DIY Βάσεις ηχείων

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.154
Reaction score
93.263
Ας το γράψω κι εγώ :biggrin:

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!!
Η λύση που προτείνει ο Dretman είναι και η πιο ρεαλιστική πιστεύω και δεν το είχα σκεφτεί, το πάνω μέρος ξεβιδώνει πανεύκολα με δύο βίδες που πιάνουν στον κορμό της βάσης το ίδιο γίνεται και με το κάτω μέρος που έχει και ρυθμιζόμενες ακίδες, θα μπορούσα να τις χρησιμοποιήσω και με άλλα ηχεία που έχω μεγαλύτερα αλλά το ύψος τους είναι 80 cm και τις πήρα για να βάλω surround ηχεία αφού μου άρεσε η εμφάνισή τους, θα κρατήσω και το πάνω μέρος και έτσι δεν θα τις χαλάσω.
@Mpanis, όσες βάσεις έχω δει πάντα το πάνω πιάτο τους είναι μικρότερο από το ηχείο και δεν φαίνονται περιθώρια γιατί είναι πολύ αντιαισθητικό.
@PeterMeni, ωραίες οι βάσεις σου αλλά ήθελα σε τέτοιο στυλ, να φαίνονται δηλαδή σώμα με το ηχείο να σχηματίζουν μια "συνέχειά" του.
 







daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!!
Η λύση που προτείνει ο Dretman είναι και η πιο ρεαλιστική πιστεύω και δεν το είχα σκεφτεί, το πάνω μέρος ξεβιδώνει πανεύκολα με δύο
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!!
Η λύση που προτείνει ο Dretman είναι και η πιο ρεαλιστική πιστεύω και δεν το είχα σκεφτεί, το πάνω μέρος ξεβιδώνει πανεύκολα με δύο βίδες που πιάνουν στον κορμό της βάσης το ίδιο γίνεται και με το κάτω μέρος που έχει και ρυθμιζόμενες ακίδες, θα μπορούσα να τις χρησιμοποιήσω και με άλλα ηχεία που έχω μεγαλύτερα αλλά το ύψος τους είναι 80 cm και τις πήρα για να βάλω surround ηχεία αφού μου άρεσε η εμφάνισή τους, θα κρατήσω και το πάνω μέρος και έτσι δεν θα τις χαλάσω.
@Mpanis, όσες βάσεις έχω δει πάντα το πάνω πιάτο τους είναι μικρότερο από το ηχείο και δεν φαίνονται περιθώρια γιατί είναι πολύ αντιαισθητικό.
@PeterMeni, ωραίες οι βάσεις σου αλλά ήθελα σε τέτοιο στυλ, να φαίνονται δηλαδή σώμα με το ηχείο να σχηματίζουν μια "συνέχειά" του.
και πάλι δεν το σωσες...σβήσε και άλλο 3 λεπτά ακόμα είπαμε:cry: :lol:
 




jag

Μηνύματα
9.161
Reaction score
27.399
Στις δικες μου δεν ειχα βαλει αμμο μεσα, δεν το ηξερα τοτε πριν 15+ χρονια :headbang: σκεφτομαι να φτιαξω ξυλινες, αξιζει τον κοπο?
 

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Ότι και να φτιάξεις μόνος σου αν σου αρέσει το diy πάντα αξίζει!
Από την άλλη δεν ξέρω αν θα υπάρχει θέμα που θα είναι ξύλινη (φαντάζομαι πως όχι) σε αυτό θα σου απαντήσουν οι πιό ειδικοί!
 
  • Like
Reactions: jag

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!!
Η λύση που προτείνει ο Dretman είναι και η πιο ρεαλιστική πιστεύω και δεν το είχα σκεφτεί, το πάνω μέρος ξεβιδώνει πανεύκολα με δύο βίδες που πιάνουν στον κορμό της βάσης το ίδιο γίνεται και με το κάτω μέρος που έχει και ρυθμιζόμενες ακίδες, θα μπορούσα να τις χρησιμοποιήσω και με άλλα ηχεία που έχω μεγαλύτερα αλλά το ύψος τους είναι 80 cm και τις πήρα για να βάλω surround ηχεία αφού μου άρεσε η εμφάνισή τους, θα κρατήσω και το πάνω μέρος και έτσι δεν θα τις χαλάσω.
@Mpanis, όσες βάσεις έχω δει πάντα το πάνω πιάτο τους είναι μικρότερο από το ηχείο και δεν φαίνονται περιθώρια γιατί είναι πολύ αντιαισθητικό.
@PeterMeni, ωραίες οι βάσεις σου αλλά ήθελα σε τέτοιο στυλ, να φαίνονται δηλαδή σώμα με το ηχείο να σχηματίζουν μια "συνέχειά" του.
fixed.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Εγώ φταίω που γράφω με μετατροπή ομιλίας σε κείμενο και όσο να ναι προκύπτουν κάποια ορθογραφικά λάθη και τα βλέπω εκ των υστέρων, προσπάθησα να διορθώσω μια μικρούλα λέξη "τις" αντί "της" για να σας δώσω ένα άρτιο κείμενο απαλλαγμένο από οποιαδήποτε ορθογραφικό η γλωσσολογικό λάθος και μου τη λέτε, τεσπα. :p

@Dretmanούλη αν πάω στο praktiker θα βρω τέτοιο να μου κόψουν;
Κάνω και δυο τρύπες στο κέντρο για τις βίδες με ένα τρυπάνι και είμαι και γαμώ τους ντιούηδες!! 8-):tongue:
Στις δικες μου δεν ειχα βαλει αμμο μεσα, δεν το ηξερα τοτε πριν 15+ χρονια :headbang: σκεφτομαι να φτιαξω ξυλινες, αξιζει τον κοπο?

Και αυτές που έχω μπορώ να τις γεμίσω άμμο αλλά αφού έχω surround ηχεία δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.
 
  • Like
Reactions: jag

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
:laugh:
Εγώ φταίω που γράφω με μετατροπή ομιλίας σε κείμενο και όσο να ναι προκύπτουν κάποια ορθογραφικά λάθη και τα βλέπω εκ των υστέρων, προσπάθησα να διορθώσω μια μικρούλα λέξη "τις" αντί "της" για να σας δώσω ένα άρτιο κείμενο απαλλαγμένο από οποιαδήποτε ορθογραφικό η γλωσσολογικό λάθος και μου τη λέτε, τεσπα. :p

@Dretmanούλη αν πάω στο praktiker θα βρω τέτοιο να μου κόψουν;
Κάνω και δυο τρύπες στο κέντρο για τις βίδες με ένα τρυπάνι και είμαι και γαμώ τους ντιούηδες!! 8-):tongue:



Και αυτές που έχω μπορώ να τις γεμίσω άμμο αλλά αφού έχω surround ηχεία δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.
Μπα? τι λές? :focus::laugh:
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.358
Εγώ φταίω που γράφω με μετατροπή ομιλίας σε κείμενο και όσο να ναι προκύπτουν κάποια ορθογραφικά λάθη και τα βλέπω εκ των υστέρων, προσπάθησα να διορθώσω μια μικρούλα λέξη "τις" αντί "της" για να σας δώσω ένα άρτιο κείμενο απαλλαγμένο από οποιαδήποτε ορθογραφικό η γλωσσολογικό λάθος και μου τη λέτε, τεσπα. :p

@Dretmanούλη αν πάω στο praktiker θα βρω τέτοιο να μου κόψουν;
Κάνω και δυο τρύπες στο κέντρο για τις βίδες με ένα τρυπάνι και είμαι και γαμώ τους ντιούηδες!! 8-):tongue:



Και αυτές που έχω μπορώ να τις γεμίσω άμμο αλλά αφού έχω surround ηχεία δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.
Σε ποιες περιοχές τριγυρνάς;
 


Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.358
Αθήνα, νότια προάστια...
Στο leroy δεν έχουν pvcιέρα και θα παιδευτεις να κολλήσεις ταινία γύρω γύρω.... Νομίζω το ίδιο ισχύει και για τα πρακτικερ...... Θα σου στείλω ένα π.μ....
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Ok!
Υπάρχει και diy λύση, μαύρη αυτοκόλλητη ταινία στις διαστάσεις του πάχους της μελαμίνης. :p
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.306
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top