Dolby Atmos





vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.507
λιγο εξω απο την Ζυριχη πιστοποιημενο απο την dolby με ATC
ATC SCM50A Pro
ATC SCM0.1/15SL Pro Subwoofer
ATC SCM20ASL Pro
ATC SCM20PSL Pro

View attachment 273243
View attachment 273244
Moυ πεσαν τα σαλακια χαμε ρε Νου Κου......τι εχει ο μαστορας εδω.......εχω και μια αδυναμια στα ATC ρε συ αλλο πραμα....πολυ θα ηθελα να κατσω στην συγκεκριμενη καρεκλα να τα ακουσω.....θρηνος και οδυρμος θα ειναι ρε φιλος....
 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Ωραίος χώρος με ωραία θέα απ οτι διάβασα.🙂
Εκεί πρέπει να βρούμε δουλειά και ας μην μας πληρώνουν τις υπερωρίες :biggrin:
 


kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
923
Reaction score
967
Να, τώρα θα πεταχτεί ο @kostas999 και θα μας πει πως δεν έβαλε σωστά τα οροφής
Ορθά!!!! Δεν συμβαδιζουν με καμια προδιαγραφή της dolby! Προφανώς δουλευει μιξεις για ψευτοatmos ή dts x απο ψηλά ηχεία τοιχου και οχι για κινηματογραφικες αιθουσες. Αλλά ετσι δεν εχει τον ηχο που θελει ο σκηνοθετης
 





kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
923
Reaction score
967
View attachment 273321
Για ντολμπυ ατμός μια χαρά είναι @Kostas Kefalas :biggrin:
Έλα πες τι σε χάλασε
Οι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ανακλάσεις απο τα τζάμια!!! Προφανως κρινοντας απο τον , ο θεος να τον κανει, προβολεα, δεν ασχολειται με ταινίες. Οποτε θέλει κατευθυντικότητα ηχου μόνο και στην καρεκλα του την έχει. Κονσόλα 16bit, 32 κανάλια, αρα μαλλον δουλευει σειρές και games.
Ολες οι ταινιες πλεον εχουν AMS Neve DFC 3D, 48καναλο, 3d
 
Last edited:


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.638
Reaction score
27.984
Το studio φωνάζει από χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά ότι δεν φτιάχτηκε για κινηματογραφικές παραγωγές, οπότε είναι μια χαρά. 😎

Όπως έχω γράψει πολλές φορές, οι προδιαγραφές αλλάζουν ανάλογα τη χρήση. Το συγκεκριμένο αφορά μια θέση ακρόασης, τα ηχεία είναι στο ίδιο επίπεδο με τον ακροατή οπότε τα Atmos πρέπει να πάνε στις 45°, όχι στις 55° ώστε να είναι πάνω από το κεφάλι του. Κάτι τέτοιο θα ήθελε όλα τα κάτω ηχεία 10° πάνω από το επίπεδο του ακροατή. Αυτά είναι γνωστά και χιλιοειπωμένα και από εμένα προσωπικά, ενώ υπάρχουν και σχετικά σχέδια από τα guidelines της Dolby για Dolby Atmos Studios for Music, αναρτημένα και από εμένα εδώ στο forum.

To studio έχει φανταστική θέα και είναι ένας εξαιρετικός χώρος χαράς και δημιουργίας. Η διάθεση και η δημιουργία δεν έρχονται με 500 accustic panels all around. Χαλαρώστε 🙂. Αν ο χώρος εργασίας είναι σκ@τ@ και δεν σου δημιουργεί καμία διάθεση για εργασία και δημιουργία, όσο καλά και να ακούγεται, σκ@τ@ θα παραδώσεις. Οι άνθρωποι που δουλεύουν εκεί αυτό ήθελαν οπότε έπραξαν άριστα.

Τα τεχνικά δεν μας ενδιαφέρουν καθώς δεν είναι δουλειά μας να κρίνουμε ως άλλοι ξερόλες, επειδή διαβάσαμε μερικά βιβλία, άρθρα κλπ μπαρμπούτσαλα. To studio είναι πιστοποιημένο από την Dolby οπότε όπως καταλαβαίνετε παλικάρια μου κάθε άποψη περί ακουστικής πάει περίπατο. 🙂. Αυτοί ξέρουν καλύτερα, τελεία. :):) Ξεχνάτε μάλλον τα δικάναλα studios με τις τεράστιες τζαμαρίες ώστε να έχουν οπτικό πεδίο στα διπλανά δωμάτια που παίζουν οι μουσικοί. Ξεχνάτε τις απίστευτες κατασκευές με τους τεράστιους γυάλινους τείχους και μέσα εντοιχισμένα Genelecs σαν αυτά που έχω ανεβάσει κατά καιρούς, Δεν ξέρουν αυτοί, ξέρουμε εμείς στα forums που δεν είναι η δουλεία μας. 8-)

Οι άνθρωποι που εργάζονται εκεί έχουν συνολικά καμία 50αρια platinum awards στα ράφια τους, ενώ έχουν περάσει και από διάσημα studios όπως το Abbey Road. Ο ένας μάλιστα έχει και δικό του label.

Όσο αφορά τα μηχανήματα, η καρδιά είναι μια μαμάτη SSL 48άρα κονσόλα, ενώ το χαβαλέ των ηχείων τρέχει ένας Trinnov MC PRO 16. Από άλλα μηχανήματα και εξαρτήματα πάρα πάρα πάρα πολλά studios μόνο να το ζηλέψουν μπορούν, και ας έχουν 500 panels.

Και επειδή κάτι γράφτηκε πως όλες οι ταινίες με 48αρες Neve γίνονται. Τι να κλάσει μια 48αρα για immersive κινηματογράφο. Μα σοβαρά τώρα; Πριν 20 χρόνια με Dolby 5.1 και 7.1 είχαμε 96άρες ακόμα και στην Ελλάδα. 🙃

Εμείς στο κινηματογραφικό πιστοποιημένο 7.1 studio που εργαζόμουν είχαμε SSL 96άρα.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
THE STUDIO IS THUS THE FIRST AND ONLY DOLBY CERTIFIED STUDIO IN SWITZERLAND THAT OFFERS DOLBY ATMOS FOR MUSIC MIXES

Τώρα εμένα γιατί μου φέρνει η θέση των άνω ηχειων σε σχέση με τα βάσης σε Auro-3D?
392026_2d2e5ae307e0410755f93e048558fa1b~2.png
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
923
Reaction score
967
THE STUDIO IS THUS THE FIRST AND ONLY DOLBY CERTIFIED STUDIO IN SWITZERLAND THAT OFFERS DOLBY ATMOS FOR MUSIC MIXES

Τώρα εμένα γιατί μου φέρνει η θέση των άνω ηχειων σε σχέση με τα βάσης σε Auro-3D?
View attachment 273342
Όντως είναι στημένα σε Auro, θα του ξέμειναν έτσι από παλιά που είχε κάποια προοπτική, τώρα με atmos κυρίαρχο.......

Βλέπω και άλλους να αλλάζουν σύντομα θέσεις ηχείων εδώ μέσα :gamer::o:dance2:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.638
Reaction score
27.984
Το Studio είναι στημένο για μουσική. Η μουσική στο Auro3D ζει και βασιλεύει. Το σύστημα τρέχει πάνω σε Trinnov.

1+1 δεν κάνουν 3, χρόοοοονια τώρα. 😅

Trinnov Universal Speaker Layout.

Και με τις ευλογίες της Dolby. 🙂
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.368
Reaction score
79.438
Το Studio είναι στημένο για μουσική. Η μουσική στο Auro3D ζει και βασιλεύει. Το σύστημα τρέχει πάνω σε Trinnov.

1+1 δεν κάνουν 3, χρόοοοονια τώρα. 😅

Trinnov Universal Speaker Layout.

Και με τις ευλογίες της Dolby. 🙂
:thumbsup:

Τίποτα δεν είναι τυχαίο 8-)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.866.523
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top