Dolby atmos x4 ηχεία εύρεση

Μηνύματα
22
Reaction score
3
Καλημέρα σε όλους παιδιά. Πρόσφατα αγόρασα έναν marantz sr7011 Και τώρα ψάχνω να βάλω ηχεία οροφής είχα κάτι δορυφόρους bose τους οποίους Τους έχω βάλει αλλά δεν ξέρω . δεν μου καλύπτει πολύ τα γούστα μου. Ο ενισχυτής είναι πολύ καλος. Οποτε μάλλον τα ηχεία δεν είναι καλα. Τα εχω κρεμασει με τις βάσεις τους στο ταβανι κ κοιτανε προς το κεντρο ακροασης. Εχω δυναμωσει κ τα level τους αλλα δεν μου δινει αυτη την καθαρη αισθηση του ηχου απο πανω. Μπορείτε να βοηθήσετε?
 

Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
Σε ποια σημεία της οροφής τα έχεις βάλει? Με τι γωνία ανύψωσης?
Το να σου δημιουργείται η αίσθηση ότι ο ήχος έρχεται από πάνω δεν είναι το ζητούμενο. Μιλάω καθαρά για μουσική, όχι ταινίες.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.525
Reaction score
5.710
Budget? Χρήση; διαστάσεις χώρου θέση ακρόασης και αν υπάρχει θέμα για τοποθέτηση σε κάποιο σημείο;
 

Μηνύματα
22
Reaction score
3
Στα 2,5 μετρα απο το κεφαλι μου με τη γωνιά που βλέπετε. Στην ουσια χτυπανε ακριβώς εξω απο τα αυτια μου. Μόνο για ταινίες με ενδιαφέρει βασικα. Ποιο είναι τοτε το ζητούμενο που λες οτι δεν είναι να ακούγεται απο πάνω?
 

Attachments


Μηνύματα
12.855
Reaction score
10.072
Είναι μικρά ηχειάκια, τερματίζουν. Βάλε κάτι ποιοτικότερο και θα βελτιωθεί η κατάσταση.
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Εχω δυναμωσει κ τα level τους αλλα δεν μου δινει αυτη την καθαρη αισθηση του ηχου απο πανω. Μπορείτε να βοηθήσετε?
Μην νομίζεις ότι θα ακούσεις πολλά πράγματα από πάνω.
Μονο χωρική πληροφορία παίζουν , δλδ ανακλάσεις κατά βάση , άντε και κανά ελικόπτερο σε ταινίες.
 

Μηνύματα
649
Reaction score
1.216
Προσωπικά για τετράδα πάνω κοιτάζω τα Polk Owm 3 , με 450 ευρώ πιστεύω θα έχω κάτι αξιόλογο.
Έχουν μετρηθεί αξιοπρεπώς
 

Μηνύματα
649
Reaction score
1.216
Στα 2,5 μετρα απο το κεφαλι μου με τη γωνιά που βλέπετε. Στην ουσια χτυπανε ακριβώς εξω απο τα αυτια μου. Μόνο για ταινίες με ενδιαφέρει βασικα. Ποιο είναι τοτε το ζητούμενο που λες οτι δεν είναι να ακούγεται απο πάνω?
Audyssey έτρεξες ; Σε τι εντάσεις ακούς συνήθως ; Σε τι σημείο έχεις επιλέξει να κάνει crossover ;
Βάλε 3-4 demo της Dolby με Atmos που έχει μπόλικη πληροφορία από πάνω, να τεστάρεις μήπως έπεσες στις περιπτώσεις ταινιών που δεν έχουν πολλά πολλά από πάνω.
 

Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
Στα 2,5 μετρα απο το κεφαλι μου με τη γωνιά που βλέπετε. Στην ουσια χτυπανε ακριβώς εξω απο τα αυτια μου. Μόνο για ταινίες με ενδιαφέρει βασικα. Ποιο είναι τοτε το ζητούμενο που λες οτι δεν είναι να ακούγεται απο πάνω?
Αφού σε ενδιαφέρουν οι ταινίες δες τα Dunkirk, Master & Commander και Oblivion για να τσεκάρεις πως παίζει :)
Σε 5.1 με Auromatic τα είδα, τώρα τι κάνουν τα υπόλοιπα απμιξερ με τα ηχεία οροφής δεν ξέρω
Πως ακούς εσύ? Τι ταινίες σε τι φόρματ και ποιο απμιξερ χρησιμοποιείς?
 
Last edited:


Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
To Dunkirk δεν έχει Atmos. Τα σνομπάρει ο Νόλαν αυτά :lolsign:
5.1 DTS HD και άμα σας αρέσει.
Μ άρεσε πολύ αυτό το φιλμ, τα βλέπω όλα σε 5.1 με απμιξερ. :)

Ready player one για τον φίλο μας να τσεκάρει τα πάνω κανάλια:)
 

Μηνύματα
649
Reaction score
1.216
Μ άρεσε πολύ αυτό το φιλμ
Και εμένα από τα αγαπημένα μου. Πολλές φορές έχω βάλει να δω την αρχική σκηνή με τους πυροβολισμούς και έχω καταλήξει να τη δω όλη .
Ο ήχος πολύ καλός εάν εξαιρέσουμε τους διαλόγους που λίγο όταν φώναζαν κλίπαραν τα μικ τους.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Στα 2,5 μετρα απο το κεφαλι μου με τη γωνιά που βλέπετε.
Οι φωτογραφιες που δεν δειχνουν ολο τον χωρο εχουν ελαχιστη χρησημοτητα αν δεν συνοδευονται απο ολοκληρωμενη εικονα του χωρου.
Αν θες να παρεις σωστες απαντησεις γραψε ακριβεις διαστασεις του χωρου και ανεβασε τουλαχιστον 4 ευρυγωνιες και καθαρες φωτογραφιες του χωρου απο ολες τις πλευρες. Οχι απο την θεση ακροασης, αλλα απο οσο πιο πισω γινεται ωστε στις φωτογραφιες να φαινονται και τα τοιχωματικα ορια του χωρου οσο και οι θεσεις των ηχειων και η θεση ακροασης στην ιδια φωτογραφια. Ολα τα κινητα πλεον μπορουν να το κανουν αξιοπρεπως. Χρησημοποιησε τον ευρυγωνιο φακο του κινητου και κρατα το κινητο καθετο προς το εδαφος (παραλληαλο με τους τοιχους) για να μην παραμορφωνεται η εικονα.

Ποιο είναι τοτε το ζητούμενο που λες οτι δεν είναι να ακούγεται απο πάνω?
Τα ηχεια Atmos παιζουν ηχους ανακλασης και τυχον πληροφορια που ερχεται απο πανω. Στην πραξη απλα δινουν καλυτερη αισθηση του χωρου στον οποιο διαδραματιζεται αυτο που βλεπεις στην εικονα (στις ταινιες) η απλα παιζουν τις ανακλασεις του χωρου (στην μουσικη).
Ελαχιστες φορες θα ακουσεις ηχο να ερχεται εμφανως απο πανω (εκτος αν οντως ερχεται απο πανω, πχ ενα ελικοπτερο η ενα αεροπλανο). Σε μια σκηνη σε ενα λιβαδι πχ τα επανω ηχεια δεν θα παιζουν τιποτα μια που σε ανοιχτο χωρο δεν υπαρχουν αντανακλασεις απο πανω αλλα σε μια σκηνη σε ενα μικρο δωματιο η σε μια τεραστια αιθουσα συναυλιων θα παιζουν ανακλασεις που θα δινουν την αισθηση του χωρου που βλεπεις και οχι τις ανακλασεις του δικου σου χωρου.
Γι αυτο το λογο μαλιστα στο Home Theater ειναι σημαντικο να εχεις ηχεις οσο περισσοτερα ηχεια γινεται με περιορισμενη κατευθυντικοτητα ωστε το ποσοστο του ανακλωμενου ηχου στον χωρο σου να ειναι περιορισμενο και οι ανακλασεις να αντικαθισταται απο ηχεια.
Ολα αυτα βεβαια απαιτουν πληρη συμμορφωση στις προδιαγραφες του Αtmos οσον αφορα την τοποθετηση και τις σωστες γωνιες των ηχειων ως προς τη θεση ακροασης.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.399
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top