Dolby Atmos

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ταχω δει αλλα που να θυμαμαι βρε....

για να πεις οτι κανεις αναβαθμιση δεν πας μονο σε ενισχυτη.....θες και ηχεια..:)

τα διπολα και τα jbl δεν κανουν.....
.....αυτα κανουν φασαρια πιο πολυ αποτι παιζουν :p

παιζουν αλλα δεν παιρνεις αυτο που πρεπει.....δεν εισαι ο μοναδικος βεβαια
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Τα δίπολα μπορώ να τα αλλάξω, έχω ηχεία, αλλά δεν νομίζω ότι φταίνε αυτά, δηλαδή με τον PIONEER γιατί δεν μπερδεύανε, και παίζανε μια χαρά? Αυτός ο DENON δεν μου έκατσε, μου έρχεται να τον δώσω, μαζί και τον PIONEER, και να πάρω άλλον! :D, αλλά ποιός ξέρει πόσο καιρό θα μείνω χωρίς!!!
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
οι προδιαγρααφες δεν μιλουν για διπολα....

ειπαμε ....ολα τα ηχεια παιζουν .....αλλα δεν παιρνεις αυτο που πρεπει...

ο denon δεν εχει και xt32 οποτε δεν παιρνεις τα μεγιστα...αλλα αν το ψαξεις μπορει και να ερθει...

αν μπορεις να παρεις αλλον με xt32 και να αλλαξεις τουλαχιστον τα διπολα κατι θα γινει...

και θελει και 4 atmos κανονικα....τα 2 δεν ειναι καλα ...ειναι πολυ κατευθυιντικο το αποτελεσμα και χαλαει την 3D αισθηση.....

απο sub τι εχεις...?
τα L-R ηχεια ειναι με τα παθητικα sub ?
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Τα sub είναι παθητικά με δικό τους εξωτερικό ενισχυτή, εδώ είναι όλο το σύστημα!
 

Attachments


MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Ποιος θα μου διευκρινίσει, στην επιλογή 4,6,8 ωμ, τι να βάλω? τα ηχεία μου είναι 4, εκτός των Atmos που είναι 8!
 


MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Εκεί το έχω, απλά μου έκανε εντύπωση, η επιλογή! η οποία να σημειώσω, είναι συνδυασμός πλήκτρων του εμπρόσθιου πάνελ! επίσης, ζεσταίνεται πολύ, και δεν έχει ανεμιστηράκι! έτσι παρήγγειλα αυτό!
http://www.ebay.com/itm/322602406980
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Τα δίπολα μπορώ να τα αλλάξω, έχω ηχεία, αλλά δεν νομίζω ότι φταίνε αυτά, δηλαδή με τον PIONEER γιατί δεν μπερδεύανε, και παίζανε μια χαρά? Αυτός ο DENON δεν μου έκατσε, μου έρχεται να τον δώσω, μαζί και τον PIONEER, και να πάρω άλλον! :D, αλλά ποιός ξέρει πόσο καιρό θα μείνω χωρίς!!!
Προσπάθησα 2 φορές να αλλάξω τον πιονερακο...
2 φορές μπήκαν αγγελία τα HDMI κλπ..
Φυσικά ακόμη με πιονερακο παίζω..
Ίδωμεν
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
οι προδιαγρααφες δεν μιλουν για διπολα....

ειπαμε ....ολα τα ηχεια παιζουν .....αλλα δεν παιρνεις αυτο που πρεπει...

ο denon δεν εχει και xt32 οποτε δεν παιρνεις τα μεγιστα...αλλα αν το ψαξεις μπορει και να ερθει...

αν μπορεις να παρεις αλλον με xt32 και να αλλαξεις τουλαχιστον τα διπολα κατι θα γινει...

και θελει και 4 atmos κανονικα....τα 2 δεν ειναι καλα ...ειναι πολυ κατευθυιντικο το αποτελεσμα και χαλαει την 3D αισθηση.....

απο sub τι εχεις...?
τα L-R ηχεια ειναι με τα παθητικα sub ?
Εγώ έχω δίπολα κ όντως τα έχω σε mode μονοπολου..
Από την άλλη αυτο που λες για 4 αντί 2 ατμος.... ?
Με την ίδια λογική καλύτερα 4 πλαϊνά αντί 2 ?
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Εγώ έχω δίπολα κ όντως τα έχω σε mode μονοπολου..
Από την άλλη αυτο που λες για 4 αντί 2 ατμος.... ?
Με την ίδια λογική καλύτερα 4 πλαϊνά αντί 2 ?
Εάν τους δώσω και τους δύο, θα πρέπει να βάλω ακριβώς άλλα τόσα (τα οποία δεν υπάρχουν), για να πάρω PIONEER πάλι, αλλά αυτόν που θέλω!

http://www.pioneerelectronics.com/PUSA/Home/AV-Receivers/Elite+Receivers/SC-LX501
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Ποιος θα μου διευκρινίσει, στην επιλογή 4,6,8 ωμ, τι να βάλω? τα ηχεία μου είναι 4, εκτός των Atmos που είναι 8!
στα 4Ω βάλτο


Εγώ έχω δίπολα κ όντως τα έχω σε mode μονοπολου..
Από την άλλη αυτο που λες για 4 αντί 2 ατμος.... ?
Με την ίδια λογική καλύτερα 4 πλαϊνά αντί 2 ?
δεν είναι το ιδιο.....
 



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Κάθε λίγο τα ίδια. Η επιλογή αφορά την προστασία, που ήδη όμως υπάρχει και στο 8Ω setting, και όχι τον ίδιο τον ενισχυτή στον οποίο δεν αλλάζει τίποτα.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Ο χώρος που ετοιμάζω δε σηκώνει πίσω ηχεία.. Μόνο πλαϊνά..
Οπότε δεν είναι υπερβολή τα 4 ατμος?
Ποιο λογικό δεν είναι το 5.2.2 ?
όχι

5.1.4 να το φτιάξεις....αν δεν μπορείς οκ...αλλά θα χάσεις σε 3d αίσθηση..
.....τα πλαϊνά να τα βάλεις λίγο πιο πίσω από την θέση ακρόασης....

4 Ω είπαμε μην λέω τα ίδια :D
......κάτι ξέρουν παραπανω αυτοί που βάζουν επιλογή Ω ;)
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Από περιέργεια, έβαλα την επιλογή στα 4ohm, δεν διαπίστωσα μείωση της έντασης στα μισά του volume, όμως διαπίστωσα μεγάλη έως τεράστια διαφορά στην θερμοκρασία! απλά δεν ζεσταίνεται καθόλου, ενώ πριν έβραζες αυγό! γι' αυτό και παρήγγειλα τον usb ανεμιστήρα, καθ' ότι ο DENON δεν έχει!!!
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Από περιέργεια, έβαλα την επιλογή στα 4ohm, δεν διαπίστωσα μείωση της έντασης στα μισά του volume, όμως διαπίστωσα μεγάλη έως τεράστια διαφορά στην θερμοκρασία! απλά δεν ζεσταίνεται καθόλου, ενώ πριν έβραζες αυγό! γι' αυτό και παρήγγειλα τον usb ανεμιστήρα, καθ' ότι ο DENON δεν έχει!!!
Καλά έκανες.. Έχει κάτι καλούς με 18 ντιμπι θόρυβο...
 



MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Για...... να πει κάποιος ψαγμένος, όταν έχουμε ήχο E-AC 5.1, γιατί ανάβει η ένδειξη Atmos στον ενισχυτή? γιατί? και συγκεκριμένα στο GoT?
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.244
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top