DC Τάση στην έξοδο τελικού.

Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.395

Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Μόνο πρόβλημα μπορεί να σου δημιουργήσει η έξτρα γείωση.
Γιαννο, ελπιζω να το εγραψες αυτο πανω σε καποια βιασυνη σου !

Το σωστοτερο κατα την γνωμη μου ειναι , εαν δεν γνωριζεις το πως θα φτιαξεις μια εξτρα γειωση, τοτε αυτη μπορει να σου δημιουργησει προβλημα.

Η γειωση ειναι απαραιτητη για την προστασια μας !!!
 

Μηνύματα
27.217
Reaction score
25.191
Κωστή το έχουμε συζητήσει οι δυο μας στο παρελθόν το θέμα. Άλλο τι κάνουμε εμείς και άλλο τι κάνει ο κάθε χρήστης που δεν είναι και ηλεκτρονικός στο κάτω κάτω.
 






Μηνύματα
15
Reaction score
12
Η ερωτησ εγινε γιατι εχω θεμα με τον ενισχυτη προφανως θελει ρυθμισμα το dc offset καθως εχω 65 mv και στα δυο καναλια και χωρις το προ επανω με αποτελεσμα να μου καταστρεφει τα γουφερ
 

Μηνύματα
27.217
Reaction score
25.191
Οι πιο πολλοί παντως δίνουν αποδεκτό όριο τα 50mV.
Δεν είναι αποδεκτό όριο τα 50mv.
Σε καμία περίπτωση. Καίει μεγάφωνα. Ιδίως μικρά Mid,tweeters.
Γούφερ δεν καταστρέφει , αλλά αν μείνει κάμποση ώρα ανοιχτός ο ενισχυτής χωρίς σήμα μπορεί να ψιλοψήσει και woofer.
Σαφώς και θέλει ρύθμιση.
Ποιός ενισχυτής είναι?
 

Μηνύματα
15
Reaction score
12
ειναι ο ba-3 nelson pass ,diy φυσικα
σχεδον καθε μερα ακουω 4 - 5 ωρες οποτε ναι μπορει να ευθυνεται αυτος για τις ζημιες στα γουφερ
τα ηχεια ειιναι τα proac 3.8 και μου εχει φαει τρια γουφερ απο τα 4 με διακοπη στο πηνειο
 

Μηνύματα
27.217
Reaction score
25.191
Τα κράταγε τέρμα έξω ή μέσα?
Λογικό .
Ρύθμισε dc offset και bias και πάλι dc offset και bias και πάλι dc offset.
 

Μηνύματα
15
Reaction score
12
θα γινουν ολα απο την αρχη απλα ειναι λιγο μπελαλιδικος
με 65mv δεν φαινοταν να τα κραταει εξω αλλα δεν το ειχα προσεξει και πολυ να πω την αληθεια
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Σε καμία περίπτωση δεν θα γίνει ζημιά.
Δεν είναι αποδεκτό όριο τα 50mv.
Σε καμία περίπτωση. Καίει μεγάφωνα. Ιδίως μικρά Mid,tweeters.
Γούφερ δεν καταστρέφει , αλλά αν μείνει κάμποση ώρα ανοιχτός ο ενισχυτής χωρίς σήμα μπορεί να ψιλοψήσει και woofer.
Σε κάθε περίπτωση τα mid και τα tweeters έχουν μπροστά πυκνωτή οπότε δεν φτάνει DC τάση σε αυτά, άρα και αποκλείεται περίπτωση καταστροφής τους. Μόνο με ισχυρό παλμό από ταλάντωση αρκετών volts μπορεί να γίνει. Τα λίγα χιλιοστά του volt είναι άκακα.
Πόσο μάλλον στα woofers. Εκεί τα 50 ή τα τα 60 χιλιοστά του volt δεν έχουν την παραμικρή επίδραση.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Η έξω θα τα κρατάει ή μέσα. Ανάλογα ποιός κλάδος υπερισχύει .
Ούτε μέσα, ούτε έξω. Μιλάμε για τάση DC που θα έχει στιγμιαία επίδραση στην κίνηση του μεγαφώνου. Αμέσως μετά θα επανέλθει στη θέση ισορροπίας ο κώνος.
Εύκολα γίνεται αντιληπτό το παραπάνω ακόμα και με το 1,5 volts της τάσης μιας μπαταρίας
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.585
Μηνύματα
2.866.439
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top