Digital vinyl

Μηνύματα
347
Reaction score
273
Και το βινύλιο έχει λάθη. Το έγραψα. Και λόγω στησίματος πάρα πολλά. Τα περισσότερα στήνονται λάθος.
Υπάρχουν και direct εγγραφές.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Και το βινύλιο έχει λάθη. Το έγραψα. Και λόγω στησίματος πάρα πολλά. Τα περισσότερα στήνονται λάθος.
Υπάρχουν και direct εγγραφές.
Υπάρχουν direct εγγραφές 20Hz~20KHz απείραχτες, άφιλτρες και στερεοφωνικές;
 

Μηνύματα
347
Reaction score
273
Ναι.
Γιατί αν είναι mono σε χαλάει;
Οι συχνότητες τι δουλειά εχουν. Ότι παίζουν οι μουσικοί γράφεται.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Κάτσε λίγο διάβασε και μετά έλα να μας πείς τι επεξεργασία χρειάζεται το σήμα για να κοπεί σε βινύλιο .
Μην γράφεις αρλούμπες .
Η ξέρεις ή δεν ξέρεις . Προφανέστατα το δεύτερο.
 


Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
ΜΙΑ είναι η μέθοδος που περνάει το σήμα προς εγγραφή στο βινύλιο .
Η άλλη της Mobile fidelity είναι λίγο μαϊμουδιά .
Τέλος πάντων , κοίταξε λίγο και τα βίντεο στο ΥΤ , υπάρχουν κάμποσα , και θα δείς πως κόβεται το βινύλιο , το lacquer , το father το Mother και η μήτρα.
Δεν είναι αοριστίες , απλά αρνούμαι να σου παράσχω έτοιμη τροφή.
 

Μηνύματα
347
Reaction score
273
Έχω βρεθεί σε εγγραφές. Και analog και digital. Και direct και μη. Σιγά μην περίμενα εσένα να μου πεις.
Απάντηση στο αρχικό μου ερώτημα έχεις;
 


Μηνύματα
469
Reaction score
239
Υπάρχουν direct εγγραφές 20Hz~20KHz απείραχτες, άφιλτρες και στερεοφωνικές;
Ενα σωρό
Κάτσε λίγο διάβασε και μετά έλα να μας πείς τι επεξεργασία χρειάζεται το σήμα για να κοπεί σε βινύλιο .
Μην γράφεις αρλούμπες .
Η ξέρεις ή δεν ξέρεις . Προφανέστατα το δεύτερο.
Εξαρτάτε την ηχογράφηση. Αν η ηχογράφηση είναι "σωστή" δλδ έχει φυσικη απόκριση , πιθανότατα να μην χρειαστεί τπτ για την χαραξη. Αν τώρα έχει γίνει ηχογράφηση με τονισμένα "ς" , γνκ με φανταχτερό ήχο και πάει λέγοντας , σίγουρα θα χρειαστεί κάποιο ντι-εσσερ και αποκοπή κάποιων υψηλών συχνοτήτων. Αυτά τόσο για την προστασία της κεφαλής χάραξης όσο και για να μην υπάρχουν προβλήματα κατά την αναπαραγωγή λόγω φθηνών κεφαλών αναπαραγωγής.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ναι.
Γιατί αν είναι mono σε χαλάει;
Οι συχνότητες τι δουλειά εχουν. Ότι παίζουν οι μουσικοί γράφεται.
Φυσικά και με χαλάει από τη στιγμή που το 44.1KHz φιλοξενεί πλήρες και στερεοφωνικό (δικάναλο) σήμα. Για τις περαιτέρω υπεροχες του ψηφιακού, δεν το συζητώ καν.
Αλλά για κάτσε βρε Νικο. Πόσοι έχουν πρόσβαση σε direct cut βινύλια? Για ρώτα τον χαχανουλη, πόσα από δαύτα έχει, μιας που είναι ψαγμένος?
Ενα σωρό
Με χαραγμένο σήμα 20Hz και μάλιστα στερεοφωνικό και FLAT response (χωρίς RIAA)?
Εξαρτάτε την ηχογράφηση. Αν η ηχογράφηση είναι "σωστή" δλδ έχει φυσικη απόκριση , πιθανότατα να μην χρειαστεί τπτ για την χαραξη. Αν τώρα έχει γίνει ηχογράφηση με τονισμένα "ς" , γνκ με φανταχτερό ήχο και πάει λέγοντας , σίγουρα θα χρειαστεί κάποιο ντι-εσσερ και αποκοπή κάποιων υψηλών συχνοτήτων. Αυτά τόσο για την προστασία της κεφαλής χάραξης όσο και για να μην υπάρχουν προβλήματα κατά την αναπαραγωγή λόγω φθηνών κεφαλών αναπαραγωγής.
Υπήρξα κι εγώ ερωτευμένος στο παρελθόν, αλλά τόσο τυφλά, ποτέ! Κρίμα που τα ξέρεις λάθος.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Τα ψηφιακά βινύλια ακούγονται αναλογικά λόγω πηγής, με τα όποια.χαρακτηριστικά έχει το πακέτο που ξεκινά από την κεφαλή μέχρι το phono stage. Απλά επιπρόσθετα ακούμε και τις ατέλειες της ψηφιακής επεξεργασίας ή του ψηφιακού πρότυπου.
Κάπου τα έχεις μπλέξει. Το αντίθετο συμβαίνει. Υπάρχει το σχεδόν τέλειο ψηφιακό μάστερ αρχείο που γράφεται στο σκουπίδι το δίσκο βινυλίου, περνάει από ένα μάτσο αναλογικά εξαρτήματα διαφόρων ανοχών για να γίνει η RIAA, βρομίζει και παραμορφώνεται από τα αναλογικά σκουπίδια και μετά το ακούτε.
 

Μηνύματα
469
Reaction score
239
Φυσικά και με χαλάει από τη στιγμή που το 44.1KHz φιλοξενεί πλήρες και στερεοφωνικό (δικάναλο) σήμα. Για τις περαιτέρω υπεροχες του ψηφιακού, δεν το συζητώ καν.
Αλλά για κάτσε βρε Νικο. Πόσοι έχουν πρόσβαση σε direct cut βινύλια? Για ρώτα τον χαχανουλη, πόσα από δαύτα έχει, μιας που είναι ψαγμένος?

Με χαραγμένο σήμα 20Hz και μάλιστα στερεοφωνικό και FLAT response (χωρίς RIAA)?

Υπήρξα κι εγώ ερωτευμένος στο παρελθόν, αλλά τόσο τυφλά, ποτέ! Κρίμα που τα ξέρεις λάθος.
Τυχαίνει να χαράζω δίσκους και να έχω μιλήσει με αρκετούς μηχανικούς χάραξης και ηχολήπτες κατά καιρούς. Επίσης τυχαίνει να σπούδασα ηλεκτρολόγος μηχανικός με ειδίκευση σε ηλεκτρονικά , αυτοματισμούς , δειγματοληψία και επεξεργασία ψηφιακών σημάτων.
Ε το λες και έρωτα :)
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
σπούδασα ηλεκτρολόγος μηχανικός με ειδίκευση σε ηλεκτρονικά , αυτοματισμούς , δειγματοληψία και επεξεργασία ψηφιακών σημάτων.
Α, καλά , .... εδω θα σε βγάλουν καθαρίστρια σε σούπερ μάρκετ. :D:D
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Για να δουμε τι λέει και ο παππούλης (που κάνει αυτή τη δουλειά), σαν έναυσμα για συζήτηση (όχι να φαγωθούμε γιατί έχουν πολλά "πως και τι και με ποιά μηχανήματα και κονσόλες" " αυτά που λέει). Τώρα τι σόι chip converters και opamps χρησιμοποιεί για την μετατροπή του δήθεν "1 Bit" θα ήθελα πολυ να ξέρω χα χα. (και εαν ξέρετε εσεις να μου πείτε, καθώς έχει σημασία)


Αυτά όλα πάντως που λέει (και λέμε) και να θεωρήσουμε ότι ισχύουν .... είναι κυρίως για την εγγραφή. Δεν σημαίνει ότι στην αναπαραγωγή (στο σπίτι μας) το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο καθώς μετά εξαρτάται και απο πολλά άλλα πράγματα.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Τυχαίνει να χαράζω δίσκους και να έχω μιλήσει με αρκετούς μηχανικούς χάραξης και ηχολήπτες κατά καιρούς. Επίσης τυχαίνει να σπούδασα ηλεκτρολόγος μηχανικός με ειδίκευση σε ηλεκτρονικά , αυτοματισμούς , δειγματοληψία και επεξεργασία ψηφιακών σημάτων.
Ε το λες και έρωτα :)
Ωραία, για πες μας λοιπόν. Χωράει 20 κύκλους stereo το βινύλιο?
 

Μηνύματα
469
Reaction score
239
Gree gree
Ωραία, για πες μας λοιπόν. Χωράει 20 κύκλους stereo το βινύλιο?
Ναι γιατί όχι? Πρόβλημα υπάρχει όταν οι χαμηλές συχνότητες είναι εκτός φάσης αν αυτό εννοείς αλλά κι αυτό διορθώνεται
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Το θέμα έχει σχολιαστεί σε κάποια threads. Αναπαράγωντας βινύλια που εχουν "ψηφιακό "ιστορικό" τι ακούμε τελικά; αναλογικό ήχο ή ψηφιακό;
Ψηφιακό υποβαθμισμένο σε "αναλογικό". Δηλ ένα σήμα που, αν αρχικά ήταν άρτιο, έχασε κατόπιν τις λεπτομέρειες κάτω των -70 dB και απέκτησε σαφώς ακουστό (σε προσεκτικές ακροάσεις) θόρυβο και παραμορφώσεις άλλοτε πολύ ακουστές άλλοτε όχι. Αυτό σε κάποιους τυχαίνει να αρέσει...
 


Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Ψηφιακό υποβαθμισμένο σε "αναλογικό"
A, καλή ώρα όπως το digital δηλαδή. Αφού πρώτα ήταν αναλογικό και το κάναμε κομπρέσιον σε 4-5 bit και με noise shaping κια dither noise ... πουφ ... νάτα τα 24 bit. :D Πουφ νάτα και τα op amps που ακολουθούν με το υψηλό slew rate. :D. Να και οι γραμμικότητες αυτών σε περιοχή που το feedback έχει εξαφανισθεί χα χα.

Κια μετά υποβάθμιση ξανά σε αναλογικό.
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top