Denon με DVI μονο 249€???

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Νεα σειρα DVD players απο την Denon.
Denon DVD-1910 με εξοδο DVI και Faroudja στα 576ρ-720ρ-1080ι
Tiμη 249€


Denon DVD-2910 με DVI &HDMI FL2310
799€


Denon DVD-3910 DVI&HDMI FL2310
1299€
 

Μηνύματα
2.886
Reaction score
50
Δείχνουν πολύ ενδιαφέρουσες προτάσεις! Ειδικά το 1910 φαίνεται "ιδανικό" για τη χαμηλή κατηγορία τιμής, χωρίς όμως και πολλούς συμβιβασμούς! Έχουμε άλλες πληροφορίες, πότε έρχονται Ελλάδα, οι τιμές είναι αντιπροσωπείας ή κάποιες υποθέσεις με βάσεις τιμές εξωτερικού, επίσης θα είναι region-free...?
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Μανο , οι συσκευες αναμενονται Οκτωβριο, οι τιμες ειναι Γερμανιας αλλα δεν νομιζω πως θα εχουμε μεγαλες διαφορες.
Οσο για το σπασιμο...η Κινοτεχνικη μαλλον μας εχει καλοσυνηθισει.
:D
 

Μηνύματα
1.159
Reaction score
5
Ανδρέα,

Όπως γνωρίζεις..... η φρικτή ασυμβατότητα του yamakawa 365 με τον Infocus Screenplay 4805 τσακίζει νεύρα.... :evil:

Έτσι λοιπόν, το Denon DVD-1910 για μένα είναι υπέροχα νέα σε υπέροχη τιμή.

2 ερωτήσεις μελλοντικές (διότι δεν μπορούμε να γνωρίζουμε από τώρα).

1) Θα έχει αντίστοιχα καλή εικόνα με το yamakawa? :?:
2) Θα κοστίζει όντως όσο γράφεις στο μήνυμα σου? :?:
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Καλως τον!
Μετα απο πολυ σκεψη οι απαντησεις στα ερωτηματα σου ειναι:
1.Που θες να ξερω? :lol:
2.Που θες να ξερω? :lol:

Ειλικρινα τωρα, η Denon μας εχει συνηθισει σε πολυ καλες υλοποιησεις και δεν νομιζω να απογοητευτεις ουτε στο θεμα της τιμης.
Θα ελεγα πως ειναι οτι ακριβως χρειαζεσαι.
 

Μηνύματα
1.159
Reaction score
5
Θα ελεγα πως ειναι οτι ακριβως χρειαζεσαι.

Για να ηρεμήσουν τα νεύρα μου και να μην αλλάζω κάθε τρεις και λίγο μπαταρίες στο τηλεκοντρόλ του yamakawa από τα πολλά πατήματα v.mode :wink:
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Να πω την φτωχη αληθεια, οταν περναγα αυτο το θεμα στο μυαλο μου ειχα τους κατοχους 4805 :D
 

Μηνύματα
2.886
Reaction score
50
Αν δεν κάνω λάθος, νομίζω ότι το 3910 έχει και Denon link. Αλήθεια η Denon δεν υποστηρίζει το i-link? Μπορεί το D-link να έχει ίδια "χαρακτηριστικά" και "απόδοση" (κάτι που δε γνωρίζω προσωπικά, μια υπόθεση κάνω), όμως είναι και λίγο "περιοριστικό", εφόσον αφορά ενισχυτές Denon. Αντίθετα το i-link είναι, νομίζω, πιο ευρέως διαδεδομένο. Αλήθεια, πώς και ακολουθεί τέτοια πολιτική η Denon, στο θέμα αυτό?
 


Μηνύματα
1.159
Reaction score
5
Είναι στιγμές που ο συνδιασμός yamakawa-infocus κλειδώνει μετά από 5 λεπτά προσπάθεια αλλά είναι και στιγμές που μουλαρώνει και κάνει κανα μισάωρο να βρει την ανάλυση που θέλω.....

Οπότε με το που κυκλοφορήσουν τα ανωτέρω μοντέλα ..... ΘΕΛΩ ΝΑ είμαι ο πρώτος που θα το μάθει :wink:

Θέλω ένα Fu****ing zeppelin πάνω από το σπίτι μου να μου λέει ότι είναι διαθέσιμα προς αγορά διότι το yamakawa σε λίγο καιρό το βλέπω να γίνεται Γαμαkawa......

Kisses
 

Μηνύματα
47
Reaction score
0
Μανο το 3910 εχει σιγουρα i-link εξοδους.Στο site της Denon αναφερει οτι εχει iee 1394 outputs for pcm & dsd οι οποιες θα εχουν και ειδικο συστημα χρονισμου απο την Denon.Tο 3910 μοιαζει πολυ κοντα στο τελειο.
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Αρκεί να μην κάνουν τα "τρελά" όπως το Α11! :( :(

Και βέβαια η Κινοτεχνική να δίνει άμεσες λύσεις σε τέτοια φαινόμενα!!!! :? :? :?
 



Μηνύματα
206
Reaction score
0
Μονο στη dvi (1910) και hdmi (3910) εχουμε 480p/720p/1080i
και οχι στη component.

Eπωνυμο player που να κανει upsaling στην component δεν γνωριζω.
Upscaling αν δεν κανω λαθος κανουν τα player που εχουν sigma chip τυπου yamakawa, momitsu ....
 


Μηνύματα
7
Reaction score
0
:? Για άλλη μια φορά η DENON ξεπέρασε τον εαυτό της!!!!!!!!!!!!!

Το νέο της DVD 3910 συνεχίζει την παράδοση στα προβλήματα του παρουσίασε και το προυγούμενο μοντέλο της το Α11.

Εχει και αυτό το πρόβλημα ΜΑCROBLOKING!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Για περισότερες πληροφορίες μπορείτε να ψάξετε στο φόρουμ AVSFORUM.com.


...και ένα παράδειγμα


------
Faroudja FLI-23xx Problems? (Denon 3910, Zenith DVB318 Issues)

I posted this over in the thread about "macroblocking" in the Denon 3910 and it got lost, so here it is on it's own:

----

I'm seeing an issue that I believe is an inherent deinterlacing and/or chroma bandwidth artifact in the Faroudja FLI-23xx chips. The reason I say this is that I've noticed it now in the Denon 5900, the 3910, and the Zenith DVB318. It manifests as swarming light pinkish or magenta blotchiness in areas of monochromatic color. Gray or beige tones show it the worst. Although I've seen this problem on a large number of discs, there are two scenes in particular I use as a test:

* Hulk: Chapter 23 ("Desert Fury") at time marker 1:37:33. As Hulk slides down the sand dunes and runs across the shadowed face of a dune, there is pink blotchiness all over the sand.

* Lawrence of Arabia Superbit: Disc One, Chapter 14 at time marker 52:32. As Lawrence walks away from the camera into the dunes at night, there is pink blotchiness swarming all through the blowing sand in the foreground.

These are but two examples. On the Denons it was much less noticable on 480p component, and worse on DVI output at any resolution. I could eliminate it completely by switching to interlaced component output. On the Zenith the problem is equally noticable on both component and DVI outputs at any resolution. Since the Zenith doesn't output interlaced video on component I couldn't test it. Viewing these same scenes with the Pioneer DV-59AVi showed NO TRACE of blotchiness. NONE. All players were calibrated separately with DVE. My display is an ISF calibrated Hitachi 57SWX20B CRT RPTV.

I'd be interested in hearing opinions and observations regarding this problem, because make no mistake, it *is* a problem.


__________________
My DVD Collection



Last edited by dpippel on 09-15-04 at 08:16 PM
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.693
Μηνύματα
2.870.120
Members
37.945
Νεότερο μέλος
daemon76
Top