Denon x2500h ερώτηση

Μηνύματα
22
Reaction score
3
Καλημέρα σε όλους. Έχω αγοράσει αυτόν τον ενισχυτή καινούργιο με την προϋπόθεση μόνο και μόνο του Dolby Atmos. Το σαλόνι μου είναι μεγάλο όμως ο χώρος ακρόασης είναι κοντινός. Δηλαδή τα πράγματα είναι σεταρισμενα σε μία απόσταση θέασης τα 2,5 M. Εχω τον ενισχυτή αυτον 5 χρόνια στη κατοχή μου. Για atmos εχω δυο δορυφορους bose. Εχει αρχίσει κ δε με ικανοποιεί ομως. Τι πρέπει να κάνω να αλλάξω ενισχυτή να αλλάξω ηχεία Μόνο Ή και τα δύο για να έχω καλύτερο ήχο? Από ότι βλέπω Εντωμεταξύ οι ενισχυτές έχουνε ξεφύγει και ένας νέος ενισχυτής θα μου κοστίσει περί των 2.000 ευρώ πιστεύεται Ότι αξίζει?
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Μαντευοντας γιατι δεν προσδιοριζεις τι δε σου αρεσει πλεον αρα πριν σου αρεσε , μαλλον ολα ...
Πες διαστασεις χωρου αποστασεις ακροασης , μια κατοψη και το βασικοτερο μπατζετ για να μην μιλαμε αοριστα...
 

Μηνύματα
22
Reaction score
3
Το ότι δεν μου αρέσει πλέον έπαιξε βασικό ρόλο το ότι άκουσα σε φιλικό σπίτι έναν marantz Cinema 50....
 

Μηνύματα
22
Reaction score
3
4.30x4.30 είναι στημένο μαζι με τα πισω ηχεια σου μετραω. Αλλα το σαλονι ολο ςιναι 60 τετραγ. Μπατζετ δε ξέρω τι πρέπει να αλλάξω .οποτε τι να σου πω
 

Μηνύματα
7.230
Reaction score
4.613
Εάν θες γράψε ολα τα ηχεία και τα σαμπ πουείχε ο φίλος σου στο σύστημα που σ άρεσε
Γράψε και τι ηχεία εχρις εσυ
Ας ξεκινήσουμε από αυτό
 

Μηνύματα
22
Reaction score
3
Του φίλου ηταν η svs 1000 pro sub x2 και τα svs 3 δρομων ολη η σειρά.

Τα δικα μου ειναι ολη Klipsch rp σειρα με δυο 12" sub και 2 δορυφορους bose επανω μεση
 

Μηνύματα
7.230
Reaction score
4.613
Έχεις σκεφτεί να φωνάξεις πχ τον κάστρουνη να στα ρυθμίσει και να τα καλιμπραρει?
 

Μηνύματα
22
Reaction score
3
Οχι τι είναι αυτός? Εγω φοβάμαι (απο την αρχή κιόλας το φοβόμουν απλά δεν είχα τη δυνατότητα να δώσω παραπάνω χρήματα για ενισχυτή)οτι ο ενισχυτής είναι entry level μικρός και σε βαττ κ σε ποιότητα. Τα ηχεία μου μαρεσουν πολυ ακουστικά. Οποτε θεωρω οτι μαλλον αυτό φταίει. Τη μεγαλύτερη διαφορά την είδα στην ουσία στο Atmos μαλλον εκεί υστερούν πάρα πολύ τα bose
 

Μηνύματα
7.230
Reaction score
4.613
Ολα παίζουν ρόλο .
Η πιο φθηνή αναβάθμιση είναι αυτή εφόσον ειπες ότι δεν θες να δώσεις χρήματα
Θεωρώ ότι θα σε καθοδηγήσει σωστά τι πρέπει να κάνεις
 

Μηνύματα
1.395
Reaction score
2.793
Πολλά πράγματα αόριστα και μάλλον κατά την ταπεινή μου προσωπική άποψη έχεις βγάλει λάθος συμπέρασμα.
Μπορεί για παράδειγμα ο φίλος σου να μπούσταρε τις εντάσεις των ηχείων atmos. Μπορεί ο χώρος του να ευνοεί καλύτερα τη γενική ηχητική, μπορεί να έχει μικρότερο ύψος ταβανιού. Μπορεί εσύ να μην έχεις κάνει σωστά ισοστάθμιση, μπορεί να χρησιμοποιείς λάθος preset, πολλά μπορούν, αν θες να κάνεις σύγκριση με του φίλου σου, ρώτα τον αν έχει πειράξει μετά την ισοστάθμιση τις στάθμες των ηχείων, την ταινία που λες ότι σου άρεσε καλύτερα στου φίλου σου, έβαλες κι εσύ την ίδια; Στους δύο χώρους την ακούσατε στην ίδια ένταση; Εχετε την ίδια απόσταση ακρόασης ως προς το μήκος αλλά και ύψος;
Προσπαθώ να σου πω ότι για να πεις ότι ένα σύστημα που εσύ λες ότι ακούστηκε καλύτερα απ το δικό σου, θα πρέπει να ισχύουν οι ίδιες συνθήκες για να γίνει μία αξιοπρεπή και σωστή σύγκριση.
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.558
Μηνύματα
2.864.334
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top