# disabled #

Μηνύματα
14.820
Reaction score
20.310

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.096
Reaction score
93.050

δεν έχω λόγια...
Η αδερφή του έγραψε στο fb πριν λίγο:

"Αυτός είναι ο αδελφός μου, είναι άσχετο με την φαρμακευτική και με τα θέματα που αντιμετωπίζουμε και γράφουμε κατα καιρούς αλλά είμαι πολύ υπερήφανη γι αυτόν και να σας πω πως με την θέληση και την πίστη όλα γίνονται!!!!!
❤️

Όπως μας είπε και κάποιος που δεν τον γνωρίζουμε το ονομά του ..κ. Μιχάλης
Τι να τις κάμω, παλικάρι μου, όλες τις αισθήσεις κι όλα τα μέλη μου, άμα δεν είμαι άξιος ν’ αποχτήσω τη δύναμη και το χαμόγελο της ψυχής σου;
Καμαρώνοντας σε, βαριά αισθάνομαι τη δική μου αναπηρία.
Εσύ πετυχαίνεις κι αυτά που δε γίνονται.
Εγώ γονατίζω και μπροστά σ’ αυτά που έχουν γίνει.
Βαριά ‘ναι η δική μου αναπηρία, παλικάρι μου.
.......
εμένα προσωπικά με γονάτισαν τα λόγια του και τον ευχαριστώ πολύ !"
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.391
Reaction score
50.289
1633675617439.png



«Η ιδέα γεννήθηκε όταν εγώ ήμουν ακόμη στο εξωτερικό», μου αναφέρει η Αντιγόνη. «Η Πατρίτσια μου εξέφρασε την επιθυμία της να προβάλουμε την καθημερινότητα των ατόμων με αναπηρία στην Αθήνα. Θέλαμε μια ταινία “to the point” και παράλληλα να μην επιχειρεί να συγκινήσει. Στην Ελλάδα, η αναπαράσταση της αναπηρίας δίχως να επιχειρείται η επίκληση στο συναίσθημα του θεατή, δεν υπάρχει στο σινεμά»


1633675734031.png


...Μπορεί να έχω κανονίσει το πρόγραμμά μου, να έχω να πάω στη δουλειά μου ή σε ένα ραντεβού και την ώρα που βρίσκομαι στο μετρό να μαθαίνω ότι το ασανσέρ δεν λειτουργεί. Είμαι υποχρεωμένη λοιπόν για πολλοστή φορά, να αλλάξω όλο μου το πρόγραμμα...

 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.391
Reaction score
50.289
- καλημέρα σάς ...

IMG_20211017_102813.jpg


... αυτονόητο , αλλά δεν τό είχα συνειδητοποιήσει ...

IMG_20211017_103124.jpg


... όσο συγκινητικό και εάν είναι , όταν τά εν λόγω σκυλιά/οδηγοί είναι εν υπηρεσία , δεν τά αποσυντονιζουμε , μιλώντας τους

IMG_20211017_103130.jpg


🐶
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.391
Reaction score
50.289




1634731353263.png
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.391
Reaction score
50.289
«Η συμβουλή μου σε άλλους ανθρώπους με κινητικά προβλήματα θα ήταν η εξής: συγκεντρωθείτε σε πράγματα που η δυσκολία σας δεν σας αποτρέπει από το να τα κάνετε καλά, και μην μετανιώνετε για τα πράγματα που αυτή η δυσκολία σας επηρεάζει. Μην είστε άτομο με ειδικές ανάγκες στο πνεύμα, όπως είστε σωματικά»

1634894596051.png


 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.391
Reaction score
50.289

...πρόκειται για μια πρωτοβουλία του Ιταλού καλλιτέχνη Paolo Puddu, που θέλησε με αυτό τον τρόπο να περιγράψει σε επισκέπτες του αξιοθέατου με προβλήματα όρασης την όμορφη θέα στην πόλη...

1635492428434.png
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.391
Reaction score
50.289

1637833832160.png


Εντύπωση προκαλεί το γεγονός οτι η αστυνομία αν και ειδοποιήθηκε τρεις φορές, δεν έφτασε ποτέ στο Ειδικό Σχολείο. Στο πρόσφατο παρελθόν, Ρομά είχαν εισβάλει ξανά στο σχολείο και είχαν αφαιρέσει τον εξοπλισμό της πισίνας που προορίζονταν για τους μαθητές με ειδικές ανάγκες


>:(>:(>:(
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.166
Reaction score
27.600
Τι να πεις τώρα.
Μετά πως να συμπαθήσεις μια τέτοια κάστα ανθρώπων.



Χθες έκατσα να φάω με έναν φίλο σε ένα μαγαζί.
Δίπλα ήταν ένα γυφτάκι 7 - 8 χρονών που ούρλιαζε κάνοντας διάφορους ήχους πολύ ενοχλητικούς.
Ο ιδιοκτήτης βγήκε και το μάλωσε και του είπε να φύγει από το μαγαζί.
Εκείνο άρχισε να φτύνει στα τραπέζια και άρχισε να τον βρίζει και να τον λέει κwλόγερο, π@υστόγερο και κάτι άλλα ωραία που του έμαθαν.
Κάποια από τα σάλια του, πήγαν σε ένα τραπέζι δίπλα που έτρωγαν κάποιοι άλλοι.
Επάνω στα φαγητά.
Σηκώθηκε ο ένας και του έριξε ένα σκαμπίλι γερό και το έδιωξε.
Τους έφεραν άλλα φαγητά φυσικά και απολύμαναν το τραπέζι.
Σήμερα έμαθα ότι αργότερα πήγε ένα τσούρμο από το γυφταριό και έκανε φασαρία στο μαγαζί για το σκαμπίλι.
Ήρθε και η αστυνομία αλλά δεν έγινε τίποτα, οι γύφτοι είχαν φύγει ήδη.
Ο ένας γύφτος είπε στον ιδιοκτήτη ότι θα το πληρώσει ακριβά.
"να φοβάσαι" του είπε πριν φύγει.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.391
Reaction score
50.289
Ο ευρωβουλευτής της ΝΔ, Στέλιος Κυμπουρόπουλος, ο ίδιος άτομο με αναπηρία, μίλησε στο Αθηναϊκό-Μακεδονικό Πρακτορείο Ειδήσεων για τον Οργανισμό Ανεξάρτητης Διαβίωσης Ελλάδας i-living, του οποίου είναι συνιδρυτής...

«Στην καθημερινότητα των μη αυτοεξυπηρετούμενων αναπήρων, ο προσωπικός βοηθός, σε γενικές γραμμές διασφαλίζει το δικαίωμα του αυτοπροσδιορισμού, είναι το μέσο για να οργανώσεις τη ζωή σου αλλά και τη μέρα σου (δηλαδή από το πού θα ζήσεις, μέχρι το τι ώρα θα ξαπλώσεις) σύμφωνα με τις προσωπικές ανάγκες και προτιμήσεις σου. Συνεπώς, το "μεγάλο πρόβλημα" της έλλειψης προσωπικής βοήθειας στην Ελλάδα, είναι η στέρηση των επιλογών που διαμορφώνουν τη ζωή ενός ανθρώπου άρα και τον ίδιο τον άνθρωπο. Όταν η προσωπική βοήθεια δεν σου παρέχεται από εργαζόμενους, αλλά άτυπα από μέλη της οικογένειας σου, τότε και οι επιλογές αυτές, το που θα ζήσεις, πότε και που θα σπουδάσεις, που θα εργαστείς, τι ώρα θα κάνεις μπάνιο κ.λπ. συρρικνώνονται από τις δυνατότητες, την ύπαρξη και τη διάθεση του οικογενειακού περιβάλλοντος, όταν υπάρχει», λέει ο κ. Κυμπουρόπουλος


1638523151799.png
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.391
Reaction score
50.289


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.391
Reaction score
50.289


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.391
Reaction score
50.289
Death in June - He's Disabled
- μόλις παρατήρησα πως οι στοίχοι δεν με βρίσκουν σύμφωνο , όπως και μερικά ΄΄άλλα΄΄ του Douglas P. . . . τον πάω τον μπαγάσα , αλλά και με στραβώνει . . . καλιτέχνες , τί να πείς . . .

================================================







🌹
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.476
Reaction score
37.508
... απο τοτε που τον εγκατεληψε ο Τιμπετ, το εχασε παντελως.. 🐒
μην ξεχναμε οτι περα απο τη σωματικη υπαρχει και η διανοητικη αναπηρια :)
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.391
Reaction score
50.289





Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.499
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top