δυνατόν να πρέπει να κάνεις restart για να "σώσεις" ένα network drive;;

τέλος πάντων, υπομονή, ας μη γίνομαι γκρινιάρης :p .... τζάμπα software είναι...

View attachment 147253
Το Daphile μόνο που το βλέπω καταλαβαίνω ότι δεν κάνει για άσχετους. Το volumio σε οδηγεί μόνο του.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top