diy coaxial speakers...να το πάρει το ποτάμι?

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
ψάχνοντας, γιατί τα έχω πάρει λίγο κρανίο με την γκαντεμιά μου....

είδα αυτά
https://www.diysoundgroup.com/home-theater-speaker-kits/home-theater-series/volt/volt-10-v2.html

στο αμέρικα κάνουν θραύση και κυκλοφορούν σε έτοιμα κιτ ξεφτίλα

εδώ με λίγο ψάξιμο είδα ότι μπορούν να βρεθούν οι μονάδες...(το κρος το συζητάμε)...ίσως και να μπει Minidsp με τελικό (ενεργά δηλαδή)
τι λέτε? αξίζει η δουλειά?
η θα φάμε φόλα?
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
Ποσο θα σου βγουν τελειωμενα με ενισχυτη mini dsp κτλ?
δεν ξέρω...:p
οι μονάδες απ όσο είδα καμιά 120 ευρώ ανά μονάδα
[DOUBLEPOST=1549574405][/DOUBLEPOST]ένα minidsp 2x4 κανένα 120 ευρώ (θα μας κάνει για 2 ηχεία)
άρα 180 ευρώ ανά ηχείο
+ amp
 



Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Ήταν μια από τις επιλογές μου, το λόγο του μίνι δεν καταλαβαίνω... ή νομίζεις ότι είναι ποιο εύκολο; και περισσότερα θα σου κοστίσει...
Από τη στιγμή που θα τα παίζεις με σαμπ τι φοβάσαι, μήπως δε σουν φτάσουν τα ενισχυτικά σου;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
το λόγο του μίνι δεν καταλαβαίνω... ή νομίζεις ότι είναι ποιο εύκολο; και περισσότερα θα σου κοστίσει...
Από τη στιγμή που θα τα παίζεις με σαμπ τι φοβάσαι, μήπως δε σουν φτάσουν τα ενισχυτικά σου;
δεν το έβαλα στο παιχνίδι για λόγους οικονομίας αλλά για λόγους ευκολίας(ίσως) και καλύτερου αποτελέσματος

watt έχω να φαν κ οι κότες

για πες όμως τι σε σταμάτησε...
 


Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Φοβάμαι τα κομπρεσσιον ντραιβερ για σκληρά δες σε εντάσεις κυρίως, επίσης τα pa θέλουν λίτρα για να κατέβουν αλλά αυτό το έχω απορρίψει πλέον μιας και χωρίς σαμπ δε παίζω μουσική...
Επισης όλο και κάποιο νοτς θα χρειαστεί λόγω θέσης του κομπρεσσιον και επίσης η ταλάντωση του μεγαφωνου των μέσοχαμηλών δεν προσφέρει σταθερό κυματοδηγο για το κομπρεσσιον ντραιβερ...
Εάν το κόψεις ψηλά με σαμπ ίσως αυτό δεν αποτελεί θέμα...
Στην προσπάθεια να πάρω την ευαισθησία και την αίσθηση του ζωντανού ήχου χωρίς τα πιθανά αρνητικά συν την απειρία μου και την κατανόηση της κατασκευαστικης δυσκολίας πήγα σε κάτι έτοιμο diy με φουλ ρειντσ 8ιντσα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
πήγα σε κάτι έτοιμο diy με φουλ ρειντσ 8ιντσα.
ποια?

Φοβάμαι τα κομπρεσσιον ντραιβερ για σκληρά δες σε εντάσεις κυρίως, επίσης τα pa θέλουν λίτρα για να κατέβουν αλλά αυτό το έχω απορρίψει πλέον μιας και χωρίς σαμπ δε παίζω μουσική...
Επισης όλο και κάποιο νοτς θα χρειαστεί λόγω θέσης του κομπρεσσιον και επίσης η ταλάντωση του μεγαφωνου των μέσοχαμηλών δεν προσφέρει σταθερό κυματοδηγο για το κομπρεσσιον ντραιβερ...
Εάν το κόψεις ψηλά με σαμπ ίσως αυτό δεν αποτελεί θέμα...
ψηλά λέγοντας τα 80hz? θα υπάρχει πρόβλημα πιο κάτω?
[DOUBLEPOST=1549578440][/DOUBLEPOST]
Tα τζου μπου ελ τι θα τα κάνεις; Χρειάζομαι ένα και γω για κεντρικό μάλλον
έγινε κάτι και ξενέρωσα...:(
θα σου πω
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Τα έχω στο diy.
100hz+και όπως κόβω το μέγεθος της καμπίνας σίγουρα... Υποθέσεις είναι αυτές ποτέ δε θα ξέρω εάν είχα δίκιο φυσικά...
[DOUBLEPOST=1549579128][/DOUBLEPOST]Εγώ θα κοίταγα παρόμοια υλοποίηση μια και σε βλέπω πυρωμενο, :p, από diy ευρωπαϊκό μετρημένο έτοιμο με τα φίλτρα του στη τελική μπορείς να αλλάξεις διαστάσεις καμπίνας με κάποιες μικρορυθμισεις..
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
Τα έχω στο diy.
100hz+και όπως κόβω το μέγεθος της καμπίνας σίγουρα... Υποθέσεις είναι αυτές ποτέ δε θα ξέρω εάν είχα δίκιο φυσικά...
[DOUBLEPOST=1549579128][/DOUBLEPOST]Εγώ θα κοίταγα παρόμοια υλοποίηση μια και σε βλέπω πυρωμενο, :p, από diy ευρωπαϊκό μετρημένο έτοιμο με τα φίλτρα του στη τελική μπορείς να αλλάξεις διαστάσεις καμπίνας με κάποιες μικρορυθμισεις..
κατάλαβα...10ιντσο χωρίς Midbass:O_o::o θα γελάνε και οι γλάροι:hunter::roflmao:
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top