Dirac Live

Μηνύματα
1.215
Reaction score
2.024
Ειπα να ανοιξω ενα νεο νημα για να μαζευουμε πληροφοριες και οδηγιες σχετικα με το dirac.
Για να κανω την αρχη και οντας ασχετος με το θεμα, βαζω ενα βιντεακι που εξηγει πως να κανουμε την ισοσταθμιση με απλο τροπο.

 


Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
Λοιπόν ας αρχίσω με κάποιες ερωτήσεις.
Μετράω την απόσταση σε μέτρα και την δηλώνω στον AV40 σαν μέτρα, όπως επίσης μετράω την στάθμη του κάθε ηχείου με ντεσιμπελόμετρο στα 75db και την βάζω. Κατόπιν όταν κάνω την ρύθμιση της έντασης στο ντίρακ για κάθε ηχείο τότε οι στάθμες αλλάζουν κουκουρούκου (χωρίς καμμία συνάφεια μεταξύ τους.) Επίσης το ντίρακ αλλάζει αφενός το σύστημα μέτρησης από μέτρα σε miliseconds, οπότε υποθέτω ότι η μετατροπή γίνεται διαιρώντας τα μέτρα με το 0,343, αλλά και τις αποστάσεις οι οποίες καμμία δεν είναι ίδια ενώ τα κάτω ηχεία είναι τοποθετημένα με ευλάβεια σε ίσες αποστάσεις από το μικρόφωνο. Τι μπορεί να συμβαίνει: Στο avsforum στο σχετικό νήμα δεν έβγαλα και πολύ νόημα.
 

Μηνύματα
1.215
Reaction score
2.024
Αν δεν κανω λαθος, στο dirac μου φαινεται πως δεν εχουν νοημα οι αποστασεις. Καυι τετοιο ειχα διαβασει. Για τα db, δεν εχω καταλαβει ουτς εγω τι παιζει ακριβως αλλα μελλοντικα θα γινει κατι.
Το πιο ενδιαφερον κομματι σε σχεση με το dirac, ειναι της σωστης λειτουργιας του bass management. Απο τα σχολια, φαινεται πως τωρα δουλευει.
 

Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
Τουλάχιστον το level 2 το πρωην only upmix σιγουρα κανει δουλεια, στα υπόλοιπα θα δούμε. Πάντως και αυτοί δεν ήταν έτοιμοι και τώρα τρέχουν και δεν φτάνουν.
 



billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Τότε είναι λογικό να σου βρίσκει τις αποστάσεις διαφορετικά από τις πραγματικές που μετράς με ένα laser meter/μέτρο ( και είναι και σωστό!)
 



Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Το ίδιο γινεται και σε avr αν εχεις τελικους με dsp, πχ crown. 2.80 ειναι η αποσταση 3.20 την υπολογιζει
 

Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
και μετά πρέπει να το ξαναλλαξεις στην σωστή απόσταση ή το αφήνεις ότι μέτρησε αυτό;
 


Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
εαν η σχέση μετατροπής από μέτρα σε ms είναι 0,343, τότε το dirac υπολογίζει μικρότερες αποστάσεις π.χ. στα 2,35μ που έχω εγώ θα έπρεπε να ειναι 6,85ms, το dirac το υπολογίζει σε 4,67ms. Κάνω λάθος? συμβαίνει κάτι άλλο?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.054
εαν η σχέση μετατροπής από μέτρα σε ms είναι 0,343, τότε το dirac υπολογίζει μικρότερες αποστάσεις π.χ. στα 2,35μ που έχω εγώ θα έπρεπε να ειναι 6,85ms, το dirac το υπολογίζει σε 4,67ms. Κάνω λάθος? συμβαίνει κάτι άλλο?
μην το βλέπεις σαν απόλυτες τιμές αποστάσεων με τη μεζούρα μόνο
το πρόγραμμα υπολογίζει και τους χρόνους αντήχησης για να σου έρθει σωστά στη θέση ακρόασης....

ξέχνα τα νούμερα αυτά....έτσι λειτουργεί ο αλγόριθμος.....κοίτα τις καμπύλες ισοστάθμισης μόνο....
εκτός και αν κάτι δεν σου αρέσει στον ήχο
που αυτό μόνο με umik και REW μπορούμε να το επιβεβαιώσουμε
 

Μηνύματα
95
Reaction score
222
εαν η σχέση μετατροπής από μέτρα σε ms είναι 0,343, τότε το dirac υπολογίζει μικρότερες αποστάσεις π.χ. στα 2,35μ που έχω εγώ θα έπρεπε να ειναι 6,85ms, το dirac το υπολογίζει σε 4,67ms. Κάνω λάθος? συμβαίνει κάτι άλλο?
343 μέτρα/sec η ταχύτητα του ήχου. Με 2,35 μέτρα απόστασης, με την απλή μέθοδο των τριών που χρησιμοποίησα (όταν πήγαινα ακόμη σχολείο αυτή μας δίδασκαν) εγώ βγάζω αποτέλεσμα 8,06. Μήπως κάνω εγώ λάθος;:idk:
Edit. Ναι λάθος κάνω :headbang:
6,85 σωστά τα υπολόγισες.
Μην ασχολείσαι, όπως σου έγραψε και ο 666 αλγόριθμος είναι και υπολογίζει και άλλες παραμέτρους.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
δεν έφτασα ακόμη στο στάδιο σύγκρισης μετρήσεων με rew και dirac, να τελειώσω μερικά δομικά ακόμη και μετά θα αρχίσουν οι μετρήσεις. Από ειδικούς βέβαια, όχι από μένα.
 



Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
επειδη το dirac δεν εχει μπεσα, παρτε ενα umik να ξερετε τι ακουτε απο καμπυλη τουλαχιστον...

 


Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.059
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top