desktop ενεργά με XLR - σύνδεση με PC;

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
στο ίδιο σάιτ, τα passive LS50 ήταν not recommended
δεν ξέρω πόσο βελτίωση μπορεί να έχει το LSX όσον αφορά μονάδες ή από τα ηλεκτρονικά του

δε διαφωνώ μαζί σου, απλά κάνω τον αντίλογο

θα ξαναδώ τις προτάσεις σου :thumbsup:
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.851
Reaction score
4.596
Ως ερωτήματα περισσότερο, διότι είχα διαφορετική άποψη. Τα ομοαξονικά δεν έχουν πλεονέκτημα έναντι των κλασικών σε μεσαίες αποστασεις και μεσαίους προς μεγάλους χώρους (πχ σαλόνι);
Προφανώς ο Κώστας ξέρει τι γραφει αλλά δεν θα ήταν φτηνότερο για τον φίλο να αγοράσει ένα διδρομο ηχειο, το οποίο θα στήσει με γνώμονα το ον αξίς στο γραφείο του;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
. Τα ομοαξονικά δεν έχουν πλεονέκτημα έναντι των κλασικών σε μεσαίες αποστασεις και μεσαίους προς μεγάλους χώρους (πχ σαλόνι);
Ναι, λόγω της ομοιογένειας της έμμεσης.
δεν θα ήταν φτηνότερο για τον φίλο να αγοράσει ένα διδρομο ηχειο, το οποίο θα στήσει με γνώμονα το ον αξίς στο γραφείο του;
Ναι.
Τα ομοαξονικά της τζενελεκ είναι πιο ακριβά από τα τυπικά διδρομα.
Αν και ακριβό, ωστόσο αξίζει να δείτε πόσο υποδειγματικο είναι όχι μόνο στον κατακόρυφο άξονα, παντου:


Το κεφ ως ομοαξονικο έχει εξαιρετική οφ αξις απόκριση, αλλά δεν είναι άριστης τονικής ισορροπίας, θέλει επειγόντως ισοστάθμιση :


Για μη ομοαξονικο, το 310 έχει εξαιρετική εικόνα στον κατακόρυφο αξονα:


Αν φτάνουν τα λεφτά σου, πάνε.
 
Last edited:

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.851
Reaction score
4.596
Υπάρχει αυτό στις αγγελίες:


Το οποίο ο χριστιανός τα πουλάει 40% κάτω από την σημερινή τιμή τους. Προσωπικά θα τα αγόραζα αν δεν ήμουν κολλημένος με συγκεκριμένο μοντέλο.

Νομίζω ότι υπερκαλύπτουν τον οποιονδήποτε θέλει ένα desktop setup αξιωσεων.
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Για μη ομοαξονικο, το 310 έχει εξαιρετική εικόνα στον κατακόρυφο αξονα:


Αν φτάνουν τα λεφτά σου, πάνε.
Υπάρχει αυτό στις αγγελίες:


Το οποίο ο χριστιανός τα πουλάει 40% κάτω από την σημερινή τιμή τους. Προσωπικά θα τα αγόραζα αν δεν ήμουν κολλημένος με συγκεκριμένο μοντέλο.

Νομίζω ότι υπερκαλύπτουν τον οποιονδήποτε θέλει ένα desktop setup αξιωσεων.
ενδιαφέροντα
(από διαφοερετική άποψη το καθένα, το 310 για αυτό που είναι και το V8 για την τιμή που δίνεται)
αλλά έλεγα να τα βάλω πάνω στο γραφείο, οριακά θα με πάρει για 5 ίντσες woofer,

αλλιώς υπάρχει (νομίζω ακόμη) και άλλη καλή πρόταση στις αγγελίες για ομοαξονικά από Θεσσαλονίκη


EDIT
το βρήκα
https://www.avsite.gr/forum/threads/tannoy-gold-7-πωλουνται.182405/
 
Last edited:

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
ok,
τελικά το Presonus Audiobox iOne ήρθε,

σαν DAC είναι plug and play, και με linux και με windows 10
(για τις επιπλέον λειτουργίες υπάρχουν drivers για win, δεν τις χρειάζομαι)

τροφοδοσία έχει από το ίδιο καλώδιο USB που περνάει το σήμα,
ωραίο, μικρό, οικονομικό

τα φθηνά ακουστικά που έχω, ακούγονται πολύ καλύτερα συνδεδεμένα σε αυτό
σε σχέση με τη σύνδεση στο PC ή την ηχομπάρα της οθόνης του PC,
φαντάζομαι λόγω (έστω υποτυπώδη) ενισχυτή ακουστικών στο presonus
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
τα πρώτα ενεργά και για μένα
μετά από τόση πλύση εγκεφάλου :gotcha:


Screenshot from 2021-04-04 19-41-29.png

από κάτω βλέπετε απομίμηση W371A SAM™ Woofer System,

θα διαβάσω συμπυκωμένη γνώση από απόδραση σε παράλληλο σύμπαν από @Bhutia
και είμαι σετ :tongue:
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
και ένα update
δεν θα πω κάτι καινούριο,
αλλά ίσως ενδιαφέρει κάποιον που σκέφτεται για παρόμοιο setup

έχουμε λοιπόν,


Genelec 8020D
nearfield ενεργά ηχεία με woofer 4"
70 cm απόσταση μεταξύ τους, απόσταση ακρόασης 70-90 cm αναλόγως πόσο πίσω θα γείρω
ακροάσεις

ήδη μόνα τους παίζουν πολύ καλύτερο χαμηλό από τα ηχεία δαπέδου στο σαλόνι
(εντάξει απεριποίητος χώρος, τοποθέτηση χωρίς ψάξιμο, μεγάλη απόσταση κλπ αλλά το αποτέλεσμα μετράει),


Genelec 7040
σαμπ με "γουφεράκι" 6.5"
προτιμήθηκε για την ευκολία συνέργειας με τους δορυφόρους
και για το στενό μέγεθος που επιτρέπει την τοποθέτηση στο στενό σχετικά χώρο κάτω από το γραφείο

απόσταση από τα αυτιά μου ελαφρά μεγαλύτερη από τα ηχεία, είναι αριστερά από τα πόδια μου
ρύθμιση φάσης με τις οδηγίες στο βιβλιαράκι
και φύγαμε

περιττό να πω ότι η διαφορά είναι μέρα με τη νύχτα, είναι απίστευτη η βελτίωση αν και μόνα τους τα ηχεία στην μικρή απόσταση που άκουγα, πίστευα ότι ελάχιστα τους λείπανε



μερικές παρατηρήσεις

- για χρόνια ήμουνα οπαδός της άποψης ότι τα σαμπ δεν κάνουν για μουσική, και λέω "οπαδός" γιατί δεν είχα τη γνώση ούτε την εμπειρία, απλά πίστευα αυτό που μου άρεσε ή μου φαινότανε πιστευτό

τώρα αναρωτιέμαι τι άκουγα τόσα χρόνια


- περίπου ίδια άποψη είχα και για τα ενεργά monitor ηχεία, δηλαδή διάβαζα ότι είναι αναλυτικά, κουραστικά κλπ και πίστευα ότι έτσι είναι

έχω συμπληρώσει κάμποσα 3ωρα και 4ωρα συνεχούς ακρόασης, και θέλω και άλλο, μακάρι να είχα χρόνο,
παρότι η μουσική που ακούω σε μεγάλο ποσοστό έχει χάλια παραγωγές (όλο το ροκ σχεδόν με ιδιαίτερη πρτίμηση σε παλιά πράματα)

( η μόνη κούραση είναι στη μέση μου από την κ%λοκαρέκλα γραφείου που έχω,
μα κανείς να μην πει ότι μέρος του μπάτζετ πρέπει να πάει σε καρέκλα ακρόασης; και το παίζετε γνώστες; :tongue: )


- αυτό που με εντυπωσίασε περισσότερο από το σαμπ είναι ότι ενώ προσέθεσε πολύ περιεχόμενο στη μουσική είναι σαν να μην υπάρχει, θα ορκιζόμουνα ότι όλες αυτές οι χαμηλές συχνότητες βγαίνουν από τα ηχεία πάνω στο γραφείο




ευχαριστώ όσους βοηθήσανε, ευχαριστώ επίσης όσους μας ζαλίσανε με τα ενεργά ηχεία και τα σαμπς, ευχαριστώ και τον αυτιά που λέγε λέγε και εξηγώντας κάποια πράματα με έπεισε στο τέλος


τέλος υπάρχουν κάποιες ιδέες για την αναβάθμιση στο σαλόνι, αλλά ο πήχυς έχει ανέβει πλέον, όσο και αν φαίνεται παράξενο
 

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.716
και ένα update
δεν θα πω κάτι καινούριο,
αλλά ίσως ενδιαφέρει κάποιον που σκέφτεται για παρόμοιο setup

έχουμε λοιπόν,


Genelec 8020D
nearfield ενεργά ηχεία με woofer 4"
70 cm απόσταση μεταξύ τους, απόσταση ακρόασης 70-90 cm αναλόγως πόσο πίσω θα γείρω
ακροάσεις

ήδη μόνα τους παίζουν πολύ καλύτερο χαμηλό από τα ηχεία δαπέδου στο σαλόνι
(εντάξει απεριποίητος χώρος, τοποθέτηση χωρίς ψάξιμο, μεγάλη απόσταση κλπ αλλά το αποτέλεσμα μετράει),


Genelec 7040
σαμπ με "γουφεράκι" 6.5"
προτιμήθηκε για την ευκολία συνέργειας με τους δορυφόρους
και για το στενό μέγεθος που επιτρέπει την τοποθέτηση στο στενό σχετικά χώρο κάτω από το γραφείο

απόσταση από τα αυτιά μου ελαφρά μεγαλύτερη από τα ηχεία, είναι αριστερά από τα πόδια μου
ρύθμιση φάσης με τις οδηγίες στο βιβλιαράκι
και φύγαμε

περιττό να πω ότι η διαφορά είναι μέρα με τη νύχτα, είναι απίστευτη η βελτίωση αν και μόνα τους τα ηχεία στην μικρή απόσταση που άκουγα, πίστευα ότι ελάχιστα τους λείπανε



μερικές παρατηρήσεις

- για χρόνια ήμουνα οπαδός της άποψης ότι τα σαμπ δεν κάνουν για μουσική, και λέω "οπαδός" γιατί δεν είχα τη γνώση ούτε την εμπειρία, απλά πίστευα αυτό που μου άρεσε ή μου φαινότανε πιστευτό

τώρα αναρωτιέμαι τι άκουγα τόσα χρόνια


- περίπου ίδια άποψη είχα και για τα ενεργά monitor ηχεία, δηλαδή διάβαζα ότι είναι αναλυτικά, κουραστικά κλπ και πίστευα ότι έτσι είναι

έχω συμπληρώσει κάμποσα 3ωρα και 4ωρα συνεχούς ακρόασης, και θέλω και άλλο, μακάρι να είχα χρόνο,
παρότι η μουσική που ακούω σε μεγάλο ποσοστό έχει χάλια παραγωγές (όλο το ροκ σχεδόν με ιδιαίτερη πρτίμηση σε παλιά πράματα)

( η μόνη κούραση είναι στη μέση μου από την κ%λοκαρέκλα γραφείου που έχω,
μα κανείς να μην πει ότι μέρος του μπάτζετ πρέπει να πάει σε καρέκλα ακρόασης; και το παίζετε γνώστες; :tongue: )


- αυτό που με εντυπωσίασε περισσότερο από το σαμπ είναι ότι ενώ προσέθεσε πολύ περιεχόμενο στη μουσική είναι σαν να μην υπάρχει, θα ορκιζόμουνα ότι όλες αυτές οι χαμηλές συχνότητες βγαίνουν από τα ηχεία πάνω στο γραφείο




ευχαριστώ όσους βοηθήσανε, ευχαριστώ επίσης όσους μας ζαλίσανε με τα ενεργά ηχεία και τα σαμπς, ευχαριστώ και τον αυτιά που λέγε λέγε και εξηγώντας κάποια πράματα με έπεισε στο τέλος


τέλος υπάρχουν κάποιες ιδέες για την αναβάθμιση στο σαλόνι, αλλά ο πήχυς έχει ανέβει πλέον, όσο και αν φαίνεται παράξενο
Όλα καλά πήγανε.
Γενικά τα subs βοηθάνε. Και λέω subs όχι sub. Το 1 είναι τρομερή βελτίωση σε σχέση με κανένα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
και ένα update
δεν θα πω κάτι καινούριο,
αλλά ίσως ενδιαφέρει κάποιον που σκέφτεται για παρόμοιο setup

έχουμε λοιπόν,


Genelec 8020D
nearfield ενεργά ηχεία με woofer 4"
70 cm απόσταση μεταξύ τους, απόσταση ακρόασης 70-90 cm αναλόγως πόσο πίσω θα γείρω
ακροάσεις

ήδη μόνα τους παίζουν πολύ καλύτερο χαμηλό από τα ηχεία δαπέδου στο σαλόνι
(εντάξει απεριποίητος χώρος, τοποθέτηση χωρίς ψάξιμο, μεγάλη απόσταση κλπ αλλά το αποτέλεσμα μετράει),


Genelec 7040
σαμπ με "γουφεράκι" 6.5"
προτιμήθηκε για την ευκολία συνέργειας με τους δορυφόρους
και για το στενό μέγεθος που επιτρέπει την τοποθέτηση στο στενό σχετικά χώρο κάτω από το γραφείο

απόσταση από τα αυτιά μου ελαφρά μεγαλύτερη από τα ηχεία, είναι αριστερά από τα πόδια μου
ρύθμιση φάσης με τις οδηγίες στο βιβλιαράκι
και φύγαμε

περιττό να πω ότι η διαφορά είναι μέρα με τη νύχτα, είναι απίστευτη η βελτίωση αν και μόνα τους τα ηχεία στην μικρή απόσταση που άκουγα, πίστευα ότι ελάχιστα τους λείπανε



μερικές παρατηρήσεις

- για χρόνια ήμουνα οπαδός της άποψης ότι τα σαμπ δεν κάνουν για μουσική, και λέω "οπαδός" γιατί δεν είχα τη γνώση ούτε την εμπειρία, απλά πίστευα αυτό που μου άρεσε ή μου φαινότανε πιστευτό

τώρα αναρωτιέμαι τι άκουγα τόσα χρόνια


- περίπου ίδια άποψη είχα και για τα ενεργά monitor ηχεία, δηλαδή διάβαζα ότι είναι αναλυτικά, κουραστικά κλπ και πίστευα ότι έτσι είναι

έχω συμπληρώσει κάμποσα 3ωρα και 4ωρα συνεχούς ακρόασης, και θέλω και άλλο, μακάρι να είχα χρόνο,
παρότι η μουσική που ακούω σε μεγάλο ποσοστό έχει χάλια παραγωγές (όλο το ροκ σχεδόν με ιδιαίτερη πρτίμηση σε παλιά πράματα)

( η μόνη κούραση είναι στη μέση μου από την κ%λοκαρέκλα γραφείου που έχω,
μα κανείς να μην πει ότι μέρος του μπάτζετ πρέπει να πάει σε καρέκλα ακρόασης; και το παίζετε γνώστες; :tongue: )


- αυτό που με εντυπωσίασε περισσότερο από το σαμπ είναι ότι ενώ προσέθεσε πολύ περιεχόμενο στη μουσική είναι σαν να μην υπάρχει, θα ορκιζόμουνα ότι όλες αυτές οι χαμηλές συχνότητες βγαίνουν από τα ηχεία πάνω στο γραφείο




ευχαριστώ όσους βοηθήσανε, ευχαριστώ επίσης όσους μας ζαλίσανε με τα ενεργά ηχεία και τα σαμπς, ευχαριστώ και τον αυτιά που λέγε λέγε και εξηγώντας κάποια πράματα με έπεισε στο τέλος


τέλος υπάρχουν κάποιες ιδέες για την αναβάθμιση στο σαλόνι, αλλά ο πήχυς έχει ανέβει πλέον, όσο και αν φαίνεται παράξενο
:drinks:
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
μόλις έκλεισα 5ωρο συνεχόμενης ακρόασης, non stop,
μακάρι να είχα και άλλο χρόνο

απορώ ποιος ******* είπε
ότι τα ενεργά monitors είναι αναλυτικά και κουραστικά για ακρόαση μουσικής και
ότι τα subs δεν κάνουν για μουσική

και απορώ γιατί το πίστευα τόσα χρόνια

τουλάχιστον πλέον έμαθα κάτι, για την πιθανή αναβάθμιση του "μεγάλου" συστήματος
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.062
απορώ ποιος ******* είπε
ότι τα ενεργά monitors είναι αναλυτικά και κουραστικά για ακρόαση μουσικής και
ότι τα subs δεν κάνουν για μουσική
να σου κάνω λίστα...? :biggrin:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
απορώ ποιος ******* είπε
ότι τα ενεργά monitors είναι αναλυτικά και κουραστικά για ακρόαση μουσικής και
ότι τα subs δεν κάνουν για μουσική
Ουυυυυ, είναι μεγάλη η λίστα.

Βασικά οι 99 στους 100 χαϊενταδες, αυτά λεν, και άκουσον άκουσον, τα πιστεύουν κιόλας, αλλά στην πράξη, δε τους βγαίνει, ρεζίλι γίνονται.

FB_IMG_1594850406444.jpg
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
απορώ ποιος ******* είπε
ότι τα ενεργά monitors είναι αναλυτικά και κουραστικά για ακρόαση μουσικής
Όσοι ακούν μουσική κυρίως από λάμπες ή τα ηχεία τους έχουν συγκεκριμένες καμπύλες και χρωματίζουν τον ήχο κατά βούληση ηχείου - χώρου έχουν συνηθίσει έναν ήχο που ουδεμία σχέση έχει με την πραγματικότητα. Αυτό βέβαια δεν είναι κακό και αν όντως τους αρέσει όλα καλά. Φτάνει να έχουν ακούσει και άλλα πράγματα και όχι μόνο αυτό, ώστε μετά να κλείδωσαν εκεί. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι αυτός ο ήχος είναι ο σωστός ή ότι κάποια ηχεία με διαφορετικά χαρακτηριστικά δεν παίζουν μουσική.
Ο σωστός ήχος είναι ένας και οι διαφορετικές απόψεις είναι ευπρόσδεκτες αλλά παραμένουν προσωπικές προτιμήσεις και τίποτε παραπάνω.
ότι τα subs δεν κάνουν για μουσική
Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που δεν τους αρέσει το μπάσο. Ζουν μια χαρά με ένα 6,5" στα 3m και είναι και ενθουσιασμένοι.


Δεν υπάρχει τίποτε κακό στα όλα αυτά.
Το Αλλά ξεκινάει όταν θεωρούν σωστή αυτή την αναπαραγωγή ενώ δεν είναι τίποτα παραπάνω από προσωπική επιλογή.
 



Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
έχετε δίκιο
λάθος λέξη το αναλυτικά,
ήθελα να πω ότι λένε ότι είναι "κλινικά" , "δεν κάνουν για ακρόαση αλλά για στούντιο" κλπ
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top